Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 29d. 09:01

Dažniausi pomidorų negalavimai: susisukę lapai, dėmės – ką daryti?

Pomidorų ligos
123RF.com nuotr. / Pomidorų ligos
Nesibaigiantys lietūs kiša koją ir sodininkams, ir daržininkams. Saulės ir šilumos trūkumas ir drėgmės perteklius nėra geros sąlygos augalams vešėti, todėl jie gali pradėti sirgti. Kaip galima padėti mūsų auginamiems pomidorams? Ką turėtume žinoti?

Kaip sako Lina Liubertaitė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė, pirmiausia turime būti atidūs savo augalams ir gerai juos apžiūrėti, kad užkirstume kelią ligoms, nes jų pradžia prasideda nuo jų netinkamos priežiūros. Pavyzdžiui, laistymas šaltu vandeniu gali suerzinti pomidorus ir jie iškart sureaguos.

Asmeninio archyvo nuotr. /Tinklaraštininkė Lina Liubertaitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Tinklaraštininkė Lina Liubertaitė

„Pomidorai labai dažnai papasakoja apie savo negalavimus per lapus, bet mes ne visada žinome, ką tai gali reikšti. Lapai – tai lyg instrukcija, atskleidžianti, ką daryti toliau, tačiau vienas ženklas gali reikšti skirtingus negalavimus. Pavyzdžiui, dažnai žmonės klausia, ką reiškia susiraitę pomidorų lapai? Tačiau į šį klausimą negalima atsakyti vienu žodžiu, nes priežasčių gali būti galybė“, – sako Lina.

Kokie veiksniai lemia, kad pomidoras gali blogai „jaustis“?

Pavyzdžiui, pomidorus patariama sėti į durpes, o vėliau pikuoti ir persodinti į derlingesnį substratą. „Kartais žmogus pasėja sėklas į durpes, o vėliau ir persodina į durpes. O juk durpė – tai sterili, neturinti papildomų maistinių medžiagų, todėl, nors sėkla išauga, augalo vystymuisi reikia daugiau pagalbos ir maistinių medžiagų“, – pastebi Lina ir priduria, kad dėl to augalas skurs – lapai gali tapti violetiniai, blyškūs.

Kitas veiksnys, kuris gali lemti pomidorų išvaizdą – netinkama oro temperatūra. Daigai gali nušalti, kita vertus, mes neįvertiname ir to, kad per žema ar per aukšta temperatūra gali sutrikdyti augalui pasisavinti maisto medžiagas net tada, jeigu jų yra. Pavyzdžiui, saulė pradeda kaitinti staiga, mes neužtikriname vėdinimo šiltnamyje, ir mūsų pomidorai kenčia.

„Visais šiais atvejais nereikia baimintis, kad jūsų pomidorus užpuolė kenkėjai ir skubėti purkšti cheminėmis priemonėmis. Kartais visus negalavimus sukuria aplinkos sąlygos, todėl reikia pasistengti padaryti tai, kas mūsų rankose, – pataria L.Liubertaitė.

– Dažna klaida, kai žmonės pasodina augalą į nuolatinę vietą nepasidomi ir pamiršta, kad žemė jau būna tręšta rudenį. Kai kurie papildomai ir pavasarį palaisto trąšomis, papurškia, tad augalas tiesiog visko gauna per daug.“

Linos Liubertaitės nuotr./Lietuviškos pomidorų veislės
Linos Liubertaitės nuotr./Lietuviškos pomidorų veislės

Laistymo niuansai

Pomidorų ligas gali nulemti ir laistymas – per dažnas, per retas arba pernelyg šaltu vandeniu.

„Nepakankamas laistymas yra lengvai pastebimas – dirvožemis sausas, o lapai nuleipę. Nepatarčiau laukti, kol lapai nuleips ir tik tada laistyti, nes augalas jau patiria stresą, tačiau jeigu tai nutiko vieną ar kelis kartus, nieko baisaus – taip jūs identifikuosite, kaip dažnai turite laistyti savo pomidorus.

Kur kas didesnė problema – pomidorų perlaistymas. Gaunu žinučių su pagalbos prašymais, klausimais, ką daryti, nes gelsta pomidorų lapai, o jie laistomi tikrai dažnai. Štai ir problema – jūs juos perlaistote“, – sako Lina.

Nepatarčiau laukti, kol lapai nuleips ir tik tada laistyti, nes augalas jau patiria stresą.

Ji išskiria ir dar vieną svarbią problemą – pomidorų laistymą pernelyg šaltu vandeniu.

„Tai augalams sukelia stresą ir gali pasireikšti tam tikrais požymiais ant lapų, todėl laistykite kambario temperatūros vandeniu. Kitas niuansas, jeigu laistėte ne apačioje prie šaknų, o ant lapų, arba lapus purškėte vandeniu ir tai darėte labai saulėtą dieną. Saulės spinduliai tokiu atveju patenka į lašelius ant lapų ir išdegina lapų vietas“, – sako tinklaraštininkė ir pataria, jeigu lapeliai daigo apačioje visai nudžiūvo, juos galima nukirpti su aštriu sekatoriumi ir paskui jį gerai dezinfekuoti, jeigu įtartumėte pomidorų ligą, kad vėliau jos neperduotumėte kitiems augalams.

123RF.com nuotr./Mergina laisto daržą
123RF.com nuotr./Mergina laisto daržą

Ji pataria kiekvieną dieną apžiūrėti pomidorus – taip paprasčiau bus identifikuoti problemas, nes didžiausios bėdos ir susijusios su temperatūrų skirtumu, laistymu ir pan.

Kur kas rečiau pomidorų auginimo sezono pradžioje pasitaiko problemų dėl konkrečių medžiagų trūkumo, ligų ar kenkėjų. „Nepulkite ieškoti cheminių priemonių ir purkšti pomidorų, labai dažnai užtenka palaukti, pakeisti jų priežiūros rutiną“, – pataria Lina.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

15:11
00:12
18:38

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką