Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 24d. 12:08

Uždaryta miestelio mokykla virto dienos centru: vaikai mokomi ne tik gauti paramą, bet ir ja dalytis

isvyka i Vilniu 1
"Fazaniuko" vaikų išvyka į Vilnių praėjusią vasarą

Prieš 2 metus Šunskuose uždarius pagrindinę mokyklą, keliasdešimt miestelio ir aplinkinių kaimų vaikų buvo nukreipti į mokyklas Marijampolėje. Tėvai grąžė rankas – kad į pamokas vaikams teks vykti 12 kilometrų autobusu, dar galima priprasti, bet kur jiems dėtis grįžus po mokslų?

Popamokinio užimtumo problemą netrukus išsprendė kelios veiklios trijų aplinkinių bendruomenių moterys, inicijavusios buvusios mokyklos patalpų panaudos sutartį su Marijampolės savivaldybe. Taip gimė Šunskų vaikų dienos centras „Fazaniukas“, kuriame po pamokų šiandien ugdomi 24 vaikai.

„Fazaniukas” – viena iš 24 naujienų portalo 15min projekto „Šiemet buvau geras“ globojamų gerumo organizacijų. Apie „Fazaniuką” kalbamės su viena jo įkūrėjų Milda Senkiene.

Milda Senkienė / asm. archyvo nuotr.
Milda Senkienė / asm. archyvo nuotr.

– Prieš dvejus metus iš kiaušinio išsiritęs „Fazaniukas“ šiandien jau gerokai ūgtelėjęs. Kaip jį auginote?

– Jei ne visokeriopa parama ir iš valstybės, ir gerų žmonių, nežinau, kaip čia būtų šiandien… Jeigu trumpai – nepailsdamos kūrėme, rašėme projektus, beldėmės į visas duris, ir mums buvo atidaryta. Šiandien centre – 24 vaikai (nuo 6 iki 16 metų) iš 16 skirtingų šeimų, tarp jų ir probleminių. Jie ne tik įvairiapusiškai ugdomi, paruošia pamokas, prasmingai leidžia laiką centre, bet ir vežami į ekskursijas, susitikimus už miestelio ribų. Manau, ne mažiau svarbu ir tai, kad centre vaikai gauna pavalgyti, taip pat – mato bendruomeniškumo, visuomenei naudingos veiklos pavyzdžius. Ir patys joje dalyvauja!

"Maisto banko" akcija / "Fazaniuko" nuotr.
"Maisto banko" akcija / "Fazaniuko" nuotr.

Štai šį rudenį su vaikais dalyvavome ,,Maisto banko“ akcijoje, kurioje suaukotus maisto produktus dalinsime mūsų centro šeimoms bei iš jų ruošime maistą centre. Su rudens gėrybių darbeliais dalyvavome kino teatro konkurse. Gavome rūšiavimo dėžes, kurios šiandien stovi centre. Vaikams jau nebereikia aiškinti, kodėl ir kaip reikia rūšiuoti šiukšles, jie patys puikiai tai daro. Tikrai ne visi šiuos įgūdžius gauna namie.

– Kas užsiima vaikais?

– Esame dviese, abi „Fazaniuko” įkūrėjos: socialinė pedagogė Alma Jurkšienė ir aš, socialinės pedagogės padėjėja ir projekto vadovė. Abi už darbą gauname atlyginimą. Tad pačios sau susikūrėme darbo vietas! Darbo, kurį norime dirbti.

– Jūsų klausant, atrodo, kad viskas vyko labai sklandžiai.

– Svarbu, kad šiandien yra rezultatas. O pradėjome, kaip ir priklauso, nuo buities. Prieš dvejus metus už gautas lėšas iš valstybės ir savivaldybės biudžeto, taip pat savanorių pagalbos ir rėmėjų dėka atnaujinome centrui tekusias patalpas, pirkome šaldytuvą, virdulį, sumuštinių keptuvą ir mini orkaitę į virtuvę, kuri neturėjo jokios įrangos. Todėl šiuo metu vaikams tiekiame ne tik šaltus, bet ir karštus užkandžius pavakariams.

Užgavėnės 2020 / "Fazaniuko" nuotr.
Užgavėnės 2020 / "Fazaniuko" nuotr.

Šiemet gavome papildomų lėšų centro patalpų ir virtuvės atnaujinimui. Centre dirbo darbininkai, o mes tuo metu su vaikais, patys prisikepę blynų, šventėme Užgavėnes. Vaikai blynais ir darbininkus pavaišino, ir į Šunskų seniūniją nunešė.

– Šie metai visiems tapo dideliu iššūkiu dėl pandemijos.

– Karantino metu dienos centro paslaugas perkėlėme į virtualią erdvę. Kadangi metų pradžioje iš rėmėjų gavome keturis nešiojamuosius kompiuterius, juos paskolinome vaikams, kad turėtų galimybę mokytis iš namų. Taip pat karantino metu dalinome maisto davinius visoms šeimoms. Tokių turime 16, Šunskuose ir aplinkiniuose kaimuose. Visgi šie metai buvo itin darbingi, nuveikėme dar daugiau, negu pernai.

– Kokias šių metų veiklas ir išvykas išskirtumėte?

– Gal lengviausia prisiminti chronologiškai. Vasario 16-ąją minėjome Šunskų Šv. Marijos Magdalietės bažnyčioje, kurioje buvo eksponuojama vaikučių darbelių paroda. Vasarį atlikę konkurso užduotis, laimėjome pakvietimą į ,,Pabėgimų kambarį“. Kaip jau minėjau, šventėme Užgavėnes.

Pabėgimų kambarys / "Fazaniuko" nuotr.
Pabėgimų kambarys / "Fazaniuko" nuotr.

Kovo 11-ąją minėjome Šunskų seniūnijos salėje, vaikučiai buvo prigaminę laisvės vėjo malūnėlių, kuriuos dalino susirinkusiems.

Birželį vykome į Vilnių, kur aplankėme TV bokštą, pinigų muziejų ir Lukiškių aikštės paplūdimį. Tikrai nepakartojami įspūdžiai vaikams!

Liepą vaikus aplankė Marijampolės vyriausiojo policijos komisariato pareigūnės, jie turėjo galimybę pasikartoti važiavimo dviračiu taisykles, išbandyti važiavimą su kliūtimis, laimėti šaunių prizų.

"Fazaniuko" išvyka i Anykščius
"Fazaniuko" išvyka i Anykščius

Rugpjūtį vėl turėjome išvyką, šį kartą – į Anykščius! Aplankėme Puntuko akmenį, medžių lajų taką, apverstą namą, Labirintų parką.

Na, o šiuo metu ruošiamės rimtam reikalui – visų vaikų dienos centrų akreditacijai. Turime atitikti sąlygas, paruošti dokumentų, kad nuo 2021-ųjų galėtume teikti akredituotas vaikų dienos centro paslaugas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką