-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Santykių ekspertai pataria: kaip gyventi, kai vyras šeimoje – alkoholikas

Lietuva – viena pirmaujančių valstybių pagal alkoholio vartojimą. Alkoholio kasdieniame mūsų gyvenime yra visur. Įsivaizduokite, kad aplinkui visur būtų heroinas ir visi jį laisvai leidžiasi – per šventes, susitikimus, laisvalaikiu, ir tai yra laikoma norma. Greičiausiai šiurpas nukrėstų vien nuo tokios idėjos. Tačiau kaip tik tai dabar yra su alkoholiu, kuris toks pat narkotikas. Jis veikia kiek lėčiau, tačiau lygiai taip pat griauna žmogų.

Pasiūlymas palikti alkoholiką vyrą skamba kaip nusikaltimas, žiauresnis už viską, ką su žmona ir vaikais daro pats alkoholikas. Deja, tai vienintelis būdas ne tik išsaugoti savo ir vaikų sveikatą, bet ir duoti šansą vyrui išlipti iš liūno. 

Pasiūlymas palikti alkoholiką vyrą skamba kaip nusikaltimas, žiauresnis už viską, ką su žmona ir vaikais daro pats alkoholikas. Deja, tai vienintelis būdas ne tik išsaugoti savo ir vaikų sveikatą, bet ir duoti šansą vyrui išlipti iš liūno. Žmonės keičiasi vieninteliu atveju – kada esama situacija tokia nepakeliama, kad žmogus atsipeikėja, jog laikas žengti žingsnius ir kažką savo gyvenime keisti.

Žinoma, daug alkoholikų niekada neatsipeikėja, kaip daug sunkaus charakterio vyrų niekada nepakeičia savo elgesio. Paradoksalus skirtumas tik tas, kad agresyvus vyras yra nepriimtinas, o girtas iš savo moters sulaukia daugiau dėmesio bei globos nei daug šaunių, atsidavusių šeimos vyrų sulaukia iš savo žmonų.

  • Geriausia, ką gali padaryti moteris iki tol, kol palieka alkoholiką vyrą visam laikui, – jam būnant blaiviam kiek galima ramiau ir konkrečiau papasakoti, kokia yra situacija ir kuo ji baigsis, jei vyras nedarys išvadų ir iš tikro nesistengs.

Vyro loginiai išvedžiojimai, kad jis visai ne alkoholikas, ar pažadai daugiau negerti, neturi reikšmės. Viena iš sunkesnių pamokų moterims yra išmokti vadovautis tuo, kaip ji jaučiasi, ir vertę turinčiu faktoriumi laikyti tik tai, ką vyras daro, o ne tai, ką jis kalba. Be perspėjimo, jog ji paliks vyrą, abiem partneriams verta apsilankyti paskaitose apie alkoholizmą ir programose, kurios užsiima darbu su priklausomybėmis.

Programų, padedančių išlipti iš alkoholizmo liūno yra ne viena. Tai  pas Anoniminių alkoholikų 12 žingsnių programa, Šičko metodas. Yra klinikų, kurios derina kodavimą su medikamentine ir psichoterapine pagalba. Deja, visų šių programų mokytojai ir atstovai vienareikšmiškai teigia, kad programos efektyvumas priklauso tik nuo paties žmogaus motyvacijos. Jei motyvacijos nėra, jokia programa ar gydytojas nepadarys stebuklo už nenorintį pasveikti žmogų.

Taip pat skaitykite: Alkoholikas Darius: „Visuomenė nežino, kokia liga yra alkoholizmas“

Vyras, žinodamas, kad praranda šeimą, gali tapti labiau suinteresuotu pažvelgti į savo problemą, pripažinti ją ir pradėti tvarkytis. Moteris gali palaikyti vyrą tol, kol jis nuoširdžiai stengiasi, ir tokiu atveju palaikymas turi vertę ir gali padėti vyrui susitvarkyti. Jei vyras nerodo jokios iniciatyvos ir pastangų, gelbėjimas geriausiu atveju išlaikys jį ilgiau gyvą kartu, deja, nugramzdindamas moterį, o vaikus palikdamas augti, tikėtina, smurtaujančioje šeimoje kartu su alkoholiku tėvu.

  • Moteriai vyras alkoholikas yra didžiulis gyvenimo iššūkis.

Palikti vyrą ne tik sunku dėl savo pačios pasimetimo ir prisirišimo, bet ir dėl visuomenės spaudimo bei viešai paplitusio įsitikinimo, kad alkoholizmas yra kaip gripas ar vėžys, o ligoniais ne tik reikia rūpintis, bet besirūpinant jie pasveiksta. Visuomenė, pati įklimpusi į alkoholizmą, šiaušiasi vien išgirdus šitą frazę – „palik jį degraduoti“, tad nenuostabu, kad ne viena moteris kenčia namuose nežinodama, kur eiti ir ką daryti.

Visuomenė, pati įklimpusi į alkoholizmą, šiaušiasi vien išgirdus šitą frazę – „palik jį degraduoti“, tad nenuostabu, kad ne viena moteris kenčia namuose nežinodama, kur eiti ir ką daryti.

Pradėti galima praktiškai nuo bet kur, kur galima gauti informacijos bei moralinį palaikymą – patikimi draugai, psichologai, žmonės, mokantys įvairių darbo su savimi metodų. Jei vyras agresyvus, persekioja, gali tekti kreiptis į policiją. Yra ne viena organizacija, kuri rūpinasi moterimis ir jų saugumu – Vilniaus moterų namai, Kauno apskrities moterų krizių centras. Jose galima gauti informacijos, nemokamą anoniminę konsultaciją ir pagalbą. Svetainės bukstipri.lt skyriuje Naudingos nuorodos yra dar daugiau vietų, kur galima kreiptis sudėtingoje situacijoje atsidūrusiai moteriai.

  • Jei skaitant šį tekstą mintis apie alkoholiko vyro palikimą ar kitos išsakytos idėjos kelia pasipriešinimą, neatmeskite šios informacijos tik dėl to, kad ji nėra viešai priimtina.

Skirkite tam šiek tiek laiko ir nuoširdžiai pasidomėkite įvairiais šaltiniais, rašančiais bei kalbančiais apie alkoholizmą. Informacijos stoka yra viena pagrindinių priežasčių, vedančių žmones į krizę ir trukdančių iš jos išlipti. Ne veltui visose vadinamosiose trečiojo pasaulio šalyse švietimas laikomas labai svarbiu žingsniu visos visuomenės gerovei.

Mūsų visuomenė alkoholizmo klausimu yra tiek pat neišprususi, kaip atokiai gyvenančios Afrikos gentys neišprususios lotyniškoje abėcėlėje ar matematikoje. Nedarykite nieko, kas jums nepriimtina, tačiau neuždarykite durų nestandartinei informacijai. Kalbėkite su kitomis moterimis, kurios gyvena ar gyveno su alkoholikais, konsultuokitės alkoholizmo centruose, kalbėkitės su žmonėmis, dirbančiais su alkoholikais, skaitykite apie tai straipsnius, psichologinius tyrimus, susisiekite ir kalbėkitės su tais vyrais, kuriems pavyko pasveikti.

Taip pat skaitykite: Vaistų nuo alkoholizmo nėra, tačiau būdas jo atsikratyti veikia beveik 100 procentų

Ieškodama rasite netikėtos informacijos ir netikėtų žmonių, galinčių padėti praplėsti suvokimą bei duoti palaikymą. Pasidomėkite Motiejaus Valančiaus istorija, kai jis su daugeliu gerbtinų šviesių žmonių įsteigė blaivybės sąjūdį – kokie buvo jo rezultatai ir kokia didelė netolerancija alkoholiui vyravo tuo metu tarp pačių paprasčiausių darbininkų. Stiprybės padaryti teisingiausią sprendimą galite gauti net ir surinkusi pakankamai informacijos bei suvokusi situaciją kiek kitaip, nei apie ją populiariai kalba tauta, šiuo metu turinti bene daugiausiai problemų dėl alkoholizmo, žvelgiant pasaulio mastu.

Visi autobuso keleiviai nesakė nei žodžio, tyliai kentė neblaivaus vyriškio elgesį ar apsimetė, kad nemato. 

Alkoholizmas nepaliks šeimų tol, kol alkoholio vartojimas bus viešai toleruojamas kaip norma ir kol žmonės neturės pakankamai žinių ir neįsisąmonins alkoholio pavojų. Vienas psichologas (pavardės, deja, neprisimename) savo laiku atliko tokį eksperimentą. Jis apsimetė girtas ir autobuse pradėjo „kabinėtis“ prie kitų žmonių, „kirkinti“ merginas bei moteris. Visi autobuso keleiviai nesakė nei žodžio, tyliai kentė neblaivaus vyriškio elgesį ar apsimetė, kad nemato. Po kurio laiko psichologas, atsisukęs į keleivius, pasakė, kad jis nėra girtas, tik apsimetė. Per autobusą nuūžė didelė nepasitenkinimo banga: kaip blaivas žmogus gali taip elgtis?!

Tai labai puikiai parodo, koks yra viešas požiūris į alkoholiką. Net ir grubus alkoholiko elgesys yra toleruotinas. Niekam kitam visuomenė neatleidžia tiek, kiek atleidžia nuo alkoholio apsvaigusiam žmogui. Tas pats ir šeimoje – reta moteris toleruotų tokį blaivo vyro elgesį, kokį ji atleidžia apgirtusiam sutuoktiniui.

Taip pat skaitykite: Olios ir Gregory pasakojimas apie alkoholizmą: liga prasideda ten, kur baigiasi butelis


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių, nesugebate atsikratyti pavydo ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@ji24.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys į įdomiausius laiškus.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius