Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 28, 07:45

Laistymas per kaitrą: kaip padėti augalams šiltnamyje ir lauke

Oro temperatūrai peržengus 30 laipsnių ribą sunku net tik žmonėms, bet ir augalams. Vieni ją mėgaujasi, o kiti – vysta. Šiltnamyje kaitra dar didesnė, todėl daugelis skundžiasi besisukančiais pomidorų lapais ir krentančiais žiedais. Kaip padėti mūsų augalams?
Mergina laisto daržą
Mergina laisto daržą / 123RF.com nuotr.

Tinklaraštininkė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė Lina Liubertaitė sako, kad, nors kaitra gali tapti išbandymu kai kuriems augalams, reikėtų pasidžiaugti, jog prieš tai pakankamai daug lijo, todėl jie ne tik kaip reikiant ūgtelėjo, bet ir prikaupė nemažai drėgmės.

Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė

„Skirtingi augalai skirtingai reaguoja į drėgmės poreikį bei sausrą, todėl ir jų atsparumas yra vis kitoks. Galime pamatyti, kad vienas augalas, pritrūkęs drėgmės, nulinksta ir vysta, o kiti nemato drėgmės savaičių savaites ir puikiai auga“, – sako tinklaraštininkė.

Dekoratyvūs augalai

Vienmetės gėlės reikalauja ne tik papildomo tręšimo, bet ir papildomo laistymo.

„Jeigu, pavyzdžiui, auginate surfinijas ar lobelijas vazonuose, jas teks laistyti kasdien, ar net po kelis kartus per dieną, kad augalai nekentėtų ir džiugintų žiedais. Jeigu auginate daugiamečius augalus ir remiatės natūralistinio želdyno principais, galite atsipalaiduoti. Tokie augalai susodinti tankiai, tad vanduo ne taip greitai išgaruoja iš žemės, tad jie jaučiasi gerai. Sakoma, kad tokie daugiamečiai augalai netgi gali toleruoti tam tikro streso lygį ir kurį laiką išgyventi be drėgmės.

Kadangi daugiamečių augalų šaknys keliauja gilyn, jos gali pasisemti vandens iš gilesnių sluoksnių. Be to, tankiai susodinti augalai lapais uždengia vieni kitus ir taip suteikia pavėsį apatinei daliai – tai padeda lengviau išgyventi sausrą“, – sako Lina Liubertaitė.

Mulčiavimas

Pašnekovė sako, kad mulčiavimas taip pat geras pasirinkimas, kadangi padeda išlaikyti drėgmę ilgesnį laiką.

„Jeigu turime pliką dirvožemį, po lietaus viršutinė dirvožemio dalis sudžiūva ir susidaro plutelė, dėl to šaknys gauna mažiau oro. Dėl šios priežasties patariama dirvožemį purenti, tačiau tai pasitarnauja ir piktžolėms, kurios sparčiau sudygsta. Vanduo iš tokio pliko dirvožemio taip pat išgaruoja greičiau, nes nėra jokio barjero. Mulčiavimas atsako į visus klausimus ir išsprendžia visas šias problemas“, – sako tinklaraštininkė.

Mulčiavimas net ir karščiausią dieną sulaiko drėgmę, sudaro barjerą piktžolėms, o dirvožemis išlieka purus. „Mulčiuoti niekada nevėlu, todėl jeigu matote, kad jūsų augalai vysta, mulčiuoti galite bet kada. Mulčiuodami ir laistydami augalus dar ir išvengsite nešvarumų, nes lapai neapsitaškys nuo viršutinio dirvožemio sluoksnio“, – sako L.Liubertaitė.

Laistymo ypatumai

Skirtingi augalai mėgsta skirtingą laistymą. „Tarkime, veją laistome iš viršaus purkštukais, tačiau yra nemažai augalų, kuriems laistymas per lapus gali nepatikti. Pavyzdžiui, daržoves reikia laistyti kuo arčiau žemės. Šiuo atveju praverčia ir kapiliarinės laistymo sistemos, kadangi jos nukreipiamos tiesiai į augalo šaknis, drėkinamas aplink jas esamas dirvožemis.

Taip pat svarbu augalus laistyti anksti ryte arba vakare, kadangi laistymas karštos dienos viduryje yra tik vandens švaistymas – pats vanduo labai greitai išgaruoja, ypač, jeigu kalbame apie vejos laistymą purkštukais, tad nauda augalui maža.

Fotolia nuotr./Gėlių laistymas
Fotolia nuotr./Gėlių laistymas

Geriausia laistyti tinkamu metu ir geriau gausiai ir rečiau, nei dažnai ir po truputį, nes pastaruoju atveju skatiname augalų šaknis formuotis paviršiuje. Dėl to augalai tampa mažiau atsparūs sausrai. Laistydami gausiai ir rečiau, skatiname šaknis augti gilyn, o tai reiškia, kad augalas sugebės pasisemti vandens iš gilesnių sluoksnių ir lengviau iškęs kaitrą“, – sako Lina.

Šiltnamis

Šiltnamyje natūralios drėgmės nėra, tad viskas priklauso nuo mūsų laistymo ypatumų. „Pomidorams nepatinka, kai sušlampa jų lapai, be to, juos gali nudeginti saulė. Laistydami juos iš aukštai dar ir sukuriame daugiau drėgmės ore, todėl sukeliame riziką atsirasti grybinės kilmės ligoms. Pomidorus patarčiau laistyti tik į žemę arba įrengti kapiliarinę laistymo sistemą. Juos reikia laistyti gausiai, bet retai“, – sako Lina.

Agurkai, pasak, pašnekovės, labai mėgsta drėgmę, todėl juos tokiomis kaitriomis dienomis patariama laistyti kasdien. Agurkai nesupyks, jeigu juos palaistysite ir per lapus, nes jiems patinka drėgnas oras. Būtent dėl skirtingo poreikio laistymui viename šiltnamyje nepatariama kartu auginti pomidorų ir agurkų.

Agurkai, pasak, pašnekovės, labai mėgsta drėgmę, todėl juos tokiomis kaitriomis dienomis patariama laistyti kasdien.

O ką daryti, jeigu šiltnamyje pernelyg karšta? Lina sako, kad pomidorai nepakenčia karščio, todėl jų žiedai gali sterilizuotis – t. y., žiedai nužydi ir nukrenta neužmezgę vaisių. „Būtinai vėdinkite šiltnamį – palikite atidarytas duris ir langus, laistykite arba labai anksti ryte arba vakare. Jeigu šiltnamis yra grūdinto stiklo, saulės gali būti per daug, todėl sodininkai ir daržininkai sugalvoja įvairiausių būdų, kaip išsklaidyti šviesą ir padėti augalams rinkdamiesi įvairiausias priedangas (užuolaidas, audeklus ir kt.) nuo saulės“, – sako Lina.

Ji priduria, kad daugelis klaidingai mano, kad šalia šiltnamio negali augti aukšti augalai, tačiau tokie kaip tik gali sudaryti taip norimą ir reikiamą šešėlį kitiems augalams nuo saulės. Jei auga medelis siaura laja iš pietinės šiltnamio pusės, jis gali užstoti pačią kaitriausią saulę vidurdienį, ir augalams šiltnamyje tai būtų į naudą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką