15min be reklamos
2020 01 04, 22:03

Aukščiausias pasaulio pastatas švenčia 10-ąjį gimtadienį: 15 stebinančių faktų apie „Burj Khalifa“

2020-ųjų sausio 4 d. aukščiausias pasaulio pastatas – „Burj Khalifa“ dangoraižis Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai) – švenčia savo 10-ąjį gimtadienį. Būtent 2010 m. pradžioje šis pastatas buvo oficialiai atidarytas. Šia proga portalas 15min kviečia susipažinti su 15-a įdomių faktų apie šį statinį.
Dubajus. Tolumoje matosi Burj Khalifa Ar žinai?
Dubajus. Tolumoje matosi Burj Khalifa

1. „Burj Khalifa“ aukštis – 828 metrai. Tai ir aukščiausias statinys pasaulyje, ir aukščiausias papildomomis atramomis neparemtas statinys pasaulyje. Jis yra maždaug šešis su puse karto aukštesnis už aukščiausią Lietuvos dangoraižį – verslo centrą „Europa“ Vilniuje. Ir du su puse karto aukštesnis už aukščiausią Lietuvos statinį apskritai – Vilniaus televizijos bokštą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dabartinis aukščiausias pastatas pasaulyje – Burj Khalifa, esantis Dubajuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dabartinis aukščiausias pastatas pasaulyje – Burj Khalifa, esantis Dubajuje

2. „Burj Khalifa“ pastate yra 163 aukštai. Tai daugiausia aukštų turintis pastatas pasaulyje. Palyginimui, „Europos“ pastate Vilniuje yra 33 aukštai.

3. „Burj Khalifa“ derina įvairias paskirtis – komercinę, turistinę ir gyvenamąją. Dalyje dangoraižio aukštų įrengti prabangūs butai, kituose įsikūrę biurai, dar kituose – viešbutis, apžvalgos aikštelės ir restoranai.

123RF.com nuotr./Vaizdas nuo Burj Khalifa apžvalgos aikštelės
123RF.com nuotr./Vaizdas nuo Burj Khalifa apžvalgos aikštelės

4. „Burj Khalifa“ yra aukščiausias pasaulyje restoranas, įsikūręs 122-ajame aukšte, arba 441 metro aukštyje, ir aukščiausiai pasaulyje esanti lauko apžvalgos aikštelė. Ji yra 148-ajame aukšte, 555 metrų aukštyje.

5. Be to, „Burj Khalifa“ turi aukščiausiai kylantį liftą pasaulyje ir didžiausią atstumą vienos kelionės metu nukeliaujantį liftą pasaulyje. Aukščiausiai kylantis iš „Burj Khalifa“ liftų nukeliauja 140 aukštų. Lifto greitis yra maždaug 10 metrų per sekundę. Tai reiškia, kad liftas nuo žemės 124-ąjį aukštą, kuriame yra viena apžvalgos aikštelių, pasiekia maždaug per minutę.

123RF.com nuotr./Turistai Burj Khalifa apžvalgos aikštelėje
123RF.com nuotr./Turistai Burj Khalifa apžvalgos aikštelėje

6. Statant „Burj Khalifa“ buvo sunaudota apie 110 tūkstančių tonų betono (tiek sveria 100 tūkstančių dramblių) ir 55 tūkstančiai tonų plieno.

7. Statybų metu vienu metu prie „Burj Khalifa“ dirbo net 12 tūkstančių darbininkų, dauguma iš Pietryčių Azijos. Visi darbininkai, statę bokštą, drauge paėmus dirbo apie 22 milijonus valandų.

8. Kiek laiko truko statybos? Beveik šešerius metus. Pirmieji pamatų duobės kasimo darbai prasidėjo 2004 m. O duris pastatas pagaliau atvėrė 2010 m. pradžioje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Atidarymo akimirka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Atidarymo akimirka

9. „Burj Khalifa“, išvertus iš arabų kalbos, reiškia „Khalifo bokštas“. Khalifas, minimas bokšto pavadinime, yra šeichas Khalifas bin Zayedas bin Sultanas al Nahyanas, dažniausiai vadinamas tiesiog šeichu Khalifu. Jis yra Jungtinių Arabų Emyratų prezidentas ir Abu Dabio emyrato emyras.

10. Šeicho Khalifo vardo pastato pavadinime, pagal pirminį sumanymą, būti neturėjo. Statinys turėjo vadintis „Dubajaus bokštu“ („Burj Dubai“). Tačiau projekto vystytojai susidūrė su finansinėmis problemomis. Šeichas Khalifas sutiko suteikti finansinę paramą projekto vystytojams, kad statinys būtų užbaigtas, bet su viena sąlyga – jei bokšto pavadinime atsiras jo vardas.

123RF.com nuotr./„Burj Khalifa“
123RF.com nuotr./„Burj Khalifa“

11. „Burj Khalifa“ dangoraižį, esant idealioms oro sąlygoms, galima matyti maždaug 95 kilometrų atstumu. Beveik tokiu atstumu, koks yra tarp Vilniaus ir Kauno. Įsivaizduokite, jei kauniečiai galėtų matyti Vilniaus televizijos bokštą.

123RF.com nuotr./Dubajus iš toli. Matosi ir Burj Khalifa
123RF.com nuotr./Dubajus iš toli. Matosi ir Burj Khalifa

12. Pakilti į „Burj Khalifa“ turistams nėra pigu. Pigiausi bilietai, norint pakilti „tik“ į 124-ojo aukšto apžvalgos aikštelę, kainuoja ~36 eurus, o jei norėsite pasiekti 150-152 aukštuose įsikūrusią kavinę, tai jums kainuos ~150 eurų. Beje, pačiame „Burj Khalifa“ viršuje temperatūra yra keliolika laipsnių žemesnė negu žemės lygyje.

13. Aukščiausiuose „Burj Khalifa“ aukštuose saulė matosi dar kelias minutes po to, kuomet, žiūrint nuo žemės, ji jau yra nusileidusi. Tai reiškia, kad jei spėsite greitai įlipti į liftą, tą pačią dieną galėsite pamatyti du saulėlydžius.

14. Tai ne vienintelis įdomus su saulės nusileidimu susijęs faktas. Kaip žinia, per Ramadano mėnesį musulmonai dienomis pasninkauja, o valgyti gali tik nusileidus saulei. Dėl to Dubajaus šventikai paskelbė, kad asmenys, esantys 80 aukšte ir aukščiau, nutraukti pasninką Ramadano metu turėtų 2 minutėmis vėliau negu likę Dubajaus gyventojai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./The Burj Khalifa
AFP/„Scanpix“ nuotr./The Burj Khalifa

15. 2021 m. „Burj Khalifa“ praras aukščiausio pasaulyje pastato titulą. Tais metais duris atverti turėtų „Karalystės bokštas“ Džedos mieste Saudo Arabijoje, kurio aukštis sieks 1 kilometrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sugedusi buitinė technika: remontuoti ar pirkti naują?
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Reklama
2022 m. „Rimi“ sėkmingai įgyvendino tvarumo ir labdaros iniciatyvas, prisidėjo prie paramos Ukrainai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką