Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 11d. 09:16

Aukštyn kojomis apversta karjera: kur pateko Jonas Valančiūnas?

Jonas Valančiūnas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Jonas Valančiūnas

Iš pradžių tai atrodė kaip nevykęs pokštas, bet paskutiniai juokėsi katalonai. Likus maždaug pusvalandžiui iki „Žalgirio“ ir „Barcelona“ rungtynių pradžios, katalonų žurnalistai nepernelyg susidomėję, bet gan entuziastingai sutiko „Memphis Grizzlies“ ir „Toronto Raptors“ mainus. Vos pagalvoję apie Marcą Gasolį Toronte ir realius šansus matyti kraštietį besikaunantį dėl NBA čempionų žiedų, jie akimirksniu nušvito. Ir kaip greitai ta šypsena persikreipė užsiminus, kad į Memfį keliasi Jonas Valančiūnas.

Mainai buvo netikėti ir pačiam Jonui Valančiūnui. Nors per tuos septynerius metus Toronto organizacijoje lietuvis prisiklausė begalę gandų ir, atrodo, išmoko nebekreipti į juos dėmesio, NBA mainų vėzdas smogė taip, kad reikėjo laiko atsikvošėti.

Bet NBA yra verslas ir „Raptors“ tai buvo suprantamas verslo sprendimas.

Net žaidžiant produktyviausią savo sezoną NBA, šių dienų NBA lietuvio rinkos vertė buvo labai nedidelė.

NBA klubai baidėsi J.Valančiūno tradicinio centro įgūdžių ir dar dvejus metus galiojančios 34 milijonų JAV dolerių sutarties. Taip, lietuvis jau buvo pradėjęs šaudyti iš toli ir smarkiai patobulėjo Toronte kaip kamuolio skirstytojas, bet tai dar neįtikino NBA klubų.

Todėl nieko keisto, kad mainuose „Raptors“ teko prisegti du rotacijos žaidėjus Deloną Wrightą ir CJ Milesą bei 2024 metų NBA naujokų biržos antro rato šaukimą.

Iškišti lietuvį mainuose su triskart „Visų žvaigždžių“ rungtynių dalyviu, buvusiu geriausiai besiginančiu NBA vidurio puolėju ir geriausiai bekuriančiu aukštaūgiu po Nikola Jokičiaus – įdomi rizika, kurios „Raptors“ negalėjo atsisakyti.

Daug NBA apžvalgininkų šiuos mainus vertina kaip vienareikšmišką „Raptors“ pergalę. Esą su M.Gasoliu Torontas dabar turi geresnius šansus triumfuoti Rytų konferencijoje ir pirmą kartą istorijoje patekti į NBA superfinalą.

Yra ir tokios nuomonės opozicionierių, kuriems atrodo, kad 34-erių ispanas per senas ir niekuo nesustiprins „Raptors“, kurie jau ir taip turėjo gan tvirtą priekinę liniją, suformuotą iš Kawhi Leonardo, Pascalio Siakamo bei Serge'o Ibako grandies.

Laikas parodys, kas tapo nugalėtoju, bet J.Valančiūno gyvenimas verčiasi aukštyn kojomis. Keliavęs į NBA čempionų žiedų medžioklę, jis pateko į organizaciją, kuri užstrigo stipriausios krepšinio lygos sankryžoje.

Su 23 pergalėmis ir 34 pralaimėjimais „Grizzlies“ rikiuojasi priešpaskutinėje Vakarų konferencijos vietoje. Nors nuo atkrintamųjų varžybų traukinio naująjį JV klubą dabar ne tiek jau daug – 8 pergalė, grizliai sprendžia sunkius savo išgyvenimo klausimus.

Katalonai nustojo šypsotis ir guodė dėl J.Valančiūno ne šiaip sau. Jie jau ilgą laiką stebėjo, su kokiais vargais NBA Vakarų konferencijos vidutiniokų komandoje susidūrė jų tautietis Marcas.

Prieš Jono Valančiūno debiutą Memfyje antradienį, 24sek supažindina su naująja J.Valančiūno karjeros stotele.

Gasolių žemė

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marcas Gasolis ir Pau Gasolis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marcas Gasolis ir Pau Gasolis

Jonui tai jau kažkur matyta ir girdėta istorija. „Grizzlies“ klubas kažkuo primena Vakarų konferencijos „Raptors“.

Visai kaip „Raptors“, „Grizzlies“ yra labai jauna organizacija. Šie plėšrūnai taip pat gimė Kanadoje ir dar tais pačiais metais. 1995-aisiais įsikūręs klubas iš pradžių žaidė Vankuveryje, bet 2001-aisiais persikėlė į Memfį.

Pirmaisiais gyvavimo metais klubas tik mokėsi vaikščioti. Per pirmuosius šešis NBA sezonus „Grizzlies“ neiškovojo daugiau 23 pergalių. Klubas nė karto neiškopė į pirmąjį Rytų konferencijos dešimtuką.

Krepšinis Vankuveryje buvo nuostolingas. „Grizzlies“ bosai skundėsi, kad kas sezoną praranda dešimtis milijonų JAV dolerių. Maža to, klubui trūko gerų vadybininkų, kurie galėtų suformuoti laiminčią komandą. O pati Kanada atbaidė nemažai amerikiečių krepšininkų. NBA palankiai pažiūrėjo į „Grizzlies“ sprendimą persikraustyti į JAV.

Profesionalų sporto mėgėjams šiame Tenesio valstijos didmiestyje buvo nuobodoka. „Grizzlies“ yra vienintelis profesionalų sporto klubas Memfyje iš didžiojo Amerikos ketverto: amerikietiškojo futbolo, krepšinio, beisbolo ir ledo ritulio. Bet Memfis visada mėgo marškinėlius su Gasolio pavarde.

2001-aisiais „Grizzlies“ trečiuoju šaukimu NBA naujokų biržoje pasikvietė Pau Gasolį. Šeštuoju į komandą atvyko puolėjas Shane'as Battier, o po grandiozinių mainų gavus Jasoną Williamsą, Memfio krepšininkai pagaliau pirmą kartą pasiekė NBA atkrintamąsias varžybas 2004-aisiais.

Vis dėlto po trijų nokautų NBA atkrintamosiose varžybose su Pau Gasoliu (trys serijos pralaimėtos 0-4), geriausius rezultatus „Grizzlies“ pasiekė su Marcu, kuris iš „Los Angeles Lakers“ buvo permestas į Memfį po vienų keisčiausių mainų NBA istorijoje, kai Kobe Bryantas į kompaniją gavo Pau Gasolį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Marcas Gasolis ir Pau Gasolis 2009-aisiais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Marcas Gasolis ir Pau Gasolis 2009-aisiais

Tačiau permainos netikėtai išėjo į naudą. Šį dešimtmetį „grizliai“ pradėjo išgarsėdami šūkiu „Grit and Grind“, kai Tony Allenas atvedė Memfio komandą į netikėtą pergalę po pratęsimo prieš „Oklahoma City Thunder“, nors „Grizzlies“ trūko kelių svarbiausių žaidėjų.

Ta pavardė simbolizavo darbą, kovą ir pasiaukojimą, kuriuo spinduliavo „Grizzlies“ ekipa.

2010–2011 m. sezonas grizliams buvo istorinis. „Grizzlies“ pateko į atkrintamąsias ir jose pasiekė pirmą pergalę klubo istorijoje. Maža to, užėmę aštuntą vietą Vakarų konferencijoje, Memfio krepšininkai pirmajame etape eliminavo reguliariojo sezono nugalėtojus „San Antonio Spurs“.

Tai buvo tik antras kartas NBA atkrintamųjų varžybų istorijoje, kai aštunta komanda nukovė pirmąją žaidžiant seriją iki keturių pergalių. Tiesa, istorinį „Grizzlies“ žygį jau kitame etape nutraukė „Oklahoma City Thunder“, ištraukę Vakarų konferencijos pusfinalį 4-3.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Grizzlies“ sirgaliai
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Grizzlies“ sirgaliai

Prieš geriausią sezoną klubo istorijoje „Grizzlies“ organizaciją sudrebino didžiulės permainos. Buvęs klubo savininkas Michaelas Heisley už 350 mln. JAV dolerių pardavė komandą komunikacijos technologijų magnatui Robertui Perai, kuris būdamas 34-erių pateko į „Forbes“ turtingiausių jaunųjų milijardierių dešimtuką.

Bet pokyčiai buvo tik į gera.

2013-aisiais grizliai dar aukščiau palypėjo NBA atkrintamųjų varžybų medyje. Po geriausio reguliariojo sezono klubo istorijoje (56-26), Memfio komanda prasibrovė iki pat Vakarų konferencijos finalo, bet ten užleido koridorių į NBA superfinalą „Spurs“.

„Grizzlies“ pergales daugiausia konstravo darniai susigrojęs Mike'o Conley ir Marco Gasolio duetas. Jis turėjo padėti „Grizzlies“ išpildyti didžiausias klubo svajones, bet traumos ir organizacijoje prasidėjusi trintis ėmė skaldyti komandą ir limituoti jos rezultatus.

Per septynis pastaruosius sezonus „Grizzlies“ šešiskart pateko į atkrintamąsias varžybas, tačiau nė sykio neperžengė pirmojo raundo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Conley ir Marcas Gasolis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Conley ir Marcas Gasolis

Iš pradžių Marcas Gasolis nesutarė su treneriu Davidu Fizdale'u, o ispano pusėn stojusi komanda pastūmėjo vadovus pašalinti strategą. Tačiau po metų klubas nusprendė atsisveikinti jau su pačiu savo organizacijos veidu.

Beje, gandai apie skyrybas ėmė sklaidyti dar prieš pusantrų metų. Tuose pačiuose ganduose buvo minima ir Jono Valančiūno, kaip potencialaus mainų taikinio, pavardė.

„Grizzlies“ delsė, bet atėjo metas, kai klubas nebeturėjo išeities.

Prieš šio sezono NBA mainų termino pabaigą „Charlotte Hornets“ įsivėlė į rimtas diskusijas su „Grizzlies“ ir net pats M.Gasolis buvo linkęs išvykti į Šarlotę. Aukštaūgis net susirinko daiktus iš rūbinės per ilgąją rungtynių su „Minnesota Timberwolves“ pertrauką, kai buvo informuotas, jog bus iškeistas.

Tačiau paskutinėmis mainų laikotarpio valandomis situacija netikėtai vertėsi aukštyn kojomis ir Jonui Valančiūnui teko keisti gyvenamąją vietą.

Gasolių era baigėsi.

18 sezonų iš eilės grizlių banda sekė paskui Gasolį. Tad Jonas Valančiūnas tapo reikšmingų „Grizzlies“ pokyčių dalimi – jam teks užpildyti didžiulius ispano sportbačius.

Pakeliui į šias permainas, „Grizzlies“ dar mainais iš „Los Angeles Clippers“ gavo Avery Bradley (už Garrettą Temple'ą bei JaMychalį Greeną) bei Tylerį Dorsey (už Shelviną Macką), bet tai buvo pakankamai nereikšmingi ėjimai.

Didžiulis klausimas, kuria linkme tie pokyčiai veda naują lietuvio organizaciją.

Jono Valančiūno lūkesčiai

Į Memfio arenos palubes tikrai kils Marco Gasolio marškinėliai. Jų pakėlęs akis J.Valančiūnas „Grizzlies“ arenoje nematys tol, kol ispanas nebaigs karjeros, bet į lietuvį smigs gan reiklūs vietos aistruolių žvilgsniai.

M.Gasolio karjeros kreivė nustojo kilti, bet jo statistiniai rodikliai vis dar išliko šalia geriausių karjeroje. Tikimasi, kad prie aukštesnio lygio partnerių Toronte centras sugebės demonstruoti dar efektyvesnį žaidimą.

M.Gasolis yra triskart NBA Visų žvaigždžių rungtynių dalyvis. Jis taip pat vienas geriausių kuriančių NBA centrų, jei ne geriausias po Nikola Jokičiaus.

Ispanas taip pat yra vienas geriausiai besiginančių NBA vidurio puolėjų, už gynybą sykį karjeroje jau įvertintas geriausiojo apdovanojimu 2015-aisiais.

Tai dalykai, iki kurių tobulumo J.Valančiūnui dar labai toli.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Marcas Gasolis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Marcas Gasolis

Bet lietuvis į „Grizzlies“ organizaciją gali įnešti naujų reikalingų vėjų.

Vilčių teikia tai, kad J.Valančiūnas yra 8 metais jaunesnis žaidėjas už M.Gasolį.

Maža to, centras puikiai kilo nuo suolo Toronte ir buvo vienas produktyviausiai žaidusių krepšininkų NBA, kuris rungtyniavo mažiau nei 20 minučių per rungtynes.

Vos per vid. 18,8 minutės J.Valančiūnas rinkdavo vid. 12,8 taško (57,5 proc. met.), sugriebdavo 7,2 atšokusio kamuolio ir atlikdavo po 1 rezultatyvų perdavimą.

M.Gasolis rungtyniaudavo beveik dvigubai ilgiau – vid. 33,7 minutės, įmesdavo 15,6 taško (44,3 proc. met.), atkovodavo 8,5 kamuolio, atlikdavo 4,6 rezultatyvaus perdavimo ir blokuodavo 1,2 metimo.

Bet sugretinus statistiką iki 40 minučių vidurkio, J.Valančiūnas pranoktų „Grizzlies“ ikoną.

Statistika per 40 min. Tšk. Kam. Perd. % Naud.
Jonas Valančiūnas 27.2 15.3 2.1 63.9 24.83
Statistika per 40 min. Tšk. Kam. Perd. % Naud.
Marcas Gasolis 18.6 10.2 5.5 54.0 17.21

Aišku, viena yra demonstruoti tokį efektyvumą žaidžiant trumpą laiką ir dar stumdantis su varžovų antraisiais penketais, kaip kad teko J.Valančiūnui Toronte, o kita tris ketvirtadalius rungtynių tempti klubą prieš aukščiausio lygio oponentus, ypač Vakaruose.

Juolab J.Valančiūnas nuo suolo kilusiame „Raptors“ penkete dažniausiai buvo pirmas pasirinkimas puolime. Jo išnaudojimo procentas šiemet buvo aukščiausias karjeroje – po lietuvio metimų iš žaidimo, baudų metimų ar klaidų, baigėsi 24,7 proc. „Raptors“ atakų.

Tai iššūkis, kurį reikės atlaikyti J.Valančiūnui, kurio minučių vidurkis pastaruosius tris sezonus buvo mažesnis nei 26.

Bet J.Valančiūnas turi potencialo įnešti į „Grizzlies“ puolimą efektyvumo. Skaičiuojant rezultatyvumą per 100 atakų, „Grizzlies“ pagal puolimo reitingą lenkė tik prasčiausią NBA komandą „Chicago Bulls“.

Be to, pagal atkovotų kamuolių procentą „Grizzlies“ NBA rikiuojasi tik 28 vietoje, o J.Valančiūnas garsėja lygoje kaip vienas patikimiausių dėl atšokusių kamuolių kovojančių krepšininkų.

J.Valančiūnui turėtų tikti nedidelis „Grizzlies“ žaidimo tempas. Pagal atakų skaičių Memfio klubas yra lėčiausią krepšinį NBA demonstruojanti organizacija.

Tiesa, J.Valančiūnui teks išlaikyti aukštai iškeltą kartelę kituose žaidimo komponentuose.

Pavyzdžiui, su M.Gasoliu „Grizzlies“ buvo aštunti pagal geriausią gynybos reitingą NBA. J.Valančiūnui reikės įrodyti, jog jis gali ilgai išsilaikyti aikštėje su savo gynyba.

Be to, ispano universalumas priekinėje linijoje leisdavo Memfio krepšininkams puikiai dalintis kamuoliu – po rezultatyvių perdavimų baigdavosi 65 proc. „Grizzlies“ atakų, o tai penktas rezultatas NBA. M.Gasolis buvo daugiausiai rezultatyvių perdavimų (4,6) skirstęs NBA centras po magiškojo Nikola Jokičiaus.

Kita vertus, pastaruosius tris sezonus M.Gasolio statistiniai rodikliai pastebimai smuktelėjo. Tą galima aiškinti su kritusia ispano motyvacija ir Memfyje didėjusia trintimi.

O Jonui motyvacijos turėtų pridėti ir finansinis aspektas.

Sutarties metai

J.Valančiūno sutartis su „Grizzlies“ baigsis 2020-ųjų vasarą. Kitą sezoną lietuvis uždirbs daugiausiai karjeroje – 17,6 mln. JAV dolerių.

Tiesa, J.Valančiūno kontrakte yra numatyta galimybė savavališkai nutraukti įsipareigojimus su „Grizzlies“ jau artėjančią vasarą.

Bet tai gali nutikti dviem atvejais:

  • Jeigu J.Valančiūnas paliks „Grizzlies“ tokį gerą įspūdį, jog klubas nutars pasiūlyti jam ilgalaikę sutartį, t.y. perrašyti likusį vienerių metų kontraktą galbūt ne į tokį pelningą skaičiuojant kiekvieną sezoną, bet ilgalaikį ir saugų didžiulį uždarbį ilgesniam laikotarpiui. Todėl JV galėtų nusitraukti sutartį tam, kad su „Grizzlies“ sudarytų naują.
  • Jeigu J.Valančiūno radaruose atsiras komanda, kuri jaus didžiulį susidomėjimą vidurio puolėju, centras galės rizikuoti nusitraukti sutartį, tapti laisvuoju agentu ir sudaryti pelningesnę arba ilgesnę sutartį su organizacija, kurioje jis norėtų žaisti labiausiai.

Bet finansiškai naudingi scenarijai – jau paties J.Valančiūno rankose. Per likusius du mėnesius aukštaūgis turi žaisti taip gerai, kaip tik gali.

Nors „Grizzlies“ puoselėja viltis patekti į NBA atkrintamąsias, teoriškai tie šansai minimalūs ir sezonas J.Valančiūnui baigsis greičiausiai balandžio 16-ąją.

Greitai prisitaikyti gali būti nelengva, ypač, kai tai pirmas toks aplinkos pakeitimas visai J.Valančiūno šeimai po septynerių metų Toronte.

Lietuviui liko 25 rungtynės pasikelti savo vertę NBA rinkoje. Reikia pripažinti, dabar ji nėra pati aukščiausia.

Pagal savo sezono uždarbį, tarp visų NBA centrų J.Valančūnas yra tryliktas.

Šiek tiek aukščiau lietuvio, bet visai šalia jo – išpūstų kontraktų vasarą sutartis pasirašę aukštaūgiai Bismackas Biyombo (17 mln.) bei Tristanas Thompsonas (17,5 mln.).

Daugiausiai uždirbančių dešimtukas prasideda nuo DeAndre Jordano su 22,8 mln., Rudy Gobert'as gauna 23,4 mln., Kevinas Love'as bei Stevenas Adamsas – 24,1 mln.

Daugiausiai uždirbantis NBA centras, beje, yra Alas Horfordas, „Boston Celtics“ klube gaunantis 28,9 mln. metinį atlyginimą.

Ar J.Valančiūnas pasiekė jų lygį? Didžiulis klausimas. Ypač kai NBA klubai dabar stengiasi nebesišvaistyti didžiulėmis sutartimis su tradiciniais lygos centrais.

J.Valančiūnas visada garsėjo kaip krepšininkas, kuris žaidžia dėl komandos ir geriausių jos rezultatų. Su Memfiu vargiai galima didelių komandinių tikslų. Bet JV atėjo metas pasirūpinti savo finansine ateitimi.

Konkurentai centro pozicijoje

Jonas Valančiūnas plika akimi turėtų būti tvirtas „Grizzlies“ starto penketo vidurio puolėjas.

Vienintelis kitas tradicinis centras Memfyje – Joakimas Noah, po 13 minučių gaudavęs pasireikšti buvęs Mindaugo Kuzminsko bendraklubis iš „New York Knicks“.

33-ejų J.Noah yra labiau gynybinio plano žaidėjas, kuris nepretenduoja Memfyje griežti pirmu smuiku – renka vid. 5,1 taško ir 4,7 atkovoto kamuolio. Geriausi jo laikai liko Čikagoje.

Be to, J.Noah buvo vienas žaidėjų, kuriuos „Grizzlies“ svarstė atleisti pastarąją savaitę.

Tiesa, „Grizzlies“ treneris JB Bickerstaffas nustebino savo pareiškimu, jog artimiausiu metu starto penkete rungtyniaus 22-ejų aukštaūgis Ivanas Rabbas.

Nominalus sunkusis krašto puolėjas šį sezoną rungtyniavo vid. tik po 11 minučių, rinko 5,1 taško ir atkovojo 3,6 kamuolio. Sunku įsivaizduoti, kad I.Rabbas galėtų nukonkuruoti J.Valančiūną.

Prognozuojama „Grizzlies“ rotacija
Įžaidėjai: Mike'as Conley Delonas Wrightas Jevonas Carteris
Atakuojantys gynėjai: Avery Bradley CJ Milesas Julianas Washburnas
Lengvieji kraštai: Justinas Holiday Tyleris Dorsey Bruno Caboclo
Sunkieji kraštai: Jarenas Jacksonas Chandleris Parsonsas Yuta Watanabe
Centrai: Jonas Valančiūnas Joakimas Noah Ivanas Rabbas

Įdomu, kad pirmosiose rungtynėse po mainų neblogai pasirodė abu vidurio puolėjai.

J.Noah sužaidė sezono mačą su 19 taškų ir 14 atkovotų kamuolių per 30 minučių. I.Rabbas pridėjo 10 taškų ir 9 atkovotus kamuolius per 28-ias.

Daug kas priklausys nuo to, ką „Grizzlies“ galvoja apie savo vasaros planus. Jeigu komanda žvelgia į NBA naujokų biržą, jiems būtų naudinga pristabdyti arklius renkant pergales ir žvalgytis aukštesnio šaukimo renkantis NBA talentus.

Tai reiškia, kad jei „Grizzlies“ prioritetas bus ne pergalės, J.Valančiūnas gali būti pastumtas į užribį.

„Grizzlies“ turi vieną pirmojo rato šaukimą. Tiesa, „Grizzlies“ jį išsaugos tik tuo atveju, jei jis bus 1-8. Jeigu šaukimo teisės iškris iš pirmojo aštuntuko, šaukimas atiteks „Boston Celtics“ pagal seną mainų susitarimą.

Klubo generalinis vadybininkas Chrisas Wallace'as po mainų patikino, kad „Grizzlies“ nori patekti į atkrintamąsias varžybas. Tai turėtų būti į naudą J.Valančiūnui. Bet kiek tos kalbos virs realybe, parodys artimiausia ateitis ir trenerio manevrai Memfio komandoje.

Du svarbiausi partneriai

Centro žaidimui didžiausią įtaką dažniausiai turi treneris ir įžaidėjas.

Pirmiausia, treneris braižo žaidimo schemas ir jose paskirsto krepšininkams vaidmenį. Kaip prisimename iš Toronto laikų, Dwane'o Casey schemose JV nefigūravo kaip didelės reikšmės krepšininkas ir dažniausiai gyvendavo tik iš retų perdavimų ar puolime atkovotų kamuolių.

Pastarasis J.Valančiūno treneris Nickas Nurse'as pasodino lietuvį ant suolo, bet antrajame penkete jam suteikdavo didžiulę atsakomybę užbaigti atakas.

Kitas labai svarbus partneris NBA komandoje – įžaidėjas. Tai atakų organizatorius turi pasirūpinti, kad kamuolys būtų įvestas aukštaūgiui po krepšiu.

Arba paprasčiausiais kamuolio įmetimais, arba padėti centrui susirinkti lengvus taškus po gerų savo reidų po krepšiu, pritraukus pagalbą ir iškišus kamuolį atsilaisvinusiam žmogui prie lanko.

Jonas Valančiūnas Toronte daugiausiai taškų pelnydavo po Kyle'o Lowry rezultatyvių perdavimų, o Memfyje jis turės bičiulį, kuris taip pat turėtų pasotinti lietuvį.

Mike'as Conley yra žmogus, kurio rankose „Grizzlies“ likimas. Bent jau kol kas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Conley
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Conley

Kitaip ir nebūti negali, kai jo kontrakto vertė šį sezoną siekia net 30,5 mln. JAV dolerių. Prieš porą vasarų, kai Memfio ekipa pratęsė kontraktą su sumaniu atakų organizatoriumi, M.Conley trumpam tapo geriausiai apmokamu visų laikų JAV sportininku (152,6 mln. kontraktas).

Per vid. 33,6 minutės M.Conley renka vid. 20,3 taško ir atlieka 6,4 rezultatyvaus perdavimo. Bendras jo taiklumas siekia 43,1 proc., iš kurių tritaškių – 36,3 proc.

Jis yra vienas labiausiai neįvertintų įžaidėjų NBA.

M.Conley visada garsėjo kaip komandai atsidavęs, tradicinis atakų organizatorius, kuris pirmiausia žiūri, kam atiduoti rezultatyvų perdavimą, o tik po to ieško taškų.

Tai gali išeiti į naudą J.Valančiūnui, kuris Toronte niekada nereikšdavo pretenzijų dėl savo skaičių.

Kita vertus, M.Conley irgi pateko į išpardavimą, kurį šią žiemą organizavo „Grizzlies“ vadovai.

Įžaidėjas nebuvo tikras, ar penktadienio sulauks kaip „Grizzlies“ organizacijos narys. Tik likus 15 minučių iki mainų termino pabaigos M.Conley gavo generalinio vadybininko Chriso Wallace'o skambutį, kad jis nebus iškeistas.

Bet jeigu pernelyg nesikeis JB Bickerstaffo žaidimo schemos, lietuvis turėtų sulaukti puolime pakankamai komandos draugų dėmesio.

Beje, apie JB Bickerstaffą J.Valančiūnui galėtų papasakoti Donatas Motiejūnas. Dabartinis „Grizzlies“ treneris trumpai treniravo kitą lietuvį „Houston Rockets“ ekipoje.

„Scanpix“/AP nuotr./J.B. Bickerstaffas
„Scanpix“/AP nuotr./J.B. Bickerstaffas

39-erių specialistas dirbo asistentu „Charlotte Bobcats“, „Minnesota Timberwolves“, „Houston Rockets“ ir toje pačioje „Grizzlies“ komandoje.

JB Bickerstaffas tapo „Grizzlies“ vyr. treneriu 2017-ųjų lapkritį, kai klubas atleido Davidą Fizdale'ą.

Per dvi pirmąsias savo NBA vyr. trenerio patirtis ir pastarąjį sezoną JB Bickerstaffas iškovojo 75 pergales ir patyrė 116 pralaimėjimų.

Niekas nenustebtų, jei vasarą J.Valančiūnas turėtų naują trenerį.

JV globėjo užduotis

Galbūt M.Conley yra šiuo metu geriausias „Grizzlies“ žaidėjas, tačiau ateities žvaigžde laikomas NBA debiutantas Jarenas Jacksonas.

19-metis yra vienintelis kitas krepšininkas, kuris „Grizzlies“ gretose be M.Conley ir M.Gasolio rinko dviženklį taškų skaičių.

Sunkusis krašto puolėjas per 26 minutes pelno vid. 13,9 taško ir atkovoja 4,8 kamuolio.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jarenas Jacksonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jarenas Jacksonas

Realu, kad ateityje šiam 211 cm ūgio krepšininkui teks persipozicionuoti į vidurio puolėją.

Tiesa, kol kas viena pagrindinių J.Jacksono silpnybių yra kova dėl atšokusių kamuolių, todėl J.Valančiūnas jam turėtų būti geras globėjas baudos aikštelėje.

„Grizzlies“ vadai neslepia, kad bandys formuoti sudėtį aplink J.Jacksoną.

2018-ųjų NBA naujokų biržoje J.Jacksonas buvo pasirinktas ketvirtuoju šaukimu.

Miglota „Grizzlies“ ateitis

J.Valančiūnas pateko į organizaciją, kuri dabar išgyvena permainingą laikotarpį.

„Grizzlies“ vadovai turėtų rūpintis konkrečiais komandos ateities planais, bet tokie dar neišsiryškino Memfio klubo kabinetuose.

Kokie jie – tikra mįslė ir NBA apžvalgininkams, kuriems pasirodė, kad „Grizzlies“ organizacija toliau buksuoja ieškodama savo naujo identiteto.

Kai kurie „Grizzlies“ aistruoliai taip tūžta ant boso, kad internete sukūrė peticiją nušalinti komandos generalinį vadybininką Chrisą Wallace'ą nuo pareigų. Amerikietis jas užima jau nuo 2007-ųjų.

Ch.Wallace'as seniai viešai kritikuojamas dėl „Grizzlies“ ėjimų, nors startavo ambicingai.

Pradėjęs dirbti prieš pat 2007-ųjų NBA naujokų biržą, Ch.Wallace'as pakvietė į Memfį dabartinį jos lyderį Mike'ą Conley. Tačiau netrukus jis priėmė sprendimą, dėl kurio greitai tapo nepopuliarus ne tik tarp sirgalių.

2008-ųjų pradžioje jis išmainė Pau Gasolį sandoryje su „Los Angeles Lakers“. Ch.Wallace'ą vėliau užsipuolė net Greggas Popovichius, pasipiktinęs, jog mainai prasilenkė su sveiku protu.

Įdomu, kad Pau Gasolio išmainymas vėliau visai pasiteisino – brolio vietą Memfyje puikiai užėmė Marcas. Bet Ch.Wallace'as niekada netapo fanų favoritu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Chrisas Wallace'as ir Jonas Valančiūnas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Chrisas Wallace'as ir Jonas Valančiūnas

Reikia pripažinti, kad tokiai mažos rinkos žuvelei kaip „Grizzlies“ sunku išgyventi tarp Vakarų ryklių. Tačiau NBA vadovus slegia didžiuliai bendruomenės lūkesčiai.

Pastaraisiais metais Memfyje neatsirado talentingų partnerių šalia M.Conley ir M.Gasolio, kurie galėtų padėti ekipai palypėti aukščiau negailestingoje Vakarų konferencijoje ar bent išgyventi sunkų permainų laikotarpį.

Maža to, pastarųjų metų susiskaldymas ir M.Gasolio netektis Memfiui neatnešė tiek daug potencialo ateičiai, kiek laukė „Grizzlies“ aplinka. Memfis pasigedo naujokų biržos šaukimų ar jaunų kylančių žvaigždučių, kurias M.Gasolio mainuose tikėjosi gauti grizlių pasekėjai.

Gavo jie Joną Valančiūną, apie kurį „Grizzlies“ aplinkoje daugelis atsiliepia pakankamai neblogai.

Tačiau Memfis yra nusivylęs ėjimu, kuris sukrėtė ir J.Valančiūno karjerą. Gal lietuviui pavyks parodyti, kad visi būgštavo visai be reikalo?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 24sek