15min be reklamos
2018 08 20, 10:39

Kaip maisto gaminimui išsirinkti aliejų?

Dažnos šeimos virtuvėse galime surasti pačių populiariausių aliejaus rūšių: saulėgrąžų, alyvuogių arba rapsų aliejų. Tačiau neretai pirkdami aliejų nesusimąstome, kad kiekvienas aliejus turi savo specifiką ir ne visada tinka prie visų gaminamų patiekalų. Tad kaipgi išsirinkti tinkamą aliejų ir ar galima surasti universalų – tokį, kuris tinka kepti keptuvėje ar orkaitėje aukštoje temperatūroje, o prireikus juo galima pagardinti salotas arba panaudoti padažui gaminti, nes aliejus, kaip žinia, yra daugelio padažų ingredientas.
Rapsų aliejus
Rapsų aliejus / Gamintojo nuotr.

Skirtingai nuo alyvuogių aliejaus, kurį labiausiai naudojame salotoms ar padažams gaminti, rapsų aliejus beveik nerūksta net ir esant aukštai temperatūrai, todėl rapsų aliejų šeimininkės pripažįsta tinkamesniu kepimui. Mitybos specialistai pataria, kad universalų aliejų – tinkantį salotoms ar padažams bei kepimui – vargu, ar surastume. Todėl jų manymu kiekvienoje namų virtuvėje turėtų būti dviejų tipų aliejus: rafinuotas ir nerafinuotas.

Rafinuotas rapsų aliejus yra universalus, nes yra neutralaus skonio. Be to, rapsų aliejus beveik neturi jokio aromato. Nerafinuoti aliejai, pavyzdžiui, alyvuogių aliejus, yra tinkamesni salotoms, įvairiems šaltiems patiekalams. Omega riebalų rūgščių derinys rapsų aliejuje panašus kaip ir alyvuogių, tačiau rapsų aliejus labiau tinkamas kepimui, nes jo degimo temperatūra aukštesnė.

Kadangi aliejaus maisto gaminimui sunaudojame visgi labai daug, svarbu žinoti ne tik ar daugiau, ar mažiau kaitinamas aliejus rūksta, tačiau ir kaip keičiasi kiekvienos aliejaus rūšies sudėtis aliejų kaitinant, ypač – itin aukštoje temperatūroje. Įvairių šalių mokslininkai šiuos pasikeitimus sistemingai tiria ir tyrimų rezultatus pateikia plačiam skaitytojų ratui. Aliejaus sudėties tyrimai atskleidžia, kad lyginant įvairias aliejaus rūšis, tokias kaip saulėgrąžų, žemės riešutų ar sojų, kaitinant sudėtis keičiasi labiausiai, ypač - polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekis. Kokoso ir rapsų aliejaus struktūra keičiasi daug mažiau, o polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekis juose beveik nepakinta.

Polinesočios riebalų rūgštys (Omega 6 ir Omega 3) yra ypač reikalingos tinkamam ląstelių augimui. Šių riebalų rūgščių organizmas pats pasigaminti negali, todėl jas būtina gauti su maistu. Jų rapsų aliejuje yra 33g/100 ml (Omega 6 -25 g, Omega 3 – 8 g)

Receptas

Organizatorių nuotr./Kepti batatai
Organizatorių nuotr./Kepti batatai

Kepti batatai, pagardinti smulkiai tarkuotu sūriu ir smulkiai supjaustytais laiškiniais česnakais. Garnyras, kuris tinka beveik visiems patiekalams ir yra lengvai pagaminamas.

  • 5 nuskusti batatai,
  • 2 valg. š. rapsų aliejaus,
  • 0.5 arb. š. Santa Maria Pipirai Tellicherry,
  • 1 arb. š. Santa Maria Akmens druska,
  • 100 ml smulkiai tarkuoto sūrio,
  • 50 ml smulkiai supjaustytų laiškinių česnakų.

Įkaitinkite orkaitę iki 250 °C.

Supjaustykite batatus lazdelėmis ir sudėkite į kepimo skardą.

Apšlakstykite rapsų aliejumi. Pabarstykite druska ir pipirais. Gerai išmaišykite.

Kepkite orkaitėje 30–35 minutes arba kol gražiai paruduos.

Išimkite batatus iš orkaitės ir palikite šiek tiek atvėsti.

Apibarstykite smulkiai tarkuotu sūriu ir laiškiniais česnakais.

Skanaus!

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką