Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 16d. 10:39

Didžiausi iššūkiai įsirengiant patogią virtuvę

„Electrolux“ gartraukis
„Electrolux“ nuotr. / „Electrolux“ gartraukis
Iš kas mėnesį parduodamų būstų skaičiaus galima nuspėti, kad naujakurių rūpesčiai šiemet ne vienam aktualūs. Jei įsirengiame pirmąjį būstą arba senajame daromės pirmąjį remontą – dar nežinome įvairių planavimo subtilybių ir galime pridaryti klaidų, kurios vėliau erzins kasdien. Todėl su dizainere, studijos „Adizainas“ įkūrėja Agne Kisieliene aptarėme didžiausius virtuvės suplanavimo ir dizaino iššūkius.

Pasak pašnekovės, interjerą kurti reikia pradėti nuo virtuvės, ne tik dėl to, kad ją įrengti brangiausia – šiandien ji bendroje erdvėje su svetaine tampa būsto ašimi.

„Linijinė“ virtuvė – graži nuotraukose, bet...

Vienas svarbiausių klausimų planuojant virtuvę: šaldytuvo-viryklės-kriauklės vieta. Tarp šių trijų virtuvės prietaisų sukiositės dažniausiai – ir netgi turint itin erdvią virtuvę būtų geriau, jog produktų iš šaldytuvo iki plautuvės nereikėtų nešti nuo vieno galo iki kito.

„Aš vis dar stengiuosi projektuoti šių trijų prietaisų trikampį, – sako A. Kisielienė. – Galbūt kas nors sakytų, kad tai – jau atgyvenęs dalykas, bet paprieštaraučiau, kad taip išdėlioti šiuos prietaisus – patogiausia. Nereikėtų planuoti, kad, pavyzdžiui, kaitlentę nuo kriauklės skirtų tik viena spintelė, o šaldytuvas jau būtų įkurdintas dar už kokių 2 metrų. Prietaisai turi sudaryti trikampį ir atstumai tarp jų neturėtų būti labai dideli.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Kisielienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Kisielienė

Dizainerė sutinka, jog vienoje linijoje išdėstyta virtuvė atrodo gražiai... nuotraukose. Tačiau jei virtuvė yra didelė, kas rytą ir kas vakarą vaikštinėsite pirmyn-atgal nuo vieno prietaiso, prie kito tokia rutina įgris. Jei svajojate apie į vieną liniją tvarkingai susirikiavusią virtuvę, geriausia, jei viduryje būtų įmanoma įrengti virtuvės salą ir joje įtaisyti vieną iš trijų svarbiausių virtuvės elementų – plautuvę arba kaitlentę. Jei to neįmanoma padaryti, bent jau gaunate erdvų darbastalį, kur galite atsinešti nuplautus produktus ir juos ruošti.

„Dar vienas dalykas – sala leidžia gaminti maistą atsisukus veidu į svečius, draugus. Tuomet gali daugiau bendrauti, svečiai mato ne vien tavo nugarą. Šeimininkė ar šeimininkas, manau, tokiu atveju jaučiasi daug smagiau, nes gali dalyvauti pokalbyje o ne tik suktis virtuvėje,“ – pastebėjo dizainerė.

Vargas dėl stalo – projektuose jam paliekama per mažai erdvės

Šiandien turbūt 9 atvejais iš 10 virtuvė projektuojama kartu su svetaine. Viena vertus, tai suteikia būstui daugiau naudojamo ploto, neskaido jo į mažas erdves, tačiau aktualu tampa viską apskaičiuoti ir pamatuoti, kad vėliau nereikėtų kėdžių atkaltėmis daužyti sienų.

A. Kisielienė pastebi, kad žmonės kartais neįvertina, kiek erdvės reikėtų valgomojo stalui – nekilnojamojo turto vystytojų projektuose jis vaizduojamas kaip kompaktiškas apskritimas su keturiomis kėdėmis aplink. Tačiau realiame gyvenime kėdes reikia atsistumti nebarkštelint jomis į naujutėlę sieną.

„Turime apsvarstyti stalo dydį – galbūt jis gali būti išskleidžiamas? Nuo sienos bei užuolaidų turėtų būti bent apie 80 centimetrų atstumas – kad nekliūdamas praeitum pro valgomojo stalo ir be baimės galėtum atsitraukti valgomojo kėdę. Taigi toks atstumas – su šiek tiek rezervo. Iš statytojų pusės šiandien dažnai projektuojamos tikrai nedidelės virtuvės ir valgomojo stalas pagal pirminį projektą „padedamas“ taip, kad arba nepatogu pro jį praeiti, arba neatskiriamos erdvės, t.y. nuo minkšto kampo, sofos žvelgi tiesiai į stalą,“ – įvertino A. Kisielienė.

Patogu: kaitlentė „susišnekanti“ su gartraukiu arba gartraukis pačioje kaitlentėje

Kita pasitaikanti problema – kai statytojai įrengia daug didelių langų (kad virtuvė būtų erdvesnė), tačiau dėl to nebelieka vietos viršutinei virtuvės spintelei. Langas kartais įrengiamas tokioje vietoje, kad įrengiant pakabinamas spinteles reikia palikti tarpą, kad jis nebūtų uždengtas. Tačiau šis tarpas atrodo ganėtinai keistai, tad tenka išvis atsisakyti viršutinių spintelių.

„Tokiu atveju neišnaudojama virtuvės erdvė į aukštį,“ – sako A. Kisielienė.

Dizainerė retai pataria savo klientams dėl buitines technikos tipo – tai kiekvieno būsto šeimininkai nusprendžia individualiai. Tačiau kelias aktualias funkcijas ji yra pastebėjusi.

„Labai patogu, kai kaitlentė turi ne tik tipines keturias kaitvietes, tačiau ir galimybę dvi iš jų sujungti į vieną. Tuomet galima ant jos statyti didelius puodus ar keptuves. Taip pat dabar labai išpopuliarėjo kaitlentės, kurios automatiškai susijungia su gartraukiu („Hob2Hood“ funkcija). Tai patogu ir mano minėtu atveju, kai, pavyzdžiui, kaitlentė įrengiama virtuvės saloje,“ – sako A. Kisielienė.

„Electrolux“ nuotr./„Electrolux“ gartraukis
„Electrolux“ nuotr./„Electrolux“ gartraukis

Turint kaitlentę, kuri yra susieta su gartraukiu, gaminant nereikia riebaluotais pirštais čiupinėti gartraukio mygtukų.

Dizainerė pastebi, kad populiarėja ir kaitlentės su pačiame prietaise integruotu gartraukiu, t.y. kuris ištraukia orą ne į viršų, kaip įprastą, o žemyn. Tokiu atveju prarandamas po kaitlente esančios erdvės plotas, orkaitei reikia pasirinkti kitą vietą. Tačiau toks prietaisas (ši funkcija vadinama „ComboHob“) gali išspręsti problemą jei kaitlentė yra arti lango – mat tokiu atveju keistai atrodo ne tik prie pat lango įrengtos viršutinės spintelės, tačiau ir gartraukis. Kaitlentė su integruotu gartraukiu leidžia virtuvės įrangos galimybėmis išspręsti šį dizaino rebusą.

Virtuvės paviršiai – kokios naujos medžiagos sukurtos ir kaip išsirinkti?

Kalbant apie virtuvėje naudojamų medžiagų pasirinkimą, A. Kisielienė sako, kad šiandien virtuvės paviršiai gali būti pagaminti iš laminuotų plokščių ar dažytos MDF plokštės, medžio masyvo, faneruotės. Laminuotos plokštės yra atsparesnės smūgiams nei MDF, tačiau drėgmei abi šios plokštės atsparios.

„Šiuo metu populiarios virtuvės be rankenėlių. Jei įrengiama tokia virtuvė, spinteles atidarinėjame spusteldami ir patraukę ranka. Reikia turėti omenyje, jog per ilgus metus liečiant paviršius (ypač – šlapiomis, produktais išteptomis rankomis), paviršius toje vietoje gali nusidėvėti,“ – perspėjo A. Kisielienė. Nuo drėgmės gali išsipūsti laminuotos medžio drožlių plokštės briauna.

Stalviršių pasirinkimas – taip pat itin platus. Viena iš medžiagų – „Compact“, pasitelkus nanotechnologijas gaminama iš... popieriaus. Taip, suspausto popieriaus, tačiau medžiaga atspari tiek drėgmei, tiek įbrėžimams, be to, ją galima pagaminti įvairių spalvų ir raštų. Galite atrasti platų šios medžiagos raštų pasirinkimą, taip pat kai kurių gaminių paviršius gali būti atnaujinamas perbraukus lygintuvu.

„Dar galima rinktis laminuoto paviršiaus stalviršį, tačiau aš, jei leidžia finansai, rinkčiausi „Compact“ dangą arba lietą akmenį. Į „Compact“ stalviršį kriauklę galima montuoti iš apačios – tuomet stalviršis yra vientisas, aplink kraštelius nesikaupia kalkių nuosėdos, nešvarumai, galima vandenį ar produktų sultis nuo stalviršio lengvai nušluoti tiesiai į kriauklę. Lieto akmens stalviršis leidžia kartu išlieti ir vientisą kriauklę, galima rinktis norimą storį ir spalvą, taip pat jį galima atnaujinti, didelis pliusas, kad šis stalviršis neturi jungimo siūlių,“ – sako A. Kisielienė.

123RF.com nuotr./Moderni virtuvė
123RF.com nuotr./Moderni virtuvė

Jei norite visiško natūralumo, stalviršiui gali būti naudojamas natūralus granitas. Marmuras galbūt atrodytų gražiai, tačiau šis akmuo labai lengvai gali būti nudažytas produktų sultimis (pavyzdžiui, burokėlių), todėl virtuvės stalviršiui dažniausiai pasirenkamas granitas.

Dizainerė taip pat priminė virtuvės stilių ir spalvas joje derinti prie viso būsto interjero – apskritai, jei įsikuriate naujame bute, kurį reikia įrengti visą, geriausia pradėti nuo virtuvės.

„Ji – ir brangiausia būsto dalis, tačiau ir labiausiai matoma, tad turi atrodyti įspūdingiausiai“, – sako A. Kisielienė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:20
02:37
01:14:11

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

15MAX
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką