Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 16d. 18:59

Kauno daugiabučių kiemas šventiškai atrodys iki pavasario: medžiai papuošti beveik 7 tūkst. lempučių

Dviejų Kauno daugiabučių kaimynai kieme augančius medžius papuošė lemputėmis
Asmeninio archyvo nuotr. / Dviejų Kauno daugiabučių kaimynai kieme augančius medžius papuošė lemputėmis

Kai gamta šykšti sniego, o vakarai – tamsūs ir niūrus, Kaune  esančių T.Masiulio gatvės 12 ir 14 namų gyventojai savo aplinką nutarė pakeisti patys. 6 840 lempučių. Tiek jų apšvietė šių dviejų daugiabučių bendrą kiemą, o pasaką primenanti aplinka dabar džiugina ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius.

„Nesitikėjau, kad bus toks efektas, kad bus taip nerealu. Net kitų namų gyventojai atvažiuoja pažiūrėti. Kažkas neįtikėtino“, – sakė kartu su kaimynais kieme augančius medžius lemputėmis puošęs šio namų gyventojas Deividas Šatikas.

Gera idėja pagimdė kitą

Idėja taip apšviesti kiemą atsirado dar 2018 metais, kai T.Masiulio gatvės 12 name gyvenanti Rūta papuošė kieme esančią eglę.

Vėliau kaimynams kilo mintis, kad girliandomis galima papuošti ir vieną medį. Galiausiai nutiko taip, kad papuošti nutarta ne vieną, o devynis kieme augančius medžius. Visą projektą kauniečiai baigė tik praėjusią savaitę.

Asmeninio archyvo nuotr. /Dviejų Kauno daugiabučių kaimynai kieme augančius medžius papuošė lemputėmis
Asmeninio archyvo nuotr. /Dviejų Kauno daugiabučių kaimynai kieme augančius medžius papuošė lemputėmis

Kadangi vakarai – tamsūs, o švinta vis dar vėlai, nutarta, kad lemputės ant medžių švies visą žiemą.

„Suvyniota 19 vienetų girliandų, kurios sudaro 665 metrus. Sunaudota 130 metrų kabelio girliandų maitinimui. 6 840 lempučių šviečia visą naktį, įsijungia ir išsijungia automatiškai – kai sutemsta ir prašvinta. Visos girliandos sunaudoja elektros energijos 0,12 kWh, per naktį sudegina elektros energijos už 0,25 euro centų“, – vardijo D.Šatikas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Deividas Šatikas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Deividas Šatikas

Namus puošę kaimynai, kaip juokauja patys, pasitobulino aukštalipių įgūdžius.

Pasak D.Šatiko, kiemų bendruomenė itin palankiomis sąlygomis išsinuomojo keltuvą ir medžius puošė patys, o darbo metu teko naudotis aukštalipiams skirta įranga bei apsaugomis.

Pasak Deivido, teko susidurti ir su „elektros iššūkiais“, keisti transformatorius.

„Ir dar pasitobulinome keltuvų valdymo srityje“, – juokėsi pašnekovas.

Laimėjo konkursą „Fluxus kiemas“

Kaune esančių T.Masiulio 12 ir 14 namų gyventojai, susibūrę į draugišką bendruomenę, savo aplinką nuolat keičia patys.

Kiemas laimėjo šiemet programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ skelbtą konkursą „Fluxus kiemas“. Darbus kieme kauniečiai vykdo gavę finansinį konkurso prizą, taip pat kas mėnesį specialioje sąskaitoje taupo ir patys. Daug darbų kaimynai atlieka savomis rankomis, taip siekdami sutaupyti.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./T. Masiulio gatvės 12 ir 14 namų bendruomenė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./T. Masiulio gatvės 12 ir 14 namų bendruomenė

„Ne tik namo renovacija, bet ir aplinka, kurioje gyvename, kuria pridėtinę vertę“, – tvirtina šių dviejų daugiabučių gyventojai.

Gyventojų bendruomenės vis aktyvesnės

Lietuvoje vis daugiau daugiabučių ar privačių namų gyventojų buriasi į bendruomenes ir patys keičia aplinką, kurioje gyvena. Į bendrus projektus jungiasi ir įvairios visuomeninės organizacijos, ugdymo įstaigos.

Prieš Velykas Šeduvos lopšelio-darželio bendruomenė visą Lietuvą džiugina Velykų medžiu, ant kurio supasi tūkstančiai margučių ne tik iš Šeduvos, Radviliškio, bet ir visos Lietuvos ir užsienio.

Velykų medis
Velykų medis

Savo aplinką patys tvarkosi ir Kauno Verkių gatvės 6-ojo namo gyventojai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šančių kiemas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šančių kiemas

Tvarkytis aplinką gyventojai čia pradėjo prieš kelerius metus, mat į namą vienas po kito pamečiui kėlėsi naujakuriai, daugiausia – jaunos šeimos. Iš pradžių gyventojai tiesiog rinko šiukšles, o rudenį sugrėbdavo lapus. Rimtesnis postūmis buvo tada, kai Kauno savivaldybė kieme įrengė vaikų žaidimų aikštelę.

Dar vienas savo veiklomis panašus daugiabutis yra kitame Kauno mikrorajone – Eiguliuose. Čia namo gyventojus suvienijo vienos neseniai atsikrausčiusios šeimos bėda, kai jų rūsyje trūko kanalizacijos vamzdžiai. Pradėję spręsti ūkines problemas kaimynai priėjo iki kiemo aplinkos gražinimo, ėmė rengti kaimynų šventes, o laiptinėje ant specialios lentynos vieni kitiems palikti savo keptų saldumynų.

Atsigręžti į kaimynystę ir bendruomenę nuolat skatinama ir jau kelerius metus Lietuvoje švenčiant Kaimynų dieną.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką