Kinų medicina tai paaiškina paprastai – vieni produktai turi šildančias, kiti – šaldančias savybes, treti yra neutralūs, tad natūralu, kad keičiantis sezonui turi keistis ir mūsų mityba
Jeigu rudenį ir žiemą valgysime žalius agurkus bei pomidorus, kopūstus, burokėlius bei cukinijas, nejausime taip reikalingos kūnui šilumos ir greičiau peršalsime. Tad šaltuoju metų laiku vartojant šiuos produktus rekomenduojama juos pagardinti šildančiais prieskoniais: aitriąja paprika, česnakais, kariu, bazilikais, krienais, cinamonu, muskato riešutu, imbieru, kmynais, kardamonu, kalendra, krapais, lauro lapais, mairūnais. Ne tik tinkamai parinkti prieskoniai gali šaldančias savybes turintį maistą paversti šildančiuoju, tačiau ir tinkamas jų apdorojimas - niekas labiau nesušildo vėsią rudens popietę negu dubenėlis šiltos burokėlių ar kopūstų sriubos.
Šaltuoju metų laiku kinų medicina nepataria per daug mėgautis vaisiais: greipfrutais, obuoliais, mandarinais, bananais, ananasais, citrinomis ir apelsinais, mat jie turi jau minėtas šaldančias savybes. Vietoj jų rekomenduojama rinktis riešutus ir džiovintus vaisius – juose esą yra pasilikusi saulės šiluma.
Dalis produktų yra neutralūs ir tinka vartoti bet kurį sezoną. Tai bulvės, morkos, ropės, grybai ir medus, jautiena, įvairūs sūriai. Kūną šildantį poveikį turi paukštiena bei aviena, svogūnai, grikiai, tad atšalus orams juos rekomenduojama valgyti dažniau.
Kinai taip pat skiria 5 maisto skonius: saldų, aštrų, rūgštų, sūrų bei kartų. Skoniai taip pat gali šildyti arba vėsinti: aštrus, rūgštus ir sūrus – šildo, saldus, ir kartus šaldo.
Anot kinų 5 elementų teorijos žinovės Rūtos Gurung, pagal šią teoriją, kuri taikoma ir tradicinėje kinų medicinoje, kiekvienas elementas taip pat turi savo organą bei jį labiausiai veikiančias emocijas, kurias atliepia ir tam tikras skonis. Viskas yra susiję. Pavyzdžiui, jei jaučiame didelę, nepagrįstą, hiperbolizuotą baimę, gali prasidėti ūminė reakcija ir kilti inkstų ar pūslės uždegimas arba jam prasidėjus dėl staigaus peršalimo sustiprės ir mūsų baimės jausmas. Tokiu atveju saldus maistas būtų raminantis, teikiantis džiaugsmo – gana dažnai žmogui, kai jį apima baimė, ir natūraliai norisi saldaus, nes mes jaučiame, ko mums trūksta. Tačiau per daug suvalgę saldaus, galime paskatinti metalo elementą ir mus vietoj baimės apims liūdesys.
„Reiktų stebėti, kad mūsų mityboje netruktų visų 5 skonių ir visi organai gautų savo energijos, o esant tam tikroms sveikatos problemoms ar emocinėms būsenoms, rinktis atitinkamą maistą. Kai organo energiją reikia skatinti – rinktis skatinančio skonio maistą, kai stabdyti – stabdančio, o naikinantį naudoti tik kritiniais atvejais, kai perteklius yra jau tikrai labai didelis. Nepamirškime, kad tai, kas naikina vieną emociją, skatina kitą, todėl ir geriausia siekti balanso“,- neprarasti saiko jausmo pataria Rūta Gurung.
Daug dėmesio skoniams bei maisto įtaką kalba Ajurveda. Anot tradicinės indų medicinos, su kiekvienu valgymu turime gauti kiekvieno skonio, tada jausimės sotūs ir tvirti. Tačiau jeigu kurio nors skonio padauginsime, teigiamas poveikis, deja, virs neigiamu.
Saldus skonis turi gydomosios galios, stiprina, didina kūno jėgas, tačiau vartojant per daug didina svorį, sukelia mieguistumą, sunkumą, apetito netekimą, diabetą.
Rūgštus skonis žadina apetitą, gaivina, padeda virškinti maistą, valo kepenis, tačiau padauginus sukelia opas, rėmenį, didina jausmingumą, yra toksiškas kraujui.
Kartus skonis, kuriam priklauso cikorija, dalis prieskonių, gerina virškinimą ir apetitą, plečia kraujagysles, padeda pašalinti toksinus iš riebalinio audinio, pasižymi uždegimą slopinančiu, antibakteriniu veikimu. Jeigu šio skonio mityboje per daug, liesiems žmonėms tai gali tapti išsekimo ar galvos svaigimo priežastimi.
Mažos sūraus skonio dozės gerina apetitą, vartojant per daug sūrumo gali padidėti kraujospūdis, sutrikti kraujotakos ir inkstų veikla.
Aštrus skonis gydo žaizdas, gerina odos būklę ir kraujo cirkuliaciją, tonizuoja plaučius ir storąją žarną, tačiau padauginus gali sukelti skrandžio uždegimą.
Aitrus, gaižus, sutraukiantis skonis, kuriuo pasižymi granatai, neprinokę bananai, turi raminamųjų savybių, adeda skysčiams rezorbuotis audiniuose. Tačiau vartojant per daug gali sukelti žarnyno nepraeinamumą ir stemplės spazmus.
Iš pirmo žvilgsnio gal atrodo sudėtinga į vieną patiekalą sudėti visus skonius, tačiau jei po ranka turėsime įvairių prieskonių ar aliejų, kurių šlakelis gali ne tik pagardinti patiekalą, bet ir suteikti trūkstamą skonį, mūsų mityba bus pilnavertė ir jausimės sotūs bei būsime sveiki.
Pateikiame visą pluoštą receptų, kuriuose yra subalansuota visų skonių dermė, o pagaminus maistą su meile, džiaugsis ne tik kūnas, bet ir siela.
Česnakinė vištiena su imbieru ir medumi
Reikės:
3 vištienos krūtinėlių filė,
2 stiklinių miltų,
½ stiklinės maltų džiūvėsėlių,
2 arb. š. česnako miltelių,
žiupsnelio džiovintų svogūnų,
1 arb. š. saldžiosios paprikos miltelių,
½ arb. š. druskos,
½ arb. š. maltų juodųjų pipirų,
3 kiaušinių,
3 valg. š vandens,
1,5 valg. š. sezamo aliejaus,
rafinuoto rapsų aliejaus kepimui,
mėgstamų prieskoninių žolelių,
kelių saujų svogūnų laiškų.
Padažui:
½ stiklinės medaus,
4 valg. š. sojos padažo,
4 didelių česnako skiltelių,
1 valg. š. sutarkuoto šviežio imbiero,
½ arb. š. čili dribsnių,
1/3 stiklinės vandens.
Gaminimas:
Padažui visus ingredientus sumaišykite nedideliame puode ir kaitinkite ant nedidelės kaitros maždaug 15 minučių.
Dubenyje sumaišykite miltus, maltus džiūvėsėlius, druską bei prieskonines žoleles. Kitame dubenyje išplakite kiaušinius, 3 šaukštus vandens ir sezamų aliejų.
Didelėje keptuvėje įkaitinkite rafinuotą rapsų aliejų.
Vištieną supjaustykite juotelėmis ir pavoliokite pirmiausiai miltų mišinyje, paskui kiaušiniuose, taip pakartodami kelis kartus, kad vištiena visa pasidengtų miltų ir kiaušinių sluoksniu.
Dėkite vištieną į keptuvę ir kepkite maždaug 5-6 minutes, pavartydami, kol gražiai apskrus iš visų pusių.
Iškepusią vištieną sudėkite ant popierinių rankšluosčių, kad susigertų riebalų perteklius.
Vištieną perdėkite į lėkštę, apipilkite padažu, išmaišykite, apibarstykite susmulkintais svogūnų laiškais ir patiekite su ryžiais ir šviežiomis daržovių salotomis.
Korėjietiška jautiena
Reikės:
500 g jautienos,
2 porų,
1 nedidelės morkos,
1 didelio raudonojo svogūno,
3 skiltelių česnako,
maltų juodųjų pipirų pagal skonį,
žiupsnelio džiovintų saldžiųjų paprikų dribsnių,
2 valg. š. sezamo sėklų,
½ stiklinės sojos padažo,
1 valg. š. sezamų aliejaus,
2 valg. š. rudojo cukraus,
1 stiklinės rafinuoto rapsų aliejaus kepimui.
Gaminimas:
Jautieną supjaustykite siauromis juostelėmis.
Paruoškite marinatą: dideliame dubenyje sumaišykite sojos padažą, sezamo aliejų, rudąjį cukrų, susmulkintą česnaką ir raudonąjį svogūną.
Mėsą įtrinkite juodaisiais maltais pipirais ir saldžiųjų paprikų dribsniais. Sudėkite į paruoštą marinatą ir išmaišykite.
Porus ir morką nuvalykite, supjaustykite griežinėliais ir sudėkite į mėsą. Išmaišykite ir padėkite šaltai porai valandų arba nakčiai.
Rafinuotą rapsų aliejų įkaitinkite didelėje keptuvėje, sudėkite jautieną ir ant vidutinės kaitros pamaišydami kepkite maždaug 5 minutes.
Mėsą patiekite su ryžiais arba makaronais ir šviežiomis salotomis.
Krevetės su medumi ir sezamais
Reikės:
450 g išlukštentų krevečių,
1 valg. š. rafinuoto rapsų aliejaus,
½ valg. š. sezamų aliejaus,
2 skiltelių susmulkinto česnako,
1,5 valg. š. medaus,
1 valg. š. austrių padažo,
1 valg. š. obuolių acto,
2 valg. š. baltųjų sezamų sėklų,
450 g brokolių.
Brokolius suskirstykite žiedynais ir blanširuokite 1 minutę verdančiame vandenyje. Nukoškite ir palikite nuvarvėti.
Keptuvėje įkaitinkite rapsų aliejų ir pakepinkite jame česnaką, kol pradės gelsti. Tada suberkite krevetes ir pakepinkite minutę, nuolat maišydami. Sudėkite medų, austrių padažą ir obuolių actą. Pakaitinkite dar kelias minutes, kol krevetės bus gatavos. Tada sudėkite brokolius, apšlakstykite sezamų aliejumi ir išmaišykite. Patiekite, pabarstę baltųjų sezamų sėklomis.
Kepti baklažanai su graikinių riešutų padažu
Baklažanai – Graikijos ir Turkijos virtuvių karaliai, o ypatingą skonį jiems šiame patiekale suteikia graikiniai riešutai ir kvapnus jų aliejus.
4 porcijoms reikės:
2 didelių baklažanų,
4 valg. š. alyvuogių aliejaus,
druskos bei maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Padažui:
150 g graikinių riešutų,
3 valg. š. vyno acto,
1 česnako skiltelės,
žiupsnelio džiovintų čili dribsnių,
2 arb. š. graikinių riešutų aliejaus,
žiupsnelio smulkintų petražolių,
žiupsnelio smulkintos kalendros,
75 g ožkos sūrio,
½ granato sėklų.
Gaminimas:
Įkaitinkite orkaitę iki 230 C. Baklažanus perpjaukite išilgai, o minkštimą viduryje įpjaukite įstrižai langeliais. Apšlakstykite aliejumi ir įtrinkite druska bei pipirais. Dėkite ant skardos ir kepkite orakitėje maždaug 40 minučių.
Kol baklažanai kepa, pagaminkite padažą. Graikinius riešutus susmulkinkite ir sumaišykite su vyno actu, čili dribsniais, susmulkintu česnaku bei petražolėmis, puse kiekio kalendrų, vienu šakšteliu druskos ir graikinių riešutų aliejumi.
Ant iškepusių baklažanų puselių uždėkite pagaminto padažo, užbarstykite ožkos sūrio, kalendrų lapelių ir granatų sėklų.
Skandinaviška avižų košė su moliūgų sėklų aliejumi
Ši košė labai mėgstama Danijoje, išmėginkite ir jūs! Jai pagardinti naudojamas beržų sirupas, kuriame gausu B grupės vitaminų ir įvairių mineralų, ypač geležies, moliūgų sėklų aliejus ir gausybė riešutų.
4 porcijoms reikės:
Košei:
1 stiklinės avižinių dribsnių,
žiupsnelio druskos.
Pagardui:
1 stiklinės smulkintų graikinių riešutų,
½ stiklinės kokoso dribsnių,
1/3 stiklinės moliūgų sėklų,
6-8 džiovintų figų,
beržų sirupo pagal skonį,
moliūgų sėklų aliejaus,
sviesto.
Gaminimas:
Puode užvirkite 4 stiklines vandens, suberkite druską ir avižas ir virkite maždaug 25 minutes, kartais pamaišydami.
Didelėje sausoje keptuvėje ant mažos kaitros paskrudinkite graikinius riešutus, kokoso drožles ir moliūgų sėklas. Košę išdėliokite į 4 dubenėlius. Pabarstykite sėklų ir riešutų mišiniu, susmulkintomis džiovintomis figomis ir pagardinkite beržų sirupu ir moliūgų sėklų aliejumi. Patiekite su sviestu.
Prancūziškas obuolių pyragas
Reikės:
Tešlai:
2 stiklinių viso grūdo kvietinių miltų,
žiupsnelio druskos,
1 valg. š. cukraus,
170 g sviesto,
½ stiklinės šalto vandens.
Įdarui:
4 didelių obuolių,
½ stiklinės cukraus,
3 valg. š. graikinių riešutų aliejaus,
2 valg. š. šalto sviesto,
½ stiklinės abrikosų džemo,
2 valg. š. romo.
Gaminimas:
Tešlai dubenyje sumaišykite miltus, druską ir cukrų. Sutarkuokite atšaldytą sviestą ir sumaišykite su miltais. Supilkite šaltą vandenį ir greitai suminkykite vientisą tešlą į gumulą. Padėkite bent valandai šaltai.
Tešlą iškočiokite, kad būtų skardos dydžio ir įdėkite į kepimo popieriumi ištiestą skardą. Padėkite šaltai, kol paruošite obuolius.
Obuolius nulupkite ir supjaustykite skiltelėmis. Išdėliokite ant tešlos. Apibarstykite cukrumis ir apšlakstykite graikinių riešutų aliejumi. Ant viršaus suberkite smulkiais gabaliukais supjaustytą atšaldytą sviestą.
Dėkite į įkaitintą iki 200 laipsnių orkaitę ir kepkite nuo 45 min iki valandos.
Nedideliame puode pakaitinkite abrikosų džemą su romu ir aptepkite juo iškepusio pyrago viršų. Padėkite šiek tiek atvėsti. Patiekite kambario temperatūros.
Makaronai su moliūgais
Reikės:
350 g makaronų,
3-4 skiltelių česnako
1 valg. š. alyvuogių aliejaus,
1 valg. š. moliūgų sėklų aliejaus,
žiupsnelis džiovintų raudonosios paprikos dribsnių,
1 stiklinės moliūgų tyrės,
1 stiklinės grietinėlės,
1 stiklinės tarkuoto Parmezano,
Druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį,
šviežiai malto muskato riešuto pagal skonį,
saujos kepintų moliūgų sėklų,
žiupsnelio smulkintų petražolių.
Gaminimas:
Makaronus išvirkite, kaip nurodyta ant pakelio. Nukoškite, bet skysčio neišpilkite.
Į keptuvę supilkite alyvuogių aliejų ir pakepinkite susmulkintą česnaką. Sudėkite moliūgų tyrę, grietinėlę, pusę tarkuoto Parmezano ir maišydami kaitinkite iki virimo. Pagardinkite druska bei pipirais, džiovintais paprikos dribsniais, smulkintomis petražolėmis. Sudėkite makaronus, išmaišykite ir dar pakaitinkite. Jeigu trūksta skysčio, panaudokite makaronų nuovirą.
Makaronus patiekite pagardintus moliūgų sėklų aliejumi ir tarkuotu Parmezanu.
Persimonų salotos su graikinių riešutų aliejumi
Reikės:
2 valg. š. baltojo vyno acto,
1 valg. š. graikinių riešutų aliejaus,
žiupsnelio druskos,
žiupsnelio maltų juodųjų pipirų,
200 g romėniškųjų salotų,
1 persimono.
Gaminimas:
Persimoną supjaustykite mažomis skiltelėmis. Salotas suplėšykite ir sumaišykite su persimonais. Pagardinkite baltojo vyno actu, graikinių riešutų aliejumi, druska bei pipirais. Išmaišykite ir patiekite.
Kriaušių salotos su Rokforu ir cikorijomis
2 porcijoms reikės:
2-3 galvučių baltųjų arba raudonųjų cikorijų lapelių,
1 didelės kriaušės, supjaustytos riekelėmis,
125 g sutrupinto Rokforo sūrio,
pusės citrinos sulčių,
2-3 valg. š. graikinių riešutų aliejaus,
šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Gaminimas:
Cikorijų lapelius bent 10 minučių pamirkykite labai šaltame vandenyje. Išėmę nusausinkite ir išdėliokite lėkštėje. Ant lapelių sudėliokite kriaušės skilteles, užbarstykite trupintą sūrį. Salotas apšlakstykite citrinos sultimis bei graikinių riešutų aliejumis ir pagardinkite juodaisiais pipirais.
Salotų užpilas su moliūgų sėklų aliejumi
Šį užpilą galite naudoti su įvairiomis žaliomis salotomis.
Reikės:
1 česnako skiltelės,
žiupsnelio smulkintų svogūnų laiškų,
žiupsnelio šviežių čiobrelių lapelių,
½ arb. š. kepintų ir maltų kumino sėklų,
4 valg. š. moliūgų sėklų aliejaus,
2 valg. š. baltojo vyno acto,
šlakelio šviežių citrinos sulčių,
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Gaminimas:
Susmulkinkite česnaką dideliu virtuviniu peiliu ir sutrinkite su druska, kad jis taptų minkštas. Sumaišykite dubenėlyje su svogūnų laiškais, čiobreliais, kuminais, vyno actu ir moliūgų sėklų aliejumi. Pagardinkite druska, pipirais ir citrinos sultimis.
Moliūgų sėklų, saulėgrąžų ir linų sėmenų užtepėlė
Reikės:
1 stiklinės moliūgų sėklų,
½ stiklinės saulėgrąžų sėklų,
¼ stiklinės maltų linų sėmenų,
¼ stiklinės moliūgų sėklų, saulėgrąžų ir rapsų aliejaus,
druskos pagal skonį,
pasirinktinai medaus, agavų sirupo arba rudųjų ryžių sirupo pagal skonį.
Gaminimas:
Sausoje keptuvėje ant nedidelės kaitros pakepinkite moliūgų sėklas ir saulėgrąžas. Kai atvės, suberkite į smulkintuvą kartu su maltais linų sėmenimis ir gerai sumalkite. Supilkite aliejų ir dar plakite, kol masė gausis vienalytė. Paragaukite ir pagal skonį, jei norisi, pagardinkite druska ir medumi ar kitu pasirinktu saldžiu produktu. Jeigu masė dar per tiršta, dar pridėkite aliejaus.
Ši užtepėlė šaldytuve gali stovėti 2 savaites.
Salotų užpilas su kanapių aliejumi
Reikės:
3 valg. š. kanapių aliejaus,
1 arb. š. citrinų sulčių,
1 valg. š. balzaminio acto,
1 valg. š. Dižono garstyčių,
2 skiltelių susmulkinto česnako,
druskos ir pipirų pagal skonį.
Gaminimas:
Sumaišykite visus ingredientus. Pagardinkite druska bei pipirais. Šis užpilas pagardins bet kokias žalias salotas.
Medaus ir garstyčių užpilas salotoms
Reikės:
3 valg. š. šalto spaudimo rapsų aliejaus,
1 valg š. baltojo vyno arba obuolių acto,
1 arb. š. Dižono garstyčių,
1 arb. š. medaus,
1 skiltelės sutrinto česnako,
Druskos ir pipirų pagal skonį,
žiupsnelio susmulkintų petražolių.
Šiuo užpilu galite pagardinti įvairias daržovių salotas.