Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 13d. 13:31

Darželinukų ugdymas naratyvinio žaidimo metodu: kas tai?

Vaikas tyrinėtojas
123RF.com nuotr. / Vaikas tyrinėtojas

Pasauliniu lygiu pripažįstamas naratyvinio žaidimo ir mokymosi metodas (Narrative Environments for Play and Learning – NEPL) jau taikomas Suomijoje, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje. Šia metodika paremtas privatus vaikų darželis „Istorijų namai“ rudenį atvers duris ir Kaune. Tai pirmoji Lietuvoje ikimokyklinio ugdymo įstaiga, kurios visa veiklos filosofija yra paremta kūrybiniais vaizduotės žaidimais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Darželio įkūrėja ir ankstyvojo ugdymo psichologė, edukologijos krypties doktorantė Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė jau 11 metų nagrinėja vaikų raidos psichologiją ir ypač vaikų savireguliacijos (gebėjimą valdyti savo emocijas, elgesį, lūkesčius ir t. t.) vystymąsi laisvame žaidime, todėl baigusi studijas Oksfordo „Brookes“ universitete ji prisijungė prie Žaidimo tyrimų laboratorijos komandos Lietuvoje bei nusprendė įkurti NEPL metodika paremtą vaikų darželį. Giedrė su kolegomis yra pagrindiniai NEPL metodo pradininkai pasaulyje.

Asmeninio archyvo nuotr./Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė
Asmeninio archyvo nuotr./Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė

„Lietuvoje sparčiai prasiplėtė vaikų lavinimo galimybės – gausu būrelių, užsiėmimų, specializuotų privačių darželių. Tačiau rezultatas toks, jog įstaigos ir tėvai, pernelyg susikoncentravo į akademinės krypties ugdymą net ir ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Naujausi tyrimai atskleidžia, jog ankstyvas akademinis ugdymas veikia trumpai, o jo nauda svarstytina, nes įgyti gebėjimai per 1–3 metus suprastėja arba išnyksta. Tad vaikai išmoksta anksti skaityti, rašyti ir pan., bet per menkai išvysto būtinuosius bendravimo, bendradarbiavimo ir elgesio gebėjimus.

Matau didelę problemą, jog didelių norų vedini, mes „nebeleidžiame“ vaikams patirti vaikystės. Svarbiausių socialinių įgūdžių galima vaikus išmokyti jiems priimtiniausia forma – žaidimu.

Žaidimas nėra vien tik smagus užsiėmimas. Jis apima platų spektrą žmogiškųjų gebėjimų, tad tai svari vaiko raidos ir mokymosi priemonė bei būdas tyrinėti pasaulį. Tuo ir ypatingas NEPL metodas“, – pažymi G.Sujetaitė-Volungevičienė.

Naratyvinis žaidimas – vaizduote paremtas kolektyvinis vaidmenų žaidimas, kurio metu vaikai kartu su specialių žinių turinčiu pedagogu kuria bendrą siužetą. Istorija tampa puikiu tarpininku perteikiant vaikams gyvenimo reiškinius ir jų prasmes. Tai kūrybiškas ir nestereotipinis užsiėmimas (pvz., vaikai gelbėja sudegusius triušių namus).

NEPL metodika lavina kūrybiškumą, motyvaciją, vaizduotę, valią, norų ir jausmų valdymą. Įvaldę žaidimo istorijų formatą vaikai patys išmoksta svarbių bendrųjų „gyvenimo įgūdžių“ – pasakoti, reikšti savo mintis ir pasaulėžiūrą. Mokymosi metu didelę reikšmę atlieka specialiai apmokyti pedagogai, kurie stebi, analizuoja ir fiksuoja vaiko raidą, sugebėjimus ir pasiekimus. Tad darželio veikla nėra paremta tik linksmais pasižaidimais.

Darželio įkūrėja Giedrė pažymi, jog aplinka irgi yra svarbus mokymosi šaltinis, todėl darželio filosofija remiasi dideliu dėmesiu ir jai: „Dar projektavimo stadijoje buvo apgalvota, kaip tinkamai išplanuoti erdves, numatyta aptverta, privati darželio žalioji zona kieme. Pasirinkta mobili darželio įranga, kuri pritaikoma vaikų kūrybinio ir vaizduotės žaidimo temoms. Atitinkamai apgalvojome svarbius saugios aplinkos aspektus: darželyje nėra stačių, aukštų laiptų, žaidimų ir higienos erdvės suprojektuotos atsižvelgiant į vaikų poreikius ir amžiaus sugebėjimus.“

Darželyje bus diegiama ir socialinio-emocinio ugdymo programa „Kimochis“, vyks meniniai bei aktyvios fizinės veiklos užsiėmimai su kineziterapeute, sveikos gyvensenos mokymas, veiklos su logopede, anglų kalbos mokymas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:21
06:02
33:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką