Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 23d. 23:16

10 priežasčių, dėl kurių sunku atpažinti narcizą ir psichopatą

Fotomontažas
Fotolia nuotr. / Manipuliuotojas

„Tamsiosios trejybės“ asmenybės tipų – narcisizmo, makiavelizmo ir psichopatijos – energijos šaltinis yra manipuliacija kitais žmonėmis. Jie klesti kurdami chaosą visiems aplink save ir apsimesdami gerais, rūpestingais draugais ar partneriais, rašoma uk.businessinsider.com.

Narcizai, sociopatai ir psichopatai taip gerai slepiasi vidury baltos dienos, kad jums bus sunku juos atpažinti, nebent žinote, kokių požymių ieškoti.

Tačiau yra skirtumas tarp to, kokius mes juos įsivaizduojame, ir kokie jie yra.

Kai minimas psichopatas, dauguma žmonių įsivaizduos žudiką, prievartautoją ar Hanibalą Lekterį primenantį asmenį. Realybė yra ne tokia dramatiška. Nebūtina įvykdyti žiaurų nusikaltimą, kad asmeniui būtų diagnozuota psichopatija, o žmogus, darantis daug asmenukių, nebūtinai yra narcizas.

Jie vis tiek žaloja kitus, tačiau tai dažniausiai būna emocinė ir psichologinė žala, nepaliekanti fizinių randų. Būtent todėl jie gali keisti partnerius kaip kojines, nepalikdami jokių savo sukeltos žalos įrodymų.

Psichologijos mokslų daktarė ir terapeutė Perpetua Neo kalbėjo su „Business Insider“ apie tai, kaip „tamsiosios trejybės“ žmonės išsisuka, ir kaip mūsų klaidingas suvokimas padeda jiems manipuliuoti žmonėmis.

Štai 10 priežasčių, dėl kurių taip sudėtinga identifikuoti „tamsiosios trejybės“ žmones:

1. Ne visi yra žudikai-maniakai

Sąlyginai nedaug psichopatų trokšta kraujo. P.Neo sakė, kad mes linkę manyti, jog dauguma psichopatų sėdi kalėjime, nes jie yra šaltakraujai žudikai, prievartautojai ar pedofilai, tačiau iš tiesų, taip nėra.

Ji sakė, kad dažniausiai klausiame savęs, ar kažkas yra visiškas psichopatas, kaip Džekas Skerdikas, o tai reiškia, kad ignoruojame kitus ženklus, rodančius, kad jie patenka į tą spektrą.

Psichopatas gali užsiimti labdaringa veikla trečiajame sektoriuje, kad atrodytų labai dosnus. Taip jis įgauna pasitikėjimą.

„Taip mes bandome save įtikinti, kad šiame asmenyje yra gėrio, o gal tai mes sukeliame šio žmogaus blogį, – sakė moteris. – Manau, kad teisingas klausimas turėtų skambėti taip: „Ar žmogus geras su jumis ir ar jis tinkamas jums?“

Nejau jums reikia, kad žmogus elgtųsi kaip Džekas Skerdikas, kad nuspręstumėte nuo jo atsitraukti?

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologė J.Bortkevičienė – apie populiariausius vaikų manipuliavimo būdus ir kaip jiems atsispirti

2. Jų darbas nieko neįrodo

Jei žmogus yra gerbiamas bendruomenėje, sudėtinga net pagalvoti, kad jis turi blogų ketinimų. Tačiau kartais „tamsiosios trejybės“ žmonės dažnai renkasi profesijas, padedančias užmaskuoti tikruosius jų ketinimus.

P.Neo sakė, kad tai visada priverčia ją susimąstyti apie Katalikų bažnyčią ir kaip ši bandė paslėpti jaunų vaikų tvirkinimą.

„Jei žmogus užima svarbias pareigas bendruomenėje, manome, kad jis yra geras asmuo, – sakė moteris. – Lygiai taip pat, jei žmogus yra psichologas ar terapeutas, manome, kad jis yra geras asmuo. Tačiau jei turime kažkokią dovaną, nereiškia, kad esame geri žmonės. Mintyse mes tiesiog sujungiame šias idėjas. O tai reiškia, pavyzdžiui, kad psichopatas gali užsiimti labdaringa veikla trečiajame sektoriuje, kad atrodytų labai dosnus. Taip jis įgauna pasitikėjimą.“

3. Jie iš tiesų gali parodyti empatiją

„Tamsiosios trejybės“ žmonės paprastai neturi empatijos jausmo. Tačiau P.Neo sakė, kad yra dvi empatijos rūšys – kognityvioji ir emocinė. Emocinė empatija yra kai iš tiesų jaučiate kito žmogaus skausmą, o kognityvioji empatija yra gebėjimas atpažinti kitų žmonių jausmus.

Narcizai ir psichopatai žiūri daug televizijos laidų, serialų ir filmų, todėl sugeba išvystyti kognityviąją empatiją ir atkartoti elgesį, tinkamą tam tikrose situacijose. Pavyzdžiui, jie žino, kada reikia apkabinti, tačiau apkabinime nebus jokio jausmo – jie tiesiog atkartoja tai, ką išmoko.

„Jie gali atrodyti empatiški, net kai neturi empatijos jausmo, – sakė P.Neo. – Tačiau svarbiausia yra kasdienis jų elgesys ir netyčia išlendanti pagieža. Jei atrodo, kad jis rodo empatiją žmogui, ir sekantis dalykas, kurį išgirstate, yra keista replika, keistas pokštas – šis žmogus iš tiesų neturi empatijos jausmo.“

„Scanpix“ nuotr./Pora bendrauja
„Scanpix“ nuotr./Pora bendrauja

4. Jie būna perdėtai žavingi

„Tamsiosios trejybės“ žmonės žavesį gali įjungti per kelias sekundes. Ginčijantis su tokiu žmogumi, jis gali įjungti žavesį ir atrodyti kaip visai kitas žmogus.

P.Neo sakė, kad jei susipažįstate su kažkuo ir jis yra per daug žavingas – gali būti, kad jis bando jus palenkti, bombarduodamas meile. Tai efektyvus – ir labai manipuliatyvus – būdas priversti jus galvoti, kad radote savo sielos draugą, ir dažniausiai pradžioje žmogus yra labai meilus, žavingas ir dosnus.

„Jei apima jausmas, kad visa tai nenatūralu, dažnai apima šiurpuliukai, tai ženklas, – sakė moteris. – Žinome, kad perdėtas žavesys koreliuojasi su „tamsiosios trejybės“ bruožais... tačiau, deja, mūsų kūnas ir smegenys yra taip sudėtos, kad vis tiek pasiduodame jų žavesiui.“

5. Jie renka informaciją apie jus

Nors „tamsiosios trejybės“ tipo asmenys moka priversti galvoti, kad jūsų susitikimas yra lemtis, tikriausiai taip nėra. Nors jie bombarduoja jus meile ir sako, kad esate „ta vienintelė/tas vienintelis“, jie greičiausiai surežisavo tuos santykius.

P.Neo sakė, kad labai dažnai narcizai persekioja savo potencialius taikinius. Ji girdėjo apie vieną narcizą, kuris 3 metus persekiojo savo žmoną prieš jiems susipažįstant.

„Normalu prieš susitinkant peržiūrėti asmens „Facebook“ paskyrą, – sakė moteris. – Tačiau šie žmonės... jie žaidžia ilgą žaidimą.“

Tai įprasti spąstai, kuriuos narcizai spendžia savo aukoms. Jie sužino apie jus viską, tada sukuria būdą su jumis susitikti. Tada jie elgiasi taip, lyg turėtumėte labai daug bendro, kadangi tikrai esate jų „sielos draugas“.

6. Jie jums sako, kiek daug jiems reiškiate

„Tamsiosios trejybės“ žmonės turi labai daug patirties prisiviliojant žmogų bei vėliau jo atsikratant, kai šis jiems nebenaudingas, todėl jie puikiai žino, ką sakyti, kad išlaikytų jūsų susidomėjimą.

Nesvarbu, kiek kartų jie žemino ar nuvylė savo partnerius, jų partneriai visada nori juose matyti gėrį. P.Neo sakė, kad viskas priklauso nuo pripažinimo bei visų įrodymų, nesutampančių su mūsų įsitikinimais, atmetimo. „Tamsiosios trejybės“ partnerių atveju, įsitikinimas yra toks, kad iš tiesų jie yra geri žmonės.

Nesvarbu, kiek kartų jie žemino ar nuvylė savo partnerius, jų partneriai visada nori juose matyti gėrį.

„Jie taip pat mėgsta vartoti tokias frazes, kaip „Tu man tikrai rūpi“ arba „Aš tave palaikau“, arba net „Aš tave myliu“, – sakė P.Neo. – Jei kas nors sako tokius žodžius, jums norisi tikėti, kad jis jus palaiko. Jūs patikėsite šiais žodžiais ir pamiršite visus kartus, kai jis buvo tikras ši****s. Taip veikia smegenys, ir jie tai žino.“

7. Ne visada viskas tik blogai

Nė vieni santykiai nebus 100% siaubingi. Net ir pačiuose baisiausiuose, smurto kupinuose santykiuose yra gerų akimirkų, o tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės lieka su ilgą laiką juos skaudinusiais žmonėmis.

Kai kurie žmonės patiria trauminį prisirišimą prie partnerio, o tai reiškia, kad jie yra chemiškai priklausomi nuo tos nestabilios meilės ir dėmesio, kurio sulaukia, kai viskas yra gerai. Tokie žmonės taip pat stengiasi sugrąžinti geruosius laikus, kai viskas būna labai blogai, kadangi jie tiki, jog dėl viso santykiuose esančio negatyvo kalti būtent jie.

Jeigu viskas būtų vien tik blogai, būtų lengva palikti smurtautojus ir išeiti, bet kadangi kartais jie būna geri... pamatote juose tą kruopelę žmogiškumo ir norite ją puoselėti“, – sakė P.Neo.

8. Jie turi liūdnų istorijų

Jei sutiksite narcizą, jis tikriausiai papasakos, koks sunkus buvo jo gyvenimas. Visi patiria sunkumų, tačiau pasak P.Neo, narcizai perlenkia lazdą.

Tikriausiai jie jums pasakos apie smurto kupiną vaikystę, smurtaujančius buvusiuosius, ir kaip blogai su jais elgiasi jų draugai. Tačiau jei klausysite atidžiai, išgirsite, kad už savo elgesį jie inkę kaltinti kitus žmones – o galbūt visi tie pasakojimai yra išgalvoti.

„Tikime, kad šis asmuo turi liūdną istoriją, kad tai ne jų kaltė, – sakė P.Neo. – Galiausiai, nesvarbu, kaip jie tapo tokie. Taip, liūdna, kad kažkieno istorija būtent tokia, ir būtent todėl jie tokie, kokie yra, tačiau didysis klausiams išlieka – „Ar tas žmogus geras jums?“

Jei ne, laikas jį paleisti.

9. Jie medžioja labai empatiškus žmones

Narcizai žino, kad jų liūdnos istorijos suveiks, kadangi jie linkę pritraukti labai empatiškus žmones.

Labai empatiškas žmogus labai gerai jaučia kito žmogaus emocijas ir nuolat bando padėti tiems, kas jų nuomone, kenčia. Deja, narcizai klesti nuo tokio rūpesčio ir naudoja jį žlugdydami savo partnerį.

Jie žino, kad turi partnerį, kuris besąlygiškai juos mylės, duos tiek dėmesio, kiek jiems reikės, ir neskubės niekur pabėgti, kaip kiti.

„Empatai labai išgyvens, jei narcizas pasakys „Aš labai noriu pasikeisti, žinau, kad nesu tobulas“, – ankstesniame straipsnyje sakė terapeutė Shannon Thomas. – Yra tokių akimirkų, kai jis tarsi pripažįsta savo kaltę, tačiau jis niekada iš tiesų neina iki galo ir netiki tuo.“

TAIP PAT SKAITYKITE: 7 ženklai, kad jumis manipuliuojama

10. Jie priverčia jus manyti, kad kraustotės iš proto

Manipuliuojantys žmonės, kurie dažniausiai yra „tamsiosios trejybės“ asmenybės, priverčia partnerius patikėti alternatyvia realybe. Taip nutinka, kai kažkas „sujaukia jūsų realybės suvokimą, kad galėtų jumis manipuliuoti, dėl to nebepasitikite savimi ir pasitikite jais“, – sakė P.Neo.

Pavyzdžiui, narcizai nuolat meluoja savo aukoms. Viskas prasideda nuo subtilaus melo šen bei ten, todėl auka net nesuvokia, kada joms plauna smegenis.

Tai tarsi „varlės keptuvėje“ analogas: kai ugnis didinama labai lėtai, varlė net nepajaučia, kad kepa būdama gyva.

Po kelių mėnesių ar metų auką jau visiškai kontroliuoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Pensijų chaoso padarinys – Kaune pinigai įteikti ne pensininkei, o pašaliniam asmeniui

24sek

Brandonas Daviesas – apie balsą „Žalgirio“ rūbinėje ir Kauno greičio matuoklius

15min iš Dakaro Gazas

Dakaras baigėsi: po apdovanojimų ceremonijos lietuviai su medaliais grįžta į namus

Aktualu

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas

Gazas

Juodoji Dakaro ralio pusė: per 41-erius metus – septynios dešimtys aukų

Aktualu

Regina Statkuvienė: Politikai prieš visuomenę. Arba iš Agoros – į Olimpą

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ – juoko pliūpsnis: tokių išsigandusių Anželos ir Žygio Gečų dar nematėte

24sek

Slogus Domanto Sabonio vakaras: efektingas stogas ir skaudus pralaimėjimas

Vardai

Simo Jasaičio „meiluže“ vadinta Arūnė po skandalo džiaugiasi sėkme versle: „Klientų tik padaugėjo“

Aktualu

Ateinanti vasara – paskutinė, kai pajūrio paplūdimių lauko kavinėse bus alkoholio

Pasaulis kišenėje

Miestai, kur 5 žvaigždučių viešbučiai – pigiausi

Aktualu

Žemaitės gatvėje atnaujinamas viešojo transporto eismas, automobilių – vis dar draudžiamas

Aktualu

Nuslinko Ukmergės piliakalnio šlaitas

Gazas

Užsispyrėlis Balys Bardauskas važiuoti toliau bandė net ir lūžusiomis rankomis

Aktualu

15min studijoje – Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė

Aktualu

Orai.lt: grįžta šaltesni orai

Gyvenimas

N.Campbell „Louis Vuitton“ kolekcijos pristatyme pasirodė kardinaliai pakeitusi šukuoseną

Gyvenimas

Ieškomas priešnuodis savižudybėms: nusižudžiusiųjų artimieji kviečiami dalyvauti tyrime

Aktualu

Prošvaistė „Brexit“ aklavietėje: Britaniją išgelbės muitų sąjungos su ES sukūrimas?

Aktualu

Už pasikartojančius nusižengimus iš VST atleistas Vilniaus dalinio vadas S.Survila

Aktualu

V.Putinas užsimojo „modernizuoti“ visuomenę, bet rusai iš ateities nesitiki nieko gero

24sek

Torontas triumfuoja: „saules“ užgesino paskutinės sekundės metimu

Aktualu

G.Surplys: signalai rodo, kad su lenkais dėl kiaulienos prekybos susitarti pavyks

Deuce

„Australian Open“: Rogeris Federeris nušlavė jaunąjį amerikietį

Gyvenimas

Kaunietė pasidalijo nemalonia patirtimi Kauno ligoninėje: „Mama kenčia baisią smarvę“

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Nuo kūdikystės nematanti Irma Jokštytė: „Laikas, kai bandžiau kitiems ką nors įrodyti, baigėsi“

Gazas

„Ford“ sukūrė „orų fabriką“: automobilius bando dirbtinai sukūrę pūgas, kaitrą, uraganus

24sek

Rytų konferencijos finale – peštynės ir „Celtics“ pergalė

Aktualu

Irano aukščiausiasis lyderis kaltina Ameriką nesilaikant duoto žodžio

Aktualu

Saulius Skvernelis dėl reformų tikisi ir Seimo atsakomybės

Aktualu

JAV koalicijos aviacija smogė režimo pozicijoms Sirijos rytuose

24sek

Jono Valančiūno linksmybės – įsijautė į policininko vaidmenį

Pasaulis kišenėje

Ko reikia norint pasigaminti tobulą turkišką baklavą

Aktualu

Sergejaus Skripalio dukra Julija džiaugiasi likusi gyva ir tikisi grįžti į Rusiją

N-18 Vardai

Simona Milinytė gerbėjams pažėrė daugiau pikantiškos fotosesijos kadrų

Verslas

Kurti darbo vietas regionuose padeda Darbo birža

Vardai

Į grožio renginį atvykusi Vasha: „Gimus dukrai supratau, kad nebėra tikslo dažytis kasdien“

24sek

Susidomėjusių yra – LiAngelo Ballas pasirodys trims NBA klubams

Laisvalaikis

Amerikiečių pora kreipėsi į teismą, kad jų 30-metis sūnus išsikraustytų iš jų namų

Sportas

A lyga: „Trakų“ įvartis į savus vartus ir „Atlanto“ pergalė

Aktualu

Interneto svetainių pritaikymas neįgaliesiems dažnai – tik apie tai skelbiantis ženkliukas

Aktualu

Šiaulių meras A.Visockas vėl „užlėkė“ ant etikos minos – sulygino tremties aukas su emigrantais

Gazas

Vairuotojai pyksta dėl „laikinai“ greitį ribojančių kelio ženklų labirintų: kas nelaimės atveju sumokės už laidotuves?

Aktualu

Rusijos diplomatijos vadovas S.Lavrovas rengiasi vykti vizito į Šiaurės Korėją

Sportas

Carlo Ancelotti tapo „Napoli“ treneriu

N-18 Aktualu

Gaišenų detektyvas: Skaisčiūnuose dvi kritusios karvės gulėjo prie gyvulių supirkimo punkto

Aktualu

BBC: P.Porošenka už susitikimą su D.Trumpu jo advokatui sumokėjo 400 tūkst. dolerių

24sek

Amerikiečius šokiravo kainos į Ballų lygos rungtynes

Sportas

Pergalių seriją pratęsęs Vilniaus „Žalgiris“ palaužė Kauno „Žalgirį“

24sek

Ilgiausiai žaidęs Jonas Mačiulis nesėkme pradėjo VTB lygos ketvirtfinalį

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

03:37
03:27
00:29
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką