Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 13d. 11:02

Ar nuomotis Kalėdų eglutę ekologiškiau nei ją pirkti? Specialistų vertinimai

Kalėdų eglutės
123RF.com nuotr. / Kalėdų eglutės

Vienos populiariausių šių dienų temų – ekologija, tvarumas, atsakingas vartojimas – neapleido ir eglučių verslo. Ar teko girdėti, kad yra galimybė ne tik eglutę nusipirkti, bet ir ją išsinuomoti? Tokia paslauga Lietuvoje teikiama jau keletą metų. Kaip ji veikia, ar šis terminas neklaidina vartotojų ir kas labiau apsimoka – pirkti ar nuomotis?

Nuomos paslaugą pasufleravo žmonės

Kur nusipirkti Kalėdų eglutę, daug klausimų nekyla – jos pardavinėjamos prie prekybos centrų, galima nuvažiuoti į medelyną ar užsisakyti internetu.

Daugiausia klausimų kyla – kur ją dėti po švenčių? Jei šiame pasaulyje dėl nieko nesukate galvos, veikiausiai lengvabūdiškai išmesite ją į šiukšlių konteinerį ar paliksite kur patvoryje ir ramia sąžine grįšite namo. Sutikite – tai tikrai ne išeitis.

Būtent dėl tokių klausimų, ką daryti su eglutėmis, pasak eglučių nuoma užsiimančių įmonių atstovų, ir atsirado nuomos paslauga, kuri pateikiama kaip ekologiškiausias būdas pasirūpinti eglute.

„Eglučių nuoma – geriausias sprendimas tiems, kurie galvoja apie tvarų vartojimą. Jūsų išsirinktą eglutę pristatome sutartu laiku, o pasibaigus šventėms pasiimame atgal.

Žmonės dažnai eglutes tiesiog išmesdavo į konteinerius, jos išvažiuodavo į šiukšlynus. Sulaukėme tokių klientų atsiliepimų, iš jų ir kilo mintis pradėti tokią ekologinę akciją.

Pagrindinė priežastis leidžianti mums teikti šią paslaugą yra ta, kad mes ne tik parduodame eglutes, bet ir patys jas auginame. Pastebėję, kad mieste gyvenantys mūsų klientai neturi, kur jų dėti po švenčių, nutarėme pabandyti eglutes susirinkti, o pavasarį jas vėl pasodinti“, – sakė „Kalėdų eglės“, valdančios Vilniuje eglučių nuomos ir pardavimo paslaugą teikiančią internetinę parduotuvę „Holi Trees“, bendraturtis Lukas Litvinas.

Paklaustas, kuo eglutės nuomos paslauga yra ekologiškesnė už tiesiog pirkimą, Kaune ketverius metus tuo užsiimančio ūkio „Sodo rožė“ projektų vadovas Justinas Virbickas teigė, kad ši idėja – nuomoti Kalėdų eglutę, kilo siekiant palaikyti gamtą ir tuos žmones, kurie po švenčių nežino, ką daryti su gyva eglute, ir neturi, kur jos dėti.

„Žmonės dažnai eglutes tiesiog išmesdavo į konteinerius, jos išvažiuodavo į šiukšlynus. Sulaukėme tokių klientų atsiliepimų, iš jų ir kilo mintis pradėti tokią ekologinę akciją – susirinkti eglutes ir jomis pasirūpinti“, – sakė pašnekovas.

Dėl tos pačios priežasties, kad po švenčių eglutės nesimėtytų prie konteinerių, jau trečius metus tausoti gamtą ir nuomotis Kalėdų eglutę uostamiesčio ir aplinkinių rajonų gyventojus kviečia ir Klaipėdos universiteto Botanikos sodas. Tiesa, čia sąlygos kiek kitokios: eglutės atvykstate patys, tačiau ją įsigiję ir po švenčių grąžinę atgausite pusę sumokėtos sumos.

123RF.com nuotr./Šeima renkasi Kalėdų eglutę
123RF.com nuotr./Šeima renkasi Kalėdų eglutę

Geros eglutės – sodinamos, kitos – biokurui

Nuomos paslauga vyksta labai paprastai. Internetu užsisakote eglutę, jos atvežimo ir išvežimo paslaugą. Sutartu laiku ji jums pristatoma, o po švenčių paimama. Tiesa, kad būtų aišku, mes čia kalbame ne apie nukirstas, o apie vazone įsodintas eglutes.

Kas daroma su savo misiją atlikusiomis Kalėdų eglutėmis?

Atgautas po švenčių eglutes vazone jų nuoma užsiimančios įmonės jas atrenka. Eglučių būklė būna įvairi.

„Tas, kurios dar geros būklės, pasodiname laukuose, miškuose – jos savo Kalėdų eglutės misiją jau būna įvykdžiusios, daugiau jomis nebetampa, bet tęsia savo gyvenimą, o tos, kurios būna nebetinkamos sodinti ar naudoti, naudojamos biokurui“, – paaiškino J.Virbickas.

Taip pat Kalėdų eglutėmis rūpinasi ir Vilniuje nuomos paslaugą teikiančios įmonės atstovai.

„Ne visos nuomotos eglutės išgyvena, bet atgal priimame visas. Tinkamas susodiname medelyne, kitas perdirbame ir panaudojame kaip ekologišką trąšą mūsų medelyne, augindami eglutes kitoms Kalėdoms“, – sakė L.Litvinas.

Akcija – ekologinė, ne finansinė

Išgirdę žodį „nuoma“, daugelis mano, jog tai būdas sutaupyti ir Kalėdų eglutę įsigyti pigiau, nei perkant. Paklaustas, kaip mano, ar šis žodis neklaidina kliento, J.Virbickas sutiko, kad žmonės nuomą supranta kiek kitaip, todėl visada paaiškina, kas tai yra.

„Taip, žmones tai klaidina, pasitaiko ir tokių, kurie mano, kad mes duodame eglutę, po švenčių ją pasiimame ir dar grąžiname pinigus. Todėl visada klientams paaiškinu, ką mes šiuo atveju vadiname nuoma.

Mes suteikiame eglutei antrą šansą, ji grįžta į gamtą, o ne tampa niekam nereikalinga. Tai yra daugiau ekologinė, o ne finansinė akcija.

Ne visos nuomotos eglutės išgyvena, bet atgal priimame visas. Tinkamas susodiname medelyne, kitas perdirbame ir panaudojame kaip ekologišką trąšą.

Pati nuomos paslauga yra nemokama – važiuojame po švenčių pasiimti eglučių, bandome jas atgaivinti: naudojame trąšas, papildomas maisto medžiagas, reanimuojame, laikome atitinkamos temperatūros patalpose iki pavasario, kol bus galima pasodinti. Užsiimame tuo, nes patys mylime gamtą ir stengiamės ją puoselėti. Tie žmonės, kurie supranta šią idėją ir jai pritaria, džiaugiasi ir mums už tai dėkoja“, – sakė J.Virbickas.

Už eglutę grąžina pusę sumos

Tiesa, Klaipėdos universiteto Botanikos sodo puoselėjama nuomos idėja labiau atitinka šią sąvoką.

„Žmogus sumoka visą kainą – tarsi kaip užstatą, o po švenčių atvežęs eglutę pusę sumokėtos sumos atgauna. Mes tai darome stengdamiesi palaikyti pačią idėją, o ne komerciniais tikslais. Taip, galėtume negrąžinti žmonėms pinigų, bet mūsų tikslas palaikyti idėją – jei nuoma, tai nuoma, kad ji nebūtų iškreipta.

Galiausiai ta eglutė toliau auga, skatiname žmones jas labiau prižiūrėti, gerbti, jomis rūpintis, kad galėtų grąžinti, o mes – pasodinti. Tikriausiai žmogų labiausiai ir motyvuoja, kad jis atgaus pinigų“, – sakė Botanikos sodo direktorė dr. Asta Klimienė.

123RF.com nuotr./Kalėdų eglutės vazonuose
123RF.com nuotr./Kalėdų eglutės vazonuose

Nuomos paslauga kasmet populiarėja

Kalbintų pašnekovų teigimu, nuomos paslauga kasmet vis populiarėja. Šią paslaugą internetu teikiančios įmonės užsakymų sulaukia dar pirmoje rudens pusėje.

„Kasmet mušame tuos ankstyvumo rekordus, kai eglutės pradeda iš mūsų keliauti. Viešosios erdvės, kavinės, restoranai, įmonės pradeda puoštis anksčiau. Tikriausiai patys pirmieji, kuriems prireikia eglučių, yra fotostudijos. Šiemet pirma eglutė iškeliavo lapkričio 10 ar 11 d.“, – pasakojo J.Virbickas.

L.Litvino pastebėjimu, šiemet eglučių nuomos paslauga yra itin populiari. „Anksčiau nuomotos eglutės sudarydavo apie 10–15 proc. visų parduodamų vazoninių eglučių, šiais metais, planuojame, kad šis skaičius sieks apie 30 proc.

Priežastys yra kelios – šiuo metu daug dėmesio sulaukia klimato kaita, žmonės yra susirūpinę, domisi ekologija, renkasi pardavėjus, kurių vertybės panašios. Antroji priežastis – šiemet investavome į naujos svetainės sukūrimą, ir dabar nuomos paslaugą užsisakyti yra itin paprasta.

Kadangi prekiaujame tik internetu, mūsų sezonas prasideda gerokai anksčiau. Pirmųjų užklausų dėl eglučių sulaukiame jau rugsėjo viduryje, pirmieji užsakymai prasideda spalį. Karščiausia būna pirma gruodžio savaitė“, – dėstė L.Litvinas.

Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorė taip pat džiaugėsi, kad nuomos paslauga tampa vis aktualesnė. „Paslauga labai populiarėja, labai gražu, kai šeimos su vaikais atvažiuoja rinktis eglutės, įmonės irgi užsisako. Pirmais metais turėjome apie 30 eglučių, šiemet – 300, iš jų likę vos dešimt“, – sakė dr. A.Klimienė.

Nuoma – tvaresnis, bet ne pigesnis būdas

Jau išsiaiškinome, kad Kalėdų eglutės nuoma, pasak šią paslaugą Vilniuje ir Kaune teikiančių įmonių atstovų, yra tvarus pasirinkimas, bet ne pigesnis būdas, nei ją tiesiog nusipirkti.

Internetinėje parduotuvėje „Holi Trees“ galima rinktis iš keleto rūšių eglių. Pavyzdžiui, 1–1,25 m aukščio sidabrinė eglutė vazone kainuoja apie 24 eurus, o 1,25–1,5 m – 27 eurus. Jei norėsite didelės vazone augintos lietuviškos eglės, už ją teks sumokėti 50 eurų (1,75–2 m).

Galėtume negrąžinti žmonėms pinigų, bet mūsų tikslas palaikyti idėją – jei nuoma, tai nuoma, kad ji nebūtų iškreipta.

Nuomos kaina susideda iš eglutės kainos ir pasirinkto pristatymo / atsiėmimo būdo. Jei eglutę užsisakėte su pristatymu į namus, galutinė kaina bus skaičiuojama taip: eglutės kaina + pristatymo mokestis (9 eurai) + surinkimo mokestis (5 eurai). Taigi 1,5 m sidabrinės eglutės vazone nuoma atsieitų 41 eurą.

Kaune veikiantis ūkis „Sodo rožė“ nurodo, kad paslaugą – atvežti ir po švenčių išsivežti eglutę – Kauno mieste teikia nemokamai, o sidabrinės eglutės kainos svyruoja taip: 1–1,3 m – 32 eurai, 1,3–1,5 m – 33 eurai, 1,5–1,7 m – 35 eurai, 1,7–2 m – 39 eurai. Taigi 1,5 m sidabrinės eglutės vazone nuoma atsieitų apie 33 eurus.

Galintiems sau leisti ir galbūt neturintiems laiko ar galimybių patiems pasirūpinti Kalėdų eglute – nuomos paslauga gali būti puiki išeitis.

Tiesa, uostamiesčio gyventojai turi galimybę Kalėdų eglutę Klaipėdos universiteto Botanikos sode išsinuomoti už gerokai pigesnę kainą: 1 m eglutė atsieis 12–14 eurų, 2 m – 24 eurus. Vidutiniškai 1,5 m eglutė vazone kainuoja apie 18 eurų. Tačiau čia turite galimybę po švenčių ją grąžinti ir pusę sumos atgauti – tokiu atveju, jūsų Kalėdų eglutė (1,5 m) kainuotų 9 eurus.

„Tarp mūsų eglučių – daugiausia paprastos lietuviškos, turime šiek tiek ir sidabrinių. Jos gal ne visos kaip nulietos, bet natūralios, iš gamtos, iš medelyno. Pernai jas grąžino labai nedaug žmonių, pasilieka jas sau, pasisodina“, – sakė Botanikos sodo direktorė.

Negalite pasodinti – atneškite į surinkimo vietą

Liūdniausias eglutės likimas – kai ji lieka numesta prie konteinerio. Norintys džiaugtis gyva Kalėdų eglute, būti atsakingais vartotojais, bet negalintys leisti sau nuomos paslaugos, kai eglutė atvežama ir paskui pasiimama, ja be didelių pastangų ir išlaidų galite pasirūpinti ir patys.

Jei turite galimybę – pasodinkite ją pavasarį savo kieme, sode ar miške, jei neturite, nupuoštą eglutę palikite specialiai tam skirtose vietose (šiuo klausimu galite pasidomėti savo miesto savivaldybėje).

Pernai sostinėje, pasak Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjo Gintauto Runovičiaus, buvo įrengta apie 80 eglučių surinkimo taškų, šiemet planuojama įrengti tiek pat (vietų sąrašą savivaldybė paskelbs vėliau). Iš surinkimo vietų eglutės bus vežamos visą sausio mėnesį, surinktos Vilniaus mieste bus pristatomos į bendrovę „Juknevičiaus kompostas“.

123RF.com nuotr./Eglutė vazone
123RF.com nuotr./Eglutė vazone

„Visada siūlome įsigytas gyvas Kalėdų eglutes vazonuose pirmiausia pasodinti, o jei tam nėra galimybių, atvežti jas į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles. Jose surenkamos ir kirstos, ir vazonuose augusios eglės. Per sausį iš specialių aikštelių surinktos eglutės bus vežamos utilizuoti ir į kompostavimo aikšteles“, – kur dar po švenčių galima pristatyti Kalėdų eglutes, paaiškino G.Runovičius.

Beje, eglutes vazonuose po švenčių priima ir Klaipėdos universiteto Botanikos sodas – ir nesvarbu, kad jas pirkote visai kitur.

„Taip, mes surenkame eglutes, žmonės gali jas atvežti, net jei įsigijo ne pas mus, o, pavyzdžiui, prekybos centre. Bandome jas reanimuoti, jei pavyksta, pasodiname sode“, – sakė Botanikos sodo direktorė dr. A.Klimienė.

Patarimai, kaip prižiūrėti eglutę

Eglučių nuoma užsiimančių įmonių atstovų paprašėme pasidalyti patarimais, kaip ją tinkamai prižiūrėti, kad liktų tinkama pavasarį pasodinti gamtoje. Išskyrėme punktais, į ką būtina atkreipti dėmesį.

Vengti didelių temperatūros šuolių. Negalima tiesiai iš lauko, kur temperatūra yra žema ar net minusinė, eglutės nešti į kambario temperatūrą. Reikia pereinamojo laikotarpio – palaikyti ją vėsesnėje patalpoje – laiptinėje, garaže, įstiklintame balkone.

Tą patį reikėtų padaryti, ir kai eglutę nupuošite. Iš kambario nenešti jos į lauką, o laikyti šviesioje, vėsioje vietoje ir nuolat palaistyti.

Vengti šilumos šaltinių. Eglutės negalima statyti prie tiesioginių šilumos šaltinių: radiatoriaus, ant šildomų grindų – reikėtų pakelti ją nuo žemės, židinio ar po kondicionieriumi.

Būtina laistyti. Eglutę, kaip ir kitus augalus, būtina laistyti. Žemė visada turėtų būti drėgna, tik nereikia perlaistyti – ji neturi būti paskendusi vandenyje. Rekomenduojama kasdien į vazoną įpilti puodelį vandens.

Eglutės mėgsta vadinamąjį purškiamą lietų, tad, jei tik jūsų dekoracijos leidžia, rekomenduojama eglutės šakas apipurkšti vandeniu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką