15min be reklamos
2023 01 22, 20:08

Koks gyvenvietės pavadinimas Lietuvoje yra pats dažniausias?

Lietuvoje yra dešimtys tūkstančių gyvenviečių, kurių dauguma – kaimai, turintys po kelis ar keliolika gyventojų. Didžiosios jų dalies pavadinimas kilo iš bendrinių lietuviškų žodžių, vardų ar pavardžių, tad nėra netikėta, kad skirtingose Lietuvos vietose galima rasti po kelis ar keliolika taip pat besivadinančių kaimų. Tačiau koks gyvenvietės pavadinimas Lietuvoje pasikartoja dažniausiai?
Konceptas Jonavos rajone
Konceptas Jonavos rajone / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pagal administracinį statusą Lietuvos gyvenvietės skirstomos į miesto ir kaimo gyvenamąsias vietoves.

Miesto gyvenamosioms vietovėms priskiriami miestai, kaimo gyvenamosioms vietovėms priskiriami miesteliai, kaimai ir viensėdžiai.

Iš viso Lietuvoje yra daugiau negu 21 tūkst. gyvenviečių. Miestų Lietuvoje yra 103, miestelių – 253, kaimų – daugiau negu 19 tūkst., viensėdžių – per 1500.

Visų Lietuvos gyvenviečių sąrašą galima rasti Registrų centro internetiniame puslapyje. Išnagrinėjome šį sąrašą, aiškindamiesi, kokie gyvenviečių vardai Lietuvoje yra dažniausi.

Radome 61 pavadinimą, kuriais Lietuvoje vadinasi 10 arba daugiau gyvenviečių. Taip pat yra 10 vietovių vardų, kuriais vadinasi bent po 20 gyvenviečių. Visą sąrašą rasite teksto pabaigoje.

Daugelis šių gyvenviečių vardų kilo iš bendrinių dažnai sutinkamų žodžių, dažnai susijusių su gamtos objektais, tokiais kaip giria, kalnas ar miškas. Dalis dažnų gyvenviečių vardų kilo ir iš profesijų, pvz., Kalviai, arba pavardžių/vardų, pvz., Gudeliai.

O koks pavadinimas pasikartoja dažniausiai?

Atsakymas į šį klausimą – Pakalniškiai. Lietuvoje yra net 33 gyvenvietės, kurios vadinasi Pakalniškiai. Visos šios gyvenvietės yra kaimai.

Wikimedia Commons vartotojo Vilensija nuotr. / CC BY-SA 3.0/Namas Pakalniškiuose Radviliškio rajone
Wikimedia Commons vartotojo Vilensija nuotr. / CC BY-SA 3.0/Namas Pakalniškiuose Radviliškio rajone

Kaimą, kuris vadintųsi Pakalniškiais, galima rasti 23 skirtingose Lietuvos savivaldybėse – daugiau negu trečdalyje, jie paplitę po visą Lietuvą. Kurioje Lietuvos vietoje bebūtumėte, niekada nesate toliau negu keliasdešimt kilometrų nuo kurių nors Pakalniškių.

Didžiausi Pakalniškiai pagal gyventojų skaičių yra Radviliškio rajone, ten gyvena 315 gyventojų. Visuose kituose Lietuvoje esančiuose Pakalniškiuose gyventojų skaičius neviršija 50 gyventojų.

Antras pagal dažnumą kaimo pavadinimas Lietuvoje – Gudeliai. Lietuvoje yra 31 gyvenvietė, kurios vadinasi Gudeliai. Viena iš šių gyvenviečių yra miestelis, visos kitos – kaimai. Didžiausi Gudeliai yra miestelis Marijampolės savivaldybėje, ten gyvena 262 gyventojai.

Kaimus, kurie vadinasi Gudeliais, galima rasti net 24 Lietuvos savivaldybėse. Pagal šį rodiklį Gudeliai tarp gyvenviečių pavadinimų yra lyderis Lietuvoje.

Trečias pagal dažnumą pavadinimas – Kalniškiai. Lietuvoje yra 29 gyvenvietės, kurios vadinasi Kalniškiai. Trys iš jų yra viensėdžiai, likusios – kaimai.

Didžiausi Kalniškiai yra kaimas Kelmės rajone, ten gyvena 150 gyventojų. Kaimus, kurie vadinasi Kalniškiais, galima rasti 15-oje Lietuvos savivaldybių.

Ketvirtas pagal dažnumą pavadinimas – Miškiniai. Lietuvoje yra 25 gyvenvietės, kurios vadinasi Miškiniai. Trys iš jų yra viensėdžiai, likusios – kaimai. Didžiausi Lietuvoje Miškiniai yra 227 gyventojus turintis kaimas Lazdijų rajone.

Penktas pagal dažnumą pavadinimas – Slabada. Lietuvoje yra 23 gyvenvietės, kurios vadinasi Slabada. Viena jų yra viensėdis, kitos kaimai. Didžiausia Slabada yra 273 gyventojus turintis kaimas Raseinių rajone.

Tai vienintelis pirmajame dešimtuke esantis gyvenvietės pavadinimas, kuris yra ne lietuviškos kilmės. Jis kilęs iš rusiško žodžio „laisvė“. Slabadomis Rusijos imperijoje kadaise vadinti kaimai, kur apsigyvendavo laisvieji, ne baudžiauninkai valstiečiai. Po baudžiavos panaikinimo Slabada tapo ir dalies laisvais tapusių valstiečių gyvenviečių tikriniu pavadinimu.

Šeštas pagal dažnumą pavadinimas – Bajorai. Lietuvoje yra 22 gyvenvietės, kurios vadinasi Bajorai, visos yra kaimai. Didžiausia jų yra 945 gyventojus turintys Bajorai Vilniaus rajone.

Septintą-dešimtą vietas pagal dažnumą dalinasi trys pavadinimai – Pagiriai, Girelė, Paežeriai ir Juozapava. Šiais vardais Lietuvoje yra pavadinta po 20 gyvenviečių.

Didžiausi Pagiriai yra 3324 gyventojų turintis kaimas Vilniaus rajone, didžiausiai Paežeriai yra 541 gyventoją turintis kaimas Vilkaviškio rajone.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pagiriai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pagiriai

Bent kiek didesnių Girelių Lietuvoje nėra – didžiausias taip besivadinantis kaimas bei du viensėdžiai teturi po 10 gyventojų. Panašiai ir su Juozapava – didžiausias taip besivadinantis kaimas Rokiškio rajone turi 33 gyventojus.

Visus pavadinimus, kurie Lietuvoje pasikartoja bent po 10 kartų, rasite žemiau. Tokių gyvenviečių yra 61. Gal rasite ir savo gyvenamąją vietą ar gimtinę?

Pavadinimas Taip pavadintų gyvenviečių skaičius
Pakalniškiai 33
Gudeliai 31
Kalniškiai 28
Miškiniai 25
Slabada 23
Bajorai 22
Pagiriai 20
Girelė 20
Juozapava 20
Paežeriai 20
Naujasodis 19
Smilgiai 17
Gojus 17
Kalviai 17
Kunigiškiai 17
Degučiai 17
Būda 16
Navikai 16
Kaniūkai 15
Pašiliai 15
Girininkai 15
Šilai 14
Padvarninkai 14
Antakalnis 13
Būdos 13
Dirvonai 13
Paberžė 13
Pašilė 13
Trakai 13
Užubaliai 12
Aleksandrava 12
Ažubaliai 12
Dvarviečiai 12
Papiškiai 12
Žalioji 12
Ąžuolynė 12
Margiai 12
Padvariai 12
Būdviečiai 12
Galiniai 11
Medinos 11
Pagojė 11
Paliepiai 11
Piliakalnis 11
Pociūnai 11
Šilėnai 11
Žeimiai 11
Kupriai 10
Akmeniai 10
Antanava 10
Jonaičiai 10
Juodžiai 10
Juškaičiai 10
Kalveliai 10
Naujikai 10
Pagojis 10
Šilinė 10
Vaitkūnai 10
Vilkiškės 10
Žemaitkiemis 10
Paberžiai 10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką