Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 28d. 11:00

Orchidėjų augintoja: apie gėlių priežiūrą ir „priverstinį“ žydėjimą

Orchidėjos.
Fotolia nuotr. / Orchidėjos.

Nesuklysime pasakę, kad orchidėjos turbūt pačios populiariausios gėlės Lietuvoje. Greičiausiai ir ant jūsų palangės puikuojasi bent viena gražuolė, žavinti savo įspūdinga, elegantiška sandara.

Rima Česynienė, Vilniaus Universiteto Ekonomikos fakulteto docentė, sukūrusi įvairiausių rūšių orchidėjų auginimo ir priežiūros bei kelionių tinklaraštį „OrchidManija“, su Ji24.lt portalo skaitytojais dalijasi savo įspūdžiais – jos namuose orchidėjų auga išties labai daug!

– Kaip susidomėjote orchidėjomis, kad meilė šioms gėlėms net peraugo į tinklaraščio „OrchidManija“ kūrimą? 

Asmeninio archyvo nuotr. /Orchidėjų augintoja Rima Česynienė
Asmeninio archyvo nuotr. /Orchidėjų augintoja Rima Česynienė

– Pažintis su šiomis gėlėmis prasidėjo daugiau kaip prieš 10 metų, kai 2003 metų sausio 25 dieną man padovanojo pirmąją orchidėją – rožinį falenopsį (Phalaenopsis). Po to dovanų gavau dar porą, ir tos trys orchidėjos „gyveno“ iki 2010 metų, kol aš atkreipiau dėmesį į tai, jog prekybos centruose už kelis litus galima nusipirkti peržydėjusių, perlaistytų ir kitaip „nukankintų“ orchidėjų. Aš taip ir padariau – po kurio laiko namuose jau augo per 30 įvairių rūšių orchidėjų, kurias bandžiau „reanimuoti“ ir prikelti naujam gyvenimui.

Tuo metu aš beveik nieko nežinojau nei apie jų priežiūrą, nei apie rūšių įvairovę. Tačiau jeigu yra noro ir gebate naudotis internetu, tuomet gauti norimos informaciją nėra jokių kliūčių. Kuo daugiau domėjausi šiomis gėlėmis, kuo daugiau sužinojau, tuo labiau jos mane kerėjo. Ne visas nualintas orchidėjas pavyko sėkmingai atgaivinti – ypač lepios pasirodė besančios miltonijos (Miltonia), cimbidžiai (Cymbidium). Tarp kitko, jei nenorite numarinti orchidėjų, žiūrėkite, kad jų „kojos nebūtų šlapios“. Priešingu atveju jų šaknys pradeda pūti. Taip pat patarčiau prieš perkant orchidėjas pirmiausia įsitikinti, ar šaknys nepažeistos, ir tik po to apžiūrėti žiedyną.

Norėdama užfiksuoti šių gėlių grožį, supratau, kad jas reikia fotografuoti. Dabar turiu daugiau nei 400  nuotraukų. Taip orchidėjų auginimas tapo mano hobiu.

Idėja sukurti tinklaraštį kilo mano dukrai. Ji ne tik jį sukūrė, bet ir išmokė mane juo naudotis, daryti naujus įrašus, įkelti nuotraukas, redaguoti. Tikslas buvo ne tik grožėtis pačiai, bet ir parodyti kitiems šių gėlių dailumą bei unikalumą. Tinklaraštis buvo sukurtas 2012 metų pradžioje ir per beveik 2 metus jį aplankė virš 6 tūkst. lankytojų iš pačių egzotiškiausių kraštų: Pietų Korėjos, Malaizijos, Honkongo, Čilės, jau nekalbu apie JAV, Rusiją, Vokietiją, D. Britaniją ir kt. Tokia šalių įvairovė greičiausiai susijusi ir su tuo, kad po nuotraukomis pateikiu trumpus paaiškinimus anglų kalba.

– Kokių rūšių orchidėjas auginate?

– Vyrauja falenopsiai (Phalaenopsis) ir kambrijos (Cambria). Be jų, turiu keletą retesnių, kurių kasdien prekybos centre nepamatysi. Tai – Paphiopedilum, kurio augimo istorija yra aprašyta tinklaraštyje ir kuris jau žydėjo 4 kartus per beveik 2 metus.

Kita rūšis – tai cimbidžiai (Cymbidium), iš jų dažniausiai daromos puokštės. Labai gražios orchidėjos Vanda, gamtoje augančios ant medžių ir turinčios orines šaknis. Suprantama, jog su tokiomis šaknimis drėgnuose atogražų miškuose jos veši, ko nepasakysi apie jų auginimo sąlygas bute su centriniu šildymu. Sąlygos daugiabutyje toli gražu neprilygsta atogrąžų miškams, juk pastaruosiuose gausu šilumos, drėgmės ir lietaus, bet aš iš paskutiniųjų stengiuosi sukurti panašias: drėkinu orą, purškiu augalus ir pan. 

Beje, mėlynos spalvos Vanda yra vienintelė šios spalvos orchidėja, auganti gamtoje. Tie mėlyni falenopsiai, kurie retkarčiais pasirodo parduotuvėse, tai tikra apgaulė. Turėjau ir aš tokį, nuo laistymo rašalas greitai išsiplovė ir pražydo mėlynas falenopsis (Phalaenopsis) baltais žiedais... Brassada Mivada, Brasia rūšies orchidėjos panašios į vorus. Jos irgi noriai žydi porą kartų metuose.

Bet rečiausia iš mano orchidėjų yra juodoji orhidėja Monnerara Witch Craft. Gimtadienio proga man ją padovanojo dukra. Ji šią orchidėją užsakė Vokietijoje dar sausio mėnesį, tačiau atkeliavo ji tik gegužės pradžioje. Siuntėjai tai paaiškino tuo, kad jos siuntimui reikalinga ne mažesnė kaip +10 laipsnių vidutinė paros temperatūra.

Mes nekantriai laukėme ir spėliojome, kiek žiedų turės manoji „ragana“ (angl. „witch craft“). Bet atkeliavo mažytis gumbelis, iš kurio per 2–3 metus dar tik išaugs ir pražys juodoji orchidėja. Dabar gėlė yra maždaug 20 cm dydžio ūgliukas.

Apibendrindama galiu pasakyti, kad supratau, jog negalima sėkmingai auginti įvairių rūšių orchidėjų, nes skiriasi jų šaknynas, nevienodos laistymo taisyklės, saulės poreikis. Be to, kai esi tik pradedančioji (tokia, kaip aš), negali iškart tapti virtuoze. Tam reikia ne tik žinių, bet ir atitinkamų sąlygų, ypač čia paminėtoms orchidėjų rūšims.

– Ką patartumėte žmonėms, dėl orchidėjų pametusiems galvas? Kokių auginimo taisyklių būtina laikytis?

– Mano nedidelė patirtis parodė, kad pirmiausia reikia laikytis šių pagrindinių taisyklių:

  1. Neperlaistykite, nes orchidėjos nemėgsta, kai jų šaknys šlapios. Laistau ne dažniau kaip kartą per savaitę. Tiesa, kiekviena rūšis reikalauja savito laistymo būdo. Falenopsius laistau į vazonėlį, retesnes orchidėjas su visu vazonėliu pamerkiu į indą su vandeniu;
  2. Būtinai reikia visas orchidėjas purkšti, nes mūsų butai – ne atogražų miškai;
  3. Nepamirškite reguliariai patręšti;
  4. Reikia naikinti kenkėjus ir kovoti su ligomis. Buvau seminare, kuriame aiškino, kaip tai daryti: jei dėl sauso oro jūsų gėlytes užpuolė balti maži vabaliukai, tai purkškite tokiu tirpalu – 1 valg. šaukštas „Fairy“, 1 l vandens; jei susidūrėte su rimtesniais gyviais, pirkite sisteminio poveikio nuodus „Aktara“. Jais galima ir purkšti, ir laistyti. Kaip pasidaryti tirpalą, kokios vandens ir nuodų proporcijos, paaiškinimą nesunkiai susirasite internete. Beje, sisteminio poveikio reiškia, kad nuodai prasiskverbia nuo šaknų iki žiedų; jei orchidėjos užsikrėtė grybeliu, tai geriausia su jomis atsisveikinti, kol neužkrėtė kitų. arba pabandyti grybelį įveikti su sisteminio poveikio fungicidu „Previcur“. 
  5. Tačiau svarbiausia, kaip jas priversti žydėti vienu metu? Ilgai internete ieškojau recepto ir pagaliau radau. Jis be galo paprastas: orchidėjoms reikalingas stresas, kuris pažadina savisaugos instinktą ir verčia daugintis (t. y. žydėti), kad neišnyktų. O stresą joms sukelia aplinkos temperatūros kaita. Vasaros pabaigoje išnešu jas geram mėnesiui į neįstiklintą balkoną ir laikau tol, kol temperatūra naktį nukrenta žemiau 10 laipsnių šilumos. Pajutusios pavojų savo egzistencijai, jos pradeda gintis, t. y. įnešus jas į kambarį, pradeda žydėti, brandinti sėklas, kad pratęstų giminę. Toks receptas pasiteisino, kadangi po to, kai jas įnešiau į kambarį, po poros savaičių visos pradėjo leisti žiedstiebius ir po Naujų metų  draugiškai pražydo. Ar neverta dėl to pasistengti?

– Kokia egzotiškiausia jūsų patirtis?

– Aišku, egzotiškiausia yra juodoji orchidėja Monnerara Witch Craft. Beje, pernai ji buvo išrinkta kaip pati gražiausia orchidėja. Iš tikrųjų ji labai įspūdinga ir paslaptinga. Bet man karalienė – raudona Burrageara Nelly Isler.

– Kiek rūšių gėlių auginate? 

– Niekada neskaičiavau, kiek rūšių orhidėjų turiu. Be to, jos pirmiausia klasifikuojamos į gentis, kurių kiekviena susideda iš įvairių rūšių (kaip pavyzdžiui, Brassada Mivada, Brasia). Turiu ne daugiau kaip dešimt rūšių – tai falenopsiai (Phalaenopsis), kambrijos (Cambria), katlėjos (Cattleya), Brassada Mivada, Paphiopedilum, cimbidžiai (Cymbidium), Vanda, dendrobiai (Dendrobium), Zigopetalum. Kaip jau minėjau, orchidėjas dažniausiai perku prekybos centruose „numarintas“, vos gyvas ir jas „reanimuoju“. Dar dažnai jas man dovanoja, nes žino mano maniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Agnė Širinskienė: „LRT taryboje yra politikų“

Aktualu

Pirmąkart Sakartvelui vadovaus moteris, tačiau džiaugtis nėra kuo

24sek

J.Valančiūnui prireikė operacijos: nežais mažiausiai mėnesį

Aktualu

Su rusais bendravo mažiausiai 14 D.Trumpo rinkimų kampanijos pareigūnų. Kodėl tiek daug?

Aktualu

Ar Rusija tikrai ruošiasi surengti galingą invaziją į Ukrainą?

„Eurolygos diena“: kova dėl 8 vietos dabar – o kas toliau?

Aktualu

Strasbūre išpuolį per kalėdinę mugę surengęs užpuolikas – nušautas

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas bandė apsimesti nedirbančio „Hesburger“ klientu

Pasaulis kišenėje

Išskirtinė Kalėdų eglė: Kretinga šiemet – tarsi aplieta Kalėdomis

24sek

„Bayern“ treneris – apie gerą „Žalgirio“ žinutę ir solidžius Šaro pasirinkimus

Aktualu

Kuriozas Panevėžyje: avariją sukėlęs panevėžietis demaskavo girtą vairuotoją

Vardai

Mia kardinaliai pakeitė šukuoseną – tapo ilgakase: ar tinka?

Aktualu

Koks yra tris šalis vienijančio karinio bataliono tikslas?

Gyvenimas

J.Arlauskaitė-Jazzu – apie meilę, dėkingumą, kritiką ir tai, kas žavi vyruose

Aktualu

Kandidatų į Vilniaus merus vizijos ateičiai: nemokamas viešasis transportas ir vanduo

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“: „kažkoks pūkuotas“ N.Bierancui ir M.Grabštaitei įvarė nemažai baimės

Pasaulis kišenėje

Ispanijos uostamiestyje balandžiai „terorizuoja“ turistus: miestelio valdžia žada imtis rimtų priemonių

Kultūra

2018 m. „Forbes“ daugiausia uždirbančių autorių sąraše – ir knygos apie D.Trumpą autorius M.Wolffas

Gyvenimas

Pastorius E.McManusas – apie kovą su vėžiu, prarastus milijonus: „Dauguma gyvena taip, tarsi mirties nebūtų“

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Agnė Širinskienė: „LRT taryboje yra politikų“

Aktualu

Pirmąkart Sakartvelui vadovaus moteris, tačiau džiaugtis nėra kuo

24sek

J.Valančiūnui prireikė operacijos: nežais mažiausiai mėnesį

Aktualu

Su rusais bendravo mažiausiai 14 D.Trumpo rinkimų kampanijos pareigūnų. Kodėl tiek daug?

Aktualu

Ar Rusija tikrai ruošiasi surengti galingą invaziją į Ukrainą?

„Eurolygos diena“: kova dėl 8 vietos dabar – o kas toliau?

Aktualu

Strasbūre išpuolį per kalėdinę mugę surengęs užpuolikas – nušautas

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas bandė apsimesti nedirbančio „Hesburger“ klientu

Pasaulis kišenėje

Išskirtinė Kalėdų eglė: Kretinga šiemet – tarsi aplieta Kalėdomis

24sek

„Bayern“ treneris – apie gerą „Žalgirio“ žinutę ir solidžius Šaro pasirinkimus

Aktualu

Kuriozas Panevėžyje: avariją sukėlęs panevėžietis demaskavo girtą vairuotoją

Vardai

Mia kardinaliai pakeitė šukuoseną – tapo ilgakase: ar tinka?

Aktualu

Koks yra tris šalis vienijančio karinio bataliono tikslas?

Gyvenimas

J.Arlauskaitė-Jazzu – apie meilę, dėkingumą, kritiką ir tai, kas žavi vyruose

Aktualu

Kandidatų į Vilniaus merus vizijos ateičiai: nemokamas viešasis transportas ir vanduo

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“: „kažkoks pūkuotas“ N.Bierancui ir M.Grabštaitei įvarė nemažai baimės

Pasaulis kišenėje

Ispanijos uostamiestyje balandžiai „terorizuoja“ turistus: miestelio valdžia žada imtis rimtų priemonių

Kultūra

2018 m. „Forbes“ daugiausia uždirbančių autorių sąraše – ir knygos apie D.Trumpą autorius M.Wolffas

Gyvenimas

Pastorius E.McManusas – apie kovą su vėžiu, prarastus milijonus: „Dauguma gyvena taip, tarsi mirties nebūtų“

Vardai

Ypatingos

06:07
05:50

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką