Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 21d. 11:00

Tvarkos ekspertė T.Šokelė: kaip susikurti tvarkos sistemą ir kaip veikia populiarios šluostės ir kempinėlės

Tvarkos ekspertė Toma Šokelė
Asmeninio archyvo nuotr. / Tvarkos ekspertė Toma Šokelė

Visi norime gyventi tvarkinguose namuose, tačiau dažną ištinka nervinis tikas, kai reikia pradėti tvarkytis. Kyla klausimas – nuo ko pradėti? Kaip atrasti reikiamą sistemą? Kokias priemones naudoti?

Greičiausiai sutiksite, kad švarūs namai – tikras malonumas, tačiau nei vienas nenorime valandų valandas juos tvarkyti. Kaip namų ruošą paversti mylima veikla? Tam padės tvarkos ekspertės, Instagrame žinomos kaip „Susitvarkyk“ įkūrėjos Tomos Šokelės patarimai.

Jos paklausėme – kokias priemonės nepakeičiamos namų ruošoje? Ar tikrai stebuklingos mikropluošto pirštinės ir melamino kempinėlės valo viską? Gal buitinės chemijos valikliai tiesiog nereikalingi? Kokie svarbiausi patarimai užtikrins švarą namie ir nereikės sugaišti daug laiko tvarkantis?

Asmeninio archyvo nuotr. /Tvarkos ekspertė Toma Šokelė
Asmeninio archyvo nuotr. /Tvarkos ekspertė Toma Šokelė

Toma pradeda nuo to, kad pirmiausia reikėtų aptarti, ką ruošiamės valyti ir kaip dažnai tą darome. „Namų priežiūrą išskirčiau į kelis etapus: - generalinis ir kasdienis tvarkymasis.

Generalinis reikalingas tuomet, kai paviršiai namuose ilgesnį laiką buvo neprižiūrėti – tada turime didesnį kalkių, riebalų, nešvarumų sluoksnį. Vadinasi, tokiems paviršiams reikės atitinkamų priemonių. Kasdienis valymas ir tvarkymas, apie kurį pasakoju daugiausia, vyksta kiekvieną dieną, kai reguliariai rūpinamės namų tvarka“, – sako pašnekovė.

– Kaip išsirinkti tinkamus valiklius namams?

– Jeigu paviršiai buvo apleisti ir nevalyti ilgą laiką, natūralios priemonės gali negelbėti ir tuomet reikės pasitelkti stipresnį arsenalą – cheminius valiklius. Mano rekomendacija būtų tokia – neprisipirkite bet kokių valiklių iš prekybos centrų pasižiūrėję reklamą. Geriausia kreiptis į specialias buitinės chemijos parduotuves ir pasikonsultuoti su pardavėju. Konsultantas padės parinkti tinkamas priemones skirtingiems paviršiams ir patars, kaip naudoti, kad jų nesugadintume ir nepakenktume sau.

Žinau atvejų, kai chromuoti čiaupai buvo valomi klozetui skirtu valikliu, ir rezultatas buvo nekoks – paviršiai buvo nugraužti.

Kai žmonės neturėdami žinių pradeda žaisti su buitine chemija, tuomet gali įvykti tam tikros reakcijos, kurios ne tik sugadins paviršių, bet ir pats žmogus gali nuo to nukentėti, apsinuodyti, įkvėpti tam tikrų garų ir pan. Žinau atvejų, kai chromuoti čiaupai buvo valomi klozetui skirtu valikliu, ir rezultatas buvo nekoks – paviršiai buvo nugraužti.

Vaizduotei ribų nėra, todėl verčiau pasitarkite su specialistu. Labai svarbu cheminius valiklius gerai nuskalauti vandeniu, taip pat, jeigu naudojate koncentruotas priemones, laikykitės visų gamintojų ir atsargumo nurodymų.

Kasdieniam namų valymui gali pakakti ir natūralių valiklių, kuriuos pasigaminsite patys, – tai tikrai nėra sudėtinga. Tam galite naudoti sodą, actą, indų ploviklį, eterinius aliejus ir kt.

Taigi, sudaryčiau tokį svarbiausių priemonių namams valyti penketuką:

  • Langų valiklis;
  • Virtuvės paviršių valiklis, kuris būtų šarminis;
  • Rūgštinis valiklis, skirtas pašalinti kalkes;
  • Valiklis, skirtas unitazui valyti;
  • Priemonė grindims valyti, kad pašalintų nešvarumus ir atliktų dezinfekavimo funkciją.

– Ar galėtumėte pasidalinti universalaus valiklio receptu, kurį galėtume pasigaminti namuose?

– Tokių receptų yra ne vienas – vieni tiks langams, kiti virtuvėms paviršiams, treti – bus universalūs. Štai keli receptai, kuriais remdamiesi pagaminsite natūralius ir universalius valiklius:

Pirmas receptas: jums reikės vieno puodelio acto, 2 puodelių vandens, 20 lašų eterinio aliejaus.

Antras receptas: jums reikės 2 puodelių vandens, 2 valg.š. Kastilijos muilo, 15 lašų eterinio aliejaus.

Trečias receptas skirtas virtuvės paviršiams ir grindims: jums reikės 450 ml šilto vandens, 100 ml acto, 140 ml degtinės, 3–4 lašų indų ploviklio, 5–10 lašų mėgstamo eterinio aliejaus.

Šie natūralus valikliai nerekomenduojami veidrodžiams ir stiklams valyti, nes gali palikti ruožų. Langams valyti geriausiai tinka vanduo, tiesa, geriausia rinktis distiliuotą arba virintą, kad jame nebūtų kalkių, ir sumaišyti su keliais lašeliais indų ploviklio.

– Ką manote apie stebuklingas mikropluošto (nano) pirštines-šluostes ir melamino kempinėles? Šios priemonės atrodo itin patrauklios, kadangi valymui reikalingas tik vanduo, todėl dar manoma, jog tai ekologiška.

– Esu gavusi dovanų tokių šluosčių komplektą su nusausinimo šluoste ir specialiu muiliuku ir jas panaudoju savo buityje. Bet tai nėra mano pasirinkimas Nr.1.

Turiu jau seniai savo pamėgtas priemones arba pasigaminu jų pati. Negaliu sakyti, kad šluostės neveikia, tačiau viskas priklauso nuo paviršiaus nešvarumų ir užterštumo – tam tikrais atvejais jos gali nesuveikti 100 procentų.

Manau, jos tinka kasdienei priežiūrai namuose. Esu gavusi įvairių žinučių, sekėjų pasidalinimų. Vieni labai patenkinti, kiti nusivylę, kad išleido nemažą sumą pinigų ir negavo norimo rezultato. Kaip ir visuomet, nėra vieningos nuomonės. Savo buityje išsiverčiu be jų, kituose namuose, jos galbūt nepakeičiamos pagalbininkės. Kaip tik skaičiau straipsnį, kad nanotechnologija nėra iki galo ištirta, jos poveikis žmogui ir aplinkai nėra žinomas. Pačios šluostės pagamintos iš poliamido. Be to, plaunant išsiskiria mikroplastikas ir patenka į vandenį kaip ir nano silver dalelės. Todėl ekologiškomis šluostėmis jų nepavadinčiau.

Mano galva, didžiausias minusas tas, kad visiems namams reikėtų ne vieno tokių šluosčių rinkinio, kadangi išvaliusi vonios kambarį su vienu komplektu, jo jau nenaudosiu virtuvei – svarbus ir higienos klausimas. Tad norint turėti kiekvienai zonai šluosčių komplektus, tektų išleisti nemažai pinigų. Manau, pigiau yra pasigaminti valiklius iš to, ką kiekvienas turime savo namuose.

Kalbant apie melamino kempinėles, jos nėra dažnas svečias man buityje. Jeigu valysime jomis spalvotas sienas, spinteles ar kitus paviršius, gali būti, kad ilgainiui pamatysime spalvos pokyčius, kurie iš pradžių bus nepastebimi – spalva tiesiog nebus vientisa. Patarčiau įsigilinti į tai, kokiems paviršiams tinka melamino kempinėlės, kad tiesiog jų nesugadintumėte.

Asmeninio archyvo nuotr. /Tvarkos ekspertė Toma Šokelė
Asmeninio archyvo nuotr. /Tvarkos ekspertė Toma Šokelė

– Kokie būtų jūsų esminiai patarimai, kuriais vadovaudamiesi palaikytume švarą ir tvarką namuose?

– Pirmiausia reikia turėti aiškią namų tvarkymosi sistemą atsižvelgiant į savo namus, erdvę, šeimos poreikius, gyvenimo būdą. Tvarkymasis neturėtų būti padrikas reikalas ar vienam žmogui užkrauta pareiga.

  • Patarčiau turėti kasdienę namų tvarkymosi rutiną, apie kurią savo sekėjams pasakoju daugiausiai – tai yra šeši pagrindiniai darbai: pasikloti lovą, patikrinti ir nuvalyti vonios ir virtuvės paviršius, sutvarkyti ant grindų atsiradusius nešvarumus, padėti daiktus į vietą, suplauti indus ir pasirūpinti skalbiniais. Užtenka atlikti šiuos darbus kasdien, kad visada būtume tvarkinguose namuose ir jaustis komfortiškai.
  • Turėkite aiškią namų valymo sistemą ir, svarbiausia, valykite namus reguliariai. Galite užsiimti kasdien vienu valymo darbu arba daugiau darbų sukelti į savaitgalį – viskas priklauso tik nuo jūsų. Jeigu nėra pastovumo valant, paviršiai greit tampa apleisti.
  • Turėkite patikimų valymo priemonių krepšelį ir patikimus įrankius – gelbėtojus buityje: gerą grindų plovimo šluotą, siurblį, geras šluostes, kurios padėtų nuvalyti, o ne tiesiog braukytų purvą ir paliktų nešvarumus. Jeigu yra galimybė – rinkitės robotą-siurblį, indaplovę, džiovyklę, skalbyklę. Esame linkę nurašyti valymą sakydami, kad užteks paprasto skuduro, ir bus gerai, tačiau taip tik apsunkiname savo darbą ir nepasiekiame norimo rezultato.
  • Dar patarimas – visas šluostes, nuvalę paviršius, išplaukite, padžiaukite, sulankstykite ir padėkite į vietą. Laikykite tvarkingai ir kitas valymo priemones – jos neturėtų būti apibėgusios, lipnios ir nemalonios paimti.
  • Susitelkite ne į tai, koks tvarkymasis yra nemalonus darbas, bet į tai, kokį malonumą suteikia tvarkingi namai. Kaip sakau – susitvarkykite, ir viskas bus gerai.
Temos: 5 Soda Actas Jaukūs namai Namas
Daugiau

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

06:27
02:21
00:21

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką