Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 12d. 20:24

Tomo Balčėčio sėkmės istorija: kaip neįprasta profesija įsuko lietuvį į NBA klubą

Tomas Balčėtis Interviu
„Scanpix“ nuotr. / Tomas Balčėtis

Žiūrėdami krepšinio rungtynes mažiausiai pagalvojate apie X ir Y ašis. Tačiau būtent matematiniai skaičiavimai įsuko Tomą Balčėtį į NBA virtuvę. Įvairiausias skaičių kalkuliacijas 30 metų lietuvis verčia naudinga informacija „Denver Nuggets“ trenerių štabui. Asta Žukaitė-Nalivaikienė specialiai 24sek pateikia pokalbį su NBA klube dirbančiu analitikos direktoriumi, kuris užsiima Lietuvoje neįprasta specialybe ir su Artūru Karnišovu bei „Nuggets“ generaliniu direktoriumi Timu Connelly rezga čempioniškus planus.

Tomas Balčėtis dėl projekto „NBA Global Games“ sausį grįžo į Londoną. Miestą, kuriame ir prasidėjo jo karjera NBA padalinyje.

Tik dabar Tomas Didžiosios Britanijos sostinėje vieši jau kaip NBA klubo atstovas. Milžiniškas karjeros šuolis, nors 30-metis vyras atvirai sako, kad 90 proc. įtakos jam turėjo sėkmė.

Ekonomikos ir psichologijos studijas Harvarde baigęs lietuvis paniro į finansų sritį Bostone, bet po dvejų metų suprato, kad nori dirbti mylimoje aplinkoje – sporte.

Dar studijų laikais atlikęs praktiką NBA, T.Balčėtis užmezgė daug naudingų ryšių, kurie jį nukreipė į Londoną. O tada įsisuko visiškų atsitiktinumų virtinė, kuri gabų, krepšiniui atsidavusį matematiką pastūmėjo į „Denver Nuggets“.

Neplanuotas vizitas į „Basketball Without Borders“ stovyklą Maskvoje, pažintis su tuomečiu „New Orleans Hornets“ (dabar – „Pelicans“) generalinio direktoriaus asistentu Timu Connelly – ir po metų Tomas atsidūrė Denveryje.

Iš pradžių į darbą su Artūru Karnišovu, kuris Denveryje užima aukštas generalinio direktoriaus asistento pareigas, T.Balčėtis žiūrėjo kaip į didžiulę garbę dirbti išvien su Lietuvos krepšinio legenda. Dabar šie lietuviai yra geri bičiuliai, kurie, dirbdami petys į petį, bando surasti „Nuggets“ čempionišką receptą NBA aikštėse.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Rasa Žukaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Balčėtis ir Rasa Žukaitė

Iš pradžių Denveryje Tomas kibo į darbus su statistikos analitika. Pasitelkęs šešias NBA arenose virš aikštės iškeltas kameras, kurios fiksuoja 25 kadrus per sekundę ir seka kiekvieną žaidėją bei kamuolio judėjimą, T.Balčėtis pateikdavo trenerių štabui išsamią statistikos analizę „žmonių kalba“. Paprastai, aiškiai ir kad tai būtų naudinga komandai.

Įvairiausios matematinės ašys ir skaičiavimai padeda nustatyti, kiek kartų žaidėjai prisiliečia prie kamuolio, jį varosi, kaip greitai juda aikštėje ir t.t. Smulkmenos, kurių nerasite krepšinio protokole, bet kuriomis dabar gyvena visos stipriausios NBA komandos.

„Tai yra matematika ir krepšinio suvokimas. Negali būti geras tik viename, kad suprastum abu dalykus. Geras matematikas staiga nežinos visko apie krepšinį. Turi išmanyti abi sritis. Tą išmanydamas gali visai nemažai pasiekti ir aš kiekvieną dieną stengiuosi išmokti kažką naujo abiejose srityse“, – 24sek pasakojo T.Balčėtis.

T.Balčėčio žodžiais, matematiškai negalima pamatuoti, ko gero, tik žaidėjo atsidavimo žaidimui ir komandai.

Įgijęs vadovų pasitikėjimą T.Balčėtis gavo daugiau atsakomybių. Dabar jis kartu su Artūru Karnišovu, Timu Connelly ir iš viso penkių žmonių komanda svarsto, kaip būtų galima sustiprinti „Nuggets“ komandą mainais, laisvaisiais agentais ar potencialiais naujokais.

Kaip patekau į „Nuggets“? 90 procentų sėkmės ir 10 procentų viso kito.

Su „Nuggets“ Tomas grįžo į Londoną, kur Denverio krepšininkai, pagal „NBA Global Games“ projektą, sausio 12-ąją O2 arenoje surems ginklus su „Indiana Pacers“.

„Labai smagu grįžti į Londoną. Čia liko nemažai pažįstamų, kurie vis dar dirba NBA padalinyje Londone. Smagu su jais pasimatyti“, – sakė nuo 2012–2013 m. sezono „Nuggets“ dirbantis lietuvis.

Londone 24sek su T.Balčėčiu kalbėjosi apie neįprastą kelią į NBA, skaičių svarbą krepšinyje, pinigus ir lietuvių perspektyvas stipriausioje krepšinio lygoje.

– Tomai, kaip patekote į NBA?

– Iš tikrųjų, tai labai pasisekė. Šuolis buvo visai nemažas, nes tinkamu metu sutikau tinkamą žmogų – Timą Connelly. 90 procentų sėkmės ir 10 procentų viso kito.

– Labai savikritiškas požiūris.

– Taip, bet reikia pasakyti taip, kaip buvo iš tikrųjų. Man labai pasisekė, kad išskridau į Maskvą. Atvažiavęs iš Bostono į Londoną, jau po trijų savaičių vykau į „Basketball Without Borders“ turnyrą Maskvoje. Tai retas dalykas, nes Londone dirbau tik trečią savaitę. Bet NBA bosas Londone manimi labai pasirūpino ir pasiėmė kartu į Maskvą. Aišku, pravertė ir mano rusų kalbos žinios, bet man labai pasisekė. Ten susitikau su Timu ir po metų jau dirbome kartu Denveryje.

– Kaip per tuos ketverius metus pasikeitė jūsų vaidmuo komandoje?

– Padaugėjo įvairiausių atsakomybių. Kai pradėjau dirbti „Nuggets“, pagrindinė mano užduotis buvo krepšinio analitika. Bet ketvirtąjį sezoną darau viską po truputį: „skautingą“, padedu „Nuggets“ teisininkui su algų kepurės reikalais, važinėju į koledžų rungtynes. Dabar darau viską po truputį.

Tarkim, su Artūru ir Timu kalbamės apie įvairiausius komandos dalykus, mainus. Aš tik neskambinu kitoms komandoms derėtis dėl mainų, nes tą daro Timas ir Artūras. Bet kitur prisidedu visur. Timas su Artūru yra puikūs vadovai, nes jie praplečia karjeros perspektyvas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Karnišovas „Žalgirio“ arenoje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Karnišovas „Žalgirio“ arenoje

– Ar kiekvienas NBA klubas turi tokį statistikos analitiką kaip jūs?

– Daugelis komandų turi kažką panašaus. NBA krepšinio analitika yra labai populiari. Tik, galbūt, ne taip pat skamba mano pareigos. Kitur būna strategijos direktorius, kitur – inovacijų direktoriai.

– Kiek analitika svarbi NBA klubams?

Komandoms, kurios neturi didelio biudžeto ir nori išspausti viską, ką gali iš savo žaidėjų, statistikos analitika, tikrai padėtų.

– Žvelgiant analitiškai stipriausios komandos dabar NBA žaidžia labai gerai. Kiek tai svarbu? Čia jau diskusijos klausimas, bet „Warriors“, „Cavaliers“, „Rockets“ labai daug investuoja į analitiką. Jos vienos pirmųjų pradėjo naudoti analitiką ir tą dabar daro labai intensyviai. Analitika įgija vis didesnę svarbą. Dabar visos komandos turi bent kokį nors analitikos specialistą.

– Palyginkime su Lietuva. Ar toks klubas kaip „Žalgiris“ turi analitikos specialistų?

– To reikėtų klausti Pauliaus Motiejūno ir Gino Rutkausko. Bet buvau susitikęs su „Žalgirio“ atstovais – konkrečiai su analitika dirbančių žmonių nėra, bet su skaičiais – yra. Žinau, kad Europoje yra pora kompanijų, kurios norėtų plėsti analitiką, bet tai, turbūt, priklausys nuo Eurolygos klubų ir jų galimybių. Įvairiausios komandos turi skirtingus biudžetus. Kai gali nusipirkti brangesnį žaidėją, ta analitika, galbūt, lemia mažiau. Tiek treneriams, tiek žaidėjams. Tai įrankis lavinti save. Žinau, kad „Žalgiriui“ tokie dalykai labai įdomūs. Paulius Motiejūnas, mano nuomone, yra vienas sumaniausių ir labiausiai ir į priekį žiūrinčių Eurolygos komandų vadovų, o „Žalgirio“ trenerių štabą sudaro jauni ir protingi specialistai.

– Sakote, statistikos analitika galėtų turėti įtakos tokiam klubui kaip „Žalgiris“?

– Šimtu procentų. Neturiu jokių abejonių.

– Kur mokoma statistikos analitikos?

– Tokių kaip krepšinio analitikos studijų nėra, bet pati analitika yra elementariausia matematika, kurią pritaikai krepšinio aikštėje.

Žinau, kad Lietuvoje labai gerai išvystyta fizika. Amerikoje mes naudodami analitiką gauname visą informaciją apie žaidėjų judėjimą. Iš tam tikrų kamerų, kurios gaudo žaidėjus ir kamuolį. Yra X ir Y koordinatės, pagal kurias darai visą analizę. Lietuvoje tikrai būtų galima tai išvystyti, nes turime labai gabių žmonių, kurie išmano fiziką ar lazerius. Jei tą pavyktų ištobulinti Lietuvoje ir panaudoti, viskas įmanoma.

Tai yra matematika ir krepšinio suvokimas. Negali būti geras tik viename, kad suprastum abu dalykus. Geras matematikas staiga nežinos visko apie krepšinį. Turi išmanyti abi sritis. Tą išmanydamas gali visai nemažai pasiekti ir aš kiekvieną dieną stengiuosi išmokti kažką naujo abiejose srityse. Aš mokausi abiejose srityse. Man tai labai įdomu.

„Scanpix“/AP nuotr./„Nuggets“ generalinis direktorius Timas Connelly
„Scanpix“/AP nuotr./„Nuggets“ generalinis direktorius Timas Connelly

– Kokios jūsų karjeros perspektyvos Denveryje ir NBA šioje srityje?

– Perspektyvų visada yra, jei dirbi su teisingais žmonėmis, kurie tave lavina ir moko, duoda laisvę. Man pasisekė, kad Timas ir Artūras yra labai protingi ir laisvę suteikiantys žmonės. Jei ką nors padarai, jie nepasakys, kad tai jie padarė. Jie vis tiek priskiria nuopelnus. Manau, kad dėl to Denveryje tvyro puiki atmosfera, nes čia vieni kitiems nuoširdžiai patinkame. Niekas nesistengia ko nors užgožti ar gauti vienas kito darbo. Čia nesijaučia konkurencija, nes esame vienoje komandoje ir siekiame bendro tikslo. Bandome vienas kitą vis ko nors išmokyti, ko, galbūt, kažkas nežino.

Timas ir Artūras NBA dirba kur kas ilgiau nei aš ir jų NBA virtuvės supratimas lenkia mano, bet galbūt mano analitikos žinios lenkia jų, nes dirbu finansų srityje. Bet vienas kitą visko mokome, todėl labai gera dirbti kartu, kai galime vienas iš kito ko nors pasisemti.

– Atvykote į Denverį dirbti su Lietuvos krepšinio legenda, o dabar jau į Artūrą Karnišovą žiūrite kaip į kolegą?

– Taip. Bet vis dar garbė (šypsosi). Jis yra Lietuvos legenda, gerai žinomas NBA vandenyse ir labai gerbiamas. Bet negali dirbti ketverius metus nuolat žiūrėdamas į kažką aukštai. Jis yra mano viršininkas, bet puikiai dirbame kartu, esame draugai už aikštės ribų.

– Kai du lietuviai Denveryje užima tokias svarbias pareigas, galbūt galima sakyti, jog NBA turime penkias lietuviškas komandas?

– Dar Alvydas Pazdrazdis dirba „Dallas Mavericks“, Benas Matkevičius – „Boston Celtics“. Lietuvių čia visai nemažai. Taip pat smagu, kad jų NBA žaidžia keturi ir visi atlieka reikšmingą vaidmenį. Tai yra puiku. Tai, ko gero, lietuviškiausia NBA lyga.

Yra jaunimo, kuris turi nemažai perspektyvų. Tie patys treneriai. Yra jaunų trenerių, kurie stengiasi, kopia į viršų.

– Ar galime matyti lietuvį trenerį NBA?

Visada stengiamės pagerinti komandą, todėl Motiejūnas buvo, galbūt, vienas iš žaidėjų, į kuriuos žiūrėjome.

– Kodėl gi ne? Jeigu yra žaidėjų, kurie pasiekė nemažai, tai gali būti ir trenerių.

– Praėjusį sezoną buvo galima nujausti, kad Mindaugas Kuzminskas ir Domantas Sabonis žais NBA. Ar dabar Lietuvoje yra žaidėjų, kuriuos galime matyti NBA artimiausioje ateityje?

– Manau yra, bet aš, pagal NBA taisykles, to negaliu pasakyti.

– Kaip vertinate Donato Motiejūno istoriją, kuri buvo pakankamai išskirtinė ir NBA? Ar „Nuggets“ domėjosi lietuviu?

– Motiejūnas tuo metu buvo laisvasis agentas. Visada stengiamės pagerinti komandą, todėl jis buvo, galbūt, vienas iš žaidėjų, į kuriuos žiūrėjome. Aš, kaip lietuvis, džiaugiuosi, kad jis turi galimybę atsiskleisti ir pasikelti vertę „New Orleans Pelicans“ klube, kur turėtų gauti nemažą vaidmenį. Manau, kad agentai, tarp jų ir Tadas Bulotas, atliko puikų darbą, kad pastatė jį į situaciją, kur jis gali pasikelti vertę.

VIDEO: T.Balčėtis apie statistikos analitiką

– „Pelicans“ grumiasi dėl vietos atkrintamosiose Vakarų konferencijoje. Visai kaip „Nuggets“.

– Stengiamės po truputį eiti į priekį. Esame tarp komandų, kurios gali patekti į atkrintamąsias, bet suprantame, kad pagrindiniai mūsų žaidėjai yra jaunesni nei 23 metų, todėl labai sunku ką nors ypatingo pasiekti, kai jie dar stengiasi išmokti žaisti NBA krepšinį. Pavyzdžiui, pagrindinis mūsų įžaidėjas Emmanuelis Mudiay yra vos 20 metų ir NBA žaidžia tik antrus metus. Pagrindinis „centras“ Nikola Jokičius irgi NBA žaidžia tik antrąjį sezoną.

Mūsų komanda labai jauna. Turime porą veteranų, bet be jų, mes esame jauniausia NBA komanda. Todėl suprantame, kad negalime forsuoti proceso. Jei pradėsime praleisti žingsnius, per daug nieko nepasieksime. Bet jei nuoširdžiai dirbsime ir jaunimas tobulės, turėtume suformuoti gerą komandą ilgesniam laikui.

– Artėja NBA mainų terminas. Ar jums tenka prisidėti prie mainų?

– Taip. Mes dirbame kartu. Artūras ir Timas yra pagrindiniai, kurie derasi, bet mes visi kartu, penkiese, stengiamės surasti geriausių variantų mainams. NBA 99 procentai mainų neįvyksta, nors idėjų yra daug. Mes nuolat galvojame įvairiausių būdų, kaip sustiprinti komandą. Dirbsime iki pat vasario ir seksime situaciją.

Praktiškai kiekvienas NBA žaidėjas kada nors buvo įvardytas mainuose.

– NBA žaidėjai turi suvokti, jog tai yra verslas. Dažnai apie mainus jie sužino tik iš spaudos. Dabar netrūksta gandų ir apie Joną Valančiūną bei Mindaugą Kuzminską.

– Jiems prie to reikės priprasti. Beveik kiekvienas NBA žaidėjas kada nors buvo įvardytas mainuose. NBA yra verslas. Mainai Eurolygoje nevyksta, todėl, galbūt, lietuviai nėra prie to pripratę. Bet mūsiškiams NBA reikės prie to priprasti. Kadangi mainai egzistuoja kaip NBA sistemos dalis, tai visada vyks.

– NBA krepšininkai uždirba milijonus. Kiek uždirba NBA klubo darbuotojai?

– Klausimas, ar uždirbtų milijoną? (Juokiasi.)

– Galbūt.

– Kalbant apie pinigus, kiekviena komanda elgiasi skirtingai. Žaidėjai gauna milijonus, bet vadovybė tiek neuždirba (juokiasi.). Bet gyvenimui užtenka.

– Bet gal čia karjera ilgesnė?

– Galbūt taip tik atrodo. Jei komanda nieko neparodo aikštėje, darbo saugumas nėra labai didelis. Jei nerodai rezultatų ilgesnį laiką, savininkai gali pradėti galvoti apie vadovybės permainas. O tada nėra lengva grįžti atgal. Tiesa, sakoma, kad NBA yra kaip brolija. Tie vadovybės nariai, kurie kažką galbūt pasiekę, randa kelia atgal į kitą NBA komandą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žygimantas Pavilionis apie referendumą dėl dvigubos pilietybės: „Jis jau beveik praloštas“

Aktualu

Trečiadienį 15min studijoje – Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas

Aktualu

Užstrigus deryboms Armėnijoje kyla nauja protestų banga: gatvėse pasirodė šarvuočiai

Aktualu

Kas po naujų mero rinkimų valdys Vilnių: norinčių lyg ir daug, kandidatų kol kas – vienas

Kultūra

Jogintė Bučinskaitė: Ne(eko)logiškas kūrybiškumas

Gazas

Kaunietė iškėlė problemą: „Gauni mažą algą, tai dar ir už parkavimą prie darbo plėšia“

Vardai

Linas Adomaitis su žmona Irma taps tėvais: „Taip, bičiuliai, mes laukiamės vaikelio!“

Pasaulis kišenėje

Svajonių darbas: kraustykitės į Islandiją, keliaukite po pasaulį ir gaukite algą

24sek

Po svaiginančios pergalės ilgapirščiai apvogė žalgiriečio automobilį

Nuostabios pergalės vaizdai: A.White'o dėjimas, A.Toupane'o tolimos bombos ir įspūdingi fanai

Aktualu

Marius Laurinavičius: Ar S.Skvernelis ir R.Karbauskis laukia „Novičiok“ atakos Lietuvoje?

Vardai

Iš Sashos Song pavogė plaukus: atlikėjas tikina, kad vagystė įvyko Estijoje

Aktualu

V.Pranckietis abejoja galimybe atstatydinti B.Markauską

Julianas Barnesas – vienas įdomiausių šiuolaikinių britų autorių, tačiau šioje knygoje, regis, išnaudojo tik pusę savo galimybių. 
15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Juliano Barneso „Kalbant atvirai“ – elegantiškai ir stilingai, bet kiek giliai?

Gyvenimas

Minint Daržų dieną: 10 žingsnių, kurie derlių padės auginti lengviau

Naujienos

Aktualu

Žygimantas Pavilionis apie referendumą dėl dvigubos pilietybės: „Jis jau beveik praloštas“

Aktualu

Trečiadienį 15min studijoje – Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas

Aktualu

Užstrigus deryboms Armėnijoje kyla nauja protestų banga: gatvėse pasirodė šarvuočiai

Aktualu

Kas po naujų mero rinkimų valdys Vilnių: norinčių lyg ir daug, kandidatų kol kas – vienas

Kultūra

Jogintė Bučinskaitė: Ne(eko)logiškas kūrybiškumas

Gazas

Kaunietė iškėlė problemą: „Gauni mažą algą, tai dar ir už parkavimą prie darbo plėšia“

Vardai

Linas Adomaitis su žmona Irma taps tėvais: „Taip, bičiuliai, mes laukiamės vaikelio!“

Pasaulis kišenėje

Svajonių darbas: kraustykitės į Islandiją, keliaukite po pasaulį ir gaukite algą

24sek

Po svaiginančios pergalės ilgapirščiai apvogė žalgiriečio automobilį

Nuostabios pergalės vaizdai: A.White'o dėjimas, A.Toupane'o tolimos bombos ir įspūdingi fanai

Aktualu

Marius Laurinavičius: Ar S.Skvernelis ir R.Karbauskis laukia „Novičiok“ atakos Lietuvoje?

Vardai

Iš Sashos Song pavogė plaukus: atlikėjas tikina, kad vagystė įvyko Estijoje

Aktualu

V.Pranckietis abejoja galimybe atstatydinti B.Markauską

Julianas Barnesas – vienas įdomiausių šiuolaikinių britų autorių, tačiau šioje knygoje, regis, išnaudojo tik pusę savo galimybių. 
15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Juliano Barneso „Kalbant atvirai“ – elegantiškai ir stilingai, bet kiek giliai?

Gyvenimas

Minint Daržų dieną: 10 žingsnių, kurie derlių padės auginti lengviau

Vardai

Grąžinti verta

„Daugiau šypsenos“

Kuriu ir apsaugau

„Susitikime lauke“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 24sek