2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Teisininkė Evelina Kiznė atsako: ką turime žinoti apie atlyginimo didinimą

Atlyginimo didinimas – opus, tačiau šiuo metu itin aktualus klausimas. Dėl siaučiančios infliacijos (ir dėl kitų priežasčių) daugelis darbuotojų vis dažniau ryžtasi kalbėtis su darbdaviu apie tai, kad norėtų didesnio atlyginimo.
Teisininkė Evelina Kiznė
Teisininkė Evelina Kiznė / 123RF ir asmeninio archyvo nuotr.

Kada geriausias laikas to prašyti? Ką svarbu žinoti pasirašant darbo sutartį? Teisininkė Evelina Kiznė aktualiais darbdavių ir darbuotojų santykių klausimais dalinasi savo instagramo paskyroje. Ji pažymi, kad atlyginimo didinimo klausimas pirmiausia turėtų būti aptartas darbo sutartyje.

Būkite atidūs pasirašydami darbo sutartį

„Neseniai teko susidurti su situacija, kai klientei buvo žadama, kad po bandomojo trijų mėnesių laikotarpio ji gaus didesnę algą nei dirbdama bandomuoju laikotarpiu. Tačiau šio punkto šalys neįsirašė į darbo sutartį. O kai darbo sutartyje nėra numatoma, kad atlyginimas bus pakeistas, t. y., bus didesnis, taikomas tas pats atlyginimas, nebent darbdavys sutiktų geranoriškai ištesėti savo pažadą ir atlyginimą padidinti“, – aiškina teisininkė.

Ką daryti tokiu atveju, jeigu darbdavys atlyginimo po bandomojo laikotarpio nusprendžia nekelti? E.Kiznė atsako, kad remiantis Darbo kodeksu, darbuotojas reikalauti negali, bet turi teisę prašyti.

„Prašymas gali būti pateikiamas žodžiu. Jeigu abi pusės susitaria, tuomet reikia padaryti darbo sutarties pakeitimus dėl atlyginimo didinimo. Jeigu darbuotojas pateikia prašymą padidinti atlyginimą raštu, darbdavys per 5 d. d. privalo atsakyti. Jeigu jis atsisako tenkinti darbuotojo prašymą, turi būti nurodoma, dėl kokių priežasčių atsisakoma tai padaryti. Darbdaviui atsisakius padidinti atlyginimą, darbuotojas vėl gali kreiptis į dėl atlygio didinimo ne anksčiau kaip po mėnesio“, – teigia teisininkė.

Ji rekomenduoja pasirašant darbo sutartį iškart susitarti su darbdaviu, koks atlygis numatomas praėjus bandomajam laikotarpiui ir tą atlygį pateikti darbo sutartyje. Tai padės išvengti interpretacijų, tad darbdavys negalės vienašališkais spręsti dėl atlyginimo pokyčių.

„Darbdavys privalo laikytis darbo sutartyje nurodytų sąlygų ir jeigu to nedaro, pavyzdžiui, nemoka didesnio atlyginimo, kuris nurodytas darbo sutartyje po bandomojo laikotarpio, darbuotojas gali kreiptis į darbo ginčų komisiją“.

Kada ir kiek prašyti pakelti atlyginimą

Teisininkė Evelina Kiznė atsako, kad šis klausimas – kada ir kiek prašyti kelti atlyginimą, yra labai individualus, kadangi kiekviena įmonė turi savo taisykles.

„Kaip ir minėjau, iš teisinės pusės prašymas gali būti pateiktas žodžiu arba raštu. Priežasčių, kodėl atlyginimas turėtų būti keliamas, įstatymas nenumato, todėl darbuotojas gali prašyti pakelti atlyginimą atsižvelgdamas į savo situaciją. Mano nuomone, visada pravartu įsivertinti, kokie atlyginimai svyruoja jūsų dirbamame sektoriuje, savo pasiekimus, pasiektus iššūkius. Darbuotojas, kuris išsako savo lūkesčius dėl atlyginimo ir priežastis, kodėl šis turėtų būti keliamas, padeda ir darbdaviui jį geriau suprasti bei priimti sprendimą“, – sako teisininkė.

123RF.com nuotr./Pinigai
123RF.com nuotr./Pinigai

Ar metų pabaiga yra tinkamas laikas prašyti padidinti atlyginimą? E.Kiznės nuomone, bet koks metų laikas yra tinkamas tokiam prašymui. Galima atsižvelgti į tai, kada jūsų įmonėje vyksta metiniai pokalbiai.

„Kai kuriose įmonėse tokie pokalbiai vyksta metų pabaigoje, kai keliami iššūkiai ir tikslai naujiems metams, apžvelgiami darbuotojų rezultatai, pasiekimai, todėl tada yra tinkamas laikas pasikalbėti apie atlyginimą. Kiek jis turėtų būti padidintas yra labai individualu ir priklauso nuo to, kokio kapitalo įmonėje bei sektoriuje dirbate, kokie yra darbo rinkos pokyčiai, kokias pareigas užimate“, – sako teisininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką