Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2014 08 18

Išsamiai: vyturių ir pelėdų ypatybės bei privalumai

Mėgstate ryte ilgiau pamiegoti? O gal kaip tik 6 valandą ryto jau žvaliai straksite artimiausiame parke?
Pora
Pora / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Darbas Miegas

Yra žmonių, kurie eina miegoti iki 22 valandos vakaro, ir pabunda dar prieš pakylant saulei, o kiti gali miegoti visą dieną ir jų gyvenimas prasideda būtent vėlai vakare. Kodėl taip yra? Kodėl vieni yra aktyvūs visą dieną, o kiti – tingūs, vangūs ir gali ką nors veikti tik atėjus vakarui?

1 iš 10 žmonių sako, jog mėgsta rytą ir yra vyturiai: jiems patinka keltis dar prieš aušrą, anksti išeiti į lauką ir net pasportuoti. 2 iš 10 žmonių – pelėdos, ir produktyviausi būna nakties metu, o miegoti eina paryčiais. Jeigu savyje įžvelgiate tiek pelėdos, tiek vyturių gyvenimo ypatybių, verta žinoti, kad greičiausiai esate kolibris! Kolibriais vadinami žmonės gali prisitaikyti prie bet kokios situacijos, ir būna aktyvūs tiek anksti ryte, tiek vėlai vakare.

Straipsnio autorius Jon‘as Capistrano teigia, jog jis pats kurį laiką buvo pelėda, nes to reikalavo darbas. „Dirbau skambučių centre, o darbo valandos paprastai paprastai prasidėdavo 19 val. vakaro. Po vakarinių pamainų dar eidavau repetuoti su grupe, grįždavau namo apie 3 ar 4 valandą ryto, įsijungdavau televizorių, išgerdavau kavos ar paskaitydavau knygą iki 6 ryto, o tuomet eidavau miegoti“. Tokiu režimu Jon‘as gyveno net trejus metus.

Vėliau vyras dirbo Australijos telekomo kompanijoje, kur darbas prasidėdavo nuo 6 ar 7 val. ryto ir tęsdavosi iki 16–17 val. vakaro. „Toks režimas buvo daug labiau priimtinesnis“, – teigia autorius.

Tyrimai atlikti su gyvūnais parodė, jog buvimas vyturiu ar pelėda gali būti nulemtas genų. Tai gali paaiškinti ir tai, jog tiek vyturiams, tiek pelėdoms labai sunku pakeisti savo įpročius.

Kaip atpažinti vyturius?

Vyturiai visada keliasi anksti ir anksti eina miegoti.Tokie žmonės yra pilni energijos ir geros nuotaikos vos tik atsibudę, su džiaugsmu laukia naujos aktyvios dienos. Esate vyturys, jei:

  • Dainuojate duše nesvarbu, kaip anksti atsikėlėte;
  • Dar prieš saulei pakylant einate pasivaikščioti, paplaukioti ar pabėgioti;
  • Miegate mažiausiai 8 valandas;
  • Padarote 90 procentų darbų, kuriuos suplanavote, dar iki pietų;
  • Sakote, jog „rytas už vakarą protingesnis“, tačiau stebitės, kodėl niekas nekviečia jūsų į naktinius vakarėlius;
  • Esate laimingi keldamiesi anksti, kadangi tuomet gera nuotaika visai dienai garantuota.

Jūsų privalumai, jei esate vyturys:

  • Jei nesergate ir neturite jokių rimtų sveikatos problemų, tuomet kokybiškas miegas jums tikrai padės pasikrauti energijos visai dienai. O jei būsite gerai pailsėję, ir kūnas, ir protas, puikiai tarnaus iki pat vakaro. Sveiki pusryčiai, ar sotus ir maistingas kokteilis, suteiks dar daugiau energijos.
  • Dauguma žmonių yra daug geresnės nuotaikos būtent ryte, nes dar niekas nespėjo sugadinti puikaus nusiteikimo. 
  • Kuo anksčiau atsikelsite, tuo daugiau darbų padarysite, suspėsite viską atlikti laiku. 

Kaip atpažinti pelėdas?

Pelėdos – priešingybės vyturiams. Aktyviausi jie yra naktį, o miegoti eina paryčiais. Šie žmonės dažniausiai dirba naktinį darbą, ir jiems sunku prisitaikyti prie darbo dienos metu. Esate pelėda, jei: 

  • Saulės šviesa yra jūsų silpnoji pusė;
  • Kavos ir pusryčių kvapas jau sklando ore tuo metu, kada jūs dar miegate;
  • Visi kiti, kurie yra žvalūs ir energingi anksti ryte, jus erzina;
  • Jums užtenka 5–6 valandų miego, kad galėtumėte važinėti dviračiu vėlai vakare, bet ryte negalite net pieštuko pakelti;
  • Jei anksti vakare bandote užmigti, dažniausiai prasivartote lovoje iki paryčių. 

Jūsų privalumai, jei eate pelėda:

  • Atidėliojimas – jūsų draugas. Tyrimų duomenimis, naktis – geriausias pelėdų laikas, todėl jos gali tuo pasinaudoti ir, priešingai nei vyturiai, atidėlioti darbus iki pat vakaro.
  • Kai kurie mokslininkai įsitikinę, jog pelėdos turi didesnį intelekto koeficientą nei vyturiai. Atliktas tyrimas parodė, jog dalyviai, kurių IQ mažesnis nei 75, ėjo miegoti anksti, o tų, kurių IQ buvo didesnis nei 125, miegą nukeldavo vėlesniam vakarui. 
  • Pelėdoms reikia mažiau miego. Šveicarijos ir Belgijos tyrėjai išsiaiškino, jog pelėdoms (jauniems, aktyviems ir sveikiems suaugusiems žmonėms) reikia daug mažiau miego nei vyturiams. Tyrime dalyvavę žmonės miegojo po 7 valandas, ir rezultatai parodė, jog vyturiai jautė didesnį poreikį miegoti nei pelėdos.
  • Pelėdos yra kūrybiškesnės. Profesorius Jim‘as Horne‘as, miego tyrėjas, įsitikinęs, jog pelėdos yra daug kūrybiškesni, ir daugiau originalių idėjų turintys žmonės. Taip pat jis aiškina, jog poetai, dailininkai ir atlikėjai bei kiti menininkai mėgsta ilgiau miegoti, tuo tarpu valstybės tarnautojai, buhalteriai ir vadybininkai yra vieversiai.

Kanados Albertos universiteto neurologai tyrė dvi grupes žmonių: mėgstančių ilgiau pamiegoti ryte ir aktyvesnių naktį bei tų, kurie produktyvesni ankstyvu dienos metu. Tyrimo dalyviai buvo sugrupuoti pagal standartinius klausimus, susijusius su jų įpročiais. Vėliau smegenys buvo stimuliuojamos magnetinio rezonanso pagalba tam, kad būtų ištirti raumenų judesiai ibei nugaros ir galvos smegenų aktyvumas. Tyrimas parodė, jog vyturių smegenų aktyvumas buvo didžiausias 9 ryto ir mažėjo artėjant vakarui, o pelėdų, atvirkščiai – aktyviausiai smegenys dirbo 9 vakaro, o aktyvumas mažėjo ryte. Eksperimento rezultatai buvo paskelbti liepos mėnesio „Journal of Biological Rhythms“. 

Taigi, nesvarbu, esate vieversys ar pelėda, kadangi ir vieni, ir kiti turi pliusų, kuriuos galite puikiai išnaudoti, norėdami būti produktyvūs bei kūrybiški!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai