Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 12 17

Orchidėjas pamilusi Viltė dalinasi, ką daryti, kad jos žydėtų gausiai ir ilgai: daugelis vis dar nemoka jų laistyti tinkamai

Viltė Pranevičiūtė per pandemiją taip susidomėjo orchidėjomis, kad jos namuose vietą rado dešimtys jų rūšių. Ji net subūrė feisbuko bendruomenę, kur dalinasi savo patirtimi ir patarimais ne tik su pradedančiaisiais, bet ir patyrusiais orchidėjų gerbėjais.
Orchidėjų augintoja Viltė Pranevičiūtė
Orchidėjų augintoja Viltė Pranevičiūtė / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Aš save apibūdinčiau kaip didžiulę orchidėjų fanę ir „Orchidėjų laboratorijos“ bendruomenės įkūrėją, o tai jau savaime reiškia, kad man šios gėlės labai patinka. Nors susidomėjau jomis ne taip seniai, bet šiandien jos užgrobė mano širdį. Labai įdomu tai, kad orchidėjos natūralioje gamtoje auga ne žemėje, bet užsikabinusios savo šaknimis prie medžių ar jų šakų. Be to, orchidėjos auga daug lėčiau nei kiti augalai, tačiau dėl to ir žydi labai ilgai. Kitaip tariant – jų augimo ciklas visai kitoks nei kitų augalų ir tai mane labai žavi“, – dalinasi Viltė.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Orchidėjų augintoja Viltė Pranevičiūtė
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Orchidėjų augintoja Viltė Pranevičiūtė

Ji priduria, kad kitus augalus dažniausiai auginame „palieji – patręši – auga“ principu, o štai su orchidėjomis kitaip.

„Kai supranti, kad jų šaknys prisitaikiusios augti ore, pats auginimo procesas tampa dar įdomesnis. Pandemijos metu mano tikslas buvo nenumarinti turimos orchidėjos, o vėliau taip įsitraukiau, kad mano globoje atsidūrė vis daugiau rūšių – turinčių raštų ant lapų, skirtingų spalvų, didelių, mažų... Galima tęsti ir tęsti“, – dalinasi mergina, kurios kolekcijoje auga apie 30 augalų ir priduria, kad šiuo metu ji domisi ir mažesnių orchidėjų auginimu.

Kokiais patarimais Viltė galėtų pasidalinti, kad mūsų orchidėjos žydėtų gausiai ir ilgai?

Laistymo rebusai

Pirmiausia, orchidėjoms reikia atitinkamo oro ir drėgmės santykio. „Paprastai, jeigu įsigyjame orchidėją, ji būna su žiedais, lapais, įsodinta į substratą permatomame vazone. Pirmas dalykas, ką patarčiau – tinkamai laistyti. Laistymas atrodo paprastas, bet ne visi žino, kaip tą daryti tinkamai. Šaknys prieš laistymą turi visiškai išdžiūti, kad neperlaistytume. Išdžiūvusios šaknys pašviesėja ir tampa pilkos arba šviesiai žalios“, – aiškina Viltė.

Dar vienas niuansas – palaistytų orchidėjų jokiu būdu negalima palikti stovinčiame vandenyje. Pasirodo, augintojai dažnai daro šią klaidą.

„Galima orchidėją ir užmerkti kelioms valandoms, bet labai svarbu nupilti vandenį ir jo perteklių nuvarvinti. Kadangi orchidėjos yra įsodintos į žievę, užmerkimo metu drėgmė įsigeria ir ilgiau išlaikoma nei tik praliejus vandeniu. Bet žiemą ta drėgmė taip greit neišgaruoja, tad šiuo metu siūlyčiau nepersistengti su laistymu ir stebėti savo augalą“, – pataria pašnekovė.

Ką daryti, jeigu šaknys pagelsta ar paruduoja?

Ji aiškina, kad permatomi vazonai orchidėjoms naudojami ne šiaip sau – tai padeda pamatyti, kokia šaknų būklė ir ko jos „reikalauja“.

Sveikos orchidėjų šaknys yra balsvos arba žalsvos, o jeigu suglemba, tampa nebestandžios, pakinta spalva, pavyzdžiui, pasidaro gelsvos ar rudos, turėtumėte atsižvelgti į savo laistymo rutiną ir negyvas šaknis nukirpti. „Pastebėję, kad šaknys kenčia, siūlau ištraukti orchidėją iš substrato ir negyvas šaknis pašalinti. Tada pasodinti atgal naudojant tik orchidėjoms skirtą substratą ir laukti, kol šaknys ataugs iš naujo“, – pataria mergina.

Ar tikrai reikia nukirptas šaknis reikia pabarstyti cinamonu? „Tai dažnas patarimas. Cinamonas veikia kaip drėgmės sugėriklis, tačiau dažniausiai jis paprasčiausiai nuplaunamas ir poveikio nėra. Geriau naudoti vandenilio peroksidą, nes jis dezinfekuoja nukirptas šaknis“, – sako pašnekovė.

Kaip persodinti?

Jeigu jau orchidėjų šaknys lipa per viršų ir nebetelpa, greičiausiai atėjo metas, kai jas reikia persodinti.

„Pirmiausia patarčiau orchidėją kartu su vazonu mirkyti vandenyje, kad šaknys pažaliuotų, prisigertų vandens ir taptų elastingos. Kai šaknys yra elastingos, mažesnė tikimybė, kad išėmus iš vazono jos nulūš. Po to patarčiau paimti orchidėją už pagrindinio stiebo ir atsargiai ištraukti iš vazono. Seną substratą išmeskite, kadangi jis greičiausiai jau bus sudūlėjęs ir nebeišlaikys oro tarpų. Imkite didesnį vazoną, naują substratą ir įsodinkite orchidėją. Tiesa, nebūtina visų šaknų sukišti į vazoną – tikrai nieko tokio, jeigu dalis šaknų ir toliau liks ore. Būdamos ore jos paima drėgmę iš oro, be to, jas pavadinčiau ir atsarginiu variantu, jeigu šaknys, esančios vazone supūva. Tokiu atveju tas orines šaknis reikėtų pamirkyti ir atsargiai užlenkus įsodinti“, – orchidėjų gelbėjimo planą aptaria Viltė.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Orchidėjos
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Orchidėjos

Žydėjimo galvosūkiai ir genėjimas

Orchidėjos žydi išties ilgai, bet ką daryti, kai ji peržydi? „Nukirpti peržydėjusias reikėtų iki tos akutės, kuri dar nežydėjo, nes tai padeda vėliau orchidėjai sužydėti naujai. Arba galima nukirpti visą žiedstiebį. Iš akučių išaugę žiedstiebiai būna mažesni ir ne tokie stiprūs, tad ir antras žydėjimas nebūna toks gausus“, – sako V.Pranevičiūtė.

Ji prideda, kad jeigu orchidėja lieka tik su lapais, vasaros metu augalas augina šaknis ir lapus. „Kad orchidėja pradėtų krauti žiedus ir žydėti, jai reikia suteikti tinkamas sąlygas, tad geriausia būtų užtikrinti žemesnę temperatūrą nuo kelių savaičių iki mėnesio (apie 16–18 laipsnių), nes tai paskatins visus reikiamus procesus“, – aiškina Viltė.

Apskritai kalbant, orchidėjai būtina šviesa, vanduo, trąšos ir sužadinimas (t. y., žemesnė temperatūra), kad ji apsipiltų žiedais. Jeigu kažko trūksta, vadinasi, neturės energijos žydėti.

„Išpildę visas išvardintas sąlygas tikrai džiaugsitės dailiu augalu. Jeigu kalbėtume apie trąšas, tai priminsiu, kad orchidėjos auga lėtai, todėl joms labiausiai tinka specialios orchidėjų trąšos. Nebandykite jokių naminių būdų, tokių kaip česnakai ar arbatos pakeliai. Taip augalui tik pakenksite, sukurdami komposto efektą orchidėjos vazone!“, – įspėja orchidėjų augintoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas