Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įdomesni augalų komponavimo variantai interjere

Augalai
Shutterstock nuotr. / Augalai
Šaltinis: http://lidesign.lt/
0
Skaitysiu vėliau
A A

Bene labiausiai namai nuo biuro skiriasi tuo, kad gyvenamajame būste negailime vietos augalams. Kaip sukurti jaukų gamtos kampelį? Tegul kalba specialistai.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Vienos moterys renkasi vijoklines gėles, kitos – sukulentus, trečios visaip grupuoja augalus pagal spalvas, trapumą ir kietumą. Dar kitoms rūpi žydėjimo laikas, kvapas ar gydomosios augalų savybės. Žodžiu, kiekviena moteris elgiasi savaip. Galime turėti savyje jausmą, ką daryti, kad atrodytų skoningai, tačiau galime ir prikurti neišvaizdžių salelių.

Kadangi žaliųjų oazių kūrimas – išskirtinė architektūros sritis, reikalaujanti augalų priežiūros, apželdinimo, interjero dizaino ir kitų žinių, nusprendėme jums bent minimaliai patarti, kaip standartiniame būste sukurti išskirtinę augalų kompoziciją ir pristatyti įdomesnes idėjas, kuriomis pasidalyti sutiko tinklaraščio LiDesign.lt autorė dizainerė Lina Ruokienė.

Trumpai apie augalų naudą

Kambarinės gėlės ne tik puošia namus, pagyvina nuobodžią patalpą, bet ir yra labai naudingos. Jų poveikį žmogui seniai įrodė ir mokslininkai, ir fengšui specialistai. Pirmieji teigia, kad tam tikrų rūšių augalai valo orą, pavyzdžiui, trijuostės sansevjeros, alavijai, chlorofitai ir kt. Na, o fengšui specialistai tikina, kad visi augalai vienaip ar kitaip veikia žmogų. Pavyzdžiui, gebenė slopina pavydą ir nuoskaudą, gerina nuotaiką, begonija mažina agresyvumą. Tad jei jūsų gyvenimo draugas yra labai pavydus, šalia lovos pastatykite gebenę. Tik žiūrėkite, kad jos neparagautų naminis gyvūnas ar vaikas – šis augalas mirtinai nuodingas.

Jeigu auginate tingesnę atžalą, jos kambaryje įkurdinkite citrinmedį – jis didina smalsumą. Tiks ir alavijas, apelsinmedis, kurių išskiriami eteriniai aliejai ramina ir gerina smegenų veiklą, teigiamai veikia mąstymą ir suteikia žvalumo. Pasak L. Ruokienės, kaktusai neutralizuoja pyktį, o ramiam žmogui suteikia pasitikėjimo savo jėgomis, skatina imtis veiksmų. Tačiau kai kurie spygliuotieji namų karaliai skleidžia neigiamą energiją. Užfiksuota atvejų, kai tam tikrų rūšių kaktusai paskatino vyrų alkoholizmą. Vyrų smegenys reagavo į šių augalų išskiriamas lakias alkaloidines medžiagas, didinančias potraukį į alkoholį. Pagal fengšui principus visi augalai su spygliais turi būti statomi ugnies zonoje, t. y. buto ar kambario pietuose arba pietvakariuose. Tuomet jūsų neaplenks finansinė ir kitokia sėkmė.

Žaliųjų kampelių kūrimas

Nors teigiama, kad namie geriau auginti augalus, kurie stiebiasi į viršų, nes taip aktyvuojamos teigiamos jėgos, nereikia bijoti eksperimentuoti. Fengšui specialistų teigimu, 20 m² plote turėtų būti ne daugiau kaip 6 augalai, antraip gali pradėti skaudėti galvą, pakilti kraujospūdis, padažnėti pulsas.

L. Ruokienė pataria svetainę puošti ryškiomis ir drąsiomis augalų kompozicijomis. „Tuščius kampus ir pasienius užpildykite šešėliuotas vietas mėgstančiais augalais, pavyzdžiui, dracenomis, monsteromis, sansevjeromis. Vonios kambaryje, jei jame yra natūralios šviesos šaltinis, puikiai jausis drėgmę mėgstantys augalai: areca palmės, paparčiai, šefleros ir pan. Virtuvėje vietą tikrai atras prieskoninių augalų vazonėliai. Juos galite išdėlioti vieną šalia kito ant palangės ar kokios nors lentynėlės šalia lango puošniuose indeliuose“, – patarimais dalijasi dizainerė.

Pasak L. Ruokienės, mažiems kambariams geriau rinktis vidutinius arba nedidelius augalus gležnais lapais. Kompiuterių, televizorių ir kitos įrangos taip pat nepalikite stūksoti vienų: šalia jų statykite kaktusus – spygliuoti augalai puikiai atrodo greta šiuolaikinės įrangos.

Dizaino specialistė pataria augalus komponuoti į grupes po 2, 3 ar 5, priklausomai nuo patalpos dydžio. Kuo didesnė erdvė tuo daugiau augalų galite sustatyti šalimais. Tai puikus sprendimas siekiant užpildyti tarpus tarp kolonų, langų ar kitų vienišų interjero detalių. „Renkantis augalų vietą, reikia atkreipti dėmesį į šviesos kritimo kampą, – moko specialistė. – Augalai, stovintys ant saulėtos palangės, džiugins akį ryškiais kontūrais, o išrikiuoti prie apšviestos sienos sukurs įspūdingus šešėlius. Be to, vienas ar keli dideli vešlūs augalai atrodo įspūdingiau nei keliolika mažyčių vazonėlių. Tad nepersistenkite kurdami žaliąjį kampelį.“

Įspūdingai atrodo sumedėję augalai, pavyzdžiui, didelės jukos, daugiametės šefleros, dracenos, filodendrai arba bengališkieji fikusai. Jie tobulai dera patalpose, kuriose nėra daug baldų, tarkim, erdviuose koridoriuose, minimalistinio interjero salonuose, holuose.

Pasak interjero dizainerės, ypač gražiai augalai atrodo kukliame, neryškiame fone. Jei sienų apmušalų raštas smulkus, šalia statykite stambialapes kambarines gėles, o smulkučiai paparčių arba papirusų lapeliai tiks prie ryškių, dideliais motyvais margintų tapetų. Įspūdingą efektą pasieksite, jei gėlių tonai ir motyvai atsikartos užuolaidų, tapetų, baldų apmušalų raštuose ar spalvose. Pavyzdžiui, šalia bambukų koteliais margintų užuolaidų pailgose vienodose aukštose vazose pamerkite sparčiai augančių bambukų šakelių.

Žinoma, ne mažiau svarbūs ir vazonai. Gėliapuodžiai, pasak dizainerės, yra gal net svarbesni nei augalai. „Dabar parduotuvėse ir interjero salonuose galima įsigyti įvairiaspalvių, neįprasto dizaino ir formų augalų vazonų, laikiklių, kabyklų, stovų ir atramų. Jais sukursite įstabias, visiškai neįprastas kompozicijas. Jei leidžia pastato suplanavimas, pakabinamam apželdinimui galima išnaudoti nišas, arkas, įėjimus ir langų angas. Toks būdas padės maksimaliai išnaudoti erdves. Be to, kasdien atsiranda tikrai inovatyvių augalų kabinimo būdų, pavyzdžiui, aukštyn kojomis“, – pasakoja dizainerė.

Kambariniai augalai (ne)įprastai

Nustebinome paminėję augalų komponavimą aukštyn kojomis, tiksliau, šaknimis į viršų? Šiais laikais tai įmanoma. Tokia interjero detalė, pasak L. Ruokienės, ne tik pakels nuotaiką grįžus po sunkios darbo dienos, bet ir nustebins ne vieną svečią.

„Pirmoji tokį augalų sodinimo būdą pristatė Boskke kompanija (www.boskke.com) iš Naujosios Zelandijos. Jų sukurtų vazonų kol kas galima įsigyti tik užsienyje. Sky Planter vazonai ypatingi tuo, kad žemes nuo išbyrėjimo saugo specialus diskas su anga, kuri pritaikoma konkrečiam augalui. Tokio vazono viršuje yra speciali vandens talpykla, iš kurios vanduo iš lėto skverbiasi į augalo šaknis“, – pasakoja dizainerė.

Na, o jei įsirengėte dviejų aukštų kotedžą ar norite atnaujinti pabodusį interjerą name, neišleisdama daugybės pinigų, L. Ruokienė pataria gėlėmis pagyvinti laiptus. „Ant kiekvienos pakopos sustatykite skirtingų dydžių, nevienodų augalų vazonėlius arba identiškus gėliapuodžius, kuriuose veši, tarkime, smilgos arba šiliniai viržiai. Indus galite priklijuoti dvipuse lipniąja juostele, kad eidama netyčia nenuspirtumėte“, – šypteli dizainerė ir priduria, kad nuostabiausias gėlių kompozicijas galima sukurti sienos nišoje, paslėpti nepatrauklų įtrūkį ar akį rėžiantį dažymo broką. Šie labai nepageidaujami namų trūkumai, apkarstyti šliaužiančiais, svyrančiais augalais, tampa žavingomis interjero detalėmis.

Pasak L. Ruokienės, įvairiaspalvių žiedų mėgėjos gali įsirengti orchidėjų kampelį. „Ir nebūtina pirkti brangių gėlių, elkitės ekologiškai: įsigykite nukainotų augaliukų, tik žiūrėkite, kad šaknys ir lapai būtų sveiki, – pataria dizainerė. – Komponuokite šias gėles dideliame, plačiame stikliniame inde. Iš vazonėlių galite neišimti augalų, tik priberkite aplink daug smulkių akmenėlių. Pastatytos miegamajame ant žemės ar salone ant stiklinio stalelio, jos sukurs prabangos įspūdį.“

Originalūs dizainerės pasiūlymai

  • Patalpoje yra potamsis kampas? Sukurkite jame sansevjerų kompoziciją. Galbūt gėlių salone arba prekybos centre rasite du pailgus vazonus (jei nerasite, užsisakykite stiklo produktus gaminančiame salone). Jei pasirinkote stiklo gaminius, nepagailėkite pinigų keturiems vazonams (įsigykite du didesnius ir du mažesnius, telpančius į didžiuosius). Tarpuose tarp vazonų galėsite priberti smėlio, įvairių sėklų, kriauklyčių, akmenėlių, kankorėžių, žodžiu, ko tik širdis geidžia. Į vazonų vidų įberkite akmenėlių drenažui, pripilkite žemių ir susodinkite aukštas trijuostes ar kitokių rūšių sansevjeras. Sustatykite vazonus palei abi sienas, kad kampe jie susiliestų arba vienas kitą uždengtų. Kiekvieną kartą praeidama pro žaliąjį kampą, neatsispirsite pagundai į jį žvilgtelėti.
  • Mėgstate neįprastus papuošalus? O gal, priešingai, esate gana konservatyvi? Pilką neišskirtinių drabužių ansamblį pagyvinkite žaliuojančiu pakabuku. Jį pasigaminti išties paprasta. Jums reikės įsigyti piršto ilgio ir storio pailgą indelį ar ką nors panašaus, jo viršuje šonuose pradurti skylutes (kad praslystų grandinėlė arba odinė virvelė), į indelį priberti žemių ir pasodinti, tarkime, šaknis išleidusią nedidelę gebenės šakelę. Patikėkite, aplinkinius užbursite magišku įvaizdžiu: paslaptinga moteris su nuodinga gėle ant kaklo...
  • Labai gražiai atrodo nuo lubų svyrantis vadinamasis gėlių šviestuvas. Jį galite pasidaryti iš ažūrinio gaubto, seno paukščių narvelio ir pan. Viršuje padarykite angą apšvietimo lemputei, o apačioje pritvirtinkite vazonėlį su svyrančiomis šakelėmis. Gėlių šviestuvas sukurs žaismingus šešėlius, neužims papildomos vietos ir atrodys išties originaliai.

DAUGIAU IDĖJŲ, KAIP SUKOMPONUOTI AUGALUS INTERJERE, RASITE NUOTRAUKŲ GALERIJOJE.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką