Neries slėpiniai: mažiau žinoma šios upės atkarpa, kuri nustebins net vilniečius

Išgirdę Neries upės pavadinimą dažniausiai prisimename tai, ką geriausiai apie ją žinome – tai antra pagal ilgį Lietuvos upė, didžiausias Nemuno intakas, jungiantis du didžiuosius Lietuvos miestus. Gamtos ir kultūros vertybių bei istoriniu atžvilgiu upė ypatingą reikšmę įgyja ruože nuo Vilniaus iki Kernavės. Pačiame Vilniuje reguliuota Neries vaga, įsprausta tarp betono krantinių, vėlgi atlieka savitą miesto upės vaidmenį. Visgi upės atkarpą nuo valstybės sienos iki Vilniaus ar Nemenčinės pažįstame kur kas mažiau.
Neris
Neris / S.Navlicko ir S.Balčaitės nuotr. / „15min“ fotomontažas

Neris savo 510 km ilgyje gamtiniu atžvilgiu ne kartą keičia savo išvaizdą – vagos ir slėnio plotį, gylį, krantų statumą, vandeningumą ir sraunumą, rašoma Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos pranešime žiniasklaidai, kuri parengė Dzūkijos-Suvalkijos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyr. specialistė dr. Simona Balčaitė.

Ne veltui savo aukštupyje, pirmuosiuose 180 kilometrų Baltarusijos teritorijoje, Neris, tekanti per pelkėtas užliejamas pievas, buvo vadinta „pelkėtąja“. O vidurupyje, prasidėjus statiems krantams ir akmenų rėvoms, Neris pereina į „akmenuotąją“ – nuo čia per visą Neries ilgį yra skaičiuojama 12 didžiųjų ir daugybė mažesnių rėvų, kadaise keliautojams upe reiškusių būsimų sunkumų kelionėje pradžią.

S.Balčaitės nuotr. / Nerimi einanti Lietuvos–Baltarusijos siena ties Šalnaitės sala ir rėva
S.Balčaitės nuotr. / Nerimi einanti Lietuvos–Baltarusijos siena ties Šalnaitės sala ir rėva

Lietuvos teritoriją Neris pasiekia savo vidurupyje, ties 275 kelionės kilometru, o upės pradžia Lietuvoje – tai 6,5 km ilgio ruožu upe einanti Lietuvos Respublikos siena su Baltarusija, nuo Baluošos upelio žiočių iki Šalnaitės upelio žiočių.

Neretai manoma, kad būtent šioje vietoje upė Vilija pakeičia vardą ir tampa Nerimi. Paprastai upės vardo pasikeitimas gali būti susijęs su atskiromis jos dalimis (aukštupiu, vidurupiu ir žemupiu), santaka su kita upe, tam tikromis administracinėmis ribomis ar kitomis aplinkybėmis.

Pavyzdžiui, 1857 m. upe ekspediciją vykdęs grafas K.Tiškevičius savo užrašuose paminėjo, kad pirmą kartą upę vadinant Nerimi iš pakrančių gyventojų jis išgirdo tik Grabijoluose, t. y. nuo dabartinės Lietuvos sienos nuplaukęs dar apie 85 kilometrus!

Tačiau V.Vaitkevičiaus nuomone, Neries vardu upė buvo vadinta nuo jos (Vilijos) santakos su Naročia (t. y. nuo 144 kilometro), o Vilijos vardo skverbimasis į upės vidurupį turėtų būti siejamas su rytų slavų ekspansija į vakarus bei literatūroje ir šnekamojoje kalboje šiame regione paplitusia lenkų kalbą, kuri Neriai pavadinti dar iki šiol dalyje Lietuvos teritorijos vartoja tik Vilijos vardą.

S.Balčaitės nuotr. / Neris nuo Balingrado (Punžionių) tilto
S.Balčaitės nuotr. / Neris nuo Balingrado (Punžionių) tilto

Pirmuosiuose savo kilometruose Lietuvoje, ties Buivydžiais, Neris formuoja išraiškingiausias kilpas visame lietuviškajame ruože iki Vilniaus, vietomis atverdama aukštus skardžius (pvz., Punžionių), vietomis suklodama seklumas ir salas.

Čia susiformavusi ir ketvirta (iš dvylikos) didžioji Neries rėva – Šalnaitė, bei keletas mažesnių. Vidinę šios kilpos dalį apima unikalus Buivydžių hidrografinis draustinis, iš rytų, pietų ir vakarų pusių supamas Neries upės.

Šio draustinio pagrindinis steigimo tikslas yra ne pačios Neries kilpos.

Gali pasirodyti paradoksalu, tačiau šio draustinio pagrindinis steigimo tikslas yra ne pačios Neries kilpos, o joje esančių ežerėlių komplekso, kaip unikalaus hidrografinio tinklo elementų, išsaugojimas. Tuo pačiu svarbu pabrėžti, kad gamtinių buveinių apsaugos atžvilgiu Europos mastu Neries upė yra saugoma per visą savo ilgį Lietuvos teritorijoje.

S.Balčaitės nuotr. / Neries vingis su salomis nuo Punžionių atodangos
S.Balčaitės nuotr. / Neries vingis su salomis nuo Punžionių atodangos

Savo kelionės per Lietuvą pradžioje Neris yra dar palyginti siaura – vagos plotis tik 60–110 m. Atkarpoje nuo Lietuvos sienos iki Vilniaus, siauresnėse Neries vietose, buvo net du kabantys pėsčiųjų tiltai.

S.Balčaitės nuotr. / Kario ežerėlis Neries kilpoje, Buivydžių hidrografiniame draustinyje
S.Balčaitės nuotr. / Kario ežerėlis Neries kilpoje, Buivydžių hidrografiniame draustinyje

Prieš keletą metų demontuotas Liucionių kabantis tiltas ilgą laiką buvo vienintelė galimybė Liucionių kaimo gyventojams pėsčiomis pasiekti Skersabalių geležinkelio stotelę.

Tuo tarpu Buivydžių „beždžionių tiltas“, nors ir ne itin saugus, dar iki šiol tarnauja ne tik vietos gyventojams ir žvejams, bet ir traukia smalsius lankytojus. Juk tokio tipo tiltas per Nerį – dabar jau vienintelis Lietuvoje!

Neries žemupyje, kur upės vagos plotis siekia 140 m (o ties Kaunu išplatėja net iki 180–290 m) tokius tiltus jau būtų sunku įsivaizduoti.

S.Balčaitės nuotr. / Kabantis pėsčiųjų tiltas iš Buivydžių kaimo į Beregovkos viensėdį ir Buivydžių hidrografinį draustinį
S.Balčaitės nuotr. / Kabantis pėsčiųjų tiltas iš Buivydžių kaimo į Beregovkos viensėdį ir Buivydžių hidrografinį draustinį

Ypatingas yra ir Santakos geležinkelio tiltas, kertantis Nerį ties santaka su Žeimena, ir garsinantis Santakos gyvenvietę. Galima sakyti, šioje vietoje yra net trijų tiltų kompleksas.

Ypatingas yra ir Santakos geležinkelio tiltas.

Vienas šalia kito yra įrengti du geležinkelio tiltai per Nerį – senasis, pastatytas dar XIX amžiuje, jau trečią dešimtmetį naudojamas tik pėsčiųjų, ir šalia naujasis, šiuo metu užtikrinantis kasdienį traukinių judėjimą tarp Vilniaus ir Turmanto. Tuo tarpu visai greta, per Žeimeną veda kabantis pėsčiųjų tiltas, gyventojams ir vasarotojams padedantis pasiekti geležinkelio stotelę.

S.Navlicko nuotr. / Neries ir Žeimenos santaka
S.Navlicko nuotr. / Neries ir Žeimenos santaka

Įtekėjus antrajam pagal ilgį Neries intakui – Žeimenai, upė išplatėja, jos vandeningumas padidėja 1,4 karto, nors vagoje ir krantuose gausu akmenų . Šiame ruože, kiek žemiau Santakos, ties iškalbingo pavadinimo Rėvos kaimu, Neris garma per penktąją iš eilės didžiąją savo rėvą, vadinamą Avino vardu, ir dėl savo keliamų pavojų nuo seno žinoma tiek upeiviams, tiek vietos gyventojams.

Šios konglomerato uolos išskirtinumas – iš jos besisunkiantis vanduo.

Prie pat yra ir Skališkių (Liucionių) uola, dar vadinta Šventąja uola, kuri dėl savo geologinės vertės įtraukta į gamtos paveldo objektų sąrašą, o dėl mitologinės ir sakralinės reikšmės – į nekilnojamojo kultūros paveldo registrą.

Šios konglomerato uolos išskirtinumas – iš jos besisunkiantis vanduo, išplovęs gruntą ir metams bėgant suformavęs po ja ertmę (nors dėl to didėja konglomerato nestabilumo ir uolos griūties grėsmė). Dėl nuolat lašančio vandens uola dar vadinta „verkiančia“, o vandeniui teikta ypatinga gydomoji reikšmė.

S.Balčaitės nuotr. / Skališkių (Liucionių) uola
S.Balčaitės nuotr. / Skališkių (Liucionių) uola

Upių rėvos ir jų apylinkės dažnai liudija ryšį ne tik su senąja religija ir mitologija, bet ir susijusios su kultūrinio kraštovaizdžio ir gyvenviečių tinklo raida.

S.Balčaitės nuotr. / Vaizdingos Neries pakrantės ties Liucionių kaimu
S.Balčaitės nuotr. / Vaizdingos Neries pakrantės ties Liucionių kaimu

Akmenuotus ir pavojingiausius ruožus sielininkams ar upeiviams reikėjo ne tik užkalbėti ar numaldyti aukomis, bet šiuose ruožuose keliaujančiųjų upe kontrolė įprastai būdavo gana paprasta ir efektyvi, o aukščiau arba žemiau rėvų dažnai upę būdavo galima kirsti pėsčiomis arba vežimu. Dėl šių priežasčių prie rėvų neretai kūrėsi gyvenvietės, piliakalniai, čia vesdavo keliai.

Neries akmenys buvo ir Vilniaus apylinkių gyventojų papildomo uždarbio šaltinis.

Įdomu tai, kad XX-ojo amžiaus pirmoje pusėje akmenuotosios Neries akmenys buvo ir Vilniaus apylinkių gyventojų papildomo uždarbio šaltinis.

Gatvių grindiniams, pamatams ir kitiems projektams reikėjo akmenų, kurių miestui parūpindavo Turniškių, Ožkinių ir kitų panerio kaimų gyventojai, mažesnius akmenis iš Neries dugno rinkdami rankomis ar graibštais, didesnius – skaldydami ir gabendami valtimis.

Visgi „akmenuotoji“ Neris išliko akmenuota ir šiame ruože – viena iš nedidelių rėvų (Šiaučių) atsiveria nuo vaizdingo Sakiškių skardžio.

S.Navlicko nuotr. / Sakiškių skardis ir Šiaučių rėva
S.Navlicko nuotr. / Sakiškių skardis ir Šiaučių rėva

Šioje vietoje, jau visai netoli Vilniaus, vis ryškiau matyti, kaip keičiasi ne tik pati Neris – tampa vandeningesnė ir sraunesnė, bet ir jos pakrančių aplinka. Jeigu visų akmenų žmogus ir nepajėgė iš Neries dugno išrinkti, tai keisti upės krantus geba labai sėkmingai.

S.Navlicko nuotr. / Neries vingis ir Šiaučių rėva ties Sakiškių skardžiu
S.Navlicko nuotr. / Neries vingis ir Šiaučių rėva ties Sakiškių skardžiu

Naujakurių ir vasarotojų, naujų statybų ir Neries pakrančių „sutvarkymo“ ir aptvėrimo atvejų gausėjimas liudija apie artėjantį Vilnių ir labai skiriasi nuo geografinėje ir sociokultūrinėje periferijoje likusio Neries ruožo ties Buivydžiais ar Punžionimis (Balingradu), kur laikas tarsi sustoja, o pati upė vis dar vadinama Vilijos vardu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“