Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 05, 06:59

L.Liubertaitė patarė, kokios priemonės padės atsikratyti sraigių

Pastaraisiais metais itin suaktyvėjusios sraigės sukelia daug rūpesčių sode ir darže. Natūralu, kad žmogus tokia draugija yra labai nepatenkintas – kenčia ir derlius, ir estetinis sodo bei daržo vaizdas.
Sraigė
Sraigė / 123RF.com nuotr.

Tinklaraštininkė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė Lina Liubertaitė sako, kad visi gyvūnai gamtai reikalingi, kadangi sudaroma tam tikra gyvybės grandinė, tačiau kai kurios sraigių rūšys yra invazinės ir Lietuvos gamtoje turi per mažai priešų, tad gali pridaryti labai daug žalos, o baisiausia tai, kad jos dauginasi itin greitai ir labai dideliais kiekiais.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad sraigės maitinasi augalais, ypač jiems patinka bepradedantys irti arba tik prasikalę sultingi daigeliai, tačiau vienos taisyklės nėra – tiek darže, tiek gėlyne gali nukentėti ir daržovės, ir gėlės, tarkime, melsvės „pasipuoš“ išėstais lapais.“

Sraigių paplitimas Lietuvoje yra labai skirtingas, – kai kuriose vietovėse jų yra daugiau, kitur – mažiau, tačiau didelę įtaką joms daugintis daro palankios sąlygos, t. y. pavėsis ir drėgmė. Saulėtose, smėlėtose, kaitriose vietose šių kenkėjų yra kur kas mažiau.

Kaip kovoti su sraigėmis?

Kovoti su sraigėmis galite tiek pirktinėmis, tiek naminėmis priemonėmis. Lina Liubertaitė išbandė kai kurias natūralias priemonės ir tikina, kad ne visos jos veiksmingos, kaip norėtume.

„Galite įsigyti moliuskocidų – tai priemonės, kurios naikina sraiges ir šliužus. Vieni moliuskocidai yra kontaktiniai, tokių veiklioji medžiaga yra metaldehidas ir jie veikia taip, kad sraigės ir šliužai patiria dehidrataciją ir miršta.

Mano nuomone, natūralesnis ir efektingesnis variantas – tai moliuskocidai, kurių veiklioji medžiaga – geležies fosfatas. Jie veikia net ir būdami drėgni ir labai efektyviai, kuo skiriasi nuo naminių priemonių, kurios dėl drėgmės ar palijus tampa neveiksmingos. Svarbu paminėti, kad geležies fosfato priemonės nekenkia gyvūnams, nedaro žalos gamtai“, – pataria L.Liubertaitė.

Liaudiškos priemonės – ar jos veiksmingos?

„Pirmiausia, ką galite padaryti – surinkti visas sraiges. Geriausia tai daryti po nakties, ryte, nes jų tada bus daugiausia. Sukurkite gaudykles, kad kenkėjus pritrauktumėte į vieną vietą: sudėkite salotų lapų krūvelę, apdenkite, sukurdami patrauklias sąlygas. Labai svarbu aptikti vietas, kur jie veisiasi, ir jas naikinti“, – pataria Lina.

Kitas populiarus būdas – sraiges pritraukti alumi, kurį siūlo dažnas specialistas, Linai nepasirodė itin veiksmingas.

„Reikia į nupjautą plastikinį butelį įpilti alaus, kuris vilioja kenkėjus, tačiau jų į tokias gaudykles įkliūva pernelyg mažai: dalis atšliaužia, paragauja ir nušliaužia, dalis neužsuka visai, ir tik maža dalis išties įkrenta ir nuskęsta. Man tais pasirodė per mažai efektyvus būdas. Tačiau privalumas toks, kad sugautų kenkėjų bent jau nereikia liesti rankomis, tereikia išmesti su visu likusiu skysčiu.“

Tinklaraštininkė sako, kad kitas dažnai aprašomas būdas – tai juostelės iš vario, kurių galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse.

„Vyrauja skirtingos nuomonės – vieni sako, kad reikia gryno vario juostelių, o tai pakankamai brangu. Kiti tikina, kad jeigu nors vienas kenkėjas peršliaužia tokį barjerą, tai padengia jį savo gleivėmis ir kitiems sudaro puikias sąlygas toliau plisti. Manyčiau, toks būdas tinkamas mažiems plotams, kadangi tai nėra pigus pasirinkimas, ir bet kuriuo atveju jis 100 proc. neapsaugos.“

Ką dar galime padaryti? L.Liubertaitė sako, kad kai kurie žmonės naikina sraiges druskos tirpalu, druska, actu – visa tai nepatinka kenkėjams, tačiau dar labiau nepatinka augalams. Nesigundykite greitu efektu, nepilkite druskos ten, kur auginate augalus, nes padarysite tik daugiau žalos augalams.

„Žmonės barsto pelenus, kad atsikratytų kenkėjų, tačiau šis pasirinkimas jau savaime ne itin logiškas. Efektyvumas iškart dingsta, kai pelenai sudrėksta, o sraigės aktyviausios būna būtent tada, kai yra drėgna. Tai reiškia, kad aktyviausiu mitybos ir dauginimosi metu šis barjeras būtų neveiksmingas. Kita vertus, sraigė šliauždama išskiria gleives ir sudrėkina žemę, kuri yra po juo, todėl pelenai, mano nuomone, neefektyvu“, – sako Lina.

Žmonės barsto pelenus, kad atsikratytų kenkėjų, tačiau šis pasirinkimas jau savaime ne itin logiškas.

Išvaikyti sraiges žmones bando skalda, kiaušinių lukštais ir kitomis priemonėmis, kuriose yra aštrių dalelių ir turėtų nepatikti kenkėjams.

„Sraigės nebijo aštrių lukštų kraštelių, nes jų gleivės puikiai susitvarko su aštriais paviršiais. Tačiau pastebėjau, kad šliaužti sumaltais kiaušinių lukštais joms tikrai nepatinka“, – sako apželdinimo kursų organizatorė.

Apibendrinusi pagrindines kovos su sraigėmis priemones L.Liubertaitė sako, kad efektyviausiais išlieka moliuskocidai. „Beje, neišvarykite iš savo kiemo rupūžių ar ežiukų, nes šie gyvūnai, kad ir nedaug, tačiau gali prisidėti kovojant su sraigėmis“, – pataria L.Liubertaitė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką