2026-08-14 12:44

Brito atostogos svajonių saloje baigėsi parazitais akyje: maldauja nekartoti jo klaidos

Atostogų metu pajutęs akies skausmą, 38-erių Mattas Flackas manė, kad į ją pateko smėlio, tačiau paaiškėjo, jog akį graužė parazitas, galėjęs sukelti aklumą. Vyras du mėnesius praleido Balyje užsiimdamas banglenčių sportu, o liepos 1-ąją, kelionės pabaigoje, pastebėjo, kad jo kairioji akis paraudo, pradėjo ašaroti ir atsirado pojūtis, lyg joje būtų smėlio.
Kelionė vyrui baigėsi košmaru
Kelionė vyrui baigėsi košmaru / Shutterstock nuotr.

Jis manė, kad užsiimant banglenčių sportu akį sudirgino smėlis ar sūrus vanduo, tačiau netrukus jam tapo sunku ją atmerkti. Fotografas vaistinėje Balyje įsigijo akių lašų, ​​o grįžęs namo liepos 10 d. užsiregistravo pas akių gydytoją, rašoma „The Sun“.

Mattas buvo nukreiptas į akių kliniką, kur jam diagnozavo akantamebinį keratitą – retą akių infekciją, kurią sukelia į rageną įsiskverbiantis parazitas, – bei nustatė cistų. Dabar jis įtaria, kad infekcija užsikrėtė besimaudydamas baseine Balyje.

Mattas prisipažino atostogų metu nešiojęs kontaktinius lęšius plaukiodamas banglente ir maudydamasis, nors po to juos visada išsiimdavo. Kontaktinių lęšių nešiotojams kyla didesnė rizika susirgti AK, nes lęšiai gali subraižyti akies paviršių ir po savimi sulaikyti bakterijas bei parazitą.

Dabar fotografas baiminasi, kad apaks arba net praras kairiąją akį, mat kas valandą lašindavo lašus, bandydamas atsikratyti parazito. Mirtinai išsigandęs Mattas, daugiau nei 20 metų nešiojantis vienadienius kontaktinius lęšius, ragina kitus nedaryti tos pačios klaidos.

Shutterstock nuotr. / Balis, Indonezija
Shutterstock nuotr. / Balis, Indonezija

Mattas pasakojo: „Prieš tris savaites jūroje ant banglentės šokinėjau iš džiaugsmo, o dabar guliu tamsiame kambaryje ir kas valandą lašinuosi į akį vaistus, nes galiu ją prarasti. Iš pradžių pastebėjau, kad akis stipriai paraudo, pradėjo gausiai ašaroti ir atsirado jausmas, lyg joje būtų smėlio. Tada nustojau nešioti kontaktinius lęšius ir pamaniau, kad problema išsispręs savaime. Maniau, kad tai – smėlis ar sūrus vanduo po plaukiojimo banglente, tačiau būklė pablogėjo. Tapau labai jautrus šviesai, o diskomfortas sustiprėjo. Akis nuolat ašarojo, tad beveik negalėjau jos atmerkti.“

Grįžęs į Jungtinę Karalystę, akių klinikoje Mattas patyrė ragenos nuograndų paėmimo procedūrą (kai tyrimui pašalinamas plonas ragenos sluoksnis) ir sužinojo, kad jam greičiausiai – opa arba infekcija. Tačiau jo būklė pablogėjo, tad jis skubiai buvo nukreiptas į akių ligoninę; atlikus tyrimus ir ragenos mikroskopiją paaiškėjo, kad jis serga akantamebiniu keratitu.

Mattas pasakojo: „Iš esmės tai parazitas, graužiantis mano akį. Kai gydytojai tai pasakė, apėmė didžiulė panika – labai išsigandau. Nesigėdiju prisipažinti, kad šiek tiek paverkiau ir puoliau į neviltį. Tuo metu maniau: „Na, viskas – prarasiu akį“. Dabar jau susitaikiau su šia mintimi.“

Shutterstock nuotr./Paraudusios akys
Shutterstock nuotr./Paraudusios akys

„Vis dar jaučiuosi nusivylęs, bet taip jau nutiko; negaliu pernelyg pykti, nes greičiausiai pats dėl to esu kaltas. Užsiimu banglenčių ir snieglenčių sportu, daug laiko praleidau jūroje – tiek su banglente, tiek su jėgos aitvaru; užsiimdamas šia veikla visada dėvėdavau kontaktinius lęšius, tačiau išlipęs iš vandens juos išsiimdavau. Manau, kad tai nutiko baseine. Gydytojai iš esmės teigia negalintys nei patvirtinti, nei paneigti, iš kur tai atsirado.“

Dabar Mattas gailisi, kad taip lengvabūdiškai žiūrėjo į plaukiojimą su kontaktiniais lęšiais, ir norėtų, kad būtų žinojęs apie visą galimą riziką: „Baisu pagalvoti, kad 38-erius metus gyvenau neturėdamas jokių problemų, išskyrus trumparegystę. Sužinoti, kad man atsirado liga, galinti atimti regėjimą viena akimi, – tiesiog šiurpu. Labai bijau, kad ta akimi apaksiu.“ Šiuo metu fotografas tris mėnesius vartoja antibiotikus ir pasižadėjo daugiau niekada nenaudoti kontaktinių lęšių.

Jis įspėjo kitus: „Nedėvėkite kontaktinių lęšių vandenyje ar būdami šalia jo. Lęšių nešiotojams svarbu suprasti: tai, kad naudojate vienadienius lęšius, dar nereiškia, jog esate saugūs. Aš pats tokius nešiojau – ir štai kas nutiko. Jei pavyks įtikinti bent kelis žmones išsiimti lęšius prieš šokant į baseiną, tai bus gera žinia, nes niekam nereikia patirti to, ką teko išgyventi man.“

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą