Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 16d. 08:08

L.Liubertaitė apie 2021-ųjų aplinkos kūrimo tendencijas: populiarėja lauko kambariai, į kuriuos mus perkėlė pandemija

Terasa
123RF.com nuotr. / Terasa

Lina Liubertaitė, „Geltonas karutis“ apželdinimo kursų organizatorė, pasakoja, kad pandemija neišvengiamai palietė ir mus supančią aplinką bei jos kūrimo tendencijas. Vis daugiau žmonių dirbdami namuose atsigręžė į augalus, kraštovaizdžio kūrimą, o ir darbo erdvės skinasi kelią į gamtos prieglobstį.

Tad į ką atkreipti dėmesį dar tik besikuriantiems naujame sklype ar norintiems jį atnaujinti, labiau pritaikyti savo poreikiams?

„Apie naujausias tendencijas kalba garsiausi pasaulio kraštovaizdžio dizaineriai, taip pat naujovės pateikiamos ir konferencijose, seminaruose.

Lietuva taip pat nestovi vietoje, tačiau kaip ir visą pasaulį, taip ir mus tiesiogiai paveikė pandemija. Tie, kurie tik įsigijo sklypą ar nori jį atsinaujinti, tikrai gali atsižvelgti į naujausias tendencijas, kadangi jos yra labai praktiškos“, – sako Lina.

Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė

Naujoji tendencija – lauko virtuvė

Pradedantiems planuoti savo kiemą, reikėtų atsakyti į klausimą – kaip mes tą kiemą įdarbiname? Anksčiau buvo įprasta, kad kiemas – tai namo priedas, kuriame būtina veja, vaikams pabėgioti ir terasa. Dabar, kai visi esame namuose, iškilo poreikis lauko erdvę „įdarbinti įdomiau“, žymiai plačiau išnaudoti sklypo galimybes.

„Sklype atsirado daugiau funkcijų ir lauko kambarių. Anksčiau terasa ir daržas buvo svarbiausi, o štai dabar tų erdvių daugėja. Pavyzdžiui, atsiranda lauko virtuvė. Ir tai nėra tik šašlykinė – lauko virtuvės yra stacionarios, labai kokybiškos, gali būti išmūrytos, papuoštos rūdintu metalu, medžiu.

Ten atsiduria kepsninės, kiti lauko virtuvės atributai – nuo gaminimui skirtų paviršiaus iki spintelių ir lentynėlių bei kriauklės. Tad lauko virtuvė yra iš tų krypčių, kuri labai stiprėja ir dizaineriai, kurdami aplinką, atsižvelgia į tai, kiek laiko bus praleidžiama lauke, nes maisto gaminimas gali taip pat išsikraustyti į lauką“, – sako Lina.

Šalia atsiduria ir valgomasis, tačiau galima sakyti, kad terasa jau anksčiau atitiko lauko valgomojo funkciją. Jeigu anksčiau terasoje (lauko valgomajame) mes nepraleisdavome tiek daug laiko, tai dabar galime šią erdvę pasidaryti dar patogesnę ir praktiškesnę naudojimui.

Darbo kambarys lauke

„Galbūt sunku patikėti, bet darbo kambarys taip pat gali būti lauke. Jeigu namuose neturime daug vietos, juose telkiasi daug šeimos narių su skirtingais poreikiais ir veikla, tik pagerėjus orams norisi iškišti nosį į lauką.

Jeigu turime kiemą, jame galime vykdyti visus savo darbus – daugelis žmonių, net nežinodami apie tokias tendencijas, jau seniai įsirengė darbo erdvę, kur gali turėti daugiau vietos nei uždarame kambaryje. Jeigu oras geras, dirbti galite labai komfortiškai ir patogiai“, – sako L.Liubertaitė.

Esant prastesnėms oro sąlygoms, terasoje taip pat galima dirbti be jokių nesklandumų – tereikia įsirengti elektros prieigą, turėti reikiamas darbo priemones, investuoti į lauko apšvietimą ir netgi šildymą, kad galėtumėte darbo sezoną lauke pratęsti kuo ilgiau.

„Jeigu kokybiškai ir saugiai įsirengiate tokią darbo vietą, net ir karantinui pasibaigus joje galėsite puikiai dirbti ir išnaudoti šią erdvę“, – pastebi tinklaraštininkė.

Ji priduria, kad paminėta terasa yra labai daugialypė ir tarnauja įvairioms funkcijoms, pavyzdžiui, gali tapti ir poilsio zona.

Terasoje – atostogų kvapas

Kaip toliau pasakoja Lina, remiantis naujausiomis tendencijomis, terasą ar kitą erdvę galime įsirengti taip, kad primintų atostogas ir egzotiškus kraštus.

„Žmonės negali keliauti taip, kaip keliavo anksčiau, tad ši tendencija pastaruoju metu tampa vis ryškesnė – atostogų dvelksmas kieme. Ir tai nėra sunku padaryti. Pavyzdžiui, jeigu turite kambarinių augalų, juos galite vasarą išnešti į terasą.

Egzotiką sukurti padės įvairūs hamakai, pinti ar iš kitų natūralių medžiagų sukurti baldai, įvairūs kilimai ir apšvietimas, primenantis namus – toršeras ar žemai nuo lubų nuleistas šviestuvas“, – sako Lina. Tokie elementai gali būti ryškūs, egzotiškų raštų ir taip padedantys kurti atostogų nuotaiką.

Dar vienas svarbus dalykas, kurį mini tinklaraštininkė, – lauko kambarys, puoselėjantis privatumą. „Tai lyg slapta asmeninė vietelė vienam iš šeimininkų, kur būtų galima atsiriboti nuo kitų, pabėgti nuo šurmulio, atsipalaiduoti – kitaip tariant, išeiti iš namų, tačiau neišeiti iš savo kiemo.

Tokią vietelę įsirengti nesudėtinga – galima pastatyti suolelį, krėslą, pakabinti hamaką, kur būtų patogu ilsėtis ir svarbu tą erdvę įkurdinti kuo toliau nuo akių, slaptai, atokiai. Manau, tokią vietą tikrai galima rasti kiekviename kieme – už krūmų, medžių arba sukuriant privatumą bambukine širmą, pasisėjant pavasarį vijoklinių augalų, kurie jau per pirmuosius metus gali užaugti ir tapti atokiu prieglobsčiu“, – pataria Lina.

Įėjimas į kiemą – ką reikia žinoti

Anksčiau buvo pabrėžiama, kad įėjimą į kiemą reikia pabrėžti – jį mato svečiai ir praeiviai, todėl ši vieta turi būti graži, apsodinta atspariais augalais, kurie dailiai atrodyti.

„Su laiku ši zona tapo vis paprastesnė, tačiau dabar vėl išgyvena renesansą. Tendencijos skelbia, kad mus turi pasitikti gėlės, augalai, kurie gali augti tiek atvirame grunte, tiek vazonuose, galima kurti įvairias kompozicijas, o atsižvelgiantį į metų laikus, sodinti skirtingus augalus, pavyzdžiui, svogūnines gėles, žydinčius skirtingu metu, kurie džiugins visą sezoną“, – sako Lina.

Ji prideda ir tai, kad vasaros gėlės atrodo puikiai derinamos su varpiniais augalais, o rudenį galima grįžti prie įvairių dekoracijų, derinamų su viržiais ir kitomis rudeninėmis gėlėmis.

„Ciklas nuolat keičiasi, todėl įėjimo zona gali visais metų laikais džiuginti akį skirtingomis dekoracijomis, augalais ir kitais apželdinimo sprendimais. Ir dabar galime puošti namus miško gėrybėmis, smilgomis, eglių šakelėmis, rojaus obuoliukais ir kitomis detalėmis“, – pataria Lina.

Jeigu įėjimo zona labai plati, galima pastatyti suolelį ir jį papuošti augalais ir dekoracijomis arba tokią vietą net paversti dar vienu lauko kambariu, kur šiltuoju sezonu jūs galėsite mėgautis geru oru ir kava.

Apšvietimo tendencijos

Lauko apšvietimas išlieka ne mažiau svarbus: „Galite palikti net ir kalėdinį apšvietimą, kuris dažniausiai nebūna labai ryškus ir akinantis. Ko tikrai reikėtų vengti – labai ryškių prožektorių su judesio davikliais, kurie sukuria stiprų kontrastą, nemalonų akims.

Šiuo metu ryškėja dvi lauko apšvietimo kryptys. Viena iš jų skelbia, kad apšvietimas turėtų būti neryškus ir labai subtilus. Netgi sakyčiau, kad jis turėtų išreikšti tai, kad tamsa suvaldyta“, – sako Lina.

Kita kryptis yra susijusi su labai išraiškingais šviestuvais. Ir jeigu pirmuoju atveju apšvietimas vos matomas ir labai subtilus, tai antruoju – šviestuvai traukia akį savo išskirtiniu dizainu.

„Tai ypač tinka egzotiškai poilsio zonai, pavyzdžiui, kodėl tuo išskirtiniu apšvietimu negalėtų tapti iš lubų nusileidžiantis šviestuvas? Jis gali būti visa kiemo pažiba“, – kalba tinklaraštininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką