Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Roges Vilnius ruošia vasarą: jau nusipirko trečdalį žiemai reikalingos druskos

„Grinda“ jau ruošia druskos atsargas
Kastyčio Mačiūno nuotr. / „Grinda“ jau ruošia druskos atsargas
Šaltinis: 15min
12
A A

Kelininkai pasiryžę įrodyti, kad žiema jų neužklups netikėtai – dar tik vidurvasaris, o Vilniuje jau kraunama gatvių barstymui šaltuoju sezonu reikalinga druska. Šiuo metu sostinės gatves prižiūrinti bendrovė „Grinda“ tvirtina turinti apie 3,4 tūkst. tonų druskos atsargų, iki sezono planuojama atsivežti dar 7,4 tūkst. tonų.

Laikai, kai vidury šaltojo sezono Vilniaus kelininkai pritrūkdavo druskos gatvėms barstyti, praėjo, tačiau iki šiol kiekvieną žiemą pasitaiko momentų, kada vairuotojai, keiksnodami kelininkus dėl nenuvalyto sniego, pareiškia, jog šiuos vėl žiema užklupo netikėtai. Panašių minčių sukėlė ir pernai rudenį paskelbtas konkursas pirkti druską ir kitas medžiagas gatvėms barstyti, kurio vokai atplėšti prieš pat Kalėdas.

VIDEO: Grinda jau ruošiasi žiemai ir pildo druskos atsargas

Druskos vagonai jau atkeliavo

Šiemet pirmieji druskos vagonai jau atvažiavo. Bendrovės „Grinda“ teigimu, šiuo metu vežama 3400 tonų druskos, iki žiemos sezono pradžios planuojama atsivežti dar 7400 tonų. Smėlio bendrovė tvirtina jau turinti apie 5 tūkst. kub. m, planuojama pasirūpinti dar daugiau nei 12 tūkst. kub. m.

Techninė druska vežama iš Salihorsko Baltarusijoje kasyklų. Lietuvą ji pasieka traukiniais, o paskui perkraunama į sunkvežimius ir išvežiojama į sandėlius. „Grinda“ sandėlius turi Eigulių, Justiniškių ir Geologų gatvėse.

„Žiemos sezono metu dirba trys druskos sandėliai su druskos maišymo įranga ir dvi smėlio-druskos mišinio bazės. Prieš sezoną smėlio bazėse paruošiama 18 tūkst. kub. m smėlio-druskos mišinio, sandėliuose sukaupiama 16 tūkst. tonų druskos, paruošiama 4 tūkst. kub. m druskos tirpalo“, – sakė „Grindos“ direktorius Kęstutis Vaicekiūtis.

Valo per 6,5 mln. kv. m

Žiemą iš viso „Grinda“ Vilniuje barsto ir valo 540 gatvių, t.y. 6,54 mln. kv. m. Vilniaus miesto gatvės yra suskirstytos į greito eismo, pagrindines, aptarnaujančias, reprezentacines, pagalbines gatves ir gatves, kuriose vyksta visuomeninio transporto eismas. Iš šių gatvių 298 barstomos šlapia druska, 173 – smėlio-druskos mišiniu, 68 – druska. Gatvės prižiūrimos naudojant 39 šlapių druskų barstytuvus, 13 smėlio-druskos mišinio barstytuvų, 2 mini barstytuvus, taip pat – traktorius, greiderius.

Šaligatvių ir gyvenamųjų namų kiemų „Grinda“ žiemą nevalo.

Vilniaus savivaldybė yra nustačiusi pakankamą priežiūros lygį, kur nurodoma, kad miesto gatvės privalo būti nuvalytos praėjus ne daugiau kaip 8 valandoms po to, kai nustoja snigti. Eismas mieste iš esmės sustoti gali iki 4 valandų.

Praėjusi žiema negailėjo

Prieš sezoną smėlio bazėse paruošiama 18 tūkst. kub. m smėlio-druskos mišinio, sandėliuose sukaupiama 16 tūkst. t druskos, paruošiama 4 tūkst. kub. m druskos tirpalo, – sakė K.Vaicekiūtis.

Pernykštė žiema kelininkų nelepino – nors itin daug sniego ar šaltų dienų nebuvo, bet sezonas tęsėsi ilgai, sniego iškrito net gegužės mėnesį. Vis dėlto druskos Vilniuje buvo išberta kiek mažiau nei prieš metus: 2016–2017 m. 13,919 tūkst. tonų, o prieš metus – 14,189 tūkst. tonų. Tačiau smėlio-druskos mišinio kiekis buvo dvigubai didesnis: 2016–2017 m. jo išbarstyta 17,175 tūkst. kub.m, o 2015–2016 m. – 8,59 tūkst. kub.m.

Vilniaus savivaldybės skaičiavimais, gatvių priežiūra (su medžiagomis) praeitą šaltąjį sezoną miestui kainavo 4 mln. 729 tūkst. eurų.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, Lietuvoje žiemą vidutiniškai 18 kartų būna pūga (vidutinė trukmė – 7 valandos), 15–25 kartus plikšala, 8–20 kartų lijundra, 4–6 – lijundra ir plikšala, kai ledo sluoksnis susidaro iki 15 mm, 60–80 kartų per metus temperatūra pereina iš teigiamos į neigiamą. Oro temperatūra žemiau nulio laikosi net 3–4 mėnesius.

Ypač sniegingų naktų šaltuoju metų periodu Vilniuje būna apie 20. „Grindos“ kelininkai skaičiuoja, kad 20 kartų per metus būna pūga, 20 – plikšala, 20 – lijundra. Per ypač sniegingą ir šaltą naktį (per 12 val.) prireikia apie 900 t druskos ir apie 360 kub. m smėlio-druskos mišinio. Tad per parą išbarstoma apie 1800 t druskos ir apie 720 kub. m smėlio-druskos mišinio. Tokiomis dienomis per pamainą kiekvienas barstytuvas išvažiuoja į 2–3 reisus, o visi nuvažiuoja net apie 9,5 tūkst. km.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Gazas