TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Laimės ekspertas: 5 esminiai dalykai, kurie padės būti laimingiems

Laiminga pora
Fotolia nuotr. / Laiminga pora
Šaltinis: 15min
0
A A

Kuo labiau užsispyrę vaikomės laimės, tuo mažiau galimybių ją pasiekti. Tokią išvadą, remdamasis savo tyrinėjimais, padarė amerikiečių laimės ekspertas Rajas Raghunathanas, knygos „If You're So Smart, Why Aren't You Happy?“ autorius.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Dauguma tyrimų rodo: raktas yra laimę – savo tikslų aiškus suvokimas. Nuo pat vaikystės mus moko užsibrėžti aukštą tikslą, kryptį ir rasti pasitenkinimą karjeroje, pasiekimuose ir pergalėse. O iš tikrųjų toks susirūpinimas pasiekimas, rezultatais kliudo tapti laimingais, mano R.Raghunathanas.

Pirmą kartą jis apie tai susimąstė susitikime su buvusiais bendraklasiais. Jis pastebėjo: juo akivaizdesni buvo kai kurių klasiokų pasiekimai – karjeros skrydis, aukštos pajamos, dideli namai, egzotiškos kelionės, – tuo labiau nepatenkinti ir sutrikę jie atrodė.

Šitie pastebėjimai įkvėpę Rają atlikti tyrimus, kad suprastų laimės psichologiją ir patikrintų savo hipotezę: troškimas vadovauti, būti svarbiu, įtakingu, geidžiamu bei reikalingu asmeniu tik kliudo psichologinei gerovei.

Po tyrinėjimų R.Raghunathanas išskyrė 5 svarbiausius laimės dėmenis.

1. Nesivaikykite laimės

Besivydami būsimą laimę mes dažnai pamirštame teisingai susidėlioti prioritetus dabartyje. Nors daugelis iš mūsų pripažins, kad laimė svarbiau už karjerą ir pinigus, realybėje mes dažnai ją aukojame vardan kitų dalykų.

Laikykitės protingos pusiausvyros. Nereikia kankintis klausimu, kiek mes esame laimingi, – darykite tai, kas padeda jums jaustis laimingais čia ir dabar.

Nuo ko pradėti? Pagalvokite, kas jums suteikia laimės pojūtį - artimųjų apkabinimai, atodūsis gamtoje, kietas miegas ir pan. Sudarykite tokių akimirkų sąrašą. Siekite, kad tokių momentų jūsų gyvenime būtų nuolatos.

2. Prisiimkite atsakomybę

Niekada nekaltinkite kitų dėl to, kad jaučiatės nelaimingi. Juk iš tiesų viskas priklauso tik nuo jūsų pačių. Mes visi sugebame kontroliuoti savo mintis ir jausmus, nepriklausomai nuo to, kokios susiklosto išorinės aplinkybės. Šitas kontrolės pojūtis pats savaime suteikia mums laisvės jausmo ir… laimės.

Nuo ko pradėti? Įgyti savikontrolės padeda sveikas gyvenimo būdas. Pradėkite rūpintis savimi: šiek tiek padidinkite fizinį krūvį, suvalgykite vienu vaisiumi per dieną daugiau. Išsirinkite tas fizinių pratimų rūšis, kurios jums labiausiai tinka ir padeda geriau jaustis, ir įtraukite jas į dienotvarkę.

TAIP PAT SKAITYKITE: Mokslininkai: 3 paprasti dalykai gali padėti jaustis laimingesniems

3. Venkite palyginimų

Jei jums laimė susijusi su savo viršenybės demonstravimu bei visagalybės pojūčiu, jūs pasmerkti patirti nusivylimą. Net jei dabar jūs lenkiate konkurentus, anksčiau ar vėliau kažkas aplenks jus. Blogiausiu atveju, jūs nebegalėsite būti toks konkurencingas, pavyzdžiui, dėl amžiaus (žinoma, priklausomai nuo to, kokioje srityje dirbate).

Lyginimasis su kitais gali būti gera motyvacijos priemonė, tačiau ta kartelė visada judės, ir jums niekada nepavyks būti amžinu nugalėtoju.

Nuo ko pradėti? Jei lyginsite save su kitais, tai nenoromis imsite galvoti apie savo trūkumus. Geriau būkite sau malonesni, dosnesni – kuo mažiau galvosite apie kitus ir lyginsitės su jais, tuo laimingesni būsite.

4. Plaukite pasroviui

Dauguma iš mūsų bent kartą gyvenime patyrė srovės nešimą – tai įkvepianti patirtis, kuomet mes kažkuo taip susidomėję, taip įsitraukę, jog prarandame laiko pojūtį. Tada mes negalvojame apie socialinį statusą, nevertiname, kaip – gerai ar blogai – susitvarkome su tuo dalyku, į kurį esame pasinėrę.

Nuo ko pradėti? Kam esate gabūs? Kas iš tiesų jus įkvepia, įtraukia? Būtent tai jums ir dovanoja laimės jausmą. Bėgimas, kulinarija, tinklaraščio rašymas, tapyba? Sudarykite sąrašą tokių užsiėmimų ir reguliariai skirkite jiems laiko.

TAIP PAT SKAITYKITE: 20 įrodymų, kad jūsų gyvenimas laimingas

5. Pasitikėkite nepažįstamaisiais

Laimės indeksas didesnis tose šalyse ar bendruomenėse, kuriose piliečiai pasitiki vieni kitais. Kai jūs abejojate, ar pardavėjas teisingai atidavė grąžą, arba baiminatės, kad pakeleivis traukinyje kažką iš jūsų pavogs, jūs netenkate ramybės ir nesijaučiate laimingi.

Visiškai natūralu pasitikėti šeima ir draugais. Pasitikėti nepažįstamuoju – visai kitas reikalas. Tai rodiklis, kiek mes pasikliauname pačiu gyvenimu.

Nuo ko pradėti? Mokykitės būti atviresni. Pamėginkite užkalbinti kasdien po nepažįstamą žmogų – gatvėje, parduotuvėje, autobuse… Susitelkite į teigimus bendravimo momentus, o ne į nerimą ir baimę, kad iš nepažįstamų žmonių galime sulaukti tik nemalonumų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką