Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tautodailininkės D.Bazarienės pamokėlė, kaip kiaušinius marginti vašku

Šaltinis: 15min
4
A A

Tautodailininkė Dalia Bazarienė vašku marginti kiaušinius moko jau daug metų – kasmet Kauno Saulutės galerijoje dieną prieš Verbų sekmadienį suguža vaikai ir suaugusieji, norintys išmokti šio kruopštaus, įdomaus ir tradicijomis bei tautiškumu alsuojančio„amato“.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Šalia Dalios Bazarienės sėdi ir tautodailininkė Genovaitė Morkūnienė. Jos rankose kiaušinis marginamas tiesiog žaibišku greičiu, o moteris bemargindama dar ir spėja pasakyti, kad turi asmeninį margučių muziejų. 

Net statydami naują namą žmonės po pamatais dėdavo velykinį kiaušinį, tikėdami, kad tie namai bus laimingi, turtingi ir vaisingi.

„Gaila, kad dabar lietuviai vis mažiau vašku bemargina, – apgailestauja moterys, kol šyla bičių vaškas. – Dabar juk net šilkiniais kaklaryšiais dažo kiaušinius, taip nesu bandžiusi“, – antrina G. Morkūnienė.

Abi tautodailininkės mano, kad lietuviams nederėtų pamiršti tradicinių kiaušinių marginimo būdų ir dalijasi patarimais. 

Ponia Dalia, papasakokite, kaip teisingai kiaušinius marginti vašku, nuo ko pradėti?

  • Dažyti galite paprasčiausia adatėle, įsmeigta į pagaliuką, kurios vienas galas smailus, o kitas bukai apvalus, paprasčiau tariant, su galvute. Tokias adatėles naudoja susegimams, kai siuvamas drabužis.
  • Vaškas turi būti ne šiltas, bet saikingai karštas. Jeigu bus labai karštas, gali pradėti rūkti ir degti. Dar galiu pasakyti, kad atėjo tokia nauja mada, kaip spalvotas vaškas. Jeigu norite tokį išgauti, reikia į įprastą bičių įmesti susmulkintų vaškinių kreidelių ir gerai išmaišyti, – taip galite gauti pačių įvairiausių spalvų vaškų. Vaškas turi ypatingą savybę – jis nepriima jokio dažo, tik vaškines kreideles. Beje, kai dažote kiaušinius vašku, jį galite arba nuvalyti, arba palikti, mat, pavyzdžiui, spalvoto vaško esmė ir yra likti ant kiaušinio, kad džiugintų akis.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas
  • O jeigu kalbėtume apie ornamentiką, tai pagrindiniai principai marginant vašku yra taškeliai ir brūkšneliai – tai tradicijos. Taškas – tai visų pradžių pradžia, ilgaamžiškumo simbolis, begalinis gyvenimo ratas. Juk pasaulis iš taško pasidarė, jis plėtėsi ir pasidarė galybė. Marginimas vašku prilygsta rašysenai – kiekvienas rašo iš savo dūšios. Pavyzdžiui, mes su kolege Genute Morkūniene jau daug metų dažom kartu kiaušinius ir jeigu sudėtume juos šalia, jie būtų skirtingi.

Genutė Morkūnienė pasakoja, kad renka kiaušinius, turi savo margučių muziejėlį: „O kartą man sako draugė, kad parveš į kolekciją nematytą išmargintą kiaušinį. Kai jau gavau jį, sakau jai – taigi juk mano pačios margutis margintas pas mane į rankas atkeliavo“, – juokėsi moterys. O Dalia toliau dalija patarimus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Originalios kiaušinių dažymo idėjos: su kreidelėmis, nagų laku ar plaukų gumele

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas​​
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas
  • Verta žinoti, kad velykinis kiaušinis – tai dovana. Be to, velykinis kiaušinis turėjo būti namuose, net žmonės tikėjo, kad jis saugo nuo gaisrų, nelaimių, pavyzdžiui, net statydami naują namą žmonės po pamatais dėdavo velykinį kiaušinį, tikėdami, kad tie namai bus laimingi, turtingi ir vaisingi.
  • Dažyti vašku reikia ne bet kaip – kai dedate taškiuką ar kitą ornamentą, padėkite ant kiaušinio mažąjį pirštą ar krumplius, kad būtų stabiliau
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas
  • Kiaušinius marginti reikia virtus – taip ekonomiškiau. Dar nevirtus išsiimkite iš vakaro ar bent jau prieš kelias valandas iš šaldytuvo, kad kiaušiniai sušiltų, nes dėl temperatūrų skirtumo jie gali suskilti. O paskui sumerkite nevirtus kiaušinius į karštą vandenį ir iškart matysite, kuris kiaušinis įtrūks. Lukštas prasižioja, ir tada galite tokius kiaušinius atidėti pyragams kepti. Atrinktus kiečiausius kiaušinius virkite vienu sluoksniu. Nepridėkite it kokių bulvių, kitaip tikrai daugelis kiaušinių suskils. Į vandenį galite įberti druskos, kad būtų kietesni.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Velykinių kiaušinių marginimas
  • Kai jau vašku išmarginote kiaušinius, tuomet juos reikia dėti į šaltus išmirkytus dažus ar į bet kokias kitas natūralias spalvinimo priemones, bet prieš tai suvynioti į kokį nors minkštą popieriuką, kad su kitais nesusiliestų vašku margintomis dalimis. Į dažus galite dėti arba acto, arba druskos ir tada kartu su kiaušiniais kaitinkite, tačiau neleiskite užvirti. Mat jeigu užvirs, tuomet vaškas išplauks ir taps dažytas margutis negražus.
  • Po to, kai vaškas pasišalina, kiaušinus galite nutepti riebalais, kad blizgėtų. Pastebėjau, kad aliejus nėra pats geriausias pasirinkimas – labiausiai tinka sviestas. Kai nutepate sviestu, jis gerai užfiksuoja dažus.
  • Galite išmėginti įvairių įdomybių margindami kiaušinius vašku, beje, anksčiau kiaušinių marginimas – buvo vyrų darbas! Pavyzdžiui, galite vašku dažyti etapais ir keisti spalvą, t. y. numarginkite dalį kiaušinio vašku ir įmerkite į dažus, ištraukusios – marginkite kitą dalį (jau bus ant spalvoto kiaušinio dedamas vaškas) ir merkite į kitos spalvos dažus (procesą galite kartoti tiek kartų, kiek norite: marginimas, merkimas į dažus, vėl marginimas, vėl merkimas į dažus ir t.t.). Galiausiai beliks įmerkti įvairiai išmargintą kiaušinį į paskutinę spalvą ir nuvalyti vašką – juk kas po vašku, tas lieka. Taip turėsite įvairių spalvų raštų kiaušinį. Pavyzdžiu, aš iš pradžių merkiau į geltonus, vėliau į oranžinius dažus, o paskui kaitinau juoduose.

Marginti kiaušinius – tikras malonumas! Tas marginimo procesas unikalus ir išskirtinis kaip žmogaus rašysena, nors aš, pavyzdžiui, savo ir dukros kiaušinius maišau, ne visada atskiriu.

  • Vašką galite nuvalyti ne tik kiaušinį dažydamos karštuose dažuose, bet ir prieš liepsną, nupilti verdančiu vandeniu, o galite ir palikti jį, pavyzdžiui, jeigu jis spalvotas.

– Mes su Genute stengiamės, kad margučių marginimas vašku ir kitais būdais liktų lietuviškas – nepatariame nei lipdukų naudoti, nei spalvoto lako. Norime, kad tradicijos būtų išsaugomos. Galima ne tik vašku dažyti, bet ir skutinėti kiaušinius peiliuku, o kai kurios dabartinės siūlomos priemonės tai tiesiog nori iš žmogaus atimti kūrybiškumą ir unikalumą.

Džiaugiuosi, kad ateina vaikai mokytis kiaušinių marginimo, nes visos šios pamokos – tai mūsų kultūros tęstinumas. Mes mokome savo jaunąją kartą tos kultūros.

Štai mano dukra išvykusi į Lisaboną moko ne tik marginti kiaušinius vašku, bet ir verpti rateliu, megzti ir visais šiais dalykais labai domisi menininkai, dizaineriai. Norime kuo daugiau modernumo, tačiau pasaulis jau atsigręžia į tradicijas, jaučia poreikį prisiliesti prie kultūros, o problema ta, kad neturi, kas to moko, – teigė tautodailininkė Dalia Bazarienė.

Dar daugiau patarimų atrasite filmuke!

VIDEO: Tautodailininkės patarimai, kaip nudažyti tobulą Velykų margutį
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką