Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Girti diplomatai: išimtis ar taisyklė?

Avarijos vietoje
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Avarijos vietoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Po to, kai Vilniuje Rusijos ambasados darbuotoja, kaip įtariama, būdama neblaivi automobiliu taranavo autobusą, kilo klausimas: tokie incidentai yra išimtis, ar vis dėlto taisyklė?

Net ir nelabai įdėmiai žvelgiant į Rusijos ir kitų šalių užsienio politikos vykdytojų „nuotykių“ chronologiją rodo, kad tokie atvejai – ne retenybė.

Įkaušę ir su vėjeliu

Ne taip seniai, vasario 22 d., Škotijos mieste Perte už vairavimą esant neblaiviam policija suėmė Rusijos diplomatinės atstovybės darbuotoją. Išmatavę alkoholio koncentraciją diplomato organizme pareigūnai nustatė, kad ji du kartus viršija leidžiamą normą.

Diplomatas naktį praleido kalėjime, o kitą dieną jis privalėjo stoti priešais vietos šerifą. Tačiau jis buvo išlaisvintas, nepateikus jokių kaltinimų. Ir vien dėl to, kad į šią istoriją įsikišo Rusijos pasiuntinybės atstovai.

„Pagal taisykles, diplomatinių atstovybių darbuotojus galima sulaikyti tik tuomet, kai jų elgesys kelia pavojų jiems patiems ar kitiems žmonėms. Rusijos ambasados darbuotojai pabendravo su tyrėjais ir Konstantinas I. Buvo paleistas dėl jį saugančio diplomatinio imuniteto“, - vėliau incidentą komentavo policija.

Praėjusių metų panašus įvykis nutiko Lenkijoje. Lenkijos policija teigė, kad sulaikė Rusijos diplomatą, kuris automobilį vairavo neblaivus. Pasak pranešimo, generalinio konsulato Gdanske darbuotojas buvo paleistas po medikų apžiūros.

Kaip tąkart pasakojo Lenkijos policijos atstovai, patrulio dėmesį patraukė neįprastas vairuotojo elgesys kelyje.

„Vairuotojas buvo patikrintas alkoholio matuokliu. Jis parodė beveik 3 promiles“, - sakė pareigūnai.

Jau šių metų kovą „pasižymėjo“ ir diplomatas iš Ukrainos. Tai įvyko Airijoje. Kaip pranešė dienraštis „The Independent“, diplomatas vairavo automobilį „Toyota Yaris“, važiuojantį be dviejų padangų. Iš po važiuojančio automobilio ratų skriejo žiežirbos. Įtarus, kad vairuotojas neblaivus, jis buvo sulaikytas ir pristatytas į policijos skyrių.

Policijoje sulaikytasis pareiškė, kad alkoholio testo jis nesiruošia atlikti ir savo prakalbą pagrindė diplomatiniu imunitetu. Nepaisant to, jam buvo pareikšti kaltinimai įvykdžius nusikaltimą.

2011 metų gegužę skandalas kilo Kazachstane. Apgirtęs Rusijos diplomatas Andrejus Mamajevas Almatos atrakcionų parke sėdo prie elektromobilio vairo ir vos neužmušė mergaitės, kuri pasipainiojo jo kelyje.

2010 metais aistros virė Estijoje. Rusijos pasiuntiniui Taline net teko aiškintis Estijos Užsienio reikalų ministerijai dėl ambasados darbuotojo Stanislavo Rysičiaus elgesio. Tąkart policijos patruliai sustabdė ambasados automobilį, kuris kelis kartus viršijo greitį ir vis išvažiuodavo į priešingos krypties eismo juostą. Vėliau paaiškėjo, kad automobilį vairavo 49 metų apgirtęs Rusijos pasiuntinybės darbuotojas.

Pažeidėjų trejetukas Vokietijoje ir partrenktas policininkas Niujorke

Prieš kelerius metus Vokietijoje buvo įsiplieskęs rimtas skandalas. Vietos žiniasklaida paskaičiavo, kad girti diplomatai vairuoja po kelis kartus per savaitę. Vairuotojai, ginami diplomatinio imuniteto, 2009 m. Berlyno gatvėse sukėlė 39 avarijas ir daugumoje atvejų iš įvykio vietų paspruko, tąkart rašė newsru.com.

Kai kurie diplomatai prie vairo „sėsdavo girti, kiti važinėja viršydami greitį“. Tačiau dėl to jų nubausti neįmanoma. Vien tik baudų diplomatams už Kelių eismo taisyklių pažeidimus pernai Berlyne buvo galima paskirti už 180 tūkst. eurų, tačiau miestas šių pinigų negavo, rašė „Tagesspigel“.

2009 metais Berlyne buvo užregistruota 3 tūkst. 48 automobiliai su diplomatiniais numeriais. Tais pačiais metais ambasadų ir konsulatų darbuotojai sukėlė 39 avarija. 64 procentai iš jų tiesiog pasišalino iš avarijų vietų. Dėl jų kaltės nukentėjo 11 žmonių, pranešė „InoPressa“.

Pagal pažeidimų skaičių, tarp diplomatų pirmą vietą užėmė Saudo Arabijos atstovai. Antroje vietoje buvo Rusijos diplomatai, trečioje liko kinai. Daugiausiai automobilių su diplomatiniais numeriais turi JAV ambasada, tačiau jos darbuotojai bendrame kontekste „į akis nekrito“.

Daugiausiai triukšmo tais metais kilo vasarą, kuomet du girti Rusijos diplomatai automobiliu BMW Berlyno centre sukėlė rimtą avariją. Tąkart jie sudaužė keturis masyvius gėlių vazonus ir taranavo penkis automobilius. Policija pažeidėjus paleido net nepatikrinusi alkoholio kiekio jų organizme ir tai sukėlė didelį vokiečių žiniasklaidos nepasitenkinimą.

Pastebima, kad Rusijos diplomatai keliuose siautėja gana dažnai. 2009 metų rugsėjį Estijos mieste Narvoje policija vaikėsi konsulą Sergejų Sucharevą. Tai buvo antras pagal svarbą žmogus vietinėje Rusijos atstovybėje. Apsilankęs striptizo bare diplomatas girtas sėdo prie vairo ir važinėjo miesto gatvėmis iki tol, kol jį sustabdė policija.

Tačiau dėl diplomatinio imuniteto, policija jo negalėjo nei iškrapštyti iš automobilio, nei patikrinti jo girtumo.

Žemiau galite peržiūrėti Estijos žurnalistų nufilmuotus vaizdus apie tai, kaip estų tvarkos sergėtojams sekėsi bendrauti su Rusijos diplomatu.

VIDEO: Drunken Russian diplomat ignores the Estonian police

2006 metų balandį girtas Rusijos diplomatas Ilja Morozovas, akredituotas prie JTO, Niujorke partrenkė policininką. Tai įvyko ant šaligatvio, kuriuo, pažeisdamas KET, rusas bandė apvažiuoti remontuojamą kelio ruožą.

Diplomatai kartais pareikalauja ir „leidimo filmuoti ir fotografuoti“

Į keistas istorijas diplomatai patenka ir Lietuvoje. Vienas paskutinių tokių incidentų buvo užregistruotas pernai spalį Vilniuje. Tąkart, kaip įtariama, neblaivus Baltarusijos ambasados patarėjas Jaroslavas Diktijevskis, vairuodamas automobilį „VW Jetta“ rėžėsi į stovinčias mašinas. Per incidentą buvo sudaužyti trys automobiliai.

Vilniaus policija diplomato girtumo negalėjo patikrinti, nes jį saugojo diplomatinis imunitetas.

Avariją sukėlęs diplomatas buvo ramus, jokių pretenzijų niekam nereiškė. O štai į automobilį jį nuvedęs neprisistatęs vyras (spėjama, irgi ambasados darbuotojas) žurnalistų pasirodymu buvo labai nepatenkintas. Iš pradžių jis užsipuolė žurnalistus rankomis bandydamas dengti kameras ir varydamas juos iš įvykio vietos, vėliau rusiškai klausė, gal reikėtų jas sudaužyti, ir pradėjo reikalauti „leidimo filmuoti ir fotografuoti“.

Smulkus konfliktas baigėsi nedidele diskusija apie demokratiją, žmogaus teises ir žodžio laisvę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Gazas