2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

E.Kučinskaitė apie pagalbą atsidūrusiems ant skyrybų slenksčio: „Nebūk vienas su savo skausmu“

Statistikos departamento duomenimis, per pastaruosius trejus metus vidutiniškai suyra daugiau nei kas trečia santuoka. Žlugę lūkesčiai, pyktis ir nusivylimas, savęs ir kito kaltinimas, pasitikėjimo ir savivertės praradimas neretą atveda į dvasinę ir emocinę krizę. Žmogus užsidaro mažame ir skausmo pilname savo pasaulėlyje, vildamasis, kad žaizdas užgydys laikas. O kol jos gyja, gyvenimo laikrodis tiksi...
Santykiai atšalo? Nekaltinkite tik partnerio.
Santykiai atšalo? Nekaltinkite tik partnerio. / Fotolia nuotr.

Vis dar gyvi mitai

„Skyrybos vis dar apipintos mitais. Vienas jų – kad skyrybas galima išgyventi nepatiriant traumos. Šiam mitui gyvuoti gerokai padeda viešoji erdvė – joje nestokojama žaismingų pastraipų apie tai, kad pirmos, antros, trečios skyrybos nutekėjo, štai, kaip vandenys, ir tiek, – mintimis apie skyrybų pasekmes dalijasi Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ vadovė Elvyra Kučinskaitė. Centras teikia psichologinę ir dvasinę pagalbą žmonėms, išgyvenantiems skyrybų krizę.

– Kitas mitas verčia žmones užsidaryti savyje, nes įprasta manyti, kad guostis gėda, gėda iš namų nešti negerumus. Dar kiti yra saistomi nuostatos, kad pagalbos ieškojimas yra silpnumo ženklas. Ypač tai būdinga vyrams.

Visi šie ir kiti mitai veda į savizoliaciją, kuri dar labiau apsunkina krizinį laikotarpį. Savyje užspausti išgyvenimai net po daugelio metų gali sukelti žmogui psichologinių ir sveikatos problemų.“

Asmeninio archyvo nuotr./„Bendrakeleiviai“ vadovė Elvyra Kučinskaitė
Asmeninio archyvo nuotr./„Bendrakeleiviai“ vadovė Elvyra Kučinskaitė

Pastaruoju metu Lietuvoje, ypač Vilniuje, gausu įvairių saviugdos paslaugų. Tai, kaip teigia pašnekovė, yra puiki galimybė ieškant išeities iš krizės ir pradedant naują gyvenimo etapą. Tačiau, ko gero, yra labai svarbu, kad ta pagalba būtų kryptinga ir sisteminė. Dažnam greta psichologinės reikalinga ir dvasinė pagalba.

„Dvasinės pagalbos esmė – pasilenkti prie kito žmogaus ir būti su juo toje vietoje ir tame taške, kur jis tuo metu yra, nevertinant ir neteisiant, neskubinant ir nemokant. Dvasinėje palydoje labai svarbi atjauta, ryšys iš širdies į širdį“, – teigia E.Kučinskaitė.

Pagalbos ieškoti verta

Tad verta ar neverta ieškoti pagalbos? „Be abejo, tai labai individualus dalykas. Dalis žmonių sugeba susitvarkyti patys, bet daugeliui jos reikia.

Aš pati išgyvenau skyrybas ir, jei ne profesionali pagalba, nežinau, kaip būčiau išgyvenusi krizę, – patirtus išgyvenimus prisimena Elvyra, beveik prieš porą dešimtmečių su kunigu Antanu Saulaičiu ir psichologe Rasa Bieliauskaite įsteigusi pagalbos centrą skyrybas išgyvenantiems žmonėms. – Pastebiu, kad žmonės vis dažniau išdrįsta kalbėti apie savo bėdas. Ko gero, kuo daugiau esame išprusę saviugdoje, tuo greičiau ieškome pagalbos, nes jos svarba ir poveikis tiesiog jau yra žinomi. Patirtis sako, kad profesionali pagalba padeda lengviau įveikti krizę, ir tai yra veiksmingiau už bet kokius įtikinėjimus.“

Centro „Bendrakeleiviai“ vadovė pasidžiaugia, kad vis daugiau žmonių pasibeldžia į jų duris. „Anksčiau per metus suburdavome vieną išėjimo iš skyrybų krizės grupę, dabar jau – tris grupes. Ir visų norinčių negalime sutalpinti.

Vienoje grupėje dirba iki trijų specialistų: psichologas, dvasininkas ir moderatorius – asmuo, pats išgyvenęs skyrybas ir pasirengęs dirbti šį darbą. Grupė uždara ir naujais nariais nepildoma. Atsiliepdami augančiam poreikiui, organizuojame ir atvirą palaikymo grupę. Jos susitikimai vyksta kiekvieno ketvirtadienio vakarą. Laukiami visi, kas išgyvena ar išgyveno skyrybas, kurie galbūt laukia eilėje, kol galės dalyvauti uždaros krizinės grupės veikloje arba kuriems tądien, tą savaitę ar mėnesį tiesiog sunku susidoroti su skausmingomis emocijomis.

Grupę palydi jau minėtas moderatorius, sudarantis prielaidas žmonėms išsikalbėti ir drauge paieškoti, o gal ir rasti vieną kitą atsakymą ar rūpimą sprendimą, patirti, kad su panašiomis problemomis susiduria toli gražu ne jie vieni, – galimybes apžvelgia pašnekovė. – Žinoma, mums yra lengviau organizuoti darbą, kai žmonės iš anksto užsiregistruoja, bet nepykstame, jei užsuka ir spontaniškai atsiliepusieji į staiga iškilusį pagalbos poreikį.“

„Fotolia“ nuotr./Išsiskyrimas
„Fotolia“ nuotr./Išsiskyrimas

Išmoksta priimti kitą ir būti savimi

Pokalbis grupėje yra naudingas dėl kelių dalykų. Jo metu dalyviai atpažįsta, kad labai panašius išgyvenimus patiria ir kiti, o kai kam labai naudinga išgirsti ir skirtingą patirtį. Juk į grupę vieni ateina skyrybų įkarštyje, kiti – jau išsiskyrę, treti – dalyvavę uždaros krizinės grupės veikloje, bet vis dar norintys kalbėti.

Skirtinga patirtis, moderatoriaus užduodami klausimai padeda žmogui įsivardinti jį spaudžiančias, neretai neįsisąmonintas emocijas, „susidėlioti“ mintis, padeda jas priimti ir keisti.

Grupėse žmonės tiesiog išmoksta klausytis savęs ir kito, duoti erdvės sau ir kitam, nekritikuoti, nevertinti kitų, nepatarinėti.

„Savo skausme skęstančiam žmogui dažnai atrodo, kad jo niekas nepajėgs suprasti, deramai išklausyti. Atėjus į palaikymo grupę yra galimybė įsitikinti, kad ir kiti jaučiasi panašiai, taigi – yra pajėgūs suprasti, priimti ir palaikyti. Skausmas atveriamas lyg žaizda, ir tai nėra lengva, bet būtent tada ir prasideda gijimo procesas“, – mintimis dalijasi E.Kučinskaitė.

Dalyvavimas atviroje palaikymo grupėje dalyvio neįpareigoja lankyti kiekvieną užsiėmimą. Jis gali bet kada įsijungti ir bet kada iš grupės pasitraukti.

„Yra žmonių, kuriems pakanka vieno karto, o kiti, sykį atėję į susitikimą, lankosi toliau, nes neabejotinai gauna ir šalutinių naudų,– darbo grupėje privalumus vardija pašnekovė. – Grupėse žmonės tiesiog išmoksta klausytis savęs ir kito, duoti erdvės sau ir kitam, nekritikuoti, nevertinti kitų, nepatarinėti, o tiesiog – būti, klausyti, kalbėti tai, kas jiems ypač svarbu. Šiais laikais tai beveik prabanga.“

Sugebėjimas būti savimi ir priimti kitą žmogų tokį, koks jis yra, nebandant jo keisti, yra pagrindas, ant kurio kuriami santykiai. Ir to pagrindo kūrėjas yra kiekvienas žmogus. Per užsiėmimus atveriami suvokimai ir padeda tapti norimų santykių kūrėjais, padeda kurti naują savo gyvenimo etapą ir naujus santykius.


Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“ komanda, teikianti specializuotą kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems bei kitiems šios patirties paliestiems asmenims. Taip pat užsiima šeimos krizių prevencija bei postvencija, asmens saviugda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką