Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 16d. 15:33

Monika Požerskytė-Kalvelė: fotografuojant socialinio būsto gyventojus mane užplūdo pasaulio neteisybės jausmas

Fotosesijos užkulisiai
Monikos Požerskytės-Kalvelės nuotr. / Fotosesijos užkulisiai

Žinoma menininkė, fotografė Monika Požerskytė-Kalvelė su fotoaparatu nesiskiria beveik niekada. Pro jo objektyvą į kadrą kasdien patenka įvairiausi žmonės: nuo rimtų politikų ir įžymybių iki šimtamečių šalies senjorų ar socialinio būsto gyventojų.

„Fiksuodama fotosesijos dalyvius, išmokau neturėti jokių išankstinių nuostatų“, – sako menininkė, neseniai prisijungusi prie dar vieno socialinio projekto „Aš tavo kaimynas. Nerūšiuok manęs. Susipažinkime“. Jo metu fotografė įamžino Vilniuje gyvenančių socialinio būstų gyventojų nepagražintą kasdienybę, o netrukus šios nuotraukos bus pristatytos ir išskirtinėje projekto parodoje.

Monikos Požerskytės-Kalvelės nuotr./Monika Požerskytė-Kalvelė
Monikos Požerskytės-Kalvelės nuotr./Monika Požerskytė-Kalvelė

Sutiktieji socialiniame būste – ne asocialai, o jautrios asmenybės

Visuomenės išankstines neigiamas nuostatas apie socialinio būsto gyventojus skatinančiame keisti projekte dalyvaujanti M.Požerskytė-Kalvelė prisipažįsta, kad apie tokiuose butuose gyvenančius asmenis ir pati ankščiau maniusi gana stereotipiškai.

„Veikiausiai tas požiūris susiformavo iš seniau, be to, jį skatina ir viešoji erdvė – jei kas ne taip, kaltininkai dažnu atveju būna neblaivūs ir asocialūs žmonės. Supratau, kad socialiniame būste gyvena ir kitokie žmonės. Fotografuodama susipažinau su projekto herojais, pamačiau, kad jie labai gražios ir jautrios asmenybės, turinčios neeilines gyvenimo istorijas“, – sako fotografė.

Anot jos, itin drąsu, kad projekto dalyviai apskritai sutiko praverti savo namų duris ir pasidalinti patirtimi.

„Manau, dauguma žmonių reaguotų skeptiškai, saugotų privatumą ir nenorėtų afišuotis. Juk namai kiekvienam yra ypatinga vieta. Projekte dalyvaujantys socialinio būsto gyventojai turbūt kaip niekas kitas supranta jų reikšmę, todėl atvirai ir nesuvaidintai dalijosi išgyvenimais“, – sakė fotografė.

Fotosesija padėjo suvokti namų svarbos reikšmę

M.Požerskytė-Kalvelė fotografavo trijų skirtingų socialinių butų gyventojus: viename jų gyvena kojų netekęs Eugenijuš, antrame – mama Oksana, auginanti tris atžalas, trečiame – išsėtine skleroze sergantys mylimieji Vytautas ir Rūta. Su kiekvienu herojumi menininkė dirbo ir bendravo asmeniškai.

Monikos Požerskytės-Kalvelės nuotr./Fotosesijos užkulisiai
Monikos Požerskytės-Kalvelės nuotr./Fotosesijos užkulisiai

„Žinote, aš supratau, kad su laiku socialinio būsto gyventojai pasikeitė. Tai, jog ten gyvena vien dirbti nenorintys ar piktnaudžiaujantys alkoholiu žmonės ir yra ta pagrindinė klišė, kurią norėtųsi keisti,“ – sakė pašnekovė.

Šioje fotosesijoje man teko pažinti įvairių gyvenimo negandų blaškytus ir daugybę išbandymų patyrusius žmones, kurie savo istorijomis ne tik pakeitė mano stereotipinį mąstymą bet iš dalies ir įkvėpė savo stiprybe“, – sako menininkė.

Pasak fotografės, jos sutikti žmonės kaip niekas kitas supranta, ką reiškia būti abejose barikadų pusėse: kai turi stogą virš galvos, ir kai jo tenka laukti. Būtent dėl to fotosesijos metu ji stengėsi vengti bet kokios pompastikos ar dirbtinumo.

„Siekėme parodyti kasdienybę tokią, kokia ji yra – nepagražintą ir natūralią. Čia svarbiausia žinutė buvo namų tema. Kalbėdama su herojais, supratau ne tik tai, kiek namai yra svarbūs jiems, bet ir man pačiai. Retai apie tai susimąstome, priimame savo namus kaip savaime suprantamą dalyką. Tačiau gyvenime juk būna visaip,“ – teigia fotomenininkė.

Svarbiausia žinutė buvo namų tema.

Keisti požiūrį mėgins per meną: kviečia pamatyti parodą

M.Požerskytė-Kalvelė įsitikinusi, jog menas – tai puikus būdas užmegzti dialogą tarp kūrinių ir savęs, todėl tikisi, kad jos užfiksuotos fotografijos padės bent iš dalies sumažinti visuomenėje vyraujančias nuostatas, paskatins susimąstyti.

„Šiais laikais žmonėms vaizdas tapo itin aktualia komunikacijos priemone, todėl fotografijų paroda šiuo atveju yra puikus būdas atkreipti dėmesį. Noriu tikėti, kad žvelgdami į nuotraukas, į nuoširdžias mūsų herojų akis, žmonės supras, kiek daug vis dėlto turi. Mane projekto metu nesyk buvo užplūdęs pasaulio neteisybės jausmas, tačiau supratau, kad pirmiausia, ką galime padaryti, tai nedėlioti žmonių į stalčiukus, išmokti juos priimti ir dalintis tuo, kuo turime“, – atvirauja menininkė.

Centrinės projektų valdymo agentūros iniciatyva įgyvendinamo socialinio projekto „Aš tavo kaimynas. Nerūšiuok manęs. Susipažinkime“ fotografijas galima pamatyti dviejose vietose: rugsėjo 16–spalio 16 d. sostinės Justiniškių mikrorajone esančioje poeto Sigito Gedos vardo alėjoje ir spalio 19–lapkričio 8 d. Šeškinės tako „Saulės alėjoje“.

Inicijuotas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu Tik 15min

Aplinka produktyvumui

Video

21:13
29:17
15:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką