Kad tai – ne tik trumpalaikė pramoga, kuria laisvalaikiu užsiima tikrus darbus turinčios merginos, įrodo prieš savaitę gyvenimą pradėjęs jų internetinis puslapis „Zylė zylioja“.
„Kodėl toks pavadinimas? Nes turistai turistauja, keliautojai keliauja, o zylės zylioja“, – juokdamasi jo prasmę paaiškina Karolina. Ir čia pat priduria:
„Mano tėtis, kalbėdamas apie keliones, dažnai vartoja tokius žodžius, kaip „nenugrybauk“, „nezyliok“, taigi, šis žodis man girdėtas nuo vaikystės ir savotiškai artimas.“
Idėja kurti kelionės įspūdžių albumus kilo Karolinai pernai liepą. Tuomet, kai iš atostogų su vyru Pietų Korėjoje grįžusi kaunietė iš draugių išgirdo priekaištų, kodėl nerodo nuotraukų.
„Jos sakė: „Juk tai ne paprasta kelionė kažkur Europoje ar egiptuose, o atostogos PIETŲ KORĖJOJE!“ Pagalvojau ir nusprendžiau pasidaryti nuotraukų ir sudėti jas į albumą. Kadangi parsivežiau ne tik jų, bet ir visokių niekučių – kriauklių, korėjietiškų pinigų, žemėlapių, kitų smulkmenų – sudėjau ir juos greta nuotraukų“, – pasakoja Karolina.
Šis jos albumas turėjo didžiulį pasisekimą – pamačiusios, kaip įdomiai galima pateikti atostogų įspūdžius, panašių užsinorėjo net kelios merginos draugės.
Taip atsirado pirmieji užsakymai, o Karolinos galvoje šaknis įleido idėja tai daryti nuolat. Šia mintimi ji pasidalino su drauge – kūrybinę gyslelę savyje taip pat turinti Justina iš karto įsitraukė: „Darom!“.
Judviejų komanda ideali – draugės viena kitą papildo: naujomis idėjomis nuolat deganti Karolina yra labai organizuota, puikiai valdo tekstą, o Justina – ypač kruopšti. To tikrai reikia, nes smulkios detalės ar nuotraukų „kampukai“ negali būti suklijuoti bet kaip – neretai jie dėliojami su pincetu.
Galvą tenka pasukti ir dėl to, kurios nuotraukos pateks į albumą. Taip pat kur ir kaip priklijuoti „neklijuojamus“ daiktus, pavyzdžiui, iš aplankytos šalies parsivežtas monetas ar kriaukles.
Visi jų sukurti albumai skirtingi. Temą jiems gali padiktuoti ir užsakovas, tačiau kol kas dažniausiai idėją pasiūlo pačios merginos.
„Tarkime, buvo merginų savaitgalis Romoje: tai albumas, savaime aišku, yra mergaitiškas: su batais, ledais, draugių nuotraukomis ir t.t.“, – pasakoja Justina, dažnai sugalvojanti netradicinių sprendimų, kaip įdomiai pateikti užsakovo kelionės istoriją. Pavyzdžiui, viename iš „Zylė zylioja“ sukurtų albumų matyti jos pieštas komiksas:
„Tiesiog, tą istoriją reikėjo papasakoti kitaip – ne tik nuotrauka ar prierašu prie jos. Todėl atsirado komiksas“, – paaiškina talentinga mergina.
Paprastai albumą jos kuria maždaug dvi savaites. Viskas prasideda nuo pokalbio su užsakovu.
Viena klientė, vartydama jau padarytą albumą – žiūrėdama nuotraukas ir skaitydama prierašus – stebėjosi: „Bet taip ir buvo!“ Žinoma, kad taip ir buvo. Juk mes nekuriame istorijų, tiesiog pasižymėjome jas ir vėliau užrašėme.
Susitikusios su juo Karolina ir Justina įsirašo pasakojimą, pasižymi svarbiausius momentus – tai iš esmės ir padeda apsispręsti, kokia bus tema.
Kalbėdamiesi su merginomis žmonės dažnai net patys to nežinodami atskleidžia jiems labiausiai įsiminusius dalykus. Vėliau gerokai nustemba atradę juos kelionių prisiminimų albume.
„Viena klientė, vartydama jau padarytą albumą – žiūrėdama nuotraukas ir skaitydama prierašus – stebėjosi: „Bet taip ir buvo!“.
Žinoma, kad taip ir buvo. Juk mes nekuriame istorijų, tiesiog pasižymėjome jas ir vėliau užrašėme“, – sako Karolina.
Net iš savaitgalio kelionės į Romą paprastai parsivežame mažiausiai keliasdešimt nuotraukų. O ką jau kalbėti apie egzotiškas atostogas, kur įdomių ir netikėtų vaizdų, kuriuos būtina įamžinti, daugybė.
Justina neslėpė, jog būna nepaprastai sunku išrinkti kadrus, kurie pateks į albumą.
Nuotraukų skaičius priklauso nuo kelionės ilgio, maršruto – apie savaitgalio kelionę galima papasakoti mažesniame albume, tačiau norint užfiksuoti visų praėjusių metų kelionių įspūdžius prireiks kur kas daugiau puslapių.
„Pavyzdžiui, albume, kuriame įamžintos vienos poros metų kelionės, yra 230 nuotraukų. Bet jas atrinkome daugiau nei iš 400“, – sako Karolina.
Į prisiminimų albumus merginos sudeda ne tik nuotraukas: čia sugula žemėlapiai, aplankytos šalies pinigai, suvenyrai, bilietai. Visa tai – prisiminimų rinkinys, kurį norisi išsaugoti.
„Dažniausiai šie daiktai mėtosi kažkur namuose be vietos. Kai juos surenki ir sudedi į albumą, jie pagaliau turi savo vietą“, – kelionės prisiminimų albumo naudą pabrėžia Justina.
Toks albumas gali tapti svarbiausiu šeimos ir draugų susibūrimo akcentu.
Viena iš klienčių pasakojo, jog per Kalėdas susirinkę artimieji leido per rankas albumą, kuriame buvo sudėtos visų 2015-ųjų kelionių akimirkos. Visi klausėsi išsamesnių pasakojimų apie nuotykius vienoje ar kitoje aplankytoje šalyje: pasakotojai dar kartą išgyveno patirtas emocijas, o klausytojai – išgirdo ir pamatė, ką jų artimieji patyrė. „Tai buvo to vakaro „vinis“, – tikino „Zylė zylioja“ užsakovė.
Prisiminti verta ne tik atostogas, bet ir komandiruotes
Merginos neabejoja, kad prisiminti verta ne tik ypatingas keliones, pavyzdžiui, medaus mėnesio atostogas, bet ir, tarkime, komandiruotes.
„Kad ir kur keliaujame, iš visur parsivežame nuotraukų ir įdomių istorijų“, – įsitikinusios pašnekovės. Į šią veiklą nėrusios vos prieš pusmetį jos jau suprato, kad kiekvienas užsakymas bus ypatingas, kadangi dviejų vienodų kelionių nebuvo ir nebus.
Kol kas dažniausiai joms teko kurti atostogų albumus. Tačiau būna ir kitokių užsakymų. Būtent tokį Justina ir Karolina įgyvendina šiuo metu – kuria prisiminimų albumą apie kario misijas, kuriose jis tarnavo.
„Jis ypatingas, bet ne tik dėl to, kad tai – žmonos staigmena vyrui. Kurdamos jį pasijutome tarsi CSI darbuotojos: ne visada žinojome, kur darytos nuotraukos, o paklausti nebuvo ko. Todėl visais įmanomais būdais bandėme savarankiškai išsiaiškinti, kur daryta viena ar kita nuotrauka.
Pavyzdžiui, vieną vietą atsekėme pagal nuotraukos antrame plane įamžintą restorano pavadinimą, kitas „sugrupavome“ pagal gamintoją „Kodak“. Galiausiai teko pasidomėti karių laipsniais ir technika – iki tol mums visi tankai buvo vienodi“, – juokiasi merginos.
Kaip ir šio albumo, kitų užsakovės kol kas buvo moterys. Dirbti su jomis paprasta, nes jos žino, ko nori. Be to, pasiūlo daug medžiagos, reikalingos kūrybiniam darbui.
Kurdamos albumus kartais pasijuntame kaip CSI darbuotojos: turime pačios išsiaiškinti svarbias smulkmenas, nes paklausti nėra ko, o suklysti negalime.
„Tačiau vyrams jau ruošiame dovanų čekius: jaučiame, jog yra toks poreikis“, – sako Justina.
Albumo kaina derinama individualiai: ji gali svyruoti nuo 40 iki 160 (ir daugiau) eurų. Į šią sumą įeina ir nuotraukų atspausdinimas, visomis kitomis reikalingomis priemonėmis taip pat pasirūpina „Zylė zylioja“ komanda.
Kol kas albumų bei kitų priemonių merginos randa Lietuvoje. Tačiau neslepia, jog norėtų kažko naujo ir originalaus.
Gali būti, kad ateityje „Zylė zylioja“ turės išskirtinio dizaino albumą – jau ir dabar nemažai detalių, kurių neranda parduotuvėse, Justina pagamina pati.









