Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 16, 12:30

Prasidėjo didysis bijūnų žydėjimas: pataria, kaip juos tinkamai prižiūrėti

Nors ir vėluodamas, bet su maksimalia galia ir grožiu, kurio sukaupė per lietumi dosnias savaites, Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode, didįjį žydėjimą pradėjo turtingiausias Lietuvos bijūnynas: šiemet iš viso maždaug 30 arų plote žydi per 600 bijūnų kolekcinių vienetų.
Pražydę bijūnai
Pražydę bijūnai / VDU Botanikos sodo nuotr.

Tarp jų – ne tik vertingosios senosios veislės, lietuvių selekcininkų išvesti bijūnai, įrašyti į Lietuvos augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašą, bet ir plati bijūnų rūšių įvairovė bei modernios naujos veislės iš viso pasaulio, stebinančios neįprastomis spalvomis bei įspūdingomis formomis, rašoma VDU Botanikos sodo pranešime spaudai.

Neįprastomis spalvomis – nuo koralinių, oranžinių iki geltonų, kreminių ir pilkai rausvų – žavi sumedėjusių ir žolinių hibridų veislės: jų naujoji kolekcija buvo padauginta bei naujai pasodinta 2019 metų rudenį, tad ši vasara pirmoji, kai šie bijūnai atsiskleidžia visu savo grožiu.

VDU Botanikos sodo nuotr./Pražydę bijūnai
VDU Botanikos sodo nuotr./Pražydę bijūnai

Anot jau devintus metus su bijūnais dirbančios vyresn. botaninių kolekcijų kuratorės Žibutės Baškienės, apskritai visa kolekcija per pastaruosius metus suaugo, sutvirtėjo ir ypač tam padėjo gausus lietus prieš žydėjimą: dabar bijūnų aukštis toks, kad tarp jų vaikštančiam pradinukui vaikui teks pasistiebti,norint apžvelgti žiedų jūrą.

Botanikos sode nauji bijūnai atkeliauja tiek įsigyjant juos iš Lietuvos ir užsienio augintojų, tiek mainantis su entuziastais, neretai – ir gaunant dovanų iš veisles sukūrusių selekcininkų. Tad ne atsitiktinai dalis bijūnų kolekcijos eksponuojama teminėse Lietuvos, Latvijos, Estijos selekcininkų darbams skirtose ekspozicijose.

Dailiais žiedais šiemet pradžiugino ir garsaus ukrainiečių selekcininko V.F.Gorobetso bijūnų veislės – „Chaklunka“, „Chervoni Vitry'la“, „Chornomor“.

Pagrindinės bijūnų ekspozicijos išdėstytos centrinėje sodo dalyje, saloje (čia dominuoja lietuviškos veislės) ir netoli Kauno tvirtovės įtvirtinimų, kur senosios bijūnų veislės derinamos su žydinčiomis lanksvomis.

Šalia akį traukiančių selekcininkų kūrinių, eksponuojamos ir bijūnų rūšys, kurių gentyje iš viso priskaičiuojama apie 40: laukinėje gamtoje jos paplitusios Pietų Europoje, Šiaurės Amerikoje, Centrinėje ir Rytų Azijoje (iki šiol Kinija laikoma bijūnų auginimo centru, o Japonija – sumedėjusių bijūnų šalimi).

VDU Botanikos sodo nuotr./Pražydę bijūnai
VDU Botanikos sodo nuotr./Pražydę bijūnai

Reikia nepamiršti, kad visos bijūnų veislės sukurtos tarpusavyje kryžminant laukinių bijūnų rūšis, tad jų ekspozicija – galimybė susipažinti su dabartinių kultūrinių bijūnų protėviais.

Populiariausi ir dažniausiai auginami Lietuvoje – puikusis bijūnas (Paeonia lactiflora) ir krūminis bijūnas (Paeonia suffruticosa).

Sode vykdoma ir bijūnų selekcija: auginami sėjinukai, atrenkant perspektyviausius – stabilius, kompaktiškais kerais, išraiškingais žiedais, tinkamus ir želdynams, ir skynimui – kuriems ateityje bus suteikti pavadinimai. Lankytojai gali apžiūrėti šiuos sėjinukus – keliolika atrinktų bijūnų hibridų eksponuojama sodo saloje, šalia didžiosios lietuviškų bijūnų veislių kolekcijos.

Specialisto patarimas: nesodinkite per giliai

„Savo sode nužydėjusius bijūnų žiedus galite nukirpti – tiesa, kirpkite nedaug. Net jei skinate bijūnus merkimui, puokštėms, nereikėtų skinti ilgais žiedynstiebiais, nes taip silpnėja keras. O ir pačių žiedų skinkite ne daugiau kaip trečdalį esančių ant kero – antraip kitąmet bijūnas bus silpnesnis ir prasčiau žydės“, – sako Ž.Baškienė.

Laukiantiems stambių, gausių žiedų, ji primena, kad bijūnams svarbi saulėta vieta ir ne per gilus pasodinimas – dėl pastarosios klaidos bijūnai dažnai nežydi arba žiedai susmulkėja. Geriausias laikas sodinti – rugpjūčio antra pusė-rugsėjo vidurys.

VDU Botanikos sodo nuotr./Pražydę bijūnai
VDU Botanikos sodo nuotr./Pražydę bijūnai

Šios gėlės nemėgsta medžių, kitų stambesnių augalų kaimynystės – visų, kurie paima iš bijūno aplinkos drėgmę ir maisto medžiagas.

Bijūnų priežiūra nėra sudėtinga – pakanka nuravėti piktžoles ir purenti dirvą, o sausą vasarą – laistyti. Norint, kad pilnavidurius žiedus užauginęs keras neišgriūtų, reikia dėti atramas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką