Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 16d. 09:00

S.Petrunina apie atsakingą vartojimą ir Kalėdas be išlaidų: „Papuošti namus paprasta“

Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai
Asmeninio archyvo nuotr. / Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai

Šventės įgauna pagreitį visomis prasmėmis, tačiau bene labiausiai – išlaidų ir pirkimo prasme. Greičiausiai kiekvienais metais sukate galvą, kaip papuošti namus, kokias pirkti dovanas ir tuo pačiu metu – kaip sutaupyti? Taupymas ir naujų kalėdinių žaisliukų, papuošimų, lempučių bei ypatingų dovanų noras maišosi tarpusavyje, todėl rezultatas kiekvienais metais būna toks pats.

Tinklaraštininkė Sigita Petrunina, knygos „Gyvenk kaip patinka“ ir tinklaraščio „Ten kur namai“ autorė, sako, kad atsakingas vartojimas ir zero waste filosofija per kalėdinį šurmulį įgyja ypatingą prasmę.

– Papasakokite, kaip galima pasipuošti namus ir pernelyg neišlaidauti?

– Pirmiausia gerai apžiūrėkite tai, ką jau turite. Mano ir aplinkinių patirtis išduoda, kad per metų metus visi turime sukaupę begalę kalėdinių dekoracijų, tačiau lygiai taip pat kiekvienais metais jaučiame nenumaldomą norą įsigyti ką nors naujo.

Pamatome parduotuvėje tai, kas patraukia akis, kad vyrauja naujos mados, tendencijos ir joms pasiduodame. Siūlau susilaikyti nuo pirkimo, o padėti gali įvertinimas to, ką jau turime, taip pat galite ką nors naujo pasigaminti patys.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sigita Petrunina
Asmeninio archyvo nuotr. /Sigita Petrunina

Tarkime, šiais metais pirmą kartą puošime gyvą eglutę – anksčiau naudojome dirbtinę. Tačiau ji paseno ir morališkai, ir metų prasme, tačiau neiškeliavo į sąvartyną - o puoš mažosios dukros darželio grupę ir tarnaus dar ne vienas Kalėdas. Gyvos eglutės yra auginamos specialiai šventei, o mūsų dar ir vėliau virs kompostu, todėl taip ir padedame gamtai, ir jos neteršiame.

Dirbtinės nenorėjau pirkti, nes jos vėliau nėra perdirbamos. Taip pat gyvename daiktų mažinimo etape, tad nesinori dirbtinės eglutės saugoti metų metus ir kad ji užimtų vietą.

– Ką siūlytumėte išmėginti?

– Prisiminkite vaikystę ir mokyklą ar net darželį. Tuo metu vyksta tikros kūrybinės dirbtuvės, kurių patirtį galime perkelti kurdami kalėdinius papuošimus. Jau dabar galite pradėti kaupti gamtos gėrybes, pavyzdžiui, šiuo metu mes neišmetame apelsinų žievelės, o ją džioviname prieš tai su sausainių formele išspaudę žvaigždutės formą.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai
Asmeninio archyvo nuotr. /Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai

Karpiniai iš popieriaus ir įvairios snaigės tikrai papuoš namus, be to, tai labai greita ir nereikalauja daugybės papildomų resursų, kadangi galite naudoti namuose turimą popierių, senas knygas ar nuo praėjusių metų likusį dovanų vyniojimo popierių.

Mes naudojame jau panaudotą popierių įvairioms dekoracijoms kurti, pavyzdžiui, kartoną. Dėžes iš kartono galima karpyti pasitelkiant jau minėtas sausainių formeles ir vėliau tuos karpinius nuspalvinti, tarkime baltai. Tokiais karpiniais galima puošti tiek eglutę, tiek dovanas.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai
Asmeninio archyvo nuotr. /Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai

Visada rekomenduoju atkreipti dėmesį, kaip papuošta jūsų vaiko ugdymo įstaiga, kadangi ten galite pasisemti nemažai įkvėpimo ir idėjų. Na ir nepakeičiamas dalykas įvairios šakos iš miško – jomis galite gražiai papuošti namus ir suteikti jaukumo.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai
Asmeninio archyvo nuotr. /Sigitos Petruninos kalėdiniai papuošimai

– Dovanos turbūt atsieina daugiausiai, tad ką dovanoti artimiesiems, kad skatintume atsakingą vartojimą?

– Daugelis mūsų turime pakankamai daiktų ir jau nebejaučiame to virpulio, kad per šventės būsime nustebinti. Todėl renkant dovaną artimiems žmonėms siūlau pagalvoti, kaip jų neapkrauti nereikalingais daiktais. Visada puikus pasirinkimas – įspūdis, o kas sukurs įspūdį priklauso nuo to, kaip pažįstame kitą žmogų. Tai gali būti bilietai į teatrą, kiną, kelionė, pramoga ir panašiai.

Visada vertinu rankų darbo dovanas – tiek darytas pačių, tiek pirktas iš amatininkų, taip pat – valgomas dovanas, kuriomis galite palepinti artimuosius. Tai gali būti pikantiški, gurmaniški dalykai, kurių kasdien neskanaujame, pačių iškepti sausainiai ar pyragai.

Iš savo patirties galiu pasakyti, kad kai gauni kelioliktą lėkštę ar puodelį, tai visai nedžiugina, be to, tenka sukti galvą, kur tuos nereikalingus daiktus padėti po švenčių. Dažniausiai jie taip ir stovi rinkdami dulkes ir užgriozdindami namus.

Jeigu kalbėtume apie dovanų pakavimą, galima sugalvoti pačių įvairiausių idėjų. Pavyzdžiui, man labai patiko mintis dovanas vynioti į virtuvinius rankšluosčius, kuriuos galite tiek pasiūti, tiek nusipirkti.

Nebijokite pasitelkti jau naudoto vyniojamojo popieriaus ar dovanų maišelių, kadangi taip saugome gamtą ir jos išteklius. Juk nei dovanų popieriui, nei dovanų maišeliams nieko nenutinka, be to, juos galite įvairiai dekoruoti ir taip įdėti širdies bei kūrybiškumo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką