Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 1d. 21:00

Protinga, graži ir vieniša? Psichoterapeutės D.Žukauskienės komentaras

Moteris
123RF.com nuotr. / Moteris

Žinoma, ne kiekviena moteris ar vyras apskritai nori santykių ar šeimos, – jiems priimtina jų vienatvė, jie jaučiasi laimingi pasirinkę savo gyvenimo būdą.

Tačiau yra ir kita monetos pusė. Daugelis moterų skundžiasi, kad niekaip neatsiranda jų vertų antrųjų pusių. Jos protingos, daug pasiekusios ir siekiančios, puoselėjančios tiek savo vidų, tiek išorę. Tačiau kai kalba pasisuka apie šeimą ir santuoką, kai kurios moterys neatranda priežasties, kodėl joms nesiseka sukurti darnių ir ilgalaikių santykių.

Psichoterapeutė D. Žukauskienė tikina, jog pasakos apie princeses ir pelenes daro žalą moters pasaulėžiūrai.

Asmeninio archyvo nuotr./Daiva Žukauskienė, Geštalto instituto Geštalto psichoterapijos konsultantė praktikė.
Asmeninio archyvo nuotr./Daiva Žukauskienė, Geštalto instituto Geštalto psichoterapijos konsultantė praktikė.

– Kodėl žmonėms nesiseka surasti antrosios pusės?

– Dažnai tokia nesėkmė ištinka tas ir tuos, kurie konkrečiai ieško „antrosios“ pusės, panašios į save, su panašiomis mintimis, jausmais, gyvenimo būdu. Gyvenime mūsų partneriais gali būti daug įvairesni žmonės, nei mes iliuzijose juos susikuriame.

Aukštai pakelta kartelė savo išrinktajam palieka ne vieną moterį vienišą. Noras gauti, bet ne duoti, įsivyravęs materializmas santykiuose irgi dažna kliūtis gražiems santykiams. Įsivaizdavimas, kad santykiai privalo būti idealūs nuo pat pirmos minutės irgi kiša koją. Santykių kūrimas yra darbas, kurį reikia dirbti dviems, tai kūryba, savęs lavinimas, noras žiūrėti ir matyti kitą žmogų, jį suprasti ir priimti – yra gerų santykių pagrindas. Pasakos apie princeses, pelenes daro žalą moters pasaulėžiūrai.

Aukštai pakelta kartelė savo išrinktajam palieka ne vieną moterį vienišą. Noras gauti, bet ne duoti, įsivyravęs materializmas santykiuose irgi dažna kliūtis gražiems santykiams.

Daug vienišų miegančiųjų gražuolių taip ir nesulaukia savo princo, nes nesiteikia nulipti žemyn ant tikros žemės iš savo dramblio kaulo bokšto. Laukia vyrų, suklupusių prieš jas su pasiūlymais. Daugelis orių vyrų sau neleidžia žemintis ir vykdyti kvailų išbandymų, kuriuos tariamos „princesės“ jiems ruošia. Daug kam neskani tiesa, kad vyras ir moteris yra lygūs ir abu jie nori lygiaverčių santykių. Visi nori pagarbos, meilės, supratimo ir nei vienas nenori tarnauti kitam.

– Jeigu santykiai vis nutrūksta, kodėl taip nutinka?

– Santykius puoselėti yra sunki užduotis, taip pat kaip ir užmegzti kontaktą. Vieniems sekasi su darbų pradžia, bet jie užmeta darbus per vidurį, kiti tiesiog sunkiai ką nors pradeda. Tad santykiai dažnai trūkinėja pas tuos ar tas, kuriems dingsta energija viduryje proceso, kai motyvacija mažėja, naujumo ir staigmenų laikas praeina, kai tenka susidurti akis į akį su kasdienybe ir rutina.

Klaidingas įsitikinimas, kad kituose santykiuose bus kitaip, veda prie to paties scenarijaus išgyvenimo. Pasigardžiuojama įžanga, romantiniu etapu ir viską metama, kai prasideda rutina. Rutina veda į žinojimą, į laiką, kai viskas nuspėjama, kai klaidos, konfliktai, seksas tampa algoritmiškais ir nauja diena prasideda senu tvarkaraščiu. Šalia esantis žmogus tampa nebeįdomiu, erzinančiu ir nebėra energijos stengtis dėl jo.

– Ko reikia, kad santykiai pavyktų?

– Pagrindinis dalykas, ko reikia – tai noro, kantrybės ir laiko. Auginti santykius kaip ir auginti augalą nuo sėklelės. Daug rūpesčio, dėmesio, meilės, maisto poreikiams tenkinti ir džiaugsmingo buvimo čia ir dabar, lėto stebėjimo kaip auga ir vystosi santykių augalas. Santykis yra buvimas kartu, papildymas kito savimi, dalinimasis savimi. Santykiai yra abipusiška veikla, veiksmai su atoveiksmiais, tai potvyniai ir atoslūgiai, tai audros ir štiliai, tame reikia būti, tuo gyventi.

Klaidingas įsitikinimas, kad kituose santykiuose bus kitaip, veda prie to paties scenarijaus išgyvenimo. Pasigardžiuojama įžanga, romantiniu etapu ir viską metama, kai prasideda rutina.

– Dažnai moterys sako, kad net nepavyksta susipažinti, kad visi geri vyrai arba vedę arba nenori rimtų santykių. Ar tiesa, jog iš tikrųjų kuo toliau, tuo labiau žmonės nebenori kurti rimtų santykių, šeimos?

– Mažėja tradicinių šeimų ir tradicinių santykių, bet tikrai nemažėja porų, kurios bendrauja, leidžia laiką kartu, papildo vienas kitą, augina vaikus, bet nebūtinai glaudžiasi po vienu stogu. Kinta žmonių poreikiai, laisvė vertinama daug labiau už šeimos saitus, todėl pora kartais nebepanaši į porą. „Mes“ nyksta, bet atsiranda kitas santykis „Aš ir Tu“, kuriame taip pat daug meilės, dėmesio ir pagarbos.

Moterys šiuo aspektu daug konservatyvesnės, nei vyrai, jos labiau linkusios būti tradiciniuose santykiuose, šeimoje, „Mes“ būvyje, nei vyrai. Vyrai dažnai sarkastiškai replikuoja, kad jei moteris tokia pat savarankiška kaip vyras, tai jai taip pat turėtų patikti laisvė. Terminas „rimti santykiai“ jau neapsiriboja vien tik šeimyniniais saitais, rimtai bendrauja ir nesusituokusios poros, ir poros negyvenančios kartu. Rimti santykiai, kai du žmonės vertina vienas kitą ir yra nesvarbu, kokias taisykles jie kuriasi ir pagal kokias normas gyvena. Ši sąvoka greit nebetilps į jokius rėmus, bet tai nereiškia, kad moterims nebereikės vyrų, ar atvirkščiai.

– Ką patartumėte moteriai, kuri trokšta šeimos ir darnių santykių. Nuo ko pradėti?

– Žmogus turi ieškoti artimo žmogaus, o ne dairytis su kuo čia patogiau susiporuoti ir kokio ištaigingumo būstą susukti. Svarbu puoselėti save kaip asmenybę, kad turėtume ką pasiūlyti kitam žmogui. Jei esame pačios sau nepatrauklios ir neįdomios, kodėl turėtume dominti kitus. Jei norime kažkam užsikabinti ant kaklo ar net užsiropšti ant sprando, žvilgtelėkime į save atidžiau, ar tikrai pačios sau esame geidžiamos, trokštamos kaip partnerės, o ne kaip našta kitam.

Partnerystė yra ėjimas kartu tuo pačiu keliu, netgi žiūrint į skirtingas puses, bet ne paslaugų sektorius, kur mano norai tenkinami kito žmogaus sąskaita. Jei moteris visapusiška, jos norės ir geis toks pat vyras. Kokią muziką grojame, tokie ir klausytojai renkasi. Kuo moteriškesnė moteris, tuo vyriškesnis vyras šalia, tad norėdamos sutikti tikrą vyrą, privalome būti tikromis moterimis, moteriškomis iki pat kaulų smegenų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką