Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 23d. 08:05

„Garden Style“ konferencijos organizatorė: „Ir mažame sklype galite susikurti nuostabų kraštovaizdį“

Natūralistinis apželdinimas
Asmeninio archyvo nuotr. / Natūralistinis apželdinimas

Tinklaraštininkė Lina Liubertaitė sako, kad šiuolaikiniuose sklypuose galime turėti vaizdą lyg nuo žurnalo viršelių, o sklypo mažumas neturėtų gąsdinti ar nuteikti neįgyvendinamiems iššūkiams.

„Tiek pradedant kurti sklypą nuo nulio, tiek norint atnaujinti tą, kuris jau buvo suformuotas, reikėtų visų pirma pagalvoti apie sklypo karkasą. Turiu galvoje statinius, medžius, krūmus, suolelius ir kitus struktūrą išlaikančius elementus.

Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė

Pabandykite įsivaizduoti, kad kuriate namo kambarį. Jeigu sklype yra tik veja ir gyvatvorė – jis atrodys lyg tuščias kambarys be baldų. Gali atrodyti, kad didelė veja suteiks erdvės pojūtį, tačiau pastebėjau, jog toks sklypas nejaukus ir nuobodus. Tad jeigu norime, kad kiemas atrodytų gražiai, būtų įdomus ir patrauklus akiai, tuomet reikia daugiau augalų ir kitų elementų, kuriančių aplinką“, – pastebi Lina Liubertaitė.

Norintiems atnaujinti sklypą ji sako, kad normalu tai daryti kas 7–10 metų: namai pribręsta remontui, aplinka taip pat reikalauja pokyčių. Be to, per tą laiką keičiasi šeimos poreikiai ir norai.

„Ne visada reikia pirkti ką nors naujo ir drastiškai viską pertvarkyti. Visada galite panaudoti tai, ką turite, bet reikia žinoti tam tikrus dizaino principus, nes tie patys augalai gali suskambėti visiškai naujai.

Asmeninio archyvo nuotr. /Natūralistinis apželdinimas
Asmeninio archyvo nuotr. /Natūralistinis apželdinimas

Konferencijoje apie tai kalbės Agnieszka Hubeny-Žukowska ir atskleis, kaip tie patys augalai, pasodinti kitokia tvarka, deriname su kitais augalais, gali jus išties nustebinti, sukurti naują, šiuolaikiškai atrodantį vaizdą“, – sako Lina.

Kaip nesumažinti ir taip nedidelio sklypo?

„Labai svarbu atrasti tinkamą stilistiką ir turėti savo kiemo idėją, kadangi net ir nedidelis kiemas gali turėti savo koncepciją ir stilių. Galite keliauti po užsienio šalis ir iš ten parsivežti idėjų, tačiau galite semtis minčių ir iš mūsų tradicinio paveldo, naujai interpretuoti ir pritaikyti prie modernios architektūros“, – sako „Garden style“ organizatorė.

Ji pastebi, kad šiuo metu esame lietuviško identiteto paieškose, tačiau turime per mažai šiuolaikiško lietuviško kiemo pavyzdžių. Visgi, kiekvienas kurdamas savo sklypą, galime pagalvoti, prisiminti savo vaikystės augalų ar panaudoti tai, ką pamatėme kelionėse.

Asmeninio archyvo nuotr. /Natūralistinis apželdinimas
Asmeninio archyvo nuotr. /Natūralistinis apželdinimas

„Galime prisiminti vėtrunges, verpstes, lietuviškus raštus ir jais papuošti terasos sieneles, panaudoti vietinius akmenis, rinktis pakeltas lysves pasitelkdami įmantriai supintas vyteles. Apie tai konferencijoje sužinosite iš kraštovaizdžio architektės Linos Puodžiūtės, kadangi tautiniai motyvai kieme įgyja naują kvėpavimą“, – pastebi L.Liubertaitė.

Natūralistinis apželdinimas pasiliks ilgam

Lina sako, kad natūralistinis dizainas, dar kitaip vadinamas olandiška banga, kraštovaizdyje vis labiau įleidžia šaknis.

„Sunku jį vadinti mada – tai nauja tradicija. Šis pasirinkimas remiasi ekologiškumo principais, padeda taupyti gamtos ir žmogaus resursus. Vietoj ornamentinių raštų ir vienmečių augalų šiuo atveju renkamės vešlias augalų grupes.

Šiuolaikinis natūralistinis želdynas neįsivaizduojamas be daugiamečių varpinių augalų, kurie kiekvienais metais, net ir žiemos metu, džiugins akis. Apie tai daug žino želdynų specialistė Vaiva Marozienė, kuri remiasi realia praktika: žino, kas tinka gėlynui, kas gyvatvorei, kokie augalai auga geriau grupėmis ar atskirai. Varpiniai augalai tampa vis populiaresni ir yra neatsiejama natūralistinio dizaino dalis.“

Apibendrindama tinklaraštininkė pažymi, kad ir mažame sklype galime susikurti nuostabų vaizdą, tačiau turime labai gerai parinkti augalus.

„Mažame sklype visai kitaip atsiskleidžia augalai, kurių lapeliai ir žiedai yra smulkūs, – kartais jie dideliuose sklypuose tarsi išnyksta. Siūlyčiau mažą sklypą vizualiai plėsti ne tik į šonus, bet ir į viršų. Tam galima žemus augalus pakelti aukščiau, t. y. auginti paaukštintose lysvėse, taip pat rinktis auginti aukštus augalus.

Mažame sklype kiekvienas augalas yra matomas, todėl rinkdamiesi atmeskite lepius, dažnai sergančius. Taip pat pagalvokite apie augalų kero formą, šakeles, kad pasirinkti augalai turėtų gražiai atrodyti ne tik šiltuoju, bet ir šaltuoju sezonu“, – pataria Lina.

Dar daugiau įdomių paskaitų kraštovaizdžio kūrimo ir apželdinimo tema jūsų laukia „Garden Style“ konferencijoje, kuri prasidės rupjūčio 24 dieną. Programą rasite ČIA.

Temos: 2 Sodas Sodo darbai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką