Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 03 21

Daržo egzotika: neįprastos agurkų veislės

Kas iš mūsų nemėgsta agurkų? Šviežutėliai traškūs agurkai ir nekaloringi, ir neapsunkina skrandžio. Tačiau jeigu valgote tik paprastus žaliuosius, skubame pradžiuginti, kad jų veislių ir rūšių – gyva galybė!
Afrikietiški agurkai
Afrikietiški agurkai / Asmeninio archyvo nuotr.

Baltieji, citrininiai, į arbūzus panašūs agurkai... Skamba išties puikiai, ar ne? Apie tai pasakoja ir savo patirtimi dalijasi patyrusi sodininkė mėgėja Loreta Ažukienė.

 

– Kokias įdomiausias agurkų veisles teko auginti?

– Visos veislės, kurias auginau, man patiko, nes tai buvo nauja pažintis su kitokiais, man nežinomais agurkais. Auginu juos ne tam, kad tik valgyčiau. Labiau dėl to, kad patenkinčiau savo smalsumą. Vieni sužavi savo įspūdinga karpyta lapija (pavyzdžiui, angurija), kiti – mažais vaisiais, kurie atrodo lyg maži arbūziukai (afrikietiški agurkai, arba melotrijos). Citrininiai agurkai žavi citrinos forma. Jie skanūs, traškūs, nedideli. Baltieji agurkai išvis kitokie, neįprastos spalvos. Ypač gražiai atrodo visų veislių marinuoti agurkai viename stiklainyje. Įspūdinga agurkų veislė superazija, galinti užaugti iki 4 kilogramų. Mano užaugintoji svėrė 1,5 kg svorio, bet buvo labai skani, traški. Išskirti negaliu nė vienų agurkų, nes esu patenkinta, kad turėjau galimybę juos auginti.

Nebijokite eksperi-mentuoti  ir auginti kažką neįprasto šalia paprastų agurkų, pomidorų ar kitokių daržovių. Nereikia daug, bet nors viena įdomesnė daržovė papuošia daržą.

 

– Ar buvo nenusisekusių eksperimentų?

– Visada rūpėjo ir dabar teberūpi išbandyti tai, ko nesu auginusi, kas atrodo kitaip (forma, spalva). Jei kalbėtume apie egzotinių, mums nematytų, neaugintų vaisių skonį, tuomet yra buvę nesėkmių. Tik ne su agurkais. Tai buvo sodo mėlynė (Saracha edulis), kuri skoniu priminė ant bulvių augalų esančias uogutes... Neskanesnio už jas neteko auginti. Man labiau rūpi kasmet rasti vis kažką naujo, kad būtų ką išbandyti. Jei turėčiau užtektinai vietos, galėčiau auginti viską, ką prieš tai auginau. Kadangi vietos yra ne per daugiausia, mano prioritetas – naujovės.

 

– Ką patartumėte egzotinių agurkų augintojams?

– Mano patarimas būtų toks: nebijokite eksperimentuoti ir auginti kažką neįprasto šalia paprastų agurkų, pomidorų ar kitokių daržovių. Nereikia daug, bet nors viena įdomesnė daržovė papuošia daržą. Nežiūrėkite į viską tik kaip į valgomą objektą, kad turi būti gausus derlius ir skanu. Žinoma, geras skonis nemaišo, bet labai smagus pats auginimo procesas, tos daržovės išskirtinumas. Dėl šios priežasties ir auginu vos po 1–2 to paties pavadinimo augalus. Visa ši įvairovė būna tik kaip priedas prie paprastų agurkų ar kitų daržovių.

 

Taigi pabandykite ir jūs užsiauginti įdomių agurkų! Loreta kviečia susipažinti išsamiau...

► Baltieji agurkai (Cucumis) – moliūginių (Cucurbitaceae) šeimos vienmečiai augalai. Šaknis – liemeninė, stiebas – šliaužiantis. Jie tokie patys, kaip ir mums įprasti agurkai, tik gali pasigirti išskirtine balta odele. Tokie agurkai ant pietų stalo atrodo ir įdomiai, ir gražiai. Jų skonis nesiskiria nuo žaliųjų, o tai dar viena priežastis juos išbandyti tiems, kurie yra užkietėję konservatoriai. Baltieji agurkai gali būti auginami lauke, šiltnamyje, pasėjami tiesiai į dirvą arba sodinami daigais. Suskubkite: balandžio pradžioje jau galima sėti į indelius, o gegužės mėnesį – tiesiai į dirvą. Beje, sodinti reikia juos toli nuo paprastų agurkų, kad nesusikryžmintų. Ir nepamirškite apdengti daržo plėvele, kurią derėtų nuimti orams sušilus.

Asmeninio archyvo nuotr. / Baltieji agurkai
Asmeninio archyvo nuotr. / Baltieji agurkai

 

► Angurija – antilinis melionas (Cucumis anguria) – moliūginių (Cucurbitaceae) šeimos vienmetė liana iš Pietų Amerikos.

Asmeninio archyvo nuotr. / Angurijos lapija
Asmeninio archyvo nuotr. / Angurijos lapija

Šie agurkai užauga net iki 4 m aukščio, žavi dailiais karpytais lapais, veda gražius, dygliuotus, agurko skonio vaisius, kurie būna maždaug 7 cm ilgio. Auginamas lauke, balkone, šiltnamyje. Kovo pabaigoje, balandžio pradžioje galite sėti sėklas, o į šiltnamį ar lauką išsodinti daigais (po šalnų). Jei vasara šilta, derliaus galima sulaukti iš pasėtų tiesiai į dirvą. Angurijas nesibaimindami galite sodinti šalia įprastų agurkų: jie nesusikryžmins. Vaisiai valgomi žali, marinuoti. Galimas tradicinių žalių agurkų su raudonaisiais, geltonaisiais, baltaisiais, melotrijomis ir antiliniais melionais rinkinys...

Asmeninio archyvo nuotr. / Angurijos vaisiai
Asmeninio archyvo nuotr. / Angurijos vaisiai

 

► Afrikietiški agurkai (Melotria Jacobra) – moliūginių šeimos augalai (Cucurbitaceae). Jų vaisiai labai primena nedidelius arbūziukus ir darže atrodo ypatingai. Afrikietiškus agurkus vedančios lianos stiebai gali būti 3–5 m aukščio ir 2–3 m pločio.  Šių „arbūziukų“ skonis primena agurkus, tik jaučiamas rūgštelės skonis. Kuo agurkai senesni, tuo odelė rūgštesnė. Sodinkite juos prie sienų, atramų, kad turėtų į ką kabintis.

Asmeninio archyvo nuotr. / Afrikietiaki agurkai
Asmeninio archyvo nuotr. / Afrikietiški agurkai

Beje, afrikietiškų agurkų nepuola ligos, ir jie auginami kaip įprasti. Esminis skirtumas – šiems agurkams reikia pergolių ar sienos, o įprastiems užtenka vien atramų.

Sėklas sėkite kovo pabaigoje, balandžio pradžioje, geriau į atskirus indelius, o po šalnų išsodinkite į lauką. Naktimis geriau pridengti daržo plėvele, nes šis augalas bijo šalčio. Atšilus orams, kurį laiką nesimato agurkų augimo, nes tuo metu po žeme jie augina gumbus. Tai trunka savaitę, pusantros ar net iki mėnesio. Vėliau prasideda staigus augimas. Žiedeliai mažučiai, geltoni, vėliau juos pakeičia maži agurkėliai. Po pirmų šalnų pagelsta visi lapai. Šių augalų šaknys primena bulves, kurios nėra valgomos. Jas išlaikius per žiemą, pavasarį galima sodinti ir sulaukti dar didesnio ir ankstyvesnio derliaus. Tuos gumbus laikykite vėsiame rūsyje, smėlyje. Jei pavasario pradžioje matosi „bundančios akelės“, vadinasi, jie puikiai peržiemojo. Vaisius skanaukite žalius, marinuotus.

Asmeninio archyvo nuotr. / Afrikietiaki agurkai
Asmeninio archyvo nuotr. / Afrikietiški agurkai

 

► Citrininiai agurkai (Cucumis sativus „Citrus“) – moliūginių šeimos augalai (Cucurbitaceae). Jų pavadinimas skamba išties egzotiškai! Citrininiai agurkai panašesni į kabančias citrinas, o ne į agurkus, todėl kai kuriose šalyse jie vadinami „kristaliniais obuoliais“. Tačiau su citrina ar obuoliu šie agurkai neturi nieko bendra.

Asmeninio archyvo nuotr. / Citrininiai agurkai  žalias ir geltonas
Asmeninio archyvo nuotr. / Citrininiai agurkai – žalias ir geltonas

Citrininių agurkų liana gali išaugti iki 5 m, todėl tokiems stambiems, masyviems augalams reikia tvirtų atramų, kuriomis galėtų kopti. Sėkite balandžio pradžioje (galima sėklas porą valandų pamirkyti) į atskirus indelius. Nepamirškite uždengti jų plėvele ir laikyti šiltai, kol sudygs. Agurkams išdygus, nuimkite plėvelę ir pastatykite šviesioje vietoje. Kai orai atšils, po šalnų, sodinkite juos šiltnamyje. Beje, pakankamai sušilus žemei, daigus galima sodinti ir lauke, tik būtina pridengti daržo plėvele. Sėklas sėkite į dirvą, kaip sėjate įprastus agurkus. Tik būtina sodinti atskirose vietose, nes šie agurkai tarpusavyje su įprastais gali susikryžminti. Sėklas taip pat galima prieš sėją pamirkyti.

Citrininių agurkų skonis primena mums įprastų žalių agurkų, gal kiek švelnesnis. Valgykite jaunus, marinuotus, raugintus. Vėliau odelė sustorėja, pagelsta, galiausiai tampa oranžinė. Tokius agurkus geriau pasilikite sėklai.

Asmeninio archyvo nuotr. / Citrininių agurkų vaisiai
Asmeninio archyvo nuotr. / Citrininiai agurkai

 

Taigi sėkime, auginkime ir džiaukimės egzotišku derliumi!

Už suteiktą informaciją dėkojame www.loretossodai.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius