Karštas vasaros pasiūlymas! Prenumerata visai vasarai tik - 1,49 Eur.
Išbandyti
2014 08 17

Puola širšės? Specialistė pataria, kaip jų išvengti

Vasaros metu labiausiai nuotaiką gadina suaktyvėję vabzdžiai, tik ir besitaikantys įgelti… Šiuo metu, kai medžiai aplipę saldžiais obuoliais, sultimis varvančiomis kriaušėmis ar slyvomis, akiratyje pasirodo vis daugiau širšių ir vapsvų.
Širšės
Širšės / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Širšė

Žinia, jų taip paprastai neatsikratysi, tuo labiau, kad bevaikydami dar galime prisidaryti ir sveikatos bėdų. Į aktualius klausimus apie širšes ir jų ypatybes portalui Ji24.lt pasakoja Kenkėjų kontrolės tarnybos vadovė Jurgita Steponavičiūtė.

– Sakykite, kas lemia širšių suaktyvėjimą?

– Reikėtų pradėti nuo to, kaip apskritai širšės gyvena ir dauginasi, o tai ir atsako į klausimą, kodėl šiuo metu jų matome itin daug. Taigi, peržiemojusi apvaisinta patelė pradeda sukti lizdą: iš pradžių įrengia keletą narvelių, kuriuose apsigyvena jaunikliai, maitinami vabzdžiais, o vėliau lizdas vis didėja – vasaros pabaigoje jame galime aptikti net kelis tūkstančius širšių! Tai ir yra atsakymas, kodėl šiuo metu pastebimas jų suaktyvėjimas. Rudenį vabzdžiai pasiekia motinėlės dydį ir deda neapvaisintus kiaušinėlius iš kurių išsivysto patinai, vėliau apvaisinantys motinėles, kurios per žiemą miega. Tuo metu širšės darbininkės ir patinai miršta. Verta paminėti, kad širšės vienoje vietoje įsikuria tik metams laiko.

– Kas labiausiai traukia širšes?

– Labiausiai joms rūpi augalinės kilmės nektarai, vaisiai, saldumynai, cukrus ir kiti saldėsiai. Galime pamatyti, kad širšės atsiplėšia gabalėlį mėsos ir jį nusineša – būtent tokiu maistu jos maitina savo jauniklius, kurie taip pat minta ir vabzdžiais. Vyrauja visokių nuomonių apie tai, kad širšes traukia ryškios spalvos, tačiau mokslinių įrodymų, patvirtinančių šiuos teiginius, nėra. Kitas aspektas – vasaros skoniai: noksta vaisiai, uogos, kurie taip pat vilioja širšes. 

– Dėl kokių priežasčių širšės puola ir gelia? Kas jas erzina?

– Kartais, tačiau labai retai, šie vabzdžiai puola ir be jokios priežasties. Visgi, dažniausiai susiduriame su nežinojimu, kaip elgtis, kai šalia skraido širšės, ir todėl patiriame jų įgėlimus. Pavyzdžiui, jeigu jūs mosikuojate rankomis, bandote jas vaikyti kokiu nors daiktu, širšės šiuos veiksmus identifikuoja kaip pavojų, grėsmę, kadangi jos gyvena šeimose ir gina savo lizdą. Kaip elgtis? Verčiau nedarykite jokių staigių judesių, nevykite šalin, o leiskite vabzdžiams patiems apžiūrėjusiems teritoriją nuskristi.

– Mitas ar tiesa, kad širšės, pajutusios pavojų, duoda signalą savo gentainėms?

– Manytina, kad jos gali susiburti draugėn, viena kitą pasikviesti, tačiau spiečius turi būti įsikūręs visai šalia. Pasitaiko net tokių atvejų, kad žmogų užpuola visas širšių būrys.

– Kiek kartų širšės gali įgelti?

– Skirtingai nei bitės ar kamanės, širšės gali įgelti ne vieną kartą. Jų geluonis neturi tokių statmenų atšakėlių kaip jau išvardytų vabzdžių, todėl jos kanda tol, kol pačios netenka nuodingųjų medžiagų. Na, o širšės įgėlimą kiekvieno žmogaus organizmas toleruoja skirtingai. Pastebima, kad širšių įgėlimai kai kuriems žmonėms dažniau baigiasi alerginėmis reakcijomis, kurios pasireiškia jau po kelių minučių (arba po 6-12 val.), ir nesuteikus pagalbos gali grėsti stipriais negalavimais ar net mirtimi. Jeigu pastebite, kad atsiranda alerginių požymių, nieko nelaukdami kreipkitės į specialistą. Pavyzdžiui, pykina, pakilo temperatūra, svaigsta galva, purto šaltkrėtis ir pan.

– Vasaros metu daugelis iškylauja lauke, o širšių pasirodymai neretai erzina ir sugadina gardžius pietus. Kokie naminiai būdai padėtų išvengti vabzdžių? Vienas dažniausiai pasitaikančių pasiūlymų – stiklainyje vandens ar alaus išmaišyti šaukštą medaus (cukraus). Kaip vertinate tokią širšių gaudyklę?

– Šiais laikais galite įsigyti jau paruoštų širšių gaudyklių, na, o jeigu pamėginsite pasidaryti patys kažką panašaus, turėtumėte būti atsargūs. Naminės gaudyklės tik sumažina aplinkui skraidančių širšių skaičių, tačiau jų nesunaikina. Tai tik laikina priemonė, tuo labiau, ji veikia ir kaip dar vienas viliojimo objektas. Gal be tam tikrų aromatų ir vilionių prie stalo širšių skraidytų kur kas mažiau? Pamąstykite ir apie tai, kad pilnas stiklainis širšių gali tapti spąstais jums patiems... Pramoniniu būdu pagamintose gaudyklėse naudojamos specialios medžiagos – insekticidai, be to, jos pagamintos taip, kad įskridusi širšė atgal ištrūkti jau nebegali. Tokios gaudyklės turėtų būti statomos tose vietose, kur širšių skraido daugiausia, taigi, reikėtų atkreipti dėmesį, kur jos mėgsta susiburti.

– Širšės savo lizdus įprato sukti ir žmonių namuose. Ką patartumėte daryti norint jų išvengti?

– Širšės dažniausiai gyvena medžiuose, gyvatvorėse, pastatų atbrailose, apleistuose graužikų urvuose, namų palėpėse, ant stogų, pastogėse... Jos susiranda neįtikėtinų vietų, kur gali įsikurti. Pats paprasčiausias būdas atsikratyti šių vabzdžių – pasitarti su specialistu. Nereiktų pasikliauti vien tik savo jėgomis, kadangi širšių spiečius išties pavojingas dalykas. Nerizikuokite savo ir šeimos sveikata! Nuimti lizdą nėra taip paprasta – reikia žinoti tam tikrus niuansus, kuriuo paros metu tai padaryti, kaip nesuerzinti širšių, kokias priemones naudoti ar apsauginius drabužius dėvėti. Galiausiai vienu atveju nuimamas širšių lizdas ir tuomet širšės naikinamos, kitu atveju, jeigu prie lizdo sunku prieiti, atliekama kitokia naikinimo procedūra.  Būkite atsakingi ne tik už save, bet ir už aplinkinius. Juk jeigu jūsų vaikus ar kaimynus užpuls širšės, kažin ar nesigailėsite įsivėlę į tokią naikinimo procedūrą. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius