Iki -60% prenumeratai. Paskutinės akcijos dienos!
Išbandyti
05 02 /05 13 16:34

Atraskite kitokį Kauną: susipažinti kviečia Nemuno kelias ir Lietuvos vardą garsinančios technologijos

Lietuvai skaičiuojant 20 metų Europos Sąjungos (ES) narystės, visoje šalyje vyks kultūriniai ir edukaciniai renginiai, kuriuose bus galima išvysti, kiek naujovių buvo sukurta, pasitelkus Lietuvos gyventojų kūrybingumą ir ES struktūrinių fondų investicijas. Šįkart siūlome susipažinti su naujienomis iš Kauno ir jo apylinkių.
Ankstyvas sekmadienio rytas Kauno senamiestyje
Ankstyvas sekmadienio rytas Kauno senamiestyje / Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr.

UNESCO pasaulio paveldo sąraše esantis Kaunas su tarpukario statiniais, Eliziejaus laukams prilygstančia Laisvės alėja ir žaliaisiais maršrutais aplink Kauną, gegužę kviečia atrasti inovacijų užkulisius ir atnaujintą kultūros objektą Žiežmariuose.

Suprasti akimirksniu

  • Kas? „UžmESk akį“ – CPVA inicijuotas atvirų durų dienų renginių ciklas, skirtas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui paminėti.
  • Renginių programa – ČIA.

Gegužės 17-ąją Žiežmarių sinagogoje numatomas (Vilniaus g. 6., Žiežmariai, Kaišiadorių r. sav.) vienas iš renginių ciklo „UžmESk akį“ renginių – ekskursija po sinagogą ir orientacinis žaidimas, kuris prasidės nuo sinagogos ir vyks po visą Žiežmarių miestelį. Lankytojai, atlikę užduotis, bus apdovanojami.

Gegužės 24-ąją lankytojai kviečiami įvertinti laivybai pritaikytą Nemuną Kauno keleivinėje prieplaukoje (Raudondvario pl. 107), o gegužės 31-ąją besidomintys inovatyvių produktų kūrimu laukiami įmonės „Elinta Motors“ inovacijų užkulisiuose (Terminalo st. 5, Biruliškės., Kauno raj.) Ekskursijos metu visuomenei bus atverti ir parodyti už ES lėšas finansuoti prototipai ir įranga.

Detalią programą ir registraciją į nemokamus renginius rasite interneto puslapyje Esinvesticijos.lt.

Tad jei važiuosite iš Vilniaus į Kauną, būtinai stabtelėkite Žiežmariuose.

Tad jei važiuosite iš Vilniaus į Kauną, būtinai stabtelėkite Žiežmariuose, įvertinti atsinaujinusią, per šimtą metų skaičiuojančią medinę sinagogą, kulinarinio paveldo užsukite į Žaslius, o žaliųjų maršrutų dairykitės Kauno apylinkėse.

Europinės investicijos čia nemažai prisidėjo prie teigiamų pokyčių, taip pat neaplenkite ir kaunietiškų Eliziejaus laukų.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kauno gėlynai
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kauno gėlynai

Žiežmarių pasididžiavimas – šimtametė sinagoga

Važiuojant iš Vilniaus į Kauną labai patogu stabtelėti pažinčiai su Žiežmarių sinagoga, anksčiau tarnavusia ne tik kaip žydų maldos namai, bet ir kaip jų bendruomenės mokymosi įstaiga.

Anot Žiežmarių kultūros centro, kultūrinių renginių koordinatorės ir organizatorės Domantės Šinkūnienės, labai gali būti, kad Lietuva yra vienintelė valstybė pasaulyje, kurioje išlikusios medinės sinagogos. Vieną tokių – visai neseniai atkurtą įstabaus grožio, galite aplankyti Žiežmariuose.

A.Tomenko nuotr./Žiežmarių sinagoga
A.Tomenko nuotr./Žiežmarių sinagoga

Pašnekovė neslepia, kad būtent dėl atnaujintos sinagogos nuo gegužės iki rudens Žiežmariuose nusidriekia lankytojų eilės: į jos sinagogoje vedamas ekskursijas atvyksta ir lietuviai, ir svečiai iš Izraelio.

Tuo metu Žiežmarių kultūros centro vadovė Irena Taukinaitienė prisimena, kad dabartinė sinagoga atstatyta 1920 m., vietoje sudegusios senosios sinagogos.

„Ši vieta ne visada buvo maldos namai – sovietmečiu ji tarnavo kaip sandėlys. Tik atkūrus nepriklausomybę dr. Marijos Rupeikienės iniciatyva buvo atlikti išsamūs sinagogos tyrimai, kurie ir paskatino jos išsaugojimą“, – sakė pašnekovė.

Asmeninio albumo nuotr./Domantė Šimkūnienė praeitą vasarą vykusiose edukacijose.
Asmeninio albumo nuotr./Domantė Šimkūnienė praeitą vasarą vykusiose edukacijose.

2017 m. buvo pradėtas sinagogos atstatymo ir pritaikymo bendruomenės poreikiams ir kultūrai projektas. Iš pelenų prikeltas bei atnaujintas pastatas tarnauja kaip kultūrinė, vietinius ir atvykstančius suburianti erdvė, dažnai čia vyksta ekskursijos, edukacijos, skamba koncertų muzika.

Sinogoga – svarbi Žiežmarių tapatybės dalis: anksčiau Žiežmariuose žydai sudarė apie 60 proc. gyventojų vietinių – vedami prisiminimų ar ieškodami savo šaknų čia vis dar atvyksta jų giminaičiai.

Žiežmarių lankytojai užsuka ir į Žąslius, kur jų laukia kulinarinės edukacijos.

Šalia atnaujintos medinės sinagogos stovi kino teatras, o dažnai iš Žiežmarių lankytojai užsuka ir į Žąslius, kur jų laukia kulinarinės edukacijos.

Kauno pašonėje veikianti įmonė garsina Lietuvos vardą pasaulyje

Kauno pašonėje esančioje laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įmonėje „Elinta” gimusios elektromobilių įkrovimo stotelės naudojamos visame pasaulyje. Kauniečių sukurtus pėdų skenerius naudoja JAV futbolo lyga, o elektromobilių variklius išbando tam specialiai surinktas sportinis elektromobilis.

„Elinta“ įmonės įkūrėjas dr. Vytautas Jokužis pasakoja, kad iš pradžių įmonėje kuriami prototipai, paskui bandomosios ir testavimo partijos, ir tik tada į gamybą paleidžiama jau užtikrinta produkcija.

Elinta Charge nuotr./Elinta Charge
Elinta Charge nuotr./Elinta Charge

Šiuo metu daugiau nei 60 įmonės darbuotojų kuria pagal europinį projektą sistemas, kurių svoris svyruoja nuo 7,5 tonos iki 18 tonų. Tai leis transporto priemonėms važiuoti neišskiriant CO2.

KTU elektronikos inžineriją studijavęs pašnekovas sako, kad sudėtingiausia dabar išlikti rinkoje dėl pigios produkcijos iš Kinijos. Tačiau tiki – kokybė bus labiau vertinama.

Susipažinti su įmonės veikla visi norintys galės jau gegužę – tuomet įmonėje vyks atvirų durų diena.

Į turtingiausių šalies verslininkų 500-tuką patenkantis įmonių grupės įkūrėjas V.Jokužis svarsto, kad neretai jam susidaro toks įspūdis, jog jų kuriamos ir vystomos aukštosios technologijos užsieniui labiau reikalingos nei Lietuvai.

Tačiau Kaunu pašnekovas didžiuojasi, tikina, kad per paskutinius penkerius metus miestas labai susitvarkė ir išgražėjo.

Visus be išimties nustebina rekonstruota Laisvės alėja ir čia bei greta jos esantys Art Deco stiliaus pastatai.

Pasak jo, visus be išimties nustebina rekonstruota Laisvės alėja ir čia bei greta jos esantys Art Deco stiliaus pastatai, vaizdinga Neries ir Nemuno santaka su istorijos dvelksmą išsaugojusiu senamiesčiu.

„Nors miestas nedidelis, bet kur pasivaikščioti vietų daugiau nei pakankama“, – sako pašnekovas.

„UžmESk akį“ renginių Kauno apskrityje žemėlapis

Apačioje žemėlapyje geltonomis ikonomis pažymėjome renginių vietas. Mėlynomis ikonomis – rekomenduojamas aplankyti vietas. Didelė dalis jų atgimė, buvo ar yra tvarkomos ES investicijų dėka.

„UžmESk akį“ – CPVA inicijuotas atvirų durų dienų renginių ciklas, skirtas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui paminėti. Tris gegužės savaitgalius savo įmonių ir įstaigų duris atvers tiek viešojo, tiek ir privataus sektorių atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis.Renginiai finansuojami Europos Sąjungos lėšomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Playtime 2024“ – jau rugsėjį Kauną sudrebins didžiausias Lietuvoje kompiuterinių žaidimų festivalis
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Užsisakykite 15min naujienlaiškius