Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Santykių ekspertai pataria: kaip gyventi, kai vyras šeimoje – alkoholikas

Pora.
Fotolia nuotr. / Pora.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva – viena pirmaujančių valstybių pagal alkoholio vartojimą. Alkoholio kasdieniame mūsų gyvenime yra visur. Įsivaizduokite, kad aplinkui visur būtų heroinas ir visi jį laisvai leidžiasi – per šventes, susitikimus, laisvalaikiu, ir tai yra laikoma norma. Greičiausiai šiurpas nukrėstų vien nuo tokios idėjos. Tačiau kaip tik tai dabar yra su alkoholiu, kuris toks pat narkotikas. Jis veikia kiek lėčiau, tačiau lygiai taip pat griauna žmogų.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Užtenka pažiūrėti į gatvėje miegantį ar vos krypuojantį alkoholiką, kuris kadaise buvo sveikas, tvirtas jaunuolis, o dabar vartoja visiems lengvai prieinamą alkoholį. Mes esame per daug tolerantiški alkoholiui ir jo vartojimui, ir kol ši tolerancija išliks, tol alkoholis su visomis jo pasekmėmis bus tiek mūsų gyvenimuose, tiek šeimose.

Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas Mažuoliai
Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas Mažuoliai

Pradėjęs vis dažniau gerti alkoholį vyras nemato, kad tai problema. Vyras, net ir stipriai degradavęs dėl alkoholio vartojimo, retai pripažįsta, kad yra alkoholikas.

Ne vienas yra girdėjęs nuo alkoholio priklausantį vyrą sakant, kad mesti gerti yra paprasta, ir alkoholis nėra problema jo gyvenime. Na, taip, jis kartas išgeria, kad atsipalaiduotų, dėl smagumo, tačiau tikrai nėra alkoholikas.

Taip pat skaitykite: Atpildas už vakarykštes linksmybes: kaip žudo alkoholis

Į žmogaus gyvenimą Lietuvoje alkoholis ateina labai anksti. Ne tik jaunų žmonių, bet ir garbaus amžiaus vyrų bei moterų nuomone, jei nevartosi alkoholio, vadinasi, būsi atitrūkęs nuo normos. Jei kas nors bandėte negerti per giminės ar draugų susitikimus, greičiausiai išgirdote ne vieną komentarą ir įkalbinėjimą išgerti „nors truputį“.

Aš, Silvija, esu tą patyrusi savu kailiu, kada, būdama vos aštuoniolikos ir visiškai atsisakiusi alkoholio, turėjau atlaikyti garbaus amžiaus tetų bei dėdžių komentarus bei įkalbinėjimus išgerti ne tik alaus ar vyno, bet ir stipriųjų gėrimų. Alkoholizmo yra baiminamasi, jis smerkiamas, tačiau negerti taip pat yra „nenormalu“.

Alkoholizmo yra baiminamasi, jis smerkiamas, tačiau negerti taip pat yra „nenormalu“.

Mūsų tautos sąmonėje nėra suvokimo, kad alkoholis pavojingas ir kad nei vienas nėra apsaugotas nuo liūno, į kurį jis gali įtraukti. Tad nėra ko stebėtis, kad daug vyrų tampa alkoholikais – nuo pat jaunų dienų jie buvo skatinami vartoti alkoholį, matė, kaip jį vartoja aplinkiniai žmonės, alkoholis buvo ir yra laikoma butinybe, tauriu gėrimu, o į jo pavojus žiūrima pro pirštus.

Nepaisant to, kad alkoholikus gatvėse visuomenė smerkia, ta pati visuomenė, grįžusi namo ar suėjusi į būrį, išsitraukia butelius alkoholio ir daro lygiai tą patį, ką daro jų smerkiamas alkoholikas.

Alkoholis, kaip bet kuris narkotikas, turi „malonų“ poveikį, prie kurio žmogus greitai prisiriša. Su alkoholiu žmonėms tampa lengviau bendrauti, be jo daug kas nebemoka atsipalaiduoti, pradėti pokalbio su aplinkiniais, moterys, išgėrusios alkoholio, lengviau prisileidžia vyrus, tad vyrai yra suinteresuoti, kad vakarėlyje, kur yra moterų bei merginų, būtų vartojamas alkoholis.

Patiems vyrams lengviau prieiti prie moters, jie jaučiasi labiau pasitikintys savimi, nes natūralaus pasitikėjimo nelikę. Taigi „kabliukų“, kurie traukia gylyn į alkoholizmą, netrūksta, ir didžiausias pavojus yra tas, kad nėra viešai priimto suvokimo, kad bet koks alkoholio vartojimas yra pavojingas, ir „saugių“ dozių nėra.

Alkoholizmas neaplenkia ir šeimų, kas gali tapti tragedija, pasiglemžusia ir vyrą, ir santykius, o neretai ir moterį. Didžiausias pavojus santykiuose yra aplinkinių tolerancija vis didesniam vyro išgėrinėjimui. Moterys paprastai ilgai tyli ramindamos save, kad vyrui reikia atsipalaiduoti, jis daug dirba, šiek tiek alkoholio nieko tokio, visi išgeria. Ji pati gali būti linkusi išgerti ir taip tik palaiko gėrimo „tradiciją“ šeimoje. Tyloje ir tolerancijoje susidaro puikios sąlygos vystytis alkoholizmui, ir tam paprastai imlesnis vyras pradeda lėtai degraduoti.

Taip pat skaitykite: Alkoholikė Lina: „Esu dėkinga vyrui, kad apsaugojo vaiką nuo manęs“

Didžiausias pavojus santykiuose yra aplinkinių tolerancija vis didesniam vyro išgėrinėjimui. 

Pirmas klausimas moterims – ar jos pačios suvokia alkoholizmo problemą ir jos pavojingumą? Jei moteris nemato, kad alkoholizmas yra stiprus pavojus, ji toleruos išgėrinėjimą. Jei moteris pati mėgsta išgerti, jai bus sunku nubrėžti ribas, nes į alkoholizmą linkusiam vyrui bet koks alkoholio kiekis yra kelias į degradaciją.  Viešai priimtos „saugios“ dozės yra tik laiko klausimas ir tai panašu į žaidimą rusišką ruletę – kuris bus sekantis, nukeliavęs į degradaciją?

Taigi, ką daryti moteriai, kuri pradeda matyti, kad vyras klimpsta į alkoholizmą?

  • Kada problema dar nedidelė, ir sąmoninga moteris pastebi didėjančias alkoholio dozes, laikas pradėti stabdyti bet kokius alkoholio gėrimus bent jau namie ar kartu leidžiant laisvalaikį.

Jei moteris tikrai nerimauja dėl alkoholizmo, ji pati pirmiausia turėtų atsisakyti alkoholio ir paparašyti vyro, kad šis sumažintų jo kiekį.

Nereikia kelti skandalo ar prašyti vyro tapti abstinentu. Užtenka pasakyti vyrui, kad jai darosi neramu, kai mato vis didėjančias alkoholio dozes, kad ji jaučiasi nesaugi šalia išgėrusio vyro ir laikysis atokiau tol, kol jis bus girtas.

Jei vyras pats yra pakankamai sąmoningas, jis atsižvelgs į moters pastabas ir padarys išvadas. Pirmas žingsnis, pastebėjus problemą, yra ne numoti į ją ranka ir rasti visus įmanomus pateisinimus, o kelti į viršų, kalbėti ir garsiai įvardinti, kad tai yra problema.

  • Kada vyras ignoruoja moters pageidavimus ir toliau klimpsta į alkoholizmą, tenka imtis griežtesnių veiksmų.

Niekam ne paslaptis, kokį košmarą į namus atneša alkoholizmas. Dar baisiau yra tai, kad niekas netoleruotų tokio blaivo žmogaus elgesio, kokį toleruoja pamatę apgirtusį žmogų. Vyras, kuris būdamas blaivas smurtauja ir kelia balsą prieš žmoną bei vaikus, laikomas žiauriu, ir dauguma moterų tokius palieka nedelsdamos, o visuomenė viešai netoleruoja bei palaiko moterį. Tačiau jei vyras alkoholikas, jis tarsi įgauną teisę elgtis taip, kaip jam patinka, ir visas košmaras šeimoje tampa toleruotinu. Atrodo, kad moteris pradeda gyventi su dviem vyrais – vienu, kada jis yra blaivas, ir kitu, kada jis yra išgėręs.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką