2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Kodėl Naujųjų metų atvirukuose dažnai vaizduojamas kūdikis? Tai nėra tik šiaip mielas atvaizdas

Su Naujais metais sveikinančiuose atvirukuose dažnai pamatysite kūdikį. Kartais šalia jo bus ir senas vyras. Šiuos atvaizdus ypač dažnai matome senuose atvirukuose, bet ką jie reiškia?
Kūdikis atviruke
Kūdikis atviruke / commons.wikimedia.org nuotr.

Šiais laikais šie simboliai mums mažai ką reiškia ir nėra naudojami taip dažnai. Jei kas ir perka Naujametinius atvirukus, dažniau renkasi vaizdus su gyvūnais, fejerverkais, šampano taurėmis ar kokiais nors pokštais. Tačiau senuose atvirukuose, spausdintuose iki praeito amžiaus vidurio, kūdikiai vaizduojami itin dažnai. Ir ne šiaip sau.

Tai – Kūdikis-Naujieji metai. Kitaip tariant, naujųjų metų personifikacija. Kadangi metai nauji, tai ir jų personifikacija yra, na, maža. Kartais Kūdikis-Naujieji metai laiko maišą ar kaspiną su prasidedančiais metais (šiuo atveju būtų 2021), barškutį ar smėlio laikrodį. Tiesa, šie atributai jam nėra būtini – kūdikis atvirukuose dažniausiai nedėvi nieko arba yra apvilktas tik sauskelnėmis.

123RF.com nuotr./Kūdikis su sauskelnėmis
123RF.com nuotr./Kūdikis su sauskelnėmis

Tas kūdikis, beje, beveik visada yra berniukas. Taip yra dėl to, kad jis yra siejamas su Tėvu Laiku – laiko personifikacija, kuri vaizduoja pagyvenusį vyrą. Savotiškas Tėvo Laiko atvaizdas dažnai matomas ir tuose atvirukuose, kaip pasitraukiantys metai.

Taip senieji metai tarsi perduoda savo pareigas naujiems. Senųjų metų personažas pagal įvairias legendas arba tiesiog miršta (ir dalgis yra vienas iš mirties simbolių) arba tiesiog nustoja senti ir pasitraukia į istoriją.

Grįžtant prie Kūdikio-Naujųjų metų reikėtų pažymėti, kad tai nėra naujagimis. Dažnai šis vaikas turi vešlius plaukus ir kartais jau moka vaikščioti. Taip yra dėl to, kad mene tokio amžiaus maži vaikai yra laikomi mielesniais už naujagimius.

Tokie atvirukai, žinoma, yra labai meniški ir gražūs, nors ir stereotipiškai panašūs vieni į kitus. Jie tiesiog išėjo iš mados. Nors šių simbolių dar įmanoma rasti, jie nebėra tokie populiarūs. Tiesą sakant, ir patys Naujųjų metų atvirukai nėra tokie populiarūs – jei ir perkame atviruką, jis sveikina ir su Kalėdomis, ir su Naujaisiais metais.

Beje, Naujųjų metų kūdikis nėra tik simbolis. Įvairiose pasaulio šalyse, ypač Europoje, kaimuose ir miesteliuose šis titulas būdavo priskiriamas pirmam metuose gimusiam kūdikiui. Jis ar jo tėvai gaudavo kokį nors sveikinimo ženklą. Būda bandymų paminėti ir pirmąjį šalyje gimusį vaiką (tikriausiai tai matėte ir Lietuvoje), bet įprastai tai padaryti pakankamai sudėtinga, ypač didesnėse šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką