Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2016 08 09

Pomidorų priežiūra rugpjūčio mėnesį: saugokime nuo ligų

Pagrindinės užduotys rugpjūčio mėnesį – pagreitinti pomidorų sunokimą ir maksimaliai juos apsaugoti nuo ligų.
Pomidorai
Pomidorai / Fotolia nuotr.

Laistymas

Nereikia pamiršti apie pomidorų laistymą tuo metu, kai formuojasi vaisiai. Pomidorai jau yra pakankamai dideli, todėl jiems reikia daugiau drėgmės. rašoma ogorod.ru.

Kai ima nokti vaisiai, labai svarbu apsaugoti augalą nuo temperatūrinių svyravimų dirvoje. Jeigu bus dideli temperatūriniai svyravimai, pomidorai gali sutrūkinėti. Tačiau pomidorams neužtenka vien tik laistymo.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip atsikratyti pomidorų maro – fitoftorozės?

Tręšimas

Nemaža dalis pomidorų auginimo problemų gali būti susijusios su nesubalansuotu maitinimu arba nepakankamu kiekiu reikiamų elementų. Neretai daržininkai tiesiog išberia trąšas ant lysvių ir pagrėbsto grėbliuku. Tačiau taip darant augalas neįsisavina didesnės dalies naudingų medžiagų.

Geriausia pomidorus tręšti po to, kai juos palaistysite. Tręšimui naudokite skystas trąšas ir pilkite jas į nedidelius griovelius, juos padarykite tarp lysvių.

  • Rugpjūčio mėnesio pomidorams reikia dvigubai daugiau kalio. Pasidarykite medžio pelenų tirpalą – 1 stiklinė pelenų 10 litrų vandens.
  • Jeigu pomidorai labai išblyško, vadinasi, trūksta azoto. Situaciją pagerins karbamido (šlapalo) tirpalas – vienas šaukštas skiedžiamas su 10 l vandens. Taip pat galima išbandyti žemės dengimą šviežios žolės mulčiumi, bet šį būdą geriau taikyti lauke auginamiems pomidorams. Šiltnamiuose gali atsirasti puvinys, nes ten šilčiau, oras užsilaiko, nėra tokios geros ventiliacijos kaip lauke.
  • Jeigu pomidorų lapai įgavo violetinį purpurinį atspalvį – trūksta fosforo.
  • Jeigu matote, kad jūsų pomidorai nustojo augti, pamaitinkite juos paukščių mėšlo trąšomis: pusę kilogramo paukščių mėšlo užpilkite kibiru vandens (10 l), talpą sandariai uždenkite ir palikite pastovėti 3–5 dienas. Tada gautą tirpalą skieskite vandeniu santykiu 1:20 ir kiekvienam pomidorų krūmui pilkite po litrą šių trąšų.

Pomidorų žiedai

Rugpjūčio mėnesį ant pomidorų šakelių dar galite pamatyti žiedų, bet greičiausiai iš jų jau nespės susiformuoti pomidorų vaisiai. Todėl geriausia juos nuskabyti. Pomidoro subrendimui vidutiniškai reikia apie 45 dienų. Jeigu visgi gaila – teks skinti žalius pomidorus ir juos nokinti ant palangės.

TAIP PAT SKAITYKITE: Supertrąšos iš dilgėlių ir mielių: pasigaminkite jų gėlėms ir daržo kultūroms

Jeigu užpuolė ligos

Pomidorus gali pulti įvairiausi vabzdžiai, kirminai, nematodai; prie jų limpa bakterinės, grybelinės ir virusinės ligos; prasideda puviniai. Nuo kiekvieno kenkėjo galima apsisaugoti, nors vienos priemonės, tinkančios nuo bet kokios negandos, visgi nėra. Tenka įdėmiai stebėti savo augalus, stebėti dirvą, lapus ir bandyti patiems diagnozuoti prasidedančius susirgimus.

  • Jeigu ant pomidorų lapo pasirodo tamsios dėmės, juostos ant koto – visa tai byloja apie virusinę pomidorų ligą, vadinamą agurkų mozaika. Nuo kito pomidorus pažeidžiančio viruso tabako mozaika saugojamasi kuriant veisles, atsparias šiam virusui, o agurkų mozaikos virusui atsparių veislių kol kas, deja, neišvesta. Tokius pomidorų krūmus nelelsiant išraukite ir sudeginkite, kad liga neplistų. Likusius augalus 2–3 kartus palaistykite kalio permanganato tirpalu ir dar apipurškite lapus bet kokiomis trąšomis su mikroelementais.
  • Su grybelinėmis ligomis iš pradžių galima kovoti šalinant pažeistus lapus, užtikrinant gerą ventiliaciją, nepersistengiant su laistymu. Vėliau, ligai plintant, teks naudoti fungicidus.
  • Jei puola bakterinės ligos (lapai vysta, raitosi, geltonuoja, ant vaisių gali pasirodyti tamsūs, maži, vėliau vis didėjantys juodi taškeliai), rekomenduojama „gydyti“ dirvožemį ir į tą pačią vietą pomidorų kitais metais nesodinti.
  • Su įvairiais vabzdžiais galima kovoti natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, šalia sodinti aštresnius kvapus turinčias gėles, tokias kaip serenčiai, ar prieskonius (pomidorai ne tik salotose, bet ir lysvėje puikiai jaučiasi šalia bazilikų). Taip pat galima gaminti nuovirus iš česnakų, pelynų, dilgėlių ir reguliariai laistyti savo augintinius. Vabzdžiams aštrių kvapų augalų „aromaterapija“ nepatinka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius