Sportas gyvai
2013 10 08

Nuodingosios kambarinės gėlės. Kokių vertėtų pasisaugoti?

Dažna šeimininkė, norėdama pagražinti namus, imasi paprasto, bet visada veiksmingo būdo – papuošia būstą kambarinėmis gėlėmis. Jos ne tik pagyvina interjerą, bet ir papildo orą deguonimi, daro jį gaivesnį. Be to, augalai sukuria malonų namų mikroklimatą. Tačiau ar visos namuose laikomos gėlės tokios jau nekaltos? Kai kurios iš jų yra nuodingos...
Dygliuotoji karpažolė
Dygliuotoji karpažolė / Shutterstock nuotr.

Prie nuodingųjų kambarinių gėlių galima priskirti tokius augalus, kurie augdami kaupia savyje nuodus, sukeliančius įvairius apsinuodijimus. Ne ne ne!.. Tik nepulkite panikuoti! Tai nereiškia, kad tokios kambarinės gėlės į orą išskiria toksinus, tačiau gėlių žinovai nepataria plikomis rankomis skinti jų lapų, liesti žiedų ar vaisių.

Paradoksalu, bet nuodingosios kambarinės gėlės paprastai būna pasipuošusios be galo gražiais, tiesiog akį traukiančiais žiedais. Tokių augalų „aukos“ gali tapti ne tik jūsų namuose lyg vijurkai besisukantys smalsūs mažyliai, bet ir naminiai gyvūnai. Todėl toms moterims, kurios mintyse jau kurpia planą, kokiomis gėlėmis papuoš namus, prieš tai rekomenduojame pasidomėti jų ypatybėmis, priežiūra ir kokių saugumo priemonių derėtų imtis, jei norimas įsigyti (o gal padovanotas) augalas patektų į nuodingųjų grupę.

► Nuodingųjų gėlių grupės

Kur slypi pavojus auginant tokias gėles? Iš esmės tokie augalai nėra kenksmingi, juk, kaip minėjome, į orą jie neišskiria jokių kenksmingųjų medžiagų. Bet štai tokių gėlių sultys, lapai, vaisiai, patekę į burnos gleivinę, gali ją sudirginti, nudeginti, smarkiai pažeisti, sutrikdyti žmogaus sveikatą. Pavyzdžiui, karpažolių, oleandrų ir pelargonijų žiedadulkės gali sukelti net alergijos priepuolius. Ypač derėtų pasisaugoti, kad nuodingųjų gėlių sultys ir žiedadulkės nepatektų į akis, nosį burną, ant atvirų žaizdelių, neužgijusių odos įdrėskimų. Itin budrioms reikėtų būti toms šeimininkėms, kurių namuose yra naminių gyvūnų, mat juos labai traukia paragauti augalų lapelių. Ypač tai būdinga katėms, dekoratyviniams paukščiams, graužikams. Beje, kačių mylėtojoms vertėtų įsidėmėti, kad šiuos keturkojus dera kuo atokiau laikyti nuo tokių pavojingų gėlių kaip monstera, difenbachija, papėdžialapis (spatifilis) ir puansetija.

► Nuodingosios kambarinės gėlės skirstomos į tokias grupes:

♦ ypač pavojingos;

♦ pavojingos;

♦ nudeginančios odą.

► Ypač pavojingi kambariniai augalai

Prie tokių galima priskirti stepukinių šeimos augalus: oleandrą, adeniumą, tukvį, pliumeriją, flamandą, kataraktą ir kt. Labai pavojingos jų sėklos, sultys, stiebas. Kiekvienoje iš aukščiau išvardytų gėlių yra medžiagų, kurioms patekus į organizmą sutrinka virškinimas, pradedama vemti, tuštintis krauju, padažnėja širdies plakimas, kyla haliucinacijų. Taigi, jei nutarėte įsigyti (o gal jau yra jūsų namuose) šios šeimos augalą, gėlių žinovai pataria iš anksto apgalvoti, kur ir kaip jį laikysite.

► Į lelijas panašūs pavojingi augalai

Visi šio tipo augalai skleidžia itin stiprų specifinį kvapą, kuris galiausiai sukelia galvos svaigulį, alpulį, galvos skausmus, alergiją. Priešnuodžio nuo į lelijas panašių gėlių nuodų nėra, todėl nepatariama tokių auginti namuose, kuriuose laksto maži vaikai, augintiniai, o tokių gėlių puokščių nerekomenduojama laikyti gyvenamosiose patalpose, virtuvėje.

► Pavojingos gėlės

Pavojingos ir tokios kambarinės gėlės, kurios nudegina odą. Tai ypač būdinga aroninių šeimos augalams: anturiui, kaladžiui, alokazijai, difenbachijai, kolokazijai, filodendrui, papėdžialapiui ir kt. Išvardytos kambarinės gėlės išsiskiria ryškia spalva, gražiais žiedais ir įdomios formos lapais. Tokiose gražiai žydinčiose gėlėse yra oksalo rūgšties, kenksmingų enzimų ir proteinų. Patekus šių augalų sultims į burnos gleivinę, kyla uždegimas, patinsta gerklė, nuryti maisto nebeįmanoma, labai pasunkėja kvėpavimas.

Prie šios grupės gėlių reikėtų priskirti ir azalijas, kurios didelę grėsmę kelia ne tik gyvūnams, bet ir žmonėms. Jose esantys andromedotoksinai neigiamai veikia nervų sistemą, širdį, raumenis.

Pykinimas, viduriavimas, silpnumas, drebulys gali varginti „artimai pabendravus“ su juka ir kordilina.

Baltose karpažolinių šeimos gėlių sultyse yra odą dirginančių, tačiau skirtingos koncentracijos medžiagų. Šios šeimos atstovai būtų gražioji puansetija, dygliuotoji karpažolė, raibasis protonas.

Amarilinių šeimos gėlėse taip pat yra ląstelių sulčių, kurios gali būti pykinimo, vėmimo ir patinimo priežastis. Žymiausi augalai: hiacintas, narcizas, meilenis (amarilis), klivija.

► Augalai, sukeliantys alergiją

Galime pareikšti nuoširdžią užuojautą, kurie negali grožėtis taurine raktažole: net menkiausias prisilietimas prie šios gėlės tokiems žmonėms baigiasi odos sudirgimu arba jos uždegimu. Į šios gėlės ant lapų ir stiebo esančius plaukelius jautriai reaguoja daugelis žmonių. Tačiau raktažolės nėra nuodingos. Panašių medžiagų yra persinio ciklameno šakniagumbiuose, prie kurių, atvirai tariant, mažai kas lenda.

► Kokių atsargumo priemonių imtis?

Jeigu visgi tvirtai nusprendėte, kad namus papuošite kokiomis nors mūsų paminėtomis pavojingomis gėlėmis, žūtbūt atsižvelkite į ypatingą šių augalų priežiūrą. Be to, įsidėmėkite keletą svarbių dalykų. Pirma – daugindamos ar persodindamos nuodingąsias kambarines gėles, būtinai mūvėkite gumines pirštines. Būkite budrios, kad jų sultys ir žiedadulkės nepapultų ant odos, į burną ar akis. Antra – prieš numatydamos šių augalų padėjimo vietą, turėkite galvoje, kad jos nepasiektų nei maži smalsuoliai, nei naminiai gyvūnai. Trečia – triūsdamos prie nuodingųjų augalų, jokiu būdu netrinkite akių.

► Pirmoji pagalba apsinuodijus

Nuodingosioms kambarinėms gėlėms prisilietus prie odos, pažeistą vieta reikėtų paplauti šiltu vandeniu su muilu. Jei dalelė toki augalo papuolė į burną, skubiai išgerkite vandens su ištirpintomis aktyvintosiomis anglimis. Jos „suklijuoja“ nuodingąsias medžiagas. Jei po ranka neturite šio vaisto, tuomet pasistenkite išgerti kuo daugiau vandens ir dirbtinai sukelti vėmimą. Šį nemalonų veiksmą reikėtų kartoti keletą sykių, kol iš organizmo nebus pašalintos visos nuodingojo augalo dalys. Griežtai draudžiama gerti pieną, mat jis sustiprina nuodų, kurie skaidosi riebaluose, poveikį. Labai stipriai apsinuodijus (kai netenkama sąmonės, prasideda traukuliai, padažnėja širdies ritmas), būtina skubi medikų pagalba. Jei nuodingųjų kambarinių gėlių sultys pateko į akis, būtina plauti jas, atmerkus vokus, ne mažiau 20 minučių. Esant ypač stipriam pažeidimui, reikia nedelsiant kreiptis į okulistą.

Kambarinės gėlės – geros nuotaikos, grožio šaltinis. Tačiau prieš įsigijimą nepatingėkite kuo daugiau apie jį sužinoti, pasverkite visus „už“ ir „prieš“ ir neatsisakykite „žaliojo draugo“. Jei apie jį žinosite viską, tikrai išvengsite nelaimių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius