Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 19d. 08:02

Prieš 24 metus Lietuvoje buvo įrengtas pirmasis bankomatas. Kaip jis atrodė?

Pirmasis bankomatas Ar žinai?
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Pirmasis bankomatas

Bankomatais Lietuvoje naudotis jau įprato visi. Tačiau, kaip ir kiekviena technologinė naujovė, bankomatai taip pat turi savo „gimtadienį“. Ar žinote, kada ir kur Lietuvoje atsirado pirmasis bankomatas bei kaip jis atrodė?

Tai įvyko lygiai prieš 24 metus. Pirmasis Lietuvoje bankomatas buvo įrengtas 1995 m. rugsėjo 19 d. Vilniuje. Jį įdiegė AB „Vilniaus bankas“ (dabartinis SEB bankas), jis stovėjo banko patalpose miesto centre, adresu Gedimino pr. 10.

Pamatyti, kaip jis atrodė, galite žemiau esančioje galerijoje.

Pirmąjį bankomatą Lietuvoje realybėje pamatyti dabar irgi gali kiekvienas norintis – jis eksponuojamas Lietuvos banko Pinigų muziejuje.

Išdavė šis bankomatas tik vieno nominalo – 50 litų – banknotus. Jis priėmė VISA mokamąsias korteles ir VB banko korteles.

Tuomet šis bankomatas pirmiausia skirtas buvo ne vietos gyventojams, o užsienio turistams, kuriems pinigų išsiėmimas iš bankomato buvo įprasta procedūra.

Pranešime spaudai, išplatintame bankomato įdiegimo proga, Vilniaus bankas paskelbė į bankomatą investavęs 60 tūkst. litų.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Pirmasis bankomatas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Pirmasis bankomatas

Taip pat tada, 1995 m. išplatintoje informacijoje buvo pabrėžta, jog naujuoju pinigų automatu klientai galės naudotis visą parą, o technologiškai sudėtingo įrenginio „populiarumą lemia operacijos paprastumas ir saugumas“.

Pirmosios kortelės Lietuvoje pasirodė kiek seniau. Pirmąją tarptautinio mokėjimo kortelę tuometinis AB „Vilniaus bankas“ išdavė 1993 m. Ji irgi eksponuojama Pinigų muziejuje.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Pirmoji kreditinė kortelė
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Pirmoji kreditinė kortelė

Jos sąskaita buvo tvarkoma tik doleriais. Vėliau kortelės buvo išduodamos ir privatiems asmenims bei įmonėms.

Pirmasis bankomatas Lietuvoje veikė kelerius metus. Jis būtų galėjęs tarnauti dar ilgiau, jei ne naujo tūkstantmečio pradžia. Bankomato gamintojas Vilniaus bankui pranešė, kad šio modelio bankomatai nėra pritaikyti metų virsmui iš 1999 m. į 2000 m., todėl bankui teko jį išmontuoti.

Lietuvoje dėl sovietinės okupacijos ir bankomatai, ir kortelės gerokai vėlavo. Pasaulyje pirmasis bankomatas įdiegtas Londone 1967 m., o pirmoji magnetinė kortelė išduota 1969 m. Niujorke.

Lietuvos banko duomenimis, šalyje dabar veikia kiek mažiau negu 1000 bankomatų, o mokėjimo kortelių išduota beveik 4 mln.

Parengta pagal SEB.lt, Delfi.lt perpublikuotą „Kauno dienos“ straipsnį ir Lietuvos banko Pinigų muziejaus puslapį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie "Ar Žinai?"