Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Nardymo instruktorius Tomas Kupetis: „Jei nenardei Tailande – nebuvai jame“

Tomas Kupetis tikriausiai iki šiol net pats tiksliai nesupranta, kaip atsitiko, kad prieš dvejus metus kartu su žmona Simona bei dviem judviejų vaikais – dvynukais Vakariu ir Vasare – išskrido gyventi į Tailandą. Nors planavo išvykti pusmečiui, bet ten yra jau beveik dvejus metus ir nepanašu, kad artimiausiu metu keistų namų adresą – Tailandas, Krabi, Ban Ao Nang sala.
Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu / Asmeninė nuotr.
Temos: 2 Azija Tailandas

Juolab kad Tomas čia įgyvendino seną savo svajonę – tapo nardymo treneriu, į kurį, norėdami pažinti povandeninį salų valstybės gyvenimą, kreipiasi vis daugiau turistų. Žinoma, daugiausiai lietuvių. Juk ar gali būti patogiau, kai instrukcijas ir patarimus, kaip teisingai elgtis po vandeniu, girdi gimtąja kalba?

Simonos ir Tomo Kupečių nuotr./Gyvendami Tailande Kupečiai keliavo po aplinkines šalis, pavyzdžiui, Vietnamą
Simonos ir Tomo Kupečių nuotr./Gyvendami Tailande Kupečiai keliauja ir po aplinkines šalis. Nuotraukoje – pernai Vietname

„Į Tailandą atvykome beveik prieš dvejus metus – be konkretaus plano. Nežinojome, nei kiek čia būsime, nei ką čia veiksime. Tiesiog su šeima nusprendėme, kad būtų įdomu pabandyti pagyventi kitaip: iškeisti darbo kostiumą į šortus, rutiną gyvenime – į nuotykius, o šaltį – į šilumą. Norėjosi pokyčių. Todėl pardavėme šeimos verslą, aš išėjau iš darbo, susikrovėme lagaminą ir nusipirkome lėktuvo bilietą į vieną pusę. Planuose buvo Balis, bet paskutinę minutę pasirinkome Tailandą“, – apie prieš dvejus metus įvykusius asmeninius pokyčius pasakojo Tomas.

Pasak jo, nei A, nei B plano nebuvo. „Nei skaitėme daug prieš išvykdami, nei domėjomės. Susiradome tik viešbutį Bankoke, o tolimesne kryptimi pasirinkome Koh Phangan salą, kurioje įsikūrėme ilgesniam laikui. Keliauti intensyviai ir išleisti daug pinigų nebuvome pasiruošę. Be to, pasvarstydavome, kad gal ši mūsų avantiūra gali nusitęsti ir ilgiau nei pusmetį. Žinoma, tam reikėjo pajamų. Žmona iškart pradėjo užsiimti konsultacine veikla internetu, aš jai šiek tiek padėjau.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande tapo sertifikuotu nardymo instruktoriumi

Iki šiol nardymas buvo mano pomėgis – buvau „atostogų nardytojas“ – nardydavau per visas savo atostogas, o Tailandas tam ideali vieta. Čia yra įvairus ir turtingas povandeninis pasaulis, visada šiltas vanduo (29–30 laipsnių). Taip beveik natūraliai čia pradėjau nardyti, keltis savo kvalifikaciją – jau buvau nusprendęs, kad tai galėtų tapti laikinu mano pajamų šaltiniu šios gyvenimo avantiūros metu“, – pasakojo Tailande gyvenantis lietuvis.

Anot jo, kelias iki nardymo instruktoriaus nėra trumpas ir labai lengvas – nuo pirmojo sertifikato gavimo iki instruktoriaus diplomo užtrunkama mažiausiai 6 mėnesius. Tiesa, pirmąjį mėgėjiško nardymo sertifikatą (angl. Open Water Diver) Tomas jau buvo išsilaikęs Kenijoje, taip pat buvo ir surinkęs nėrimų dalį, todėl jo mokslai užtruko kiek trumpiau nei visiškai „žalių“ nardytojų.

Tačiau norint tapti nardymo instruktoriumi reikėjo išsilaikyti nemažai kursų.

„Tai būtų: Patyręs atvirų vandenų naras (angl. Advanced Open Water), Naras gelbėtojas (angl. Rescue Diver), Pirmosios pagalbos kursai (EFR), Nardymo meistras (angl. Dive Master, o tai yra pirmas profesionalaus nardytojo laiptelis), Asistuojantis instruktorius (angl. Assistant instructor), be to, reikia turėti ne mažiau nei 100 registruotų nėrimų. Tik tada galima tapti nardymo instruktoriumi, kuris gali sertifikuoti ir mokyti kitus. Be šių reikalavimų dar reikia turėti visą asmeninę nardymo įrangą bei nardymo draudimą. Investicijos išties nemažos“, – pasakojo Tomas.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./„Žuvų sriuba“ Tailande

Jo teigimu, norint tapti instruktoriumi Tailande vidutiniškai tai gali kainuoti apie 5 000 eurų – daug kainuoja patys kursai ir nardymo įranga. Žinoma, papildomai prisideda mažiausiai 6 mėnesių pragyvenimo išlaidos – būsto nuoma, maistas, sveikatos draudimas. Tiesa, nardymo centruose jau gali dirbti nardymo gidai ir asistuojantys instruktoriai – tokiu atveju ir investicijos reikalingos mažesnės.

„Aš pats didžiąją dalį kursų išsilaikiau Koh Phangan saloje – nardymo centruose kur kas mažiau žmonių, tad kokybė gerokai aukštesnė, palyginti su nardytojų kalve tituluojama Koh Tao sala. Vėliau šiek tiek dirbau Vietname, kur planavau laikytis nardymo instruktoriaus kursus, bet planai pasikeitė ir instruktoriaus kursus išsilaikiau Balyje“, – sakė Tomas.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Povandeninis Tailando grožis atsiskleidžia vos panėrus

Šiuo metu jis gyvena Ao Nange (Krabi regione) ir nardo Andamanų jūroje prie Ao Nang salyno.

„Taip pat dažnai nardau prie žymiųjų Phi Phi salų. Kiekvieną dieną turime skirtingų turų – tad čia gausu vietų tiek pradedantiesiems nardytojams, tiek patyrusiems. Vieni įdomūs dėl aplink plaukiojančių žuvų įvairovės, kiti žymūs nardymu su rykliais, treti vyksta prie paskendusių laivų“, – pasakojo nardymo instruktoriumi tapęs vyras.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu

Tailandas pastaruoju metu ypač mėgstama kelionių kryptis tarp lietuvių. Anot Tomo, tarp atvykstančių nemažai nardymo mėgėjų.

„Džiugu, kad yra ir ne tik pirmą kartą neriančių. Šiemet atskrenda nemažai nardymu užsikrėtusių profesionalų. Pirmą kartą neriantiems ir norintiems išbandyti nardymą ar neturintiems sertifikatų yra vienos dienos kursai laive su dviem ar trim nėrimais jūroje, o pirmieji kursai, kurie vėliau leidžia nardyti be instruktoriaus, trunka nuo dviejų iki keturių dienų. Tiesa, aš kursus rekomenduoju laikytis tiems, kurie jau išbandė nardymą ir tuo užsikrėtė“, – sakė Tomas.

Tai, kad jis pats lietuvis, turistams iš mūsų šalies didžiulis privalumas. „Jei reikia, lietuviams padedu susiorganizuoti visą kelionę – nuo viešbučio, taksi, o nardymo turai jau būna „viskas įskaičiuota“. Taip pat padedu lietuvaičiams susiorganizuoti ne tik giluminio ar paviršinio nardymo turus, bet ir pamatyti kitas žymias Krabi regiono vietas“, – teigė Tailande įsikūręs lietuvis.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Anksčiau vadybininku dirbęs Tomas Kupetis Tailande tapo nardymo instruktoriumi

Kaip atrodo nardymo instruktoriaus diena? – paklausėme Tomo. „Ji labai ilga! Keltis tenka anksti – 6.30 val. jau turiu būti nardymo centre, kur pradedu ruošti įrangą savo svečiams. 8 val. laivas su svečiais jau išplaukia link nardymo vietų. Į krantą grįžtame apie 17–18 val., tačiau tuo diena nesibaigia – dar grįžtame atgal į nardymo centrą susitvarkyti įrangos po nardymo dienos. Tiesa, kai vedu kursus, dalį laiko praleidžiu su studentais klasėje arba baseine – tada ir darbo diena būna trumpesnė“, – ne itin romantišką savo darbo dieną apibūdino nardymo instruktorius.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu

Tomo nuomone, nardymas yra ekstremalus sportas tinginiams (viską po vandeniu darome labai lėtai).

„Tačiau tie, kurie galvoja, kad nardymo instruktoriaus darbas tinka tinginiams – klysta. Tai darbas, kuris reikalauja daug fizinių jėgų, greitos reakcijos ir visada pozityvaus nusiteikimo“, – tikino pašnekovas.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu

Ar skiriasi nardymas skirtingose šalyse, vietovėse? „Žinoma – pradedant matomumu po vandeniu, baigiant fauna ir flora. Aš pats esu nardęs Kenijoje, Graikijoje, Vietname, Balyje, Egipte. Tailande nardymą išbandyti tiesiog būtina“, – sakė Tomas.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Nardymas Tailande

Pasak jo, nardymas Tailande tikrai ypatingas, nes tik čia gali pamatyti didžiąją dalį visos faunos ir floros, esančios tropiniuose vandenyse.

Be to, vanduo visuomet būna šiltas – 29–30 laipsnių ir paviršiuje, ir 30 metrų gylyje. Vanduo yra ir skaidrus – matomumas turistinio sezono metu gali siekti iki 30 metrų.

„Tailande daug nacionalinių parkų – vandenys saugomi nuo pramoninės žvejybos, todėl „žuvų sriuba“ (gausybė žuvų po vandeniu) nepalieka abejingų. Be to, šalyje yra platus nardymo vietų pasirinkimas – tiks ir pradedančiajam, ir jau patyrusiam narui. Na, ir pagaliau – Tailande nardymo sezonas trunka ištisus metus“, – privalumus vardijo pašnekovas, atskleidęs ir geriausias nardymo vietas.

„Geriausios nardymo vietos – prie Similanų, Surino salų, daug nardymo vietų aplink Phi Phi – Andamanų jūroje. Pats nardymas įvairesnis Andamanų jūroje nei Golfo įlankoje, bet jei būsite Koh Phangan ar Koh Tao salose, būtinai išbandykite Sail Rock nardymo vietą. Jei nersite iš Krabi ar Puketo – Bida Nok nardymo vietą“, – patarė nardymo instruktorius, daugiausia dirbantis Krabi regione.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Nemaža dalis Tomo Kupečio klientų – lietuviai

Šis regionas populiarus tarp vakariečių turistų: skandinavų, vokiečių, prancūzų, australų, amerikiečių. Šių šalių nardytojai yra ir dažniausi lietuvio klientai.

„Tiesa, daugėja ir lietuvių klientų – sezono metu būtent su jais neriu didžiąją dalį savo laiko. Giluminis ir paviršinis nardymai vienos populiariausių pramogų Tailande“, – sakė Tomas.

Ar važiuojant atostogauti į Tailandą reikia iš anksto susiplanuoti, kad nardysi, ir užsisakyti pamokas, instruktorių, ar užtenka visa tai susirasti jau vietoje?

„Pirmiausia jums reikėtų susirasti patikimą nardymo centrą, su kurio nardymo instruktoriais norite nerti. Instruktoriaus paprastai nepasirinksi, nebent pažįsti jį asmeniškai ir jis gali padėti užsisakyti nardymą. Kalėdiniu-naujametiniu laikotarpiu nardymo kelionę ar kursus aš užsisakyčiau iš anksto – bent jau prieš 3–4 dienas“, – sakė lietuvis.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu

Anot pašnekovo, instruktoriai paprastai dirba su vienu ar keliais nardymo centrais, tad tarpusavio konkurencija stipriai nesijaučia.

„Žinoma, darbą pirmiausia gauna tas, kas geriausiai dirba ir kuris turi geriausias rekomendacijas iš klientų ar buvusių darbdavių. Taip pat labai svarbus kriterijus – kalbų mokėjimas. Nardyme labai svarbu teisingai suprasti instruktažą ir nesijaudinti dėl kalbos barjero. Todėl nardymo centrai, pagal galimybes, visada paskiria turistui instruktorių, kalbantį gimtąja kliento kalba. Kuo daugiau kalbų instruktorius moka, tuo jis universalesnis ir turi daugiau darbo“, – sakė daugiausiai su anglakalbiais ir, žinoma, lietuviais dirbantis Tomas.

Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu
Asmeninė nuotr./Tomas Kupetis Tailande pomėgį nardyti pavertė darbu

Kas gali nardyti Tailande? Nuo kokio iki kokio amžiaus? Ar yra amžiaus ribos? Šie klausimai turėtų būti svarbūs kiekvienam, kuris atostogų Tailande metu norėtų nardyti.

„Vaikai nuo 8 metų jau gali išbandyti nardymą baseine, o nuo 10 metų – nerti jūroje ar lankyti nardymo kursus. O „iki“ ribos nėra – jei leidžia sveikata, galima nardyti visą gyvenimą. Mano vyriausiai klientei buvo 74 metai, o jauniausiam – 10 metų“, – sakė lietuvis.

Pasak jo, prieš neriant svarbu kritiškai įvertinti savo sveikatos būklę. „Nerti gali visi sveikata nesiskundžiantys asmenys, o su gydytojo leidimu gali nerti net ir fiziškai neįgalūs ar lengvų fizinių sveikatos sutrikimų turintys asmenys. Kiekvienas neriantis pildo medicininį klausimyną, kuriame būna išvardytos ligos, kuriomis sergantys gali nerti tik su gydytojo leidimu“, – taisykles nurodė Tailande dirbantis lietuvis.

Tailande vaikai nuo 8-erių gali išbandyti nardymą baseine, o nuo 10-ies – nerti jūroje ar lankyti nardymo kursus. O „iki“ ribos nėra – jei leidžia sveikata, galima nardyti visą gyvenimą. Mano vyriausiai klientei buvo 74 metai, o jauniausiam – 10 metų, - sako T.Kupetis.

Nardymas Tailande nėra brangus malonumas, tačiau paslaugos kaina priklauso nuo to, ar nardymo instruktorius yra sertifikuotas naras ar nesertifikuotas.

„Sertifikuoti narai gali nerti ir savarankiškai, bet dažniausiai samdo nardymo gidą, nes gerai nežino nardymo vietų. Kiekviena nardymo vieta turi savo paslapčių, kurias gali sužinoti tik panėręs ne vieną dešimtį kartų – aš žinau, kad štai vienoje vietoje už uolos gyvena jūros arkliukų šeimyna, kitoje vietoje yra vėžlio miegojimo teritorija, taip pat, ar įlankoje nesimaitina rykliai. Mano nardymo centre dviejų nėrimų kaina prasideda nuo 80 Eur“, – sakė lietuvis.

Pasak jo, Tailande daugiausiai nardo poros, draugų kompanijos, nemažai neria ir šeimų. Pasitaiko atvejų, kai vienas iš šeimos narių renkasi paviršinio nardymo kelionę, o kita pusė – nardo giliau. „Laive turime ir auklę, norintiems plaukti su vaikais“, – sakė Tomas.

Ar galima sakyti, kad lankant Tailando salas nardymas yra „must to do“ dalykas?

„Tikrai taip, Tailande panardyti tiesiog būtina. Galima sakyti, jei nepanėrei (paviršiuje ar į gylį) Tailande – iš tiesų nebuvai jame“, – pokalbį užbaigė nardymo instruktoriumi šioje šalyje dirbantis lietuvis.

Daugiau informacijos apie nardymą Tailande, taip pat gyvenimą jame rasite Kupečių šeimos tinklaraštyje, paspaudę čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką