Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 04 05

Pamatykite: „Svajonių komandos“ debiutas – su Ch.Barkley protrūkiu ir rekordų puokšte

Turbūt kiekvienas, paklaustas, kuri komanda buvo geriausia per visą krepšinio istoriją, atsakytų, jog tai – 1992 m. JAV „Svajonių komanda“. Pirmą kartą iš ryškiausių NBA žvaigždžių sukomplektuota amerikiečių rinktinė išvyko į Barselonos olimpines žaidynes ir ten nuplovė gėdą, kurią JAV ekipa patyrė prieš ketverius metus Seule, pirmą kartą šalies istorijoje nepatekdama net į finalą. Bet ar prisimenate, kaip prasidėjo JAV krepšininkų kelionė 1992-ųjų vasarą?
1992 m. JAV „Svajonių komanda“
1992 m. JAV „Svajonių komanda“ / „Scanpix“ nuotr.

15min kviečia sekmadienio vakarą praleisti stebint pirmąsias istorijoje iš ryškiausių NBA žvaigždžių sudarytos komandos rungtynes. Jas galite išvysti čia:

VIDEO: Pirmosios JAV „Svajonių komandos“ rungtynės

Michaelas Jordanas, Magicas Johnsonas, Larry Birdas, Karlas Malone'as, Charlesas Barkley – tai žaidėjai, kurie jau ir atskirai kėlė šiurpą bet kuriam savo varžovui.

Tačiau 1992-ųjų vasarą visi jie susirinko siekti bendro tikslo – olimpinių aukso medalių.

Prieš Barselonos olimpines žaidynes pirmą kartą nuspręsta leisti jose varžytis NBA rungtyniaujantiems žaidėjams, o amerikiečiai šia proga pasinaudojo nepriekaištingai – į kitą Atlanto pusę išvyko 11 ryškiausių NBA žvaigždžių ir tuomet bene didžiausiu šalies talentu laikytas Christianas Laettneris.

Įdomu tai, kad pastarasis buvo pasirinktas vietoje vėliau NBA lygoje dominavusio Shaquille'o O'Nealo, kuris tą vasarą buvo pakviestas pirmuoju šaukimu NBA naujokų biržoje.

Iš ryškiausių NBA atletų „Svajonių komandoje“ trūko tik Isiah Thomaso, kuris, kaip sklido gandai, į rinktinę nepateko tik dėl aštrių santykių su jos ryškiausia žvaigžde M.Jordanu. Jam I.Thomaso vedami „Detroit Pistons“ „blogieji berniukai“ buvo tris kartus užkirtę kelią link NBA čempionų titulo 1988-1990 m.

„Scanpix“ nuotr./Michaelas Jordanas ir Magicas Johnsonas
„Scanpix“ nuotr./Michaelas Jordanas ir Magicas Johnsonas

Barselonoje amerikiečiai pasitikti lyg roko žvaigždės, o pirmajame grupės etapo susitikime jiems teko lengvas kąsnelis – nė vieno aukštesnio nei 200 cm ūgio žaidėjo neturėjusi Angolos rinktinė.

JAV krepšininkai mače su Afrikos čempionais dominavo istoriškai.

Varžovai jiems priešinosi tik pačiomis pirmosiomis minutėmis, kai vienintelį kartą pirmavo (2:1) bei buvo sugebėję išlyginti rezultatą (7:7).

Tačiau tuomet sekė tikras amerikiečių atakų tornadas – per keliolikos minučių atkarpą jie skraidė aikštėje ir laimėjo ją net 46:1, dar nepraėjus pusei rungtynių turėdami beveik pusšimčio taškų pranašumą.

Tiesa, spurtas galėjo būti ir „sausas“, jei ne šaukštą deguto į amerikiečių medaus statinę šliukštelėjęs Ch.Barkley.

Karštakošis amerikietis JAV rinktinei spurtuojant jau 29:0 pabėgo į greitą ataką ir pelnė lengvus du taškus, tačiau netrukus prieš save išvydo nesportinės pražangos gestą.

Jį tuometinė „Phoenix Suns“ žvaigždė gavo visiškai pelnytai – 113 kg svėręs amerikietis alkūne smūgiavo beveik 40 kg lengvesniam varžovui Herlanderiui Coimbrai, kuris pataikė baudos metimą ir bent šiek tiek sušvelnino savo komandos kančias.

Šis epizodas gerokai apkartino „Svajonių komandos“ debiutą olimpinėse žaidynėse.

Nors kitus amerikiečius sirgaliai vis dar palaikė, Ch.Barkley Barselonos „Palau Sant Jordi“ arenoje buvo nušvilpiamas vos prisilietęs prie kamuolio.

Kritikos strėlių jis sulaukė ir iš komandos draugų, o itin aštriai pasisakė ne kas kitas, o M.Jordanas.

„Jeigu jis tai ir toliau tęs, jie jį išmes iš olimpinių žaidynių“, – rėžė tuometinis „Chicago Bulls“ lyderis.

„Bandome pasakyti Charlesui, kad jis negali taip savęs nekontroliuoti“, – pritarė ir „San Antonio Spurs“ bokštas Davidas Robinsonas.

Ch.Barkley kiek pasitaisė tik po rungtynių, kai sutiko nusifotografuoti su nuskriaustu H.Coimbra.

Pasirodo, kad Ch.Barkley – didžiausias Angolos rinktinės nario, 24-erių ekonomikos studento, autoritetas, dėl kurio jis keldavosi naktimis ar mėgindavo gauti juostas su jo žaidimo epizodais.

„Jei kas nors prieš mane panaudoja agresiją, labai svarbu, kad neatsakyčiau tuo pačiu, – po mačo sakė H.Coimbra. – Sportas nėra žiaurus. Mes visi turėtume būti draugais.“

Angolos rinktinės krepšininkas trumpam netgi tapo nemažesne žvaigždė nei pats jo dievukas – po rungtynių jis dalijo interviu JAV ir kitų šalių žiniasklaidai bei dalijosi kiekvienu žodžiu, kurį jam po rungtynių pasakė Ch.Barkley.

„Scanpix“ nuotr./Johnas Stocktonas, Chrisas Mullinas ir Charlesas Barkley
„Scanpix“ nuotr./Johnas Stocktonas, Chrisas Mullinas ir Charlesas Barkley

Tiesa, nors buvo nušvilpiamas beveik visų rungtynių metu, Ch.Barkley buvo geriausias rungtynių žaidėjas – puolėjas pelnė 24 taškus ir atvedė amerikiečius į užtikrintą pergalę 116:48.

Šiame susitikime JAV komanda pagerino ne vieną rekordą.

Pergalė 68 taškų skirtumu buvo didžiausia per 40 metų ir tuo metu antra didžiausia olimpinių žaidynių istorijoje. Ši rezultatą po 20 metų pagerino LeBrono Jameso ir Kobe Bryanto vedama komanda, 156:73 sutriuškinusi kitą Afrikos rinktinę Nigeriją.

Didžiausios pergalės olimpinių žaidynių istorijoje
Metai Komanda Varžovas Skirtumas
2012 JAV Nigerija +83
1956 JAV Tailandas +72
1992 JAV Angola +68
1956 JAV Filipinai +68

Rekordą užfiksavo ir M.Jordanas, per pirmąjį susitikimą perėmęs net 8 kamuolius – tiek iki tol nebuvo pavogęs joks olimpinių žaidynių dalyvis.

„Bulls“ žvaigždei nedaug trūko, kad surinktų itin netradicinį dvigubą dublį – be 8 perimtų kamuolių jis dar ir pelnė 10 taškų.

Įdomu tai, kad 8 kamuolius MJ perėmė ir kitose rungtynėse su Kroatija, o tai iki šiol yra vieninteliai du atvejai olimpinių žaidynių istorijoje, kai žaidėjas pavogia kamuolį net aštuonis kartus.

„Scanpix“ nuotr./Michaelas Jordanas
„Scanpix“ nuotr./Michaelas Jordanas

Iš viso amerikiečių gretose dviženklį taškų skaičių pelnė šeši žaidėjai – be Ch.Barkley ir M.Jordano, 19 taškų kraičiu pasižymėjo K.Malone'as, po 11 pelnė Chrisas Mullinas ir Patrickas Ewingas, o 10 pridėjo Clyde'as Drexleris.

Tik 6 taškus pelnė M.Johnsonas, bet šis, po AIDS atsitiesęs sportininkas išdalijo net 10 rezultatyvių perdavimų – septyniais daugiau nei visa Angolos komanda.

„Scanpix“ nuotr./Magicas Johnsonas
„Scanpix“ nuotr./Magicas Johnsonas

Rekordiniu pasiekimu tapo ir amerikiečiu spurtas, pasibaigęs Ch.Barkley protrūkiu – 31 taško iš eilės iki tol nebuvo pelniusi jokia komanda.

Nepaisant triuškinamos nesėkmės, prieš rungtynes realiai savo komandos galimybes vertinęs ir nepralaimėti didesniu nei 45 taškų skirtumu jiems įsakęs Angolos rinktinės treneris Victorino Cunha po mačo neprarado ūpo ir paklaustas, kuris momentas buvo rungtynių lūžis, atsakė šmaikščiai:

„Laikėmės rungtynėse iki tol, kol jie surengė spurtą 46:1“, – sakė strategas.

Galiausiai, amerikiečiai laimėjo ir kitas septynerias rungtynes, tarp jų ir pusfinalį prieš Lietuvą (127:76), bei susigrąžino Seule prarastą čempionų trofėjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius