Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 10d. 22:30

Ką daryti, kad tėvystė nesugriautų santuokos?

Šeima
Vida Press nuotr. / Šeima

Bene dažniausia su tėvyste susijusių problemų – perdegimas dėl tėvystės rūpesčių, svetainėje psychologytoday.com rašo amerikiečių psichoterapeutas Seanas Groveris. Pasak jo, stebina tai, kad daugelis tėvų to nė neįtaria. Paklauskite bet kurio, kada paskutinį kartą jis buvo atitrūkęs nuo tėvystės reikalų tam, kad bent kiek pailsėtų, o jis tik išpūs akis: „Kaip tai atitrūkęs? Ką reiškia pailsėti?“

Pasidomėjus statistika, šiaušiasi plaukai

Kaip rašyta „The Wall Street Journal“ straipsnyje „Laba diena vaikeliui – viso gero santuokai“ („Here Comes the Baby, There Goes the Marriage“), apytiksliai du trečdaliai porų tvirtina, kad per trejus metus nuo vaikelio gimimo jų santuokos kokybė nusirito žemyn. Dažniausiai, kaip rodo duomenys, tai lemia motinų nepasitenkinimas esama padėtimi – jos dažniau inicijuoja santuokos nutraukimą nei vyrai.

Per penkerius metus nuo pirmo vaiko gimimo išyra daugiau kaip 40 proc. santuokų. Kai kurie tyrimai rodo, kad nemažai porų pasuka skirtingais keliais po pirmo vaiko gimimo nepraėjus nė pusantrų metų.

Akivaizdu: didelė dalis žmonių susilaukia vaikų tam visiškai nepasiruošę. Tėvystė – labai dažna išsiskyrimo, santuokos nutraukimo ir santykių žlugimo priežastis.

Kaip atpažinti perdegimą?

Jei esate jau perdegęs tėtis arba mama, tuomet jūs nualintas visais atžvilgiais: leidotės išsunkiamas iki paskutinio lašo be jokio pasigailėjimo. Išsekęs emociškai, protiškai ir visaip kitaip, jūs iš paskutiniųjų stengiatės išlikti pareigingas, deja, užklumpate save knapsintį vidury sakinio arba transo būsenoje tuščiu žvilgsniu žiūrintį į televizorių ir matantį neaišku ką.

Apie savo paties poreikius jūs, ko gero, net nebesusimąstote. Tad ar verta stebėtis, kad jums nuolat trūksta energijos, kankina nuotaikų kaita, o reakcijos į menkniekius – neadekvačios?

Jei nebesuprantate juokų, ima pyktis ir norisi tik kritikuoti ir nieko daugiau, galbūt kaltas ne vaikas, ne partneris ir ne dar kas nors, o jūs pats?

Kodėl nebeskiriate dėmesio sau?

Pradėti reikėtų nuo to, rašo S.Groveris, kad tėvystė iš principo negailestinga: ji negailestinga nei kūnui, nei psichikai. Miegate mažiau, valgote daugiau. Sveikos gyvensenos įpročiai išgaravo savaime. Nebeinate sportuoti, nebeišeinate pasižmonėti (su tais, kurie neturi vaikų, apskritai nebeturite apie ką pasikalbėti). Palaipsniui jūsų gyvenimas krypsta šalin nuo įprasto kurso, santykiai darosi sunkiai palekiami.

123RF.com nuotr./Kūdikio besilaukianti pora
123RF.com nuotr./Kūdikio besilaukianti pora

Negana to, vaikai, nesvarbu, kokio amžiaus, – itin aukštų gebėjimų krizių išprovokavimo meistrai. Jie serga, griūna, susižeidžia, pameta daiktus ir nuolat verčia jus keisti prioritetus. Kuo daugiau laiko praleidžiate lakstydami jiems iš paskos, tuo mažiau jo lieka jūsų asmeninėms reikmėms. Rūpinimosi savimi aspektas jūsų gyvenime nebeegzistuoja. Netrukus suprasite, kad gyvenate nuolatinėje parengties būsenoje: esate bet kuriuo metu pasiruošęs reaguoti į kiekvieną vaiko užgaidą. Deja, pamiršote ne tik savo, bet ir savo sutuoktinio poreikius. Ar vis dar stebitės, kad santykiai eina blogyn?

Jei norite, tai ir galite sau padėti

Rūpinimasis savimi – gyvybiškai svarbus geros tėvystės ir sėkmingos partnerystės aspektas. Norint vėl gyventi taip, kaip gyvenote anksčiau, jums nebūtina išleisti krūvos pinigų terapijai – tiesiog nepatingėkite pajudinti piršto pats. Štai nuo kokių žingsnių pataria pradėti S.Groveris:

Vieną vakarą per savaitę skirkite tik savo partneriui

Buvimas tėvu arba mama – tai ne tapatybė, o tik tapatybės dalis. Kuo anksčiau pradėkite rūpintis auklėmis – tai gali būti jūsų artimieji, kaimynai, draugai. Labai svarbu, kad sąmoningai skirtumėte laiko sau ir savo partneriui. Žinoma, tai padaryti gali būti nežmoniškai sunku, ypač jei jau esate įpratęs savo reikmių nepaisyti. Skirkite dėmesio tokioms temoms ir tokiai veiklai, kuri su tėvyste neturi nieko bendra. Gerai subalansuota tėvystė – kur kas geriau už perdegusią tėvystę.

Nepamirškite būti fiziškai aktyvūs

Jei tris kartus per savaitę po pusvalandį skirsite širdies veiklos stiprinimui, nerimo ir depresijos riziką sumažinsite 70 procentų, teigia specialistas. Vaikščiokite, bėgiokite, plaukiokite, važinėkitės dviračiu, šokite – rinkitės pagal skonį. Geriau jausitės, turėsite daugiau energijos, mažiau užkandžiausite tam, kad nusiramintumėte. Jei jums sunku prisiversti reguliariai sportuoti, susiraskite bendramintį, užsirašykite į sporto klubą, pagaliau pasisamdykite asmeninį trenerį. Dauguma tėvų tvirtina, kad pradėjus sportuoti poveikis pasijunta praktiškai iškart.

Leiskite skleistis kūrybiškumui

Kūrybiškumas – tiesiog stebuklingas vaistas nuo įtampos. Kūryba neutralizuoja pyktį, pažadina mūzas ir suteikia gyvenimui naujos dinamikos. Atraskite sau naujų kūrybinių nišų arba prisiminkite tai, ką mėgote daryti anksčiau, bet ilgainiui, pagausėjus šeimai, pamiršote. Vaikai neapsakomai džiaugiasi matydami, kad jų tėvai geba būti kūrybiški. Tai ir geras pavyzdys jūsų vaikui, ir puiki saviterapija jums.

Tobulėkite

Tėvystė neužkerta kelio asmeniniam tobulėjimui ir naujo ieškojimui. Jei niekaip nesiseka išsivaduoti iš rutinos, negalite nustoti naršyti internete ir trūksta valios serialą pažiūrėti dalimis, o ne visą iškart, tuomet labai tikėtina, kad nebekeliate sau jokių tikslų. Vaikai su pagarba žiūri į tokius tėvus, kurie kelia sau tikslus, turi misiją, kažko siekia (neskaitant tėvystės uždavinių). Nueikite į kokį nors užsiėmimą, į muziejų, užsirašykite į kokius nors kursus, nueikite į koncertą, įstokite į kokį nors klubą, pradėkite mokytis kokios nors naujos kalbos. Pasidomėkite galimybėmis užsiimti tokia papildoma veikla, kuri praturtintų jūsų pasaulėžiūrą, sustiprintų emociškai ir leistų skleistis jūsų kūrybiškumui.

Nenustokite bendrauti

Tėvystė dažną iš mūsų priverčia izoliuotis. Kiekvieną laisvalaikio minutę skirdami vaikams, nepadarysite gero nei sau, nei jiems. Neleiskite savo ryšiams su draugais tiesiog imti ir nutrūkti. Surinkite telefono numerį, susitarkite dėl susitikimo ir susitikite. Ir, dėl Dievo meilės, nesikalbėkite apie vaikus. Nustebsite, kokia tai bus atgaiva.

Vaikams reikia tokių tėvų, kuriais jie galėtų didžiuotis. Šis pojūtis juos sustiprina ir užgrūdina, didina jų pasitikėjimą savimi, padeda jiems geriau suprasti, kas jie tokie ir ko verti. Nebeskirdami dėmesio sau arba leisdami sau perdegti, jūs atimate iš vaiko galimybę jumis didžiuotis, kurios jam taip reikia. Norėdami gyventi normalų gyvenimą ir išlaikyti tvirtus santykius su sutuoktiniu, nenustumkite savęs į antrą planą. Stenkitės ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo vaikų.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Kultūra

2019-ųjų biudžetas: finansų ministras siūlo veržtis diržus ne tik kultūrai, bet ir kitoms sritims

Aktualu

Tęsiama I.Strazdauskaitės nužudymo byla: itin skausmingą dieną išgyveno nužudytosios artimieji

Aktualu

„Vilniaus vandenys“ apie mergaitę „prarijusį“ šulinį: „Vadovas atsiprašė mamos, atliekame tyrimą“

Sportas

Lietuva – Juodkalnija: įvertinimai sutryptai rinktinei ir treneriui

Pasaulis kišenėje

Paskęs krokų jūroje: Juodkrantėje savaitgalį pasodinta 50 000 sodinukų

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadionas, Lietuvos rinktinė ir vokiško futbolo bėdos

Vardai

Po 2 metų į Lietuvą grįžusi Evelina Young apie 5-ąsias vestuvių metines, vaikus ir gruzdintus koldūnus

Aktualu

15min studijoje – sprendimą vėl kandidatuoti paskelbęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius

KT: kelias į Seimą negali būti grindžiamas rinkėjų papirkimu

Vardai

Richardas Jonaitis su žmona metams išvyksta į Okeaniją: „Kol nėra vaikučių, reikia išnaudoti galimybę“

Aktualu

LKF byloje – išteisinamasis nuosprendis M.Balčiūnui ir kitiems kaltinamiesiems

Pasaulis kišenėje

Ar kada norėjote būti pilies Prancūzijoje savininkas? Reikės 50 eurų

Aktualu

Valentinas Mazuronis 15min studijoje: EP rinkimuose nedalyvausiu

Deuce

R.Berankiui nusišypsojo sėkmė – iškritus prancūzui, žais „Kremlin Cup“ turnyre

Gazas

Istorija: „Bugatti Veyron“ pasiekė 400 km/val. greitį Vokietijos greitkelyje

Vardai

Oficialiai patvirtinta: princas Harry ir Meghan Markle laukia šeimos pagausėjimo

Gyvenimas

Tik šiandien: pasitikrink sveikatos žinias ir laimėk vertingus prizus

Gazas

Žiemos švelnėja, o dviratininkų miestų gatvėse reta, kodėl?

Kultūra

Knygos ištrauka: T.Hoobvaras, T.Dotz ir S.Sanders „Neurolingvistinio programavimo vadovas“

Aktualu

Kelno centrinėje geležinkelio stotyje vyras paėmė įkaitę

Naujienos

Interviu 24sek

Arvydo Sabonio šūkis „dėl moterų!“: planas gelbėti Lietuvos moterų krepšinį

Laisvalaikis

Alytaus rajone rastas gigantiškas baravykas – svėrė beveik 1,4 kg

Gyvenimas

Ginekologas T.Lūža apie skausmingas mėnesines: kaip sumažinti nemalonius pojūčius?

Aktualu

Rusija informuos JT Saugumo Tarybą apie padėtį Sirijos Idlibe

Kultūra

Ida Chagall – visko pasiekusi ne dėl garsios pavardės, o nepaisant jos

24sek

„Sports Illustrated“ NBA šimtukas – J.Valančiūno šuolis ir pagyros D.Saboniui

Aktualu

Justas Džiugelis 15min studijoje: Seimo ūkininkams palenkti R.Karbauskis priemonių turi

24sek

Prienų veteranai neištempė – „Skycop“ patyrė pirmą pralaimėjimą

Gazas

Išlindo yla iš maišo: už degalus Europa permokėjo 150 milijardų eurų

Pasaulis kišenėje

Ar piligrimai lankys Lietuvą ir po popiežiaus vizito?

Sportas

Nereikia ir Cristiano Ronaldo – Portugalija nugalėjo Italiją

Gyvenimas

Tauragės ligoninėje nelaimė – mirė kūdikis

Aktualu

Koreguojama raudonoji knyga: kai kurios rūšys negelbėjamos ir dėl ekonominių priežasčių

Sportas

Futbolo stadionų Lietuvoje bėdos: dalis mačo su Serbija žiūrovų pasijuto diskriminuojami

Gyvenimas

Mados namai „Boss“ pristatė šviesią ir vasariškai lengvą kolekciją

Aktualu

Brazilijoje ginkluotiems asmenims užpuolus kalėjimą iš jo pabėgo per 100 kalinių

Verslas

Lietuvos eksporto variklis – rūkantys japonai

Aktualu

Jungtinės Valstijos pavadino Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą „pavojingu“

Aktualu

Mirė žymi Lietuvos botanikė Stasė Stašauskaitė

15min iš Podgoricos Sportas

Lietuvos mūšis – pašiūrę primenančiame stadione, kur šeimininkauja barbarai

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką