Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 9d. 08:24

Renkame „Lietuvos Šimtmečio automobilį“: amerikietiškas „Studebaker EL Special 6“

Studebacker EL Special 6
Studebacker EL Special 6

Išskirtinį gimtadienį švenčiančioje Lietuvoje išskirtinė ir konkurso „Metų automobilis“ programa. Šįkart drauge su technikos istorijos žinovais, restauratoriais, kolekcininkais bei muziejininkais renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį. Balsuokite apklausoje po šiuo tekstu.

„Studebaker EL Special 6“

  • Gamybos metai: 1918-1927 m.
  • Tarpukariu Lietuvoje parduodamų automobilių gamintojų TOP 5 atrodė taip: „Ford“, „Chevrolet“, „Opel“, „Studebaker“ ir „Buick“.

XIX amžiaus antroje pusėje buvusi didžiausia pasaulyje vežimų bei karietų gamybos kompanija laikui bėgant sėkmingai persiorientavo ir prisitaikė prie naujų vėjų – transporto priemonių, judančių be arklių kinkinio pagalbos, konstravimo.

Į automobilių pramonės traukinį „Studebaker“ įšoko 1902 metais ir ėmėsi konstruoti elektromobilius, tačiau ši veikla žlugo dėl anuomet naudotų itin kuklių charakteristikų akumuliatorių bei elektros variklių: sparčiai tobulėjantys vidaus degimo motorai savo elektrinius varžovus pasiuntė į nokdauną beveik šimtui metų.

Vėlesni „Studebaker“ strategų sprendimai lėmė, kad kompanijos reikalai klostėsi tarsi lekiant amerikietiškais kalneliais – arba kildavo iki dangaus, arba duždavo atsitrenkę į krizės rifus. 1912-aisiais jie paleido į pasaulį patikimų automobilių reputaciją pelniusius modelius su 6 cilindrų varikliais, o gamybos apimtis didino visose turėtose septyniose gamyklose iki prasidedant Didžiajai depresijai.

Vilniečio Rimgaudo Bardausko kolekcijoje esantis 1922-ųjų laidos „Studebacker EL Special SIX“ yra kompanijos klestėjimo periodu sukurta klasika. 3 metrų ilgio ratų bazę turintis kabrioletas turi 6 cilindrų, 75 AG pajėgumo variklį.

Tarpukario metais šios amerikiečių markės technika pateko į perkamiausių automobilių penketuką drauge su „Ford“, „Chevrolet“, „Opel“ ir „Buick“. Lietuvoje „Studebaker“ kompanijai atstovavo Juozapo Bielogurskio bendrovė „Bella“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie Gazas