Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 28, 07:15

Agronomas T.Gurskas atsakė: kodėl ant medžių pūva obuoliai, kiti vaisiai ir kaip to išvengti?

Ant vaismedžių pūvantys obuoliai, kriaušės, slyvos ir kiti vaisiai išduoda ne tik prastas oro sąlygas, kurios paveikė derlių, bet ir mūsų pačių – sodininkų – klaidas. Kaip sako agronomas Tautvydas Gurskas, svarbu tinkamai atlikti namų darbus – vaismedžių priežiūra, genėjimas ir purškimas, kurį patariama atlikti ne tik pavasarį, gali padaryti tikrus stebuklus.
Kodėl ant vaismedžių pūva obuoliai?
Kodėl ant vaismedžių pūva obuoliai? / 123RF.com nuotr.

„Šiais metais dėl šalto ir lietingo pavasario uogos ir vaisiai tikrai smarkiai puvo – pradedant braškėmis ir baigiant vyšniomis, trešnėmis, avietėmis ir kitomis uogomis. Tiesa, rugpjūtis situaciją pataisė ir puvinys pasitraukė, kadangi labiausiai jis siautėja, kai yra šlapia ir lyja bei pakyla santykinė oro drėgmė“, – aiškina agronomas.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Tautvydas Gurskas
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Tautvydas Gurskas

Ką galime padaryti, kad išvengtume puvinio savo sode? „Pirmiausia, būtina surinkti visus supuvusius vaisius ir uogas, kurie liko ant vaismedžių, sugrėbti lapus, atlikti dezinfekciją, jeigu vaismedžiai gausiai sirgo. Tačiau itin svarbus yra genėjimas – tiek atliekamas pavasarį, tiek vasaros metu – tuo metu patarčiau išgenėti vilkūglius. Dėl pastarųjų gausos nevyksta ventiliacija, vaisiai negauna saulės, tad didėja puvimo rizika, kadangi ant vaisių ilgiau kabo rasa, drėgmė“, – pasakoja agronomas.

Jis priduria, kad dėl lietaus ir drėgmės vaisiai greitai prisigeria vandens, sprogsta (įplyšta), tad puviniui įsimesti labai lengva ir paprasta, o šie metai buvo tam palankūs. Vaisiai gali pūti ir dėl to, kad jų užsimezga labai daug, jie liečiasi vienas prie kito. Agronomas sako, kad norint to išvengti reikėtų retinti žiedų ar obuolių užuomazgas. „Kartais žmonės išsigąsta, kai pamato, kad pačios obelys meta obuolių užuomazgas, tačiau to bijoti nereikia – tai normalus procesas, kad derlius būtų kokybiškas, bet kartais reikia ir mūsų pačių įsikišimo“, - aiškina specialistas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Pakelėse parduodamos miško gėrybės
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Pakelėse parduodamos miško gėrybės

Agronomas pasakoja, kad puvinio išvengti galima ir naudojat fungicidus, tačiau jeigu jų savo sode nenorite, turite vaismedžius labai gerai išgenėti ir užtikrinti gerą ventiliaciją. „Dar noriu pabrėžti, kad sausros metu vaismedžius reikėtų gausiai ir iš lėto laistyti. Taip šaknys gaus vandens ir nebus tokio šoko, kai prasidės lietingas periodas. Be to, laistydami išvengsite ir vaisių trūkinėjimo, dėl ko jie gali pūti“, – sako pašnekovas.

Pavasarį galite atlikti ir vadinamąjį „mėlynąjį purškimą“. Geriausia „mėlynąjį purškimą“ atlikti anksti, kovo mėnesį, kada dieną temperatūra pakyla apie 10 laipsnių šilumos. Tada galima nupurkšti ir žemę aplink vaismedžius ir vaiskrūmius, kad išvengtume kenkėjų ir jų platinamų ligų.

„Rudenį siūlyčiau atlikti vaiskrūmių ir vaismedžių dezinfekavimą. Kol dar augalai yra su lapais (t. y. nukritę apie 50 proc.), siūlyčiau naudoti 5 proc. tirpalą, pavyzdžiui, karbamido, ir nupurkšti visus vaismedžius ir vaiskrūmius. Tai tikrai padės sumažinti įvairių ligų riziką, vadinasi, ir derlius bus gausesnis bei sveikesnis“, – tikina T.Gurskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką