Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 28d. 19:24

Santykių ekspertai Mažuoliai pataria. Kaip išsakyti vyrui savo norus ir poreikius?

Pora.
Fotolia nuotr. / Pora.

Savo norų ir poreikių išsakymas gali būti vienas iš didesnių iššūkių moterims santykiuose su vyru. Peržvelkime pagrindines klaidas, kurias daro moterys, ir kaip šių klaidų išvengti.

Vienas iš dažnesnių moterų įsitikinimų skamba taip – „jei aš darysiu jam tai, ko noriu pati, jis taip pat pradės tai daryti man“. Deja, ne viena moteris ilgus metus lepina vyrą ir dažniausiai atgal nesulaukia nieko panašaus. Kodėl taip yra? Kuomet moteris ką nors daro vyrui, vyro galvoje sukasi panašios mintys – jei ji tai daro, vadinasi nori tai daryti arba aš kažkuo nusipelniau rūpesčio ir lepinimo. 

Vyras labiau linkęs imti, o moteris labiau linkusi duoti. Paradoksaliai, vyras būna laimingesniu duodamas, o moteris – imdama. Taip grįžta pusiausvyra į santykius. Tačiau jį grįžta tada, kada moteris pati išmoksta priimti vyro rūpestį ir jo paprašyti. Kitu atveju natūralus moters polinkis duoti sutampa su natūraliu vyro polinkiu imti, ir situacija poroje nesikeičia.

Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas Mažuoliai
Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas Mažuoliai

„Jis turi susiprasti pats“. Tai spąstai, į kuriuos įkrinta ne viena moteris. Vyras niekada nieko pats nesusiprato ir nesusipras – jis neskaito jūsų minčių ir nejaučia jūsų jausmų. Jam gali kada nors pavykti netyčia pataikyti į moters norus, ypač santykių pradžioje, kuomet bet kas, ką padaro sužavėjęs vyras, yra nuostabu. Tačiau su laiku vyro romantikos proveržiai silpsta, o moters norai bei pageidavimai auga. Netgi tokie „elementarūs“ dalykai, kaip vidurį koridoriaus numesti batai, už kurių nuolat kliuvinėjate, nebūtinai yra savaime suprantama juos ten numetusiam vyrui. Jis – kitas žmogus su kitomis mintimis galvoje ir greičiausiai niekada pats nėra užkliuvęs už savo batų. Jūsų susierzinimas tokioje vietoje suprantamas, tačiau kaltindama vyrą, kad jis „nesusiprato“, tik griaunate santykius, iki galo neįvertinusi tikrosios situacijos.

„Pasakiau, kad noriu romantikos, tačiau jis net piršto nepajudino“. Dar viena dažna klaida yra per daug abstraktūs prašymai. Romantika yra žodis, kurį kiekvienas gali interpretuoti savaip, tačiau iš esmės jis nieko nereiškia. Tai ne kažkas, ką galima nupirkti parduotuvėje ar sugauti pievose. Taip pat į tokių pasakymų sąrašą įeina norai rodyti daugiau dėmesio, būti artimesniu, labiau pasirūpinti, nustebinti ir t. t.

Vyras, sulaukęs prašymo labiau pasirūpinti moterimi, pasijunta kaip išgirdęs žodžius – nueik nežinia kur ir atnešk nežinia ką. Taigi ten jis ir nueina – ant fotelio žiūrėti televizoriaus.

Dažnai pačios moters paklausus, ko ji nori prašydama rūpesčio ar romantikos, jai prireikia laiko pagalvoti, kad įvardintų, ką tiksliai jos išsakyti norai reiškia. Abstrakti kalba yra saugi ir patogi – moteriai nereikia atsiverti vyrui, atvirai pasakoti, ko ji nori iš tikro, ir rizikuoti, kad to negaus, be to, jai nereikia sukti galvos dėl detalių. Tačiau vyras, sulaukęs prašymo labiau pasirūpinti moterimi, pasijunta kaip išgirdęs žodžius – nueik nežinia kur ir atnešk nežinia ką. Taigi ten jis ir nueina – ant fotelio žiūrėti televizoriaus. Kada kryptis neaiški, bet kokia kryptis yra tinkama.

Taip pat skaitykite: Asmeninio tobulėjimo trenerė R. Rimkevičienė: „Nebandykite įtikti kitiems. Susimąstykite, kaip įtikti sau“

„Pasakiau vieną kartą aiškiai ir konkrečiai. Tą kartą dar padarė, tačiau čia jo pastangos baigėsi“. Jums dar pasisekė, jei nors kartą vyras ką nors padarė po pirmo paprašymo. Moters paprastai daug kartų prašyti nereikia. Iš prigimties linkusi daryti paslaugas kitiems, ji puikiai atsimins, ko buvo prašyta, stengsis nenuvilti paprašiusio žmogaus ir t. t.

Tokie prašymai vyrui yra aiškūs, ir jis žino, ką gali dėl jūsų padaryti. Kur nereikia būti tiksliai, tai dėl laiko, kada vyras turėtų įvykdyti jūsų pageidavimą. 

Tuo tarpu vyras gyvena kitokiame nei moteris minčių pasaulyje, kuriame kiti žmonės ir paslaugos jiems nebūtinai užimą pirmąją vietą. Taigi vienas paprašymas yra praktiškai lygus jokio paprašymo apskritai.

O kai kurie prašymai visą gyvenimą pralėks vyrui pro ausis, jei tai jam yra neaktualu ir nesuprantama, kaip, pavyzdžiui, tiksli pastos tūtelės padėjimo vieta ir kryptis vonios kambaryje.

Klaida, kurią daro dalis moterų, yra prašymo „užlaikymas“. Savo norų ir poreikių išsakymą moteris atidėlioja laukdama, kol vyras susipras, bijodama, kad gali negauti, ko nori ir t. t. Ji atidėlioja tol, kol pradeda kauptis nepasitenkinimas ir vyru, ir santykiais. Toks nepasitenkinimas per kelerius metus gali sugriauti santykius – nusivylusi moteris daugiau nebenorės būti su savo vyru arba ji pradės kalbėti su juo grubiai, vietoje prašymų išsakyti priekaištus, dėl ko vyras pradės užsidaryti ir trauktis iš santykių pats.

Ką daryti, kad nepatektumėte į visus šiuos spąstus ir turėtumėte daugiau šansų būti išgirsta? Štai keli patarimai:

Kuo daugiau norų turėsite ir išsakysite vyrui, tuo daugiau pasirinkimų turės jis, ir tuo ramesnė būsite jūs, jei kuris nors liks neįgyvendintas.

  • Neatidėkite prašymų ir pageidavimų – išsakykite juos kiek galima greičiau. Nelaukite, kol vyras pats susipras, bus patogi situacija, sulauksite ypatingo momento, pati jausitės padariusi pakankamai, kad būtumėte verta to, ko norite ir t. t. Kalbėkitės, pasakokite vyrui savo norus, o jei jie pasikeis – pasakokite, kas pasikeitė ir ko norite dabar.
  • Turėkite daug norų. Dalies norų vyras gali nenorėti įgyvendinti, būti nepajėgus (jei jūsų noras, pvz. kad jis grotų jums gitara serenadas), pamiršti ar atidėlioti jau pusę metų. Jei tai nėra esminiai poreikiai, kurie nepatenkinus reiškia santykių žlugimą, pvz.: kad vyras mestų azartinius žaidimus, jei yra nuo jų priklausomas, nespauskite vyro pasirinkusi vieną ar du norus ir intensyviai laukdama, kol jie bus patenkinti. Kiekviena moteris turi galybę norų – reikia tik gerai paieškoti jų savyje. Kuo daugiau norų turėsite ir išsakysite vyrui, tuo daugiau pasirinkimų turės jis, ir tuo ramesnė būsite jūs, jei kuris nors liks neįgyvendintas. Dėmesio – dalis vyrų labai jautrūs moters norams ir kiekvieną jos užgaidą priima kaip tai, ką privalo padaryti. Nepatingėkite paaiškinti vyrui, kad jis neprivalo įvykdyti viską, ko prašote. Dalis vyrų nemėgta klausyti moters norų kaip tik dėl šios priežasties – jie įsitikinę, kad jei moteris pagiria jachtą, kurią matė kokiam nors kurorte, tai reiškia, kad vyro pareiga tokią jachtą jai nupirkti. Pasikalbėkite apie tai ir išmokite aiškiai tarpusavyje komunikuoti, kad abu žinotumėte, kas ko prašo, kas ko nori, kokie norai yra svarbesni, kurie mažai svarbūs, o kurie neturi reikšmės.
  • Prašymus formuluokite tiksliai. Jei norite romantikos, pirma išsiaiškinkite, ką jums reiškia romantika. Tada, patikslinusi pati sau, pradėkite formuluoti prašymus – noriu, kad mudu kurį vakarą nuvažiuotume išgerti kokteilį į vieną jaukią vietą, kuri man patinka; noriu, kad nuvežtum mane į pajūrį pažiūrėti saulėlydžio; noriu, kad grįždamas iš darbo, parvežtum man gėlių ir šokoladą. Tą patį darykite su visais prašymais. Išsakykite jį visų pirma pati sau, o tada pagalvokite – jei jums kitas žmogus išsakytų tokį prašymą, suprastumėte, ko tiksliai jis iš jūsų nori? Jei ne, tuomet tikslinkite prašymą tol, kol jame atsiras pakankamai konkrečių daiktavardžių ir veiksmažodžių – gėlės, masažuoti, apkabinti grįžus iš darbo, parkas, pasivaikščioti ir t. t. Tokie prašymai vyrui yra aiškūs, ir jis žino, ką gali dėl jūsų padaryti. Kur nereikia būti tiksliai, tai dėl laiko, kada vyras turėtų įvykdyti jūsų pageidavimą. Jei tai nėra kažkas konkretaus, kaip paimti jūsų mamą iš oro uosto, palikite jam pačiam nuspręsti, kada tai padaryti. Išsakykite pageidaujamą laiką, jei tokį turite, tačiau palikite vyrui laisvę pasirinkti pačiam.
  • Prašykite dažnai. Kaip dažnai? Kiekvieną dieną nėra per dažnai priminti vyrui apie savo prašymą. Nebijokite, vyro tai nepradės erzinti, jei žinoma, neprašysite jo priekaištaudama, lygindama su kitais vyrais, susierzinusiu balso tonu ir t. t. Priminimas gali skambėti taip – kalbatės apie ką nors su vyru ir pokalbio metu jūs įterpiate „beje, primenu apie savo prašymą nuvažiuoti vakare į tą kavinaitę, apie kurią minėjau. Man būtų labai smagu kada artimiausiu laiku tai padaryti su tavimi“. Toks priminimas nesuerzins, bus taktiškas, o į vyro rutinines mintis įterpsite ir vieną kitą savo pageidavimą.
  • Pamirškite vyro fantastinę savybę skaityti jūsų mintis. Daug susierzinimo moterims kyla dėl to, kad jos yra įsitikinusios, jog vyras piktybiškai nesusivokia, ko joms reikia ir ką jis daro ne taip. Svajonės apie mintis skaitantį vyrą tegul ir lieka svajonėmis. Jūs gyvenate su realiu žmogumi, kuris nemąsto taip, kaip jūs, tad kalbėkite, paaiškinkite, priminkite, papasakokite ir apsišarvuokite kantrybe. Žmonės greiti susierzinti, kada gyvenimas vyksta ne pagal juos, o santykiai su vyru yra puiki vieta atsipalaiduoti ir išmokti būti kantriai. Kitu atveju pradėsite kelti konfliktus ten, kur jiems nėra ir nebuvo jokio pagrindo.

Taip pat skaitykite: Save išgydžiusios kūno psichoterapeutės Rasos Mažionienės patarimai: kokios emocijos sukelia kokias ligas

Visa tai, kas aprašyta straipsnyje, tinka tik toms poroms, kuriose pakanka tarpusavio geranoriškumo, abu partneriai yra pakankamai pailsėję, neturi didelių psichologinių problemų, yra pakankamai brandūs ir pajėgūs produktyviai bendrauti tarpusavyje. Jei esate su vyru, kuris jūsų negerbia, nesiskaito su jumis, žemina, smurtauja fiziškai ar psichologiškai, jokie patarimai nepadės. Su tokiu vyru apskritai nereikia būti santykiuose ir jūsų pamoka yra kita – išmokti pasitraukti nuo santykiams netinkamų vyrų.

Jei esate grubi, pervargusi, pykstate ant visų vyrų apskritai, nešiojate širdyje didelį nepasitikėjimą, nusivylimą, esate depresijoje ar turite stiprų nevisavertiškumo kompleksą, šie patarimai taip pat neturės naudos. Tokiu atveju pirma reikia išsikuopti savo vidų, gerai pailsėti, užsigydyti emocines ir psichologines žaizdas, susigrąžinti ar užauginti pasitikėjimą savimi, atleisti tiems, kam jaučiate pyktį, ir atrasti naują, švaresnį santykį su savimi, gyvenimu bei esamu ar potencialiu vyru.

Taip pat skaitykite: Psichoterapeutas Andrius Kaluginas: apie ką nutyli vyrai, arba kodėl vyrą galima paveikti tik manipuliacijomis


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių, nesugebate atsikratyti pavydo ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@ji24.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys į įdomiausius laiškus.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

Verslas

„Small Planet Airlines“ turės pasiaiškinti dėl finansų, „Novaturas“ jau nerimauja

Aktualu

Vygaudas Ušackas pristatė savo planą Lietuvai: po dvidešimt metų gyvensime kaip Vokietijoje

Aktualu

Trečiadienį pajūrį pradėsianti talžyti audra užtruks iki savaitgalio

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

24sek

Į „Žalgirio“ areną sugrįžusį L.Westermanną P.Jankūnas pasitiko originaliais pokštais

Aktualu

Vilkaviškyje nufilmuotas smurto protrūkis: į svetimą kiemą atėjęs vyras lazda mušė šunį

24sek

Pažintis su socialiniams tinklams neabejingu žalgiriečių T.Walkupu

Aktualu

Girdamasis pasiekimais D.Trumpas prajuokino JT Generalinės Asamblėjos dalyvius

Gazas

Kodėl žmonės jau dievina ką tik pasirodžiusį „Suzuki Jimny“ ir kodėl jis yra labai laukiamas Islandijoje?

Pasaulis kišenėje

Ekspertės receptas: ką Vilniui daryti, kad atvykstantieji nebeklaustų, ar čia reikia skiepų

Gyvenimas

Milano mados savaitė: kaip puošėsi jos svečiai?

Aktualu

Indrė Žebrauskaitė: Mūšis dėl Zanavykų: ar rinkėjams dar svarbi Konstitucija?

Vardai

Pirmos gėjų vestuvės karališkojoje šeimoje: Elizabeth II pusbrolis vedė savo išrinktąjį

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: A lygos pajūrio derbis „Atlantas“ – „Palanga“

Vardai

Praėjus 10 metų po pirmų vestuvių, Stano antrąkart vedė savo trijų vaikų mamą Indrę Stavickienę

Verslas

„Ryanair“ oficialiai perspėjo – penktadienį dalis skrydžių bus atšaukta

Vardai

Tadas Vidmantas pristato karštą filmo „Lietuviški svingeriai“ anonsą: pamatykite pirmieji

Aktualu

Panevėžyje po susidūrimo su visureigiu į ligoninę nugabentas jaunas motociklininkas

Naujienos

Prie Jono Žemaičio-Vytauto buvo...

Gyvenimas

Mes lygūs. Su spalvų lagaminu keliaujanti Sigita: „Piešdama vizijas, jaučiuosi įrankiu“

Verslas

„Small Planet Airlines“ turės pasiaiškinti dėl finansų, „Novaturas“ jau nerimauja

Aktualu

Vygaudas Ušackas pristatė savo planą Lietuvai: po dvidešimt metų gyvensime kaip Vokietijoje

Aktualu

Pranešimas apie 40 000 eurų vertės „Lexus“ vagystę buvo perdėtas: mašina jau grąžinta

Aktualu

Trečiadienį pajūrį pradėsianti talžyti audra užtruks iki savaitgalio

Vardai

Teismas M.Tylai negailestingas: „Jis – suaugęs asmuo, už neteisėtus veiksmus privalo atsakyti“

Vardai

Aristokratiškų jūros gėrybių mėgėjai šventiškai atidarė austrių sezoną

24sek

Į „Žalgirio“ areną sugrįžusį L.Westermanną P.Jankūnas pasitiko originaliais pokštais

Aktualu

Vilkaviškyje nufilmuotas smurto protrūkis: į svetimą kiemą atėjęs vyras lazda mušė šunį

24sek

Pažintis su socialiniams tinklams neabejingu žalgiriečių T.Walkupu

Aktualu

Girdamasis pasiekimais D.Trumpas prajuokino JT Generalinės Asamblėjos dalyvius

Gazas

Kodėl žmonės jau dievina ką tik pasirodžiusį „Suzuki Jimny“ ir kodėl jis yra labai laukiamas Islandijoje?

Pasaulis kišenėje

Ekspertės receptas: ką Vilniui daryti, kad atvykstantieji nebeklaustų, ar čia reikia skiepų

Aktualu

Indrė Žebrauskaitė: Mūšis dėl Zanavykų: ar rinkėjams dar svarbi Konstitucija?

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: A lygos pajūrio derbis „Atlantas“ – „Palanga“

Vardai

Praėjus 10 metų po pirmų vestuvių, Stano antrąkart vedė savo trijų vaikų mamą Indrę Stavickienę

Aktualu

Politologai: debatuose išsiskyrė A.Maldeikienė ir N.Puteikis, o V.Ušackui trūko vizijos

Aktualu

Konservatorių etikos sargai įspėjo Ž.Pavilionį dėl pasisakymų apie V.Ušacką

Gyvenimas

Milano mados savaitė: kaip puošėsi jos svečiai?

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

01:11
00:42
01:02

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką